EntomoLabels

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Program Entomolabels do pobrania

------


Po kłopotach z drukowaniem w ostatniej wersji EntomoLabels, od paru miesięcy piszę (pomaga mi też profesjonalny programista WPF C# robiąc lwią część pracy) zupełnie nową ,kompleksowo przeprojektowaną wersję. Gdybym miał pisać sam to zapewne musiała by być prostsza, dużo mniej funkcjonalna i na wiele pomysłów bym nie wpadł. Czasem spojrzenie z zewnątrz otwiera oczy na nowe funkcjonalności.
Zasadnicza część jest napisana i przetestowana, nie oznacza to jednak, że zaraz będzie dostępna. Jest jeszcze sporo pracy.
Wszelkie niedogodności poprzednich wersji zostały usunięte, obecnie każdy może projektować i tworzyć etykietki według pomysłów jakie tylko mu przyjdą do głowy. Dodałem sporo nowych opcji np. możliwość edycji kilku etykietek naraz. Wszelkie uwagi o jakich korespondowałem z różnymi osobami o wcześniejszych wersjach zostały uwzględnione i zaimplementowane. Definicje szablonów i zapis danych oparte o pliki XML. Na razie testowałem na Windows 7 i nowszych, sprawdzę jeszcze XP ale chyba nikt już raczej tego systemu nie używa. Wydruki mają bardzo dobrą jakość, QRcode o rozmiarze 5x5 mm czytnik odczytuje bez problemów. Wprowadziłem sześć kolorów ramek i linii, które można użyć, są to kolory używane w NHM do oznaczania okazów typowych. W zakresie entomologicznym tylko takie są potrzebne więc nie "szalałem" z zupełną swobodą.

Mała próbka możliwości w załączeniu.
Załączniki
EntomoLabels7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.56 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: GrzegorzGG »

Cześć,

ogromnie jestem ciekaw nowej wersji. W tym co pokazujesz najbardziej przypadła mi do gustu ozdobna czcionka - nawet nie wiem czy w naszej poprzedniej wersji też to było możliwe.
Ale funkcjonalność z kodem QR to super sprawa.

Ech, aż się chce znów wrócić do tego pisania ... to była fajna przygoda :)

pozdrawiam i życzę szybkich owoców pracy :)
Grzegorz
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

GrzegorzGG pisze:Cześć,
ogromnie jestem ciekaw nowej wersji. W tym co pokazujesz najbardziej przypadła mi do gustu ozdobna czcionka - nawet nie wiem czy w naszej poprzedniej wersji też to było możliwe.
Ale funkcjonalność z kodem QR to super sprawa.
Ech, aż się chce znów wrócić do tego pisania ... to była fajna przygoda :)
pozdrawiam i życzę szybkich owoców pracy :)
Grzegorz
W naszej wersji też to było możliwe. W obecnej można użyć każdej czcionki zainstalowanej w systemie a dodatkowo zaimplementowałem ustawianie interlinii (czyli odległości pomiędzy wierszami), to pozwala na zmieszczenie 5 linijek tekstu na etykietce 14x7mm, a tam gdzie potrzeba można linie trochę odsunąć od siebie.
QRcode to jeszcze przyszłość i sam się zastanawiam czy jest to potrzebne, może w Muzeach... a ja chcę dotrzeć pod strzechy ;-) ;-) ;-)
Dużo czasu zajmie napisanie instrukcji obsługi, szukam jakiejś na której mógłbym się wzorować.

PS. Będziesz jedną z pierwszych osób, które obejrzą i przetestują wersję przedpremierową.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: GrzegorzGG »

Grzegorz Banasiak pisze: PS. Będziesz jedną z pierwszych osób, które obejrzą i przetestują wersję przedpremierową.
Czekam zatem z niecierpliwością :)
G.
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

Czekamy zatem z niecierpliwością :birra:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: GrzegorzGG »

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Odnośnie interfejsu.

