Motyle Nocne Polski - kolejne części

Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Mothman »

Poczytałem archiwalne posty, w których znalazłem informacje, że w przygotowaniu są(???) kolejne tomy atlasów o krajowych motylach nocnych:

- Tortricidae
- Crambidae + Pyralidae
- Geometridae
- Noctuidae

W przypadku zwójek od kilku lat cisza w temacie, a o pozostałych 3 częściach były tylko wzmianki w stylu "podobno są w przygotowaniu"...

Jeśli ktoś ma nowsze informacje - kiedy (i czy w ogóle) można się spodziewać tych książek, będę wdzięczny za info... :szacun:

Nie chciałbym wciąż inwestować tylko w zagraniczną literaturę ;-)

Pozdrawiam

D. C. :uciekam:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Konto_usuniete »

Kolejne częsci ukażą się jakieś 2-3 miesiące po tym jak zostanie wydana książka o kózkach Polski :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Jacek Kurzawa »

To dwie dobre wiadomości na raz! :okok:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Wujek Adam [†] »

Wiadomości są bardzo dobre! :tak:
... a stanie się to podobno w rok po tym, jak wszystkie entomologiczne nonsensy opublikowane w czasopiśmie Ozdikmena zostaną obalone!
:rotfl:
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: romanzamorski »

Tom dotyczący Tortricidae w/g mojej wiedzy jest gotowy w 99,99%. I to już od ładnych paru lat. Brakuje w ikonografii 2 pozycji. Niestety dopięcie całości zależy od drugiego z autorów, który parę lat temu poszedł w tango zostawiając za sobą (poza niedokończonym atlasem) sporo długów finansowych. Poza tym wlecze się za tym "kolegą" smród związany z nierozliczeniem się z pożyczanych w świecie preparatów. Niestety unika wszelkiego kontaktu, chociaż czasem pojawia się na forum.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: TomekK »

Obaj autorzy doszli do porozumienia i mają kończyć tortricidy, miejmy nadzieję tym razem definitywnie.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: romanzamorski »

ento pisze:Obaj autorzy doszli do porozumienia i mają kończyć tortricidy, miejmy nadzieję tym razem definitywnie.
Pocieszające to co piszesz. Sprawę śledzę od samego początku i nie zauważyłem żeby kiedykolwiek nie było między autorami porozumienia. Była tylko totalna niesolidność jednego z nich.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: TomekK »

Pytanie tytułowe jest jasne i moja odpowiedź tego się tyczy a informacje mam z samego źródła. Prywatne sprawy forumowiczów mnie nie interesują i uważam że to forum nie jest od ich poruszania.
Co do pyralidow, wiem również od samego profesora Buszko (podsylalem mu kilka brakujących gatunków do zdjęć), ze prace również mają się ku finałowi.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: romanzamorski »

ento pisze:Prywatne sprawy forumowiczów mnie nie interesują i uważam że to forum nie jest od ich poruszania.
A gdzie tu widzisz sprawy prywatne tajemniczy kolego "ento"?
Także uzyskałem dzisiaj potwierdzenie, że sprawy idą w dobrym kierunku i możemy się niebawem spodziewać tomu o Tortricinae.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: TomekK »

romanzamorski pisze:który parę lat temu poszedł w tango zostawiając za sobą (poza niedokończonym atlasem) sporo długów finansowych. Poza tym wlecze się za tym "kolegą" smród związany z nierozliczeniem się z pożyczanych w świecie preparatów. Niestety unika wszelkiego kontaktu, chociaż czasem pojawia się na forum.
To się tyczy tematu? Ja takie sprawy załatwiam prywatnie.
A co do książek podałem wiedzę zaczerpniętą u źródła bo zdaje się to właśnie interesuje autora tego tematu a nie fakt kto ma u kogo długi. I żeby nie było, nie bronię tu Witka o którym się tak barwnie rozpisujesz, tylko drażni mnie właśnie takie "tematyczne" podejście do sprawy przez które to forum wiele (i wielu) traci. Tyle w temacie.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: romanzamorski »

Jakie sprawy tajemniczy kolego "ento" załatwiasz prywatnie skoro akurat tu na forum moralizujesz incognito. Nieładnie tak pouczać innych nie przedstawiając się. Pozdrawiam nieanonimowo.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Konto_usuniete »

A knizek jak nie było tak nie ma....a sezon idzie...
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: admin »

Zgadzam się z ento, że rozstrząsanie prywatnego życia innych osób na Forum publicznym jest błędem. Wystarczą informacje o atlasie. Również nie ma obowiązku legitymowania się imieniem i nazwiskiem, aby zabrać głos w tych sprawach.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: romanzamorski »

