Rezerwat Krzemianka

Muchówki
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Rezerwat Krzemianka

Post autor: Almandyn »

Ładna muchówka, po obejrzeniu wielu zdjęć w necie, w 99% Pedicia rivosa, ale czy to ona?
Nie ma o tym gatunku za wiele informacji, ale ponoć występuje tylko na południu Polski.
Dodam, że Rez. Krzemianka jest miejscem obecności kilkudziesięciu źródlisk.
http://atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-tur ... rzemianka/
Załączniki
Pedicia rivosa.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.15 KiB)
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Moi Drodzy Koledzy, takie zdjęcie, to jak dla mnie wróżenie z fusów...
Podaje namiary na specjalistę: krzeminski@muzeum.pan.krakow.pl
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Almandyn »

Nie bardzo zrozumiałam... czyżby po rysunku na skrzydle nie dało się oznaczyć gatunku?
Dysponuję, na razie, tylko takim zdjęciem, które zrobiłam sama ( pomyłkowo wzięłam nie taki obiektyw ), ale mam nadzieję, że memu bratu wyszło lepsze. Wieczorem sprawdzę...
Rezerwat Krzemianka 20.05.2018.
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Skrzydło widać ale szczegółów już niestety nie.
Niejednokrotnie, jak oznaczam okaz "po zdjęciu" muszę je powiększać, balansować kolorem itp...
Potrzeba na to niejednokrotnie więcej czasu niż się nam wydaje...
Dlatego podałem adres do specjalisty od tej grupy w Polsce. A tych jest niestety coraz mniej...
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Almandyn »

OK, rozumiem.
Czy w takim razie jest w Polsce jeszcze inny gatunek tego rodzaju, z którym można pomylić Pedicia rivosa?
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Niestety nie za bardzo jestem obeznany z grupami zaliczanymi do tzw. Tipulomorpha.
Musiałbym doczytać... Dlatego też podałem namiary na specjalistę. Fauny Polski pod redakcją Bogdanowicza (tom II) nie mam akurat przy sobie aby sprawdzić czy sa jakieś podobne gatunki. W sumie z tego co pamiętam, mamy wykazanych z Polski ponad 7100 gatunków muchówek (ok. 80 rodzin), które poznane są b. pobieżnie. Kluczy do oznaczania polskich muchówek mamy nieco ponad dwadzieścia... W większości obejmują one muchówki tzw. krótkoczułkie... Brak jest ludzi, sprzętu i czasu.
Przymierzam się do nowego klucza do oznaczania muchówek na poziomie rodzinowym (nie sam) ale odzew kolegów w tej materii aby wydać wspólnymi siłami taki internetowy klucz z fotografiami jest b. mizerny. O zbiorczych kluczach do oznaczania polskich gatunków Diptera na poziomie rodzajów lub gatunków nie ma nawet co marzyć. Systematyka i taksonomia nie są zbyt popularne a ostatnio w Polsce speców od różnych grup owadów raczej ubywa :-( .
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Bartek Pacuk »

Almandyn pisze:Nie ma o tym gatunku za wiele informacji, ale ponoć występuje tylko na południu Polski.
Tak, informacji jest bardzo mało. Sam swego czasu szukałem, bo obserwowałem ten gatunek w 2 rezerwatach w Polsce północnej.
Almandyn pisze:Nie bardzo zrozumiałam... czyżby po rysunku na skrzydle nie dało się oznaczyć gatunku?
Dysponuję, na razie, tylko takim zdjęciem, które zrobiłam sama ( pomyłkowo wzięłam nie taki obiektyw ), ale mam nadzieję, że memu bratu wyszło lepsze. Wieczorem sprawdzę...
W większości przypadków muchy się słabo oznacza po zdjęciach (albo nie da się wcale). Zapewne o to w domyśle chodziło Andrzejowi. Ale w tym przypadku się da, bo to charakterystyczny gatunek, właśnie dzięki rysunkowi na skrzydle. Ale zdjęcie brata możesz wstawić, dobrych zdjęć nigdy za wiele.
Almandyn pisze:Czy w takim razie jest w Polsce jeszcze inny gatunek tego rodzaju, z którym można pomylić Pedicia rivosa?
Nie ma. Nie jestem w żadnym razie specjalistą od tej grupy, ale z racji tego że miałem do czynienia z tym gatunkiem i szukałem już o nim wcześniej różnych informacji, mogę to napisać. Przy okazji - P. rivosa nie należy do Tipulidae, tylko Pediciidae. Też ją kiedyś, przy pierwszym spotkaniu, wziąłem za tipulida ;-)
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