Pamiętam, że było trochę szumu, gdy w ostatniej wersji, którą tworzyliśmy interfejsu trzeba było "uczyć się od nowa". Czy teraz zamierzasz zrobić coś na kształt "kompatybilności wstecznej" ?

pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dodanie wielu funkcjonalności wymusza zmianę interfejsu, niestety trzeba będzie się "uczyć". Nie jest to skomplikowane, większość działań jest intuicyjna ale instrukcję trzeba napisać, żeby nie uczyć się metodą prób i błędów.
Na szybko wygląda to tak jak w załączniku. Udało się ograniczyć ilość przycisków do niezbędnego minimum. Mniej już się nie dało. Mam jeszcze parę pomysłów więc docelowo wygląd jeszcze troszkę może się zmienić.

Show/hide borders i Print test - to przyciski robocze.
Załączniki
toolbar.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (42.83 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mam pytanie do forumowiczów i potencjalnych użytkowników nowego EntomoLabels.
Czy ktoś z Was używa jeszcze Windows XP lub Vista ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

...używam XP-eka i starej wersji,nowa jest dla mnie zbyt skomplikowana ;)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Może statystyka Ci pomoże. Załączam z tego roku.
Załączniki
wersje.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (17.18 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No proszę, sporo użytkowników XP i Visty, poczekam spokojnie na odzew.
Chciałbym zrobić test druku nowego (jeszcze nie ukończonego) EntomoLabels z Windows XP i Visty oraz różnych drukarek. Robiłem już testy na wielu komputerach i wszystkich drukarkach, które mam w firmie ale trzeba jeszcze trochę sprawdzić. Za jakieś dwa tygodnie przygotuję wersję ogólną do wstępnych testów i każdy będzie mógł pobrać.

Gdybyśmy mogli zrobić jakieś szkolenie on-line i pokazanie możliwości było by fajnie ale nie mam pomysłu jak to zrobić...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ktoś kiedyś podniósł "zarzut" do wersji accessowej, że nie może być takich dużych odległości pomiędzy etykietkami na wydruku, bo trzeba robić dwa cięcia nożykiem/nożyczkami, żeby wyciąć jeden bok. Właśnie zaimplementowałem opcję która umożliwia samodzielne definiowanie odległości pomiędzy drukowanymi etykietkami od 0 (zera) do 5 milimetrów. To pozwoli swobodnie kreować odległości pomiędzy etykietkami.

Jeśli ktoś zna jakąś platformę to łatwego strumieniowania/udostępniania ekranu to chętnie bym pokazał jak to wygląda w obecnym stanie, zaprezentował możliwości i potem podyskutował co jeszcze można zrobić, żeby było wygodniej, sprawniej, uniwersalniej. Wiem, że Skype for Business ma taką opcję (i mam licencjonowaną wersję) ale zdaje się odbiorcy też by musieli taką mieć więc ta opcja odpada.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miałbym do Was prośbę, jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia zawierające różne niestandardowe/dziwne/skomplikowane/specjalne etykietki to proszę o ich wstawienie w tym wątku. Generalnie sprawdziłem możliwości nowego EntomoLabels pod kontem tworzenia wszelkich etykiet, które przyszły mi do głowy, być może czegoś jeszcze nie widziałem, nie przetestowałem. Chętnie bym to zrobił, żeby zapewnić pełne możliwości tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych etykiet.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: adam k. »

W tym wątku znajdziesz parę starszych etykiet: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=35015
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

adam k. pisze:W tym wątku znajdziesz parę starszych etykiet: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=17&t=35015
Każdą z nich bez problemu da się zrobić !
Dzięki za ten link do wątku, umknął mi jakoś w czasie ostatnich przeszukiwań forum.

Edit: Zrobiłem na szybko przykładową... Oczywiście można ściągnąć i zainstalować dowolne fonty, nawet samodzielnie zrobione i je wykorzystać oraz użyć dowolnej grafiki (bmp, jpg, png). Inwencja nie jest niczym ograniczona.
Załączniki
test.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.2 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: adam k. »

Ozdobniki i kaligrafia na etykietach identyczne. Nie przypuszczałem, że możliwości programu są tak duże .
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

adam k. pisze:Ozdobniki i kaligrafia na etykietach identyczne. Nie przypuszczałem, że możliwości programu są tak duże .
Wyciągnąłem wnioski z wszystkich poprzednich wersji, usunięcie różnych ograniczeń zajmuje wiele czasu ale chyba się opłaci. Największym ograniczeniem do tej pory była konieczność posiadania Access'a. Teraz EntomoLabels to samodzielny program. Przeprojektowałem w początkowym etapie struktury danych tak, żeby były otwarte, ilość elementów na etykietach może być w zasadzie dowolna. Do tego zapisuje się ją w formacie XML co przy znajomości specyfikacji pliku pozwoli na generowanie etykietek z dowolnej aplikacji.

