Jaki Drymus ? [Megalonotus chiragra]

Pluskwiaki różnoskrzydłe, równoskrzydłe, cykady i in. - Hemiptera, Heteroptera, Homoptera
Slavko
Posty: 559
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2016, 01:07

Jaki Drymus ? [Megalonotus chiragra]

Post autor: Slavko »

12.05.2018 r., Cieszyn
Załączniki
IMG_6455k.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.23 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: GrzegorzGG »

Slavko
Posty: 559
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2016, 01:07

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Slavko »

Hej Grzegorzu,
Lubię pluskwiakowe zagadki, ale ta mnie przerosła :ap:
Podlinkowałeś mi swoją świetną skądinąd stronkę, która odsyła do rodziny zwińcowatych (Lygaeidae). Do wyboru jest 19 gatunków. Na dzień dobry odrzucam wszystkie te o czarno-czerwonym zabarwieniu (Tropidothorax leucopterus, Spilostethus saxatilis, Melanocoryphus albomaculatus, Lygaeus simulans, Lygaeus equestris, Arocatus roeselii, Horvathiolus superbus, Arocatus longiceps, Arocatus melanocephalus). Następnie odrzucam te o kształcie ciała lub poszczególnych jego elementów kompletnie nie pasującym do sportretowanego przeze mnie pluskwiaka (Kleidocerys resedae, Nithecus jacobaeae, Nysius cymoides, Nysius graminicola, Nysius ericae, Nysius helveticus, Nysius senecionis, Nysius thymi, Orsillus depressus, Ortholomus punctipennis). I tym sposobem... nie zostaje mi już żaden z gatunków i jestem w punkcie wyjścia – tzn. wciąż mam wrażenie, że to co sfotografowałem najbardziej przypomina rodzinę Rhyparochromidae i rodzaj Drymus. Gdzie zatem popełniam błąd :bit: , no i co to za osobnik na zdjęciu ?
:coto:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: GrzegorzGG »

Megalotomus :)

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Chiffchaff »

GrzegorzGG pisze:Megalotomus :)
Czy aby na pewno Grzegorzu? :P
Slavko
Posty: 559
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2016, 01:07

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Slavko »

No zawężając do rodzaju Megalonotus (nie zwracajac uwagi czy chodzi o "notusy" czy "tomusy"), to znaki na niebie i ziemi, a przede wszystkim na ciele tegoż jegomościa wskazują, że to może być M. sabulicola. Mam nadzieję, że dobre znaki odczytuję ?

Zbłądziłem, bo w linku Grzegorza była fraza: "graph keys lygaeidae", więc mimo pierwotnego ukierunkowania na rodzinę Rhyparochromidae przeczesałem tych kilkanaście Zwińcowatych, z których żaden (i słusznie) nie pasował.

Chyba wszystko jasne - dzięki za wyjaśnienia ! Widzę, ze na mapce na stronie Grzegorza nie ma żadnych notowań ze Śląska - można to będzie przy okazji uzupełnić (o ile nie zbłądziłem w typowaniu) :mrgreen:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: GrzegorzGG »

Chiffchaff pisze:
GrzegorzGG pisze:Megalotomus :)
Czy aby na pewno Grzegorzu?  :P
Megalonotus miało być :)

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Chiffchaff »

Droczę się :-) oczywiście Megalonotus, tylko jakie "to znaki na niebie i ziemi, a przede wszystkim na ciele tegoż jegomościa"
wskazują na M. sabulicola?
Slavko
Posty: 559
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2016, 01:07

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Slavko »

M. praetaxtatus, M. dilatatus, M. hirsutus i M. antennatus różnią się tak mocno, że nawet szkoda się rozpisywać - np. widoczne wyraźne różnice w ubarwieniu poszczególnych elementów ciała (np. czułki, odnóża, przykrywka, zakrywka), zagięcie odwłoka, długość tarczki itp.
Z kolei jeśli idzie o M. chiragra – okaz sfotografowany nie ma takich mocno wypukłych kończyków na bokach pronotum, ma też jaśniejszy drugi człon czułków i zróżnicowaną jasność członów odnóży – charakterystyczną dla M. sabulicola. Nawet owłosienie przedplecza i tarczki (zwłaszcza w porównaniu do okazu M. chiragra ze strony Grzegorza), wydają się być inne.
To oczywiście są wyłącznie moje spostrzeżenia, a że czuję się w tym temacie laikiem, to wdzięczny jestem za każdą wskazówkę i sugestię, zwłaszcza ze strony tak doświadczonych speców, jacy się tu przewijają :ok:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: GrzegorzGG »

Poniżej wycinek z klucza:
3 (34) Nogi nigdy całkiem jasne, przynajmniej częściowo zaciemnione lub czarne.
............................................................................................................................................ 4

4 (9) Wierzch ciała błyszczący, prawie gładki. Owady mniejsze, nie przekraczające 5 mm. Korium brązowożółte o zaciemnionym wierzchołku. I i II człon czułków zaczerniony w części nasadowej i jasny w części wierzchołkowej, człony III i IV czarne.
............................................................................................................................................ PRAETEXTATUS

9 (4) Wierzch ciała wyraźnie owłosiony, włoski leżący lub wzniesione lub ponadto owłosienie w całości lub częściowo długie i wyprostowane.
............................................................................................................................................ 22

22 (27) Przednie udo i kolec na nim jak na rys. 335 e. Głowa jak na rys. 334 c. Dość duży, z połyskiem. Boczne krawędzie przedplecza dość szerokie. Półpokrywy często niemal czarne. Długość: 5,6-7,4 mm.

