czy robicie sobie jakieś konkretne PLANY ENTOMOLOGICZNE NA ROK 2018?

Chrząszcze
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

czy robicie sobie jakieś konkretne PLANY ENTOMOLOGICZNE NA ROK 2018?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

pytanko:
czy przed danym sezonem robicie sobie jakieś konkretne przymiarki, tworzycie - choćby na małym karteluszku - jakieś plany entomologiczne, co chcecie zbadać, czym się zająć, jakie wyprawy odbyć, jakie gatunki poszukać?

Ja przykładowo jak sie kończy zima to zawsze sobie piszę, co bym zamierzał, i tak na rok 2018 planuję:

1) odbyć wyprawę do Rogalina na obseracje niektórych ciekawych Tenebrionidae ( Tenebrio opacus, Neatus picipes, Opatrum riparium ), Carabidae - np. Carabus clatratus no i taki standard jak Osmoderma sp. czy Cerambyx sp.
2) odbyć wyprawę na Kępę Karsiborską na obserwacje Carabus clatratus, Carabus menetriesi

3) penetrować rejon rezerwatu Świdwie w poszukiwaniu Opatrum riparium, Lagria atripes, Meloe sp.

4) penetrować rejony Goleniowa - żwirowiska - w poszukiwaniu Cicindela arenaria

5) penetrować otwarte ziemne stare piwnice w okolicach Daleszewa, Radziszewa na stokach wyniesień Puszczy Bukowej w poszukiwaniu Blaps sp.

6) badać próchnowiska, dziuple w rejonie Szczecina w poszukiwaniu miejsc występowania Osmoderma sp., Sinodendron cylindricum

7) przeszukać świerkowe lasy w Puszczy Wkrzańskiej w poszukiwaniu Ceruchus chrysomelinus


He, ciekawe, ile się uda z tego "planu" zrealizować?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: czy robicie sobie jakieś konkretne PLANY ENTOMOLOGICZNE NA ROK 2018?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Oczywiście, takie plany należy robić. Przypadkowe znaleziska są fajne ale chcąc zdobyć/zbadać/zebrać materiał do hodowli określonych gatunków - plany są konieczne. Takie plany sporządza się głownie zimą kiedy przy porządkowaniu zbioru widać czego brakuje. Lokalizacje i terminy są poprzedzone analizą bionomii poszukiwanych gatunków, analizą rozmieszczenia roślin pokarmowych i różnych baz danych. Potem już tylko wpisy do kalendarza.

Swoją drogą od paru lat chodzi mi po głowie wydawanie kalendarza dla entomologów zoptymalizowanego do naszych potrzeb i praktycznego... może pod koniec roku...?
Awatar użytkownika
JanFoto7
Posty: 199
Rejestracja: środa, 22 marca 2017, 18:45
profil zainteresowan: Amator fotografii przyrodniczej i entomologii
Lokalizacja: Poznań

Re: czy robicie sobie jakieś konkretne PLANY ENTOMOLOGICZNE NA ROK 2018?

Post autor: JanFoto7 »

Ciekawy wątek ;)
Planów mam dużo, szczególnie, że dopiero w tym roku na poważnie zaczynam przygodę z entomologią. Cały 2017 spędziłem na wzbogacaniu wiedzy o owadach, fotografowaniu, nabyłem też wstępnego doświadczenia w oznaczaniu wielu rodzin, rodzajów i gatunków. No i tego, gdzie i kiedy szukać, żeby znaleźć konkretne rodzaje owadów. A teraz zamierzam wykorzystać wiedzę w praktyce. Gablota gotowa, sprzęt entomologiczny zakupiony, tak samo jak nowa lustrzanka. Zamierzam odwiedzić:

1. Rogalin i Rogalinek
2. Park w Radojewie (Rezerwat Kokoryczowe Wzgórze) - polecam, piękny las o naturalnym stopniu degradacji i ciekawej rzeźbie terenu. Głównie dębowy, prawie 200 letni drzewostan i wszędzie mnóstwo martwych, leżących drzew.
3. Puszcza Białowieska! Na ten wyjazd w wakacje cieszę się najbardziej, jeszcze nigdy tam nie byłem... A trzeba jechać jak najszybciej, bo kto wie, co czeka Puszczę w najbliższym czasie...
4. Jak co roku, lasy w okolicach Jeziora Płotki k. Piły. Bardzo ciekawe środowisko i ogromne ilości owadów, niekiedy prawdziwych rarytasów (w zeszłym roku Cerambyx scopolii, wcześniej Dytiscus marginalis)
5. Rezerwat Czeszewski Las, określany jako mała Białowieża. W sumie - czy ktokolwiek już tam był i może podpowiedzieć, jakie ciekawe gatunki można tam spotkać? Ponoć Lucanus cervus i niektóre chrząszcze określane jako relikty pierwotnych lasów, ale nie trafiłem na jakąkolwiek listę gatunków...
5. Mnóstwo innych miejsc w bliższych i dalszych okolicach Poznania, które odkryłem przy okazji zeszłorocznych wypadów i zimowego przeczesywania map. Stare wierzbowiska nad Wartą, piaskownie i bagniska w okolicach Owińsk, Bagno Chlebowo... Lista jest baaardzo długa :mrgreen:
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: czy robicie sobie jakieś konkretne PLANY ENTOMOLOGICZNE NA ROK 2018?

Post autor: goliat »

Odpowiadam w związku z wyprawą do Rogalina na np.Cerambyx(fotki muszę zrobic)tenebrionidae!Chętnie się przejadę!Jestem z Poznania,u mnie można sie w tym danym dniu zagościc,pzdrw!
goliat
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2016, 16:20
UTM: Poznań
Specjalność: chrząszcze
profil zainteresowan: FOTOGRAFIA,JAZDA NA ROWERZE(kiedyś rolki)pływanie,kolekcjonowanie egzot.chrząszczy(polskie tez),słuchanie muzyki!,FILMY(rózne),czytanie ksiązek(głownie Historia-druga w.światowa,ale nie tylko),BIOLOGIA.
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: czy robicie sobie jakieś konkretne PLANY ENTOMOLOGICZNE NA ROK 2018?

Post autor: goliat »

Ja znam tereny PRUSIM ,koło Międzychodu,sierakowa...tam też spotkałem jako juz dzieciak super chrząszcze!!np:wałkarz lipczyk,kostrzeń,ciołek,NECYDALIS MAJOR,dylaże,Typheus typheus,Biegacze-duuuzo,i mase innych,pzdw
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „COLEOPTERA”