Drogi adminie
Zbanowałeś kolegę PawłaB, który miał zdrowe podejście do tematu. Trudno. Błędem jednak jest, że dla równowagi nie oszczędziłeś nam swojego komentarza.
W kwestii prywaty na forum. Sprawy niezwróconych preparatów entomologicznych trudno uznać za prywatny problem. Tym bardziej, że ucierpiał na tym autorytet bardzo poważnych osób, które zaangażowały się w sprawę pomagając w ich sprowadzeniu.
Nie chcę tego wątku ciągnąć dłużej, więc bądź łaskaw już nie komentować.
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: admin »

romanzamorski pisze:Drogi adminie
Zbanowałeś kolegę PawłaB, który miał zdrowe podejście do tematu.
Pierwsze słyszę, żebym banował PawłaB. Nie wiem z czego wynika taka Twoja informacja czy też ocena sytuacji.
romanzamorski pisze:Nie chcę tego wątku ciągnąć dłużej, więc bądź łaskaw już nie komentować.
Nie mogę zostawić takiej dezinformacji. Nie było banowania, to pomyłka, nieprawda, którą niechcąco udało Ci się napisać.

Kwestia poruszania prywaty, której jak widać zupełnie nie czujesz.
romanzamorski pisze:Niestety dopięcie całości zależy od drugiego z autorów, który parę lat temu poszedł w tango zostawiając za sobą (poza niedokończonym atlasem) sporo długów finansowych.
To jest właśnie prywatna sfera każdego, co robi prywatnie. Jesli nawet ma długi to rozumiem, że poruszyłeś kwestię zadłużenia z Tobą. Mimo wszystko, wygląda to na pomówienia, forum nie powinno być miejscem wywlekania spraw związanych z domniemanymi długami czy pójsciem w tango. To jest właśnie prywatna sprawa każdego człowieka, co robi w swoim prywatnym czasie.

A PawełB, który wg Ciebie ma zdrowe podejcie, moim zdaniem nie ma nazywając nieznajomego mu forumowicza "sierciuchem". No, przepraszam bardzo, ale tu regulamin się kłania. I wrażliwości też trochę by się przydało, takiej zwykłej.

PS. Mógłbym nie reagować, tylko przyglądać się, jak jedziecie po ludziach..... ?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Wojtek M »

Nie ban, tylko usunięcie wypowiedzi. To zdaje się może każdy moderator (zielony).
Usunięta wypowiedź nic nie wnosiła do tematu oprócz ślepego pocisku interpersonalnego.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: romanzamorski »

mogę zostawić takiej dezinformacji. Nie było banowania, to pomyłka, nieprawda, którą niechcąco udało Ci się napisać.
O.K. Jak zwał tak zwał. Chodziło mi o usunięcie postu.
To jest właśnie prywatna sprawa każdego człowieka, co robi w swoim prywatnym czasie.
Oczywiście, dopóki to co robi w prywatnym czasie nie komplikuje życia Bogu ducha winnym osobom. I nie mam tu na myśli drobiazgów jakim są sprawy finansowe.
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Mothman »

romanzamorski pisze:Tom dotyczący Tortricidae w/g mojej wiedzy jest gotowy w 99,99%. I to już od ładnych paru lat. Brakuje w ikonografii 2 pozycji. Niestety dopięcie całości zależy od drugiego z autorów.
ento pisze:Co do pyralidow, wiem również od samego profesora Buszko (podsylalem mu kilka brakujących gatunków do zdjęć), ze prace również mają się ku finałowi.
Dziękuję... tyle by wystarczyło...
Lepiej gdyby prywatne sprawy załatwiane były telefonicznie, mailowo, na priva lub w 4 oczy...

Po lekturze dalszych postów zaczynam rozumieć dlaczego jestem skazany na obcojęzyczne książki :(
Polacy zamiast współpracować tracą czas, nerwy i energię na ciągłe kłótnie... to nam chyba najlepiej wychodzi...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Brachytron »

Jesteś skazany na obcojęzyczne książki głównie ze względu na system finansowania i punktowalną opłacalność ich tworzenia. Owszem, jesteśmy postrzegani w świecie jako naród kłótliwy. Potrafimy jednak współpracować. Takie generalizowanie nie poprawia sytuacji. Myślisz, że inne nacje się nie kłócą? Że nie znają takich emocji? Bzdura.
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Maciej Grzymała »

Czyli jako jest z tym nieszczęsnym atlasem? Wiadomo coś nowego?
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Konto_usuniete »

Prędzej Jacek o kózkach Polski książkę wyda .....
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: adam k. »

Maciej Grzymała pisze:Czyli jako jest z tym nieszczęsnym atlasem? Wiadomo coś nowego?
Oczywiście..., jest w druku i dużym nakładzie dla każdego !!
Dofinansowany z budżetu państwa, przewodnik pielgrzyma pt.: "Jasna Góra w dziesięciu odsłonach " :rotfl:
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Maciej Grzymała »

