co to za robak

Owady żyjące w mieszkaniach czyli "coś mi chodzi po domu". Owady synantropijne.
Regulamin forum
Przy zamieszczaniu zdjęć wymagane jest podanie daty oraz miejsca wykonania zdjęcia.
Posty ze zdjęciami bez danych jak również linkowanych spoza serwisu mogą być usuwane.

Linkowanie do zdjęć spoza Forum jest nieregulaminowe (§ 2.1)
eliza111
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 12:41
Gender: women

co to za robak

Post autor: eliza111 »

witam wszystkich. mam straszny problem z tymi żukami.. mam ich setki w mieszkaniu.. na początku zauważyłam je w łazience ale teraz rozprzestrzeniły się do kuchni, korytarza, nawet do pokoju.. Jeśli ktoś wie co to może być za cholerstwo i jak się tego pozbyć byłabym bardzo wdzięczna.. :cry: :cry: :cry:
Załączniki
Takie zdjęcie znalazłam gdzieś na innym forum ale niestety nigdzie nie było odpowiedzi co to jest i jak się tego pozbyć..
Takie zdjęcie znalazłam gdzieś na innym forum ale niestety nigdzie nie było odpowiedzi co to jest i jak się tego pozbyć..
2wqeaoi.jpg (86.71 KiB) Przejrzano 4951 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: co to za robak

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Porównaj czy to jest może Alphitobius diaperinus: http://www.cassidae.uni.wroc.pl/Colpolo ... erinus.htm
eliza111
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 12:41
Gender: women

Re: co to za robak

Post autor: eliza111 »

kurcze.. nie jestem pewna ale nie wydaje mi się, że bardziej przypomina to :
https://www.google.pl/search?q=ma%C5%82 ... 3Ke3v0EL2M:
eliza111
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 12:41
Gender: women

Re: co to za robak

Post autor: eliza111 »

A i zapomniałam napisać, że one są bardzo malutkie, mniej więcej z pół centymetra
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16267
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: co to za robak

Post autor: Aneta »

Elizo, przede wszystkim sama zrób zdjęcie tego co biega po Twoim domu, bo to, co laikowi wydaje się podobne, w rzeczywistości może się różnić ;)

I pytanie pomocnicze - w pobliżu mieszkania są jakieś ptasie gniazda (np. gołębi)?
eliza111
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 12:41
Gender: women

Re: co to za robak

Post autor: eliza111 »

Jasne, rozumiem. Wygląda to tak. Przepraszam za jakosc ale one są na tyle małe że mój aparat nie łapie ostrości... A co do gniazd to mieszkam na ostatnim piętrze, na dachu są gołębie..
Załączniki
PicsArt_02-27-05.38.16.jpg
PicsArt_02-27-05.38.16.jpg (6.33 KiB) Przejrzano 4908 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: co to za robak

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Wg mnie to właśnie pleśniakowiec Alphitobius diaperinus (Panzer,1797).
Zapewne nad Twoim mieszkaniem jest odpowiednia dla niego baza pokarmowa. Trzeba zrobić porządek z gołębiami, być może leżą tam nawet jakieś padłe sztuki. Polecam kontakt z zarządcą budynku.
I pewnie żyją tam i inne chrząszcze, np. Tenebrio obscurus Fabricius,1792
eliza111
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 12:41
Gender: women

Re: co to za robak

Post autor: eliza111 »

Dzięki bardzo za odpowiedź. A macie może jakieś doraźne rady żeby tak ochoczo nie wchodził do domu? Kiedyś czytałam coś nawet o rozsypywaniu przypraw na podloge itp.. Albo czy jest inny powód, że one tutaj są, jedzenie, cokolwiek..? Martwie sie, ponieważ niektóre z nich są jeszcze w takich jakby białych kokonach, poza tym chodzą gdzieś pod łóżkiem, boję się że zaczną wchodzić na łóżko, do szaf itp..
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: co to za robak

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Myślę że nie tylko te owady są w mieszkaniu,bo np te białe "kokony" to musi być coś innego.
Ale na pewno trzeba kontrolować czystość pod i za szafkami, aby mieć pewność że nie ma żadnych odpadków, źródeł wilgoci , trzeba wierzyć często mieszkanie i rozświetlać.
To co już wlazło trzeba czymś powiedzmy wysprejować, wystrzaszycu, ukatrupić , sprawdzić czy z góry nie ma jakichś ścieżek dojścia tych owadów.
eliza111
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 12:41
Gender: women

Re: co to za robak

Post autor: eliza111 »

Bardzo dziwna sprawa z tymi kokonami bo te żuczki wyglądają dosłownie identycznie jak te, które już chodzą bez. Myślałam nawet, że może one się z tego wykluwają.. A z tą czystością, od kiedy widzę te robaki to sprzątam częściej niż kiedykolwiek ale one po prostu biorą się znikąd i znikają w najmniejszej szczelinie.. O pozbywaniu się ich już nie wspomnę, za dużo ich żeby walka była sprawiedliwa :(
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: co to za robak

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Podeślij jeszcze fotki tego co tam łazi, tych kokonów itp.

A jaka jest podłoga? Może to poniemiecka deska a pod spodem jakaś polepa, wióry, trzcina?
eliza111
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 12:41
Gender: women

Re: co to za robak

Post autor: eliza111 »

to jest ten żuk w kokonie.. A co podłogi to jest coś w stylu parkietu drewnianego, pod spodem jest beton.
Załączniki
28510909_1880161635387720_1087976279_n.jpg
28510909_1880161635387720_1087976279_n.jpg (58.44 KiB) Przejrzano 4836 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: co to za robak

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Proponuję, abyś nazbierała trochę tego rozbactwa do takiego plastikowego pudełka, włozyła do niego trochę pogniecionej husteczki papierowej, okleiła taśmą klejącą to pudełko i w kopercie bąbelkowej mi to wysłała, popatrzymy dokładnie co to jest. Zamiast pudełka plastikowego może być np pudełko od zapałek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Domowe robaczki.”