Znalazłem już program do nagrywania video-tutoriali, robię testy. Sądzę, że wkrótce będę mógł pokazać część możliwości programu na żywo wraz z komentarzem. Muszę sobie jeszcze przygotować scenariusze takich tutoriali, żeby omówić i pokazać wszystkie możliwości i miało to jakąś logikę, najpierw w wersji polskiej, później dodatkowo angielskiej. Rozważałem umieszczenie tych tutoriali na entomo w jakimś zamkniętym wątku, albo podstronie, gdzie będzie też link do pobrania programu, albo założenie osobnej strony.

Chciałbym też żeby użytkownicy dokonali "rejestracji" polegającej na wysłaniu e-maila, będę mógł wtedy informować automatycznie o pojawiających się aktualizacjach i po prostu wiedzieć ilu użytkowników korzysta z programu. I albo się cieszyć albo narzekać, że potężny wkład czasu w pisanie tej aplikacji poszedł na marne albo się opłacił. Starego EntomoLabels używa/używało około tysiąca osób o których wiem, część za granicą. Zobaczymy jak będzie teraz. Mam też taki plan, żeby w przyszłym roku pojechać na sympozja kilku grup owadów i zaprezentować osobiście możliwości programu. Na Lepidopterologicznym na pewno będę, natomiast udział w innych uzależniam od kosztów, które czasem są katastrofalnie wysokie, nie chciałbym w przedsięwzięcie non-profit wpompować zbyt dużo kasy.

Oczywiście sam nie dałbym rady napisać całości w WPF C# więc dzięki Bartek za Twój bardzo duży wkład w kod. Bartek nie jest związany z entomologią ale zgodził się wspomóc przedsięwzięcie non profit :brawo:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Rozważałem umieszczenie tych tutoriali na entomo w jakimś zamkniętym wątku, albo podstronie, gdzie będzie też link do pobrania programu, albo założenie osobnej strony.
Przypominam, bo może umknęło uwadze, że jest wydzielona subdomena z niezależnym wejściem ftp - https://labels.entomo.pl
W tej sprawie masz pełne wsparcie, zaplecze czeka na takie rzeczy.
W razie potrzeby możemy tam instalować WordPress (mogę Ci go tam postawić w ciągu 60 sekund, a także 120 innych aplikacji >>>). A WP nie jest może wcale złym pomysłem, bo tam można zagnieżdżać videopliki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rzeczywiście WordPress to chyba najlepsze rozwiązanie. Miałem z nim do czynienia wiele lat temu i musiałbym się wgryźć, żeby wszystko ustawić, zrobić jakąś grafikę do motywu (jedną z grafik już kiedyś zrobiłem, załączam). Strona przynajmniej w części powinna być dwujęzyczna PL/EN, bez bajerów i przeładowania, krótko, konkretnie. Musi mieć dział download, gdzie będzie można pobrać program i szablony którymi podzielą się inni użytkownicy.

Jakoś tak to sobie wyobrażam...
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Miłosz Mazur »

Aż się prosi o "opublikowanie" wieści o tym programie w jakimś czasopiśmie o szerszym zasięgu.

ZooKeys publikuje czasami tego rodzaju rzeczy, tyle że to płatny periodyk :(
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miłosz Mazur pisze:Aż się prosi o "opublikowanie" wieści o tym programie w jakimś czasopiśmie o szerszym zasięgu.
ZooKeys publikuje czasami tego rodzaju rzeczy, tyle że to płatny periodyk :(
Przymierzyłem się do instrukcji obsługi. Gdyby chcieć opisać chociaż pobieżnie możliwości programu i specyfikacje plików XML - to wyjdzie około 60 stron. Dlatego pomyślałem o wideo-tutorialach, bo szybko można je zrobić i ruchoma scena lepiej pokazuje co z czym jeść niż suchy tekst z jakąś małą grafiką. Dzisiaj nagram próbkę i udostępnię. Przy nagrywaniu mam mały problem ze sprzęganiem się dźwięku i występują wkurzające szumy, może uda mi się to wyeliminować.