Ponawniam moje pytanie. Tym razem na poważnie. Coś wiadomo nowego? Autorzy znów się pokłócili czy co? Naprawę w Polsce nie da się stworzyć porządnej literatury naukowej? Proszę.. Nie jesteśmy dziećmi. Jeśli podejście grupy dorosłych i poważnych ludzi do sprawy jest takie, to jak ma się rozwijać polska nauka? Jeśli chociaż jedna cześć jest ukończona, to niech chociaż zostanie udostępniona w internecie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli chociaż jedna cześć jest ukończona, to niech chociaż zostanie udostępniona w internecie
W Internecie nigdy nie zostanie udostępniona, bo wtedy wersji drukowanej nikt by już nie kupił, a jej wydrukowanie przecież kosztuje.
Awatar użytkownika
Mothman
Posty: 622
Rejestracja: czwartek, 25 sierpnia 2016, 19:36
UTM: CD04
Lokalizacja: Janikowo

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Mothman »

Dlaczego w naszym kraju tak mało osób interesuje się owadami?
Ponieważ brak jest fachowej literatury, która mogłaby zainteresować, już od najmłodszych lat, potencjalnych przyszłych entomologów.

Dlaczego brak jest fachowej literatury?
Ponieważ fachowcom nie opłaca się wydawać książek o owadach.

Dlaczego ludziom nie opłaca się wydawać książek o owadach?
Ponieważ w naszym kraju mało osób interesuje się owadami...



Czechom jakoś się opłaca wydawać mnóstwo książek o owadach i organizować kilkanaście giełd w ciągu roku, w kilku miastach (Pardubice, Otrokovice, Praga, Brno, Břeclav, Česke Budějovice, Bohumin), plus słowacka Bratislava.
Fachowcom "opłaca" się inwestować w przyszłe pokolenia entomologów i przekazywać swoją wiedzę młodym, którzy już od najmłodszych lat są „zanurzeni” w oceanie literatury wydawanej w rodzimym języku. Nic, tylko wybierać i kupować...
Jak to wygląda u nas? Spuśćmy zasłonę milczenia na ten zdarty parkiet świecącej pustkami salki gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 32 w Częstochowie...

A tak na poważnie - przestań jojczyć i zainwestuj tak jak ja w zagraniczne książki - będziesz mieć wszystkie (środkowo)europejskie/palearktyczne gatunki...
Biorąc pod uwagę tempo publikowania polskich autorów, czekanie na krajowe tomy jest dość ryzykowne - istnieje obawa, że będą musieli Ci je wkładać do trumny. Ale jest też optymistyczny akcent takiego scenariusza - przynajmniej będzie co „do podusi” poczytać... :mrgreen:

:jo:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Rafał Celadyn »

:mrgreen:
Trochę w tym racji jest ,ale akurat jeśli chodzi o motyle to nie jest najgorzej ,bardziej brakuje ikonografii chrząszczy ,chociaż są stonki w dwóch tomach ,do tego zestawu z motyli dodać trzeba sówki Nowackiego(niestety mam na razie tylko wydrukowane własnoręcznie)....
Nie ma chyba tragedii....
:papa:
Rafał
Załączniki
P1390803.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.11 KiB)
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Maciej Grzymała »

Dlaczego w naszym kraju tak mało osób interesuje się owadami?
Ponieważ brak jest fachowej literatury, która mogłaby zainteresować, już od najmłodszych lat, potencjalnych przyszłych entomologów.

Dlaczego brak jest fachowej literatury?
Ponieważ fachowcom nie opłaca się wydawać książek o owadach.

Dlaczego ludziom nie opłaca się wydawać książek o owadach?
Ponieważ w naszym kraju mało osób interesuje się owadami...
Rozwiązaniem wyjścia z tego błędnego koła jest edukacja młodych. U nas praktycznie nic się nie dzieje, a np. w społeczności ptasiarzy z takimi akacjami aż wrze. Zostaje jeszcze problem stereotypów o tych ZŁYCH MORDERCACH BIEDNYCH MOTYLKÓW któree trzeba tępić.
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Maciej Grzymała »

A tak na poważnie - przestań jojczyć i zainwestuj tak jak ja w zagraniczne książki - będziesz mieć wszystkie (środkowo)europejskie/palearktyczne gatunki...
Co do mojego jojczenia to mam ten problem że jeszcze nie zarabiam i nie śpie na forsie oraz mam problem z przemieszczaniem się na większe odległości. Dużo łatwiej i taniej by było nabyć literaturę z polszy, a literatura w formie elektronicznej nie wisi w internecie publicznie. Drażni mnie też wielkie ogłaszanie publikowania nowych książek. Wszyscy zadowoleni, pochwały a potem kończy się w wiadomy sposób...

Ps.
Przyjmę wszelką literaturę o motylach nocnych w formie elektronicznej
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Rafał Celadyn »

...miałem masę literatury i była udostępniana ,mnie po śmierci kompa nic nie zostało ale zobligowałem osoby którym wysyłałem do rozsyłania ludziom ,nie będę teraz imiennie ich wywoływał, ale proszę przesłać koledze w/w rzeczy.... :ja wiem:
No ,rozumiemy się?
:mrgreen:
:papa:
Rafał
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Motyle Nocne Polski - kolejne części

Post autor: Maciej Grzymała »

Dziękuję bardzo :D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „*** HYDEPARK ***”