W Europie wykazywane są dwa podgatunki. P. r. mannheimsi Lindner, 1966 i P. r. rivosa (Linnaeus, 1758). Nominatywny podgatunek (P. r. rivosa) występuje w Polsce. Czy ten opisany przez Lindnera z Niemiec może być w Polsce tego nie wiem. Wykazywany był w Alpach ale podawano go również z Łotwy...
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Bartek Pacuk »

Andrzej J. Woźnica pisze:P. r. mannheimsi Lindner, 1966
Nie wiem czym się różni ten podgatunek od nominatywnego, ale bym się nie zdziwił, jeśli nie da się ich odróżnić ze zdjęcia. Natomiast sam gatunek jest charakterystyczny. Przynajmniej póki go nie podzielą na 2 lub więcej np. na podstawie różnic genetycznych czy jakichś innych :mrgreen:
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

P. r. mannheimsi był powtórnie opisany w 1994 roku pod inną nazwą (chyba jako subsp. pyrenaica). Ostatnio ukazała się ciekawa praca na temat rodzaju Pedicia. Stąd można sciągnąć pdf-a: https://www.researchgate.net/publicatio ... se_studies
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Bartek Pacuk »

Andrzej J. Woźnica pisze:P. r. mannheimsi był powtórnie opisany w 1994 roku pod inną nazwą (chyba jako subsp. pyrenaica).
Ha, czyli ktoś coś przy tym gatunku już dłubał...Myślałem o publikacji tych moich 2 rezerwatowych stwierdzeń P. rivosa, stąd swego czasu szukałem jakiejś krajowej literatury. Ale znalazłem chyba tylko z terenów górskich, może z Wyżyny Łódzkiej coś było, ale w tej chwili nie pamiętam. Głównie prace J. Wiedeńskiej. Czyli przed publikacją kontakt z p. Wiedeńską albo W. Krzemińskim (jego kojarzyłem raczej z Ptychopteridae) raczej nieodzowny...
Andrzej J. Woźnica pisze:Ostatnio ukazała się ciekawa praca na temat rodzaju Pedicia. Stąd można sciągnąć pdf-a: https://www.researchgate.net/publicatio ... se_studies
Nie znam, popatrzę w wolnej chwili.
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

adres mailowy do Joli Wiedeńskiej jest w Dipteronie z 2015r.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Almandyn »

Dodam jeszcze, że korzystałam z tej strony http://www.kolumbus.fi/esko.viitanen/pe ... e_wing.htm
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Super, dzięki za linka. Podszkolę się trochę też... :okok:
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Almandyn »

Zdjęcie prawie całego owada, autorstwa mego brata Marka.

Jak widać drugie skrzydło ma uszkodzone, albo nie wykształcone.
Załączniki
IMG_0167.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.78 KiB)
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Bartek Pacuk »

Almandyn pisze:Zdjęcie prawie całego owada, autorstwa mego brata Marka.
Widać co trzeba, choć ten charakterystyczny wzór na skrzydle jest akurat lepiej widoczny na Twoim zdjęciu.
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Wg mnie to ten sam okaz. Prawda?
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Bartek Pacuk »

Andrzej J. Woźnica pisze:Wg mnie to ten sam okaz. Prawda?
Tak wynika z tego co Ala pisała wcześniej: "Dysponuję, na razie, tylko takim zdjęciem, które zrobiłam sama ( pomyłkowo wzięłam nie taki obiektyw ), ale mam nadzieję, że memu bratu wyszło lepsze. Wieczorem sprawdzę..."
Chodziło mi o to, że zdjęcie technicznie lepsze nie zawsze jest lepsze do oznaczenia gatunku.
Andrzej J. Woźnica

Re: Rezerwat Krzemianka

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

skrzydło lewe uszkodzone w taki sam sposób :laugh: . Po tym poznałem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „DIPTERA”