Zanim pomyślę o pisaniu czegokolwiek chciałbym, żeby użytkownicy, czyli Wy, sprawdzili przydatność, ocenili czy program nadaje się do użytku :-)
Chrząszczarze mogą mnie zaprosić na swoje sympozjum to chętnie opowiem o różnych ukrytych możliwościach i będzie okazja pogadać face to face. Staram się, żeby wersja użytkowa była gotowa przed Świętami. Mam nadzieję, że to się uda.

Na razie wersja źródłowa ma około 5-6 tys. linii kodu.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Konto_usuniete »

Instrukcje obsługi, aby były zrozumiałe powinny być pisane przez użytkowników - a nie przez autora...tak robią dobre firmy....inaczej wychodzi instrukcja napisana przez autora, która często poza autorem jest niezrozumiałą dla reszty...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

grzegorzb pisze:Instrukcje obsługi, aby były zrozumiałe powinny być pisane przez użytkowników - a nie przez autora...tak robią dobre firmy....inaczej wychodzi instrukcja napisana przez autora, która często poza autorem jest niezrozumiałą dla reszty...
He he, no jestem za :-) tylko skąd użytkownicy mają wiedzieć co i jak można zrobić ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Możecie sobie pobrać moje męczarnie medialne, plik ma ok. 30 MB, kiepsko to wyszło, chaotycznie i od razu przypomniał mi się post GrześkaB o niezrozumiałości :-) Miał "Chłop" rację, nie jest łatwo nagrać sensowny materiał bez przygotowania.

Wideo jest głównie o możliwościach projektowania szablonów etykiet, sama praca z przygotowywaniem etykiet wygląda znacznie prościej, prawie tak jak w starej wersji - no ale od czegoś trzeba było zacząć :-)

Na forum nie można wstawiać plików flv, nie mogłem też zalogować się do labels.entomo.pl (jakiś błąd krytyczny)

Edit: po Jacka pomocy plik wgrany na: (prowizorka, bo na więcej nie mam teraz czasu)

Link: labels.entomo.pl
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rozszerzenie .flv dodane (do 10MB). Dostęp ftp przesłałem Ci na PW. Takie duże pliki możesz umieszczać tam, przez ftp. Reszta może lepiej na PW, żeby w tym wątku było tylko o tym programie.

Po obejrzeniu pierwszego tutoriala mogę powiedzieć, że wszystko jest dla mnie jasne, a program wygląda na właśnie taki, jaki powinien być. Wszystko wydaje się proste i intuicyjne. :brawo:

I jedno pytanie. Mam zbiór danych w Excelu. Czy można to zaciągnąć do tego programu np poprzez plik csv?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Pewnie jakoś się da, kwestie importu zostawiam na później. Z XLS da się wygenerować XML'a więc możliwości są ale jeszcze tego nie robiłem więc nie będę teoretyzował.

Pliki niestety muszą być dość duże, program, którym to robię ma wiele ograniczeń i używam go dopiero dzień. Nie wiem czy jakość grafiki jest akceptowalna, nie mogę przesadzić, żeby nie tworzyły się jakieś monstrualne pliki, dźwięk też chyba nie jest zbyt dobry. To co zrobiłem to tylko improwizowana próba. Myślę, że te docelowe pliki będą mniejsze, podzielone na funkcjonalne części w stylu "Jak zrobić...." no i bardziej przemyślane.

labels.entomo.pl - to będzie link do wszystkiego co związane z EntomoLabels. Na razie prowizorka.

Edit: gdyby komuś się chciało po ustaleniu z Jackiem skonfigurować WordPress'a i jakoś graficznie ubrać - byłoby miło. Załączam grafikę, która może być użyta jako tło lub cokolwiek.
Edit2: no i fajnie by było, żeby wideo otwierało się na stronie a nie musiało być pobierane...
Załączniki
plik.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (439.21 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