............................................................................................................................................ DILATATUS

27 (22) Duży ząb na przednim udzie znajduje się przynajmniej nieco powyżej dwóch rzędów drobnych kolców na ich brzusznej stronie (rys. 334 a)
............................................................................................................................................ 30

30 (31) Cztery tylne golenie żółto brązowe, przy wierzchołkach przyciemnione. Paramery jak na rys. 335 f-h. Długość 5,3-6,8 mm.

............................................................................................................................................ CHIRAGRA

31 (30) Cztery tylne golenie w całości żółtawe lub jasnobrązowe. Owady mniejsze, paramery jak na rys. 335 i-k, długość 3,9-5,2 mm.
............................................................................................................................................ SABULICOLA

34 (3) Wszystkie nogi całkowicie jasne, od żółtawo brązowego do żółtego, czasami przednie uda nieco ciemniejsze.
............................................................................................................................................ 35

35 (38) Półpokrywy z włoskami leżącymi lub na wpół wyprostowanymi, nie dłuższymi niż średnica środkowych goleni, z wyjątkiem czasami niektórych długich włosów na bocznych krawędziach. I człon czułków czarny, żółtawy w części wierzchołkowej, II człon żółtawy, III i IV człon czarne. Generalnie brachypteryczne, rzadko makropteryczne, półpokrywy w tylnej części rozszerzone, brązowawe. Długość 4,0-5,5 mm.

............................................................................................................................................ ANTENNATUS

38 (35) Półpokrywy z włoskami leżącymi i włoskami wyprostowanymi, mniej lub bardziej długimi. Człony III i IV czułków czarne lub ciemnobrązowe. Korium częściowo jasne. II człon czułków w całości żółtawy. Nogi czerwono żółte. Generalnie brachypteryczne, rzadko makropteryczne. Długość 4,4-4,9 mm.

............................................................................................................................................ HIRSUTUS
Tłumaczenie rzecz jasna moje (nieprofesjonalne) więc zastrzegam sobie prawo do niedosłownych tłumaczeń :)

Jak uznasz że potrzebne Ci obrazki to wkleję :P

G.
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Chiffchaff »

Na zdjęciu jest M.chiragra a nie sabulicola. Nie są to tak całkiem łatwe gatunki do rozróżnienia, ale jak ma się serie okazów to widać ewidentne różnice w wielkości i ubarwieniu już w gablocie. M.sabulicola jest przede wszystkim jasnym Megalonotusem (ten na zdjęciu jest bardzo ciemny), golenie są wyraźnie żółte a nie brązowawe i przyciemnione jak na tym zdjęciu. Podobnież drugi człon czułka u M.sabulicola jest jaśniutki, żółtawy, a nie tak właśnie czerwonawobrązowo nabiegły jak u M. chiragra. Można też pomierzyć szerokośc do długości przedplecza, u M.chiragra ten stosunek wynosi ok. 1,2, rzadziej więcej do 1,4; u M. sabulicola jest bardziej trapezowate 1,6x.
Slavko
Posty: 559
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2016, 01:07

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Slavko »

Nie sądziłem, że na bazie jednego nieudanego zdjęcia wyciśnięte zostanie tyle wiedzy poznawczej - dziękuje za szereg uwag i wskazówek, na podstawie których chętnie poprzyglądam się kolejnym Megalonotusom...
Awatar użytkownika
Chiffchaff
Posty: 1263
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 15:05
Podziękowano: 1 time

Re: Jaki Drymus ?

Post autor: Chiffchaff »

Muszę trochę się samemu sprostować. Wczoraj wieczorem wyciągnąłem, wypreparowałem paramery ze wszystkich moich Megalonotusów z pary chiragra/sabulicola oraz dokonałem ww pomiarów. Wszystko jest prawdziwe: żółte golenie, mniejsze rozmiary, generalnie jaśniejszy wierzch ciała u M.sabulicola, za wyjątkiem tego stosunku szerokości do długości przedplecza. U mnie prawie wszytskie okazy z obu gatunków miały go około 1,18-1,25 więc cecha żadna.
Ale dokonałem pomiarów długości II człona czułka (u M.sabulicola jest krótszy) do szerokości głowy wraz z oczami i tu wychodzi doskonale, aczkolwiek trzeba robić pomiary ostrożnie, na dużym powiększeniu by nie gubić dokładności. U M. sabulicola faktycznie ten stosunek wynosi między 0,60-0,68, a u M.chiragra 0,70-0,0,76 tak więc sprawdza się ta cecha bardzo dobrze.

P.S. Może zmienić tytuł wątku by nie mylił na co patrzymy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pluskwiaki [FOTO-oznaczanie]”