- Zrobiłem kolejny samouczek (szybkie i proste drukowanie etykiet), tym razem nagrany innym programem. Jest chyba trochę lepiej.
- Dodałem do listy samouczków na http://labels.entomo.pl oraz dopisałem wielkość plików.
- Niestety nie mam teraz czasu, żeby stronę zrobić sensownie
- Chciałbym, żeby video na stronie można było oglądać bez potrzeby ściągania pliku.
- Przygotowuję wersję programu do pobrania (w najbliższych 2-3 dniach będzie gotowa), chociaż nie jest jeszcze skończona, wszystkie zasadnicze funkcje działają prawidłowo więc czemu nie, powiedzmy, że będzie to jeszcze wersja późna beta. Mam nadzieję, że będziecie się dzielić uwagami i ewentualnymi problemami, żeby można je było rozwiązywać bo na razie więcej korespondencji dostaję zza granicy niż od Was :P. Też będzie do pobrania na stronie.
- Teoretycznie program powinien działać na wszystkich Windowsach od XP wzwyż, zarówno 32 jak i 64 bitowych, z dowolnym procesorem i 4GB RAM, przy 2GB też zadziała ale jest dużo wolniejszy. Ważne jest, żeby w systemie był zainstalowany najnowszy możliwy dla danego systemu .NET Framework, zwłaszcza jeśli chodzi o Windows XP.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Właśnie wstawiłem wersję EntomoLabels do pobrania labels.entomo.pl. Nosi ona numer 7.0.01 i jest jeszcze wersją beta. W wersji tej brakuje możliwości ustawiania dolnego marginesu wydruku oraz wydruku na wielu stronach. Pozostałe funkcjonalności działają w pełni. Kolejne wersje będą miały kolejne ostatnie dwie cyfry większe. Jest jeszcze dużo fajnych rzeczy które chciałbym zaimplementować ale trzeba w końcu wystartować.

Zawartość zipa (folder EL7) należy wypakować gdziekolwiek i uruchomić EntomoLabels.exe.

Chciałbym prosić wszystkich pobierających o przesłanie do mnie ( bangr @ ld.onet.pl ) krótkiego e-maila z podaniem wersji Windowsa oraz modelu posiadanej drukarki.
Pozwoli mi to łatwiej rozwiązywać problemy - jeśli takowe się pojawią. Jeśli będą jakieś pytania także proszę o e-maila, albo odpowiem bezpośrednio albo nagram krótkie wideo z prezentacją rozwiązania.

EntomoLabels makes life easier ! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

...na szybko ,to avast blokuje mi otwarcie pliku... próbowałem otworzyć jako admin. ale też się pluje....jest komunikat jak na prtscn-ie.Pewnie to wina kompa, bo rupieć z dwoma gb ramu ,no ale sygnalizuję ;)
:papa:
Rafał
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.77 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki Rafał.
Możesz na chwilę wyłączyć Avasta i spróbować. Wygląda na blokadę systemową.
Spróbuję znaleźć rozwiązanie jak tylko dorwę jakiś sprzęt z XP.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

... teraz mam jeszcze windows 7, ale ledwie komp przy nim ciągnie, więc pewnie będzie xp,po wyłączeniu avasta program się uruchomił ,ale czy działa i jak sprawdzę dopiero w łykend....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:... teraz mam jeszcze windows 7, ale ledwie komp przy nim ciągnie, więc pewnie będzie xp,po wyłączeniu avasta program się uruchomił ,ale czy działa i jak sprawdzę dopiero w łykend....
:papa:
Rafał
O, no to jak Win7 to ok ale RAM rzeczywiście za mało 4GB byłoby lepiej. Cieszę się że udało się uruchomić. Nie wiem skąd w mojej głowie ubzdurało się, że masz XP-ka ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

...bo miałem ,ale kumpel stwierdził, że win7 da radę, może i da ale reszta programów chodzi jak na filmie poklatkowym ;) .
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

U mnie przy pierwszym uruchomieniu Avast zakomunikował że plik exe jest mocno podejrzany i go zablokował, po krótkiej "perswazji" :bit: już nie miał wątpliwości. Program bardzo płynnie działa, nie mam problemów. :D
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

W systemach Windows jest wbudowany antywirus Microsoft Essential, sprawuje się lepiej od Avasta i nie obciąża systemu. No i mniej "pyskuje" :-)
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Łukasz Solecki »

Grzesiu, na Win10 wszystko hula tak jak powinno :) Dobra robota!!! :jo: :hp: :rotfl:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ardaryk pisze:Grzesiu, na Win10 wszystko hula tak jak powinno :) Dobra robota!!!  :jo:  :hp:  :rotfl:
Na kolejnych filmikach, które jeszcze nagram, pokażę niektóre ciekawe możliwości tworzenia szablonów. W wersji obecnej dołączyłem tylko kilka przykładów szablonów ale dodam ich więcej, liczę też, że eksperymenty użytkowników spowodują powstanie kolejnych szablonów i ich udostępnienie do pobrania dla wszystkich. Szablony są zapisywane w folderze ..\Templates i mają rozszerzenie ELT (EntomoLabels Template) wystarczy taki plik wstawić jako załącznik na forum i pokazać w treści posta a inni będą mogli go ściągnąć, zapisać w tym folderze i wykorzystywać.
Chciałbym też żeby w przyszłości były do pobrania gotowe listy gatunków w postaci paczek etykiet (folder ..\Data, rozszerzenie ELD) które każdy może sobie wczytać, wydrukować i odpowiednio wykorzystać (do gablot, tacek itp.) Jeśli ktoś będzie przechowywał swoje etykietki w postaci plików paczek - to można je udostępniać, wczytywać do Excela czy innych systemów bazodanowych. Możecie sobie wyobrazić jak łatwo będzie udostępnić swoje dane ? Można też, jeśli ktoś przeanalizuje dokumentację plików (robi się...) generować paczki etykiet z dowolnych systemów już istniejących. Pliki XML dają bardzo wiele możliwości. Zamiast mozolnie wklepywać dane można szybko zaimportować wprost z etykietek.

Jak program się przyjmie i okrzepnie będzie można dobudować do niego całą masę udogodnień. Na razie problemem jest czas i brak sensownej dokumentacji, przede wszystkim anglojęzycznej. Zaraz po nowym roku będą testy na komputerach w Japonii, Korei (Płd.) i Tajlandii, wtedy będę miał pewność, że rozwiązania multilang działają ok, tamte języki są pod tym względem ekstremalne :-)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

Próbuję różnych wariantów, wstawiania fotografii itp, rewelacyjnie to wygląda. Jeszcze nie próbowałem drukować, zobaczymy jak to wyjdzie. Wielkie podziękowania :D
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Andrzej 54 pisze:Próbuję różnych wariantów, wstawiania fotografii itp, rewelacyjnie to wygląda. Jeszcze nie próbowałem drukować, zobaczymy jak to wyjdzie. Wielkie podziękowania  :D
Zwróć uwagę, że podczas wyboru pliku graficznego po prawej na dole masz możliwość wybrania BMP, JPG i PNG. Format PNG ma przezroczyste tło i można go wstawić bez "zasłaniania" elementów pod nim (tekstu, ramek itp.). Format BMP i JPG nie jest przezroczysty i zakrywa elementy znajdujące się pod nim.
Andrzej J. Woźnica

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Super! Działa! rewelacja!
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

Faktycznie działa, super. :lol:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zrobiłem szablony okazów typowych wg standardów NHM w Londynie.
Załączony plik ZIP należy rozpakować do folderu ..\templates. Wprawdzie holotypy są rzadkością w kolekcjach prywatnych ale paratypy widuje się dość często, może komuś się przyda.
Bywały też opisane na forum przypadki odkrycia nowych gatunków więc deponując typy w muzeach warto przekazać je odpowiednio zaetykietowane.
Załączniki
type_labels.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.17 KiB)
TypeLabels.zip
(4.36 KiB) Pobrany 33 razy
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Kafelan »

Gratulacje, program znakomity. Można dowolnie projektować swoje etykiety, jedyny taki program w swoim rodzaju. Pisanie treści w etykiecie jest znakomitym rozwiązaniem, inne rozwiązania programu również dobrze przemyślane. Jestem pod wielkim wrażeniem. W poprzednich wersjach programu pisanie w linijce z umieszczaniem dodatkowych znaków było częściowym utrudnieniem, chociaż wszystko działało dobrze.
Mam jednak problem z tworzeniem nowych etykiet w innych wymiarach. Po stworzeniu przykładowej etykiety w innym większym rozmiarze, tło białe pozostaje bez zmian, tworzą się etykiety nieprawidłowych wymiarów, co widać na podglądzie w zapisanym pliku. Bawię się w pracy i jeszcze nie drukowałem, ale jaki podgląd taki będzie wydruk. Czy ktoś z was ma też taki problem ?.
Załączniki
okno programu.doc
(319.5 KiB) Pobrany 44 razy
próba druku.doc
(353 KiB) Pobrany 32 razy
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Kafelan »

W poprzednim poście plik próba druku jest nie właściwy ( opisane są w nim wymiary etykiet ), wysyłam prawidłowy.
Przepraszam za pomyłkę
Załączniki
podgląd wydruku.doc
(360 KiB) Pobrany 30 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

To białe pole to jest właściwa etykieta. W toolbar w sekcji Label - z lewej strony, możesz zmienić szerokość i wysokość etykietki. Elementy które umieszczasz na etykiecie nie powinny wykraczać poza białe pole.
Zaprojektowany szablon możesz zapisać w sekcji Template - wpisujesz jakąś nazwę i naciskasz zapisz. Od tej pory ten szablon będzie dostępny w liście wyboru.
Instrukcję dopiero piszę więc musicie być cierpliwi, to dużo pracy... aha i pobierz wersję 7.0.02 (wystarczy wypakować sam plik EntomoLabels.exe
Załączniki
rozmiary.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.27 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jeszcze jedna uwaga. Jeśli ktoś próbuje drukować do PDF to jakość powstałego pliku będzie kiepska. Nie wynika to z możliwości EntomoLabels ale z samej technologii drukowania do PDF. W tym pliku wydruk zamieniany jest w grafikę i kompresowany co powoduje dużą utratę jakości przy małych formatach (kartkowe). Niektóre drukarki PDF drukują lepiej (lepszy algorytm kompresji) inne gorzej ale wszystkie one drukują źle. Lepiej jest drukować drukarką XPS, wtedy pliki są lepszej jakości. A najlepiej od razu na drukarkę ;-)

Zauważyłem też, że na Windows 10 program pracuje najepiej, we wcześniejszych wersjach jest gorzej ponieważ są tam używane starsze wersje .NET Framework. Zawsze warto zaktualizować go do najnowszej możliwej dla danego systemu wersji.
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Kafelan »

Rzeczywiście, jakoś nie zwróciłem uwagi, takie są początki. Więc wszystko jest w porządku, jestem :) , dziękuję.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Banasiak pisze:Jeśli ktoś próbuje drukować do PDF to jakość powstałego pliku będzie kiepska. Nie wynika to z możliwości EntomoLabels ale z samej technologii drukowania do PDF. W tym pliku wydruk zamieniany jest w grafikę i kompresowany co powoduje dużą utratę jakości przy małych formatach (kartkowe).
Wysoką jakość wydruku PDF można uzyskać stosując odpowiednie ustawienia w opcjach drukarki PDF. W przykładzie mamy drukarkę Adobe PDF. Tam kolejno należy wejść w opcje wydruku i ustawić odpowiednio wysoką rozdzielczość wydruku PDF. Przy wyłączeniu próbkowania w dół uzyskałem jakość etykietki 14 x 7 jak poniżej w PDF: Gdzie szukac opcji w wydruku PDF pokazuje poniższy screen. Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Drukarka Adobe jest dostępna tylko w płatnej wersji Adobe Acrobat :-(
Rozwiązaniem jest wydruk do pliku XPS za pomocą darmowej drukarki Microsoft XPS. Nie wiem jak to działa we wcześniejszych wersjach Windows, ja używam W10.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Uzywam jej od tak dawna, że straciłem orientację. Nabyłem to kiedyś z drukarką Brother, praktycznie mam ją w gratisie. O ile dobrze się domyslam, uzytownicy standardowych wersji Adobe nie posiadają tych opcji? O tym nawet nie pomyślałem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Uzywam jej od tak dawna, że straciłem orientację. Nabyłem to kiedyś z drukarką Brother, praktycznie mam ją w gratisie. O ile dobrze się domyslam, uzytownicy standardowych wersji Adobe nie posiadają tych opcji? O tym nawet nie pomyślałem.
Cóż, kiedyś to były czasy... z drukarką można było kupić Corela, Photoshopa, Adobe... teraz z drukarką kupisz co najwyżej kabel zasilający ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

...zmieniłem kompa, mam 4 gb ramu ,mam nawet pierwszego w życiu legalnego windows 7 ;) ,plik sie uruchamia, ale po wciśnięciu jakiegokolwiek przycisku pojawia się komunikat, że program przestał działać... :ses , nie wiem o co chodzi... u wszystkich działa - u mnie nie.... :-?

:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Sprawdź czy rozpakowały się wszystkie pliki i czy są podfoldery Graphics, Templates, Data i Config. Na wszelki wypadek możesz jeszcze raz ściągnąć plik i go ropakować.
Gdybyś miał na swoim kompie TeamViewer'a to mogę się zdalnie połączyć i zobaczyć co jest nie tak.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

...niestety nie mam TW , ale jak będzie trzeba to zamontuję , wszystkie pliki są, zaraz dołaczę prtsc z opisami co sie dzieje ....
:papa:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

...dołączam pierwsze "trzy kroki", które realizuję na początku
:arrow:
Załączniki
rozpakowane pliki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (172.29 KiB)
obraz po kliknięciu el..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.56 KiB)
odznaczam wrap text i pojawiaja sie funkcjonalności programu.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.59 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

potem klikam i ustawiam rozmiar etykiet np na 14x7 nic nie pojawia sie na ekranie programu ani w okienkach z modyfikacjami rozmiaru ,po tej akcji klikajac w jakikolwiek klawisz uzytkowy mam info że z powodu błędu program musi zostać zamknięty....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Źle robisz :-)
Jeśli nie masz żadnej etykiety na liście to nie możesz zmieniać ich rozmiaru.
Wybierz jakiś szablon np. 14x4
kliknij Dodaj (ikonka z plusikiem)
i dopiero modyfikuj

Jak widzę coś tam jest jeszcze nie tak ... (wersja beta) ... sprawdzę to i poprawię co trzeba. Nigdy by mi do głowy nie przyszło klikać wrap text przed dodaniem etykietki :-) więc tego przypadku nie wykryłem :-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

ok! :ok: brakowało mi tej "ikonki z plusikiem" ;) ,chyba będzie działać , parafrazując mojego kumpla doświadczonego budowlańca podczas rozmowy z młodym inspektorem nadzoru: "Paaaanie, ja kończyłem podstawówkę a nie informatykę"* :mrgreen:

* w oryginale chodziło o zmianę rozmiaru półki z regipsu co miało by rzekomo "zaburzać proporcje geometryczną przestrzeni" :gl: a zamiast informatyki była matematyka ;)
Dzięki! :birra:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał, na pewno są jeszcze w aplikacji błędy, zwłaszcza odpalonej na Win7, pracuję nad rozwiązaniem zgodności dla obu systemów. Gdybyś na coś się natknął to pisz proszę, bardzo mi to pomoże.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

ok ,na razie "plusik" zmusza mnie do chwili odpoczynku i nawilżenia szarych komórek ;)
Dzięki !
Program jest lux ,ale o tym "+" warto pamietać albo napomknąć w jakimś tutorialu bo sam bym na to nie wpadł...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tutorial się pisze, niestety w wersji angielskiej ale dla większości nie będzie chyba problemu. Mniejszość w razie czego zapyta ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz Banasiak pisze:Mniejszość w razie czego zapyta
that's right ! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z pozoru błahostka a też miałem na początku podobny problem z uruchomieniem. Bierze się to chyba stąd, że jestesmy nauczeni kolejności od lewej do prawej. Najpierw wybieramy rozmiar a potem... szukamy przycisku z prawej strony od pola kombi a ten magiczny plusik jest z lewej przez co uchodzi uwadze.
A może zamiast ikonki z plusikiem lepszy byłby przycisk z napisem np "Create"? W każdym razie prosi się, by ta ikonka z plusikiem była trochę bardziej widoczna.
To takie luźne przemyślenia, jest czas na to, póki program jest w wersji beta.
pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Rafał Celadyn »

...w starym EL z którego korzystam od początku wszystko "dzieje się samo" dlatego przy dużym przerobie etykiet program idealnie mi leży ,nowy program podnosi tworzenie zwykłego kartonika pod owada do poziomu nieomal sztuki, zaczyna to przypominać trochę pop art ;) .Myśle, że to kwestia przyzwyczajenia ....
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Trzeba przyznać, że program daje trochę większe możliwości niż stare EntomoLabels, jednak gdy korzystasz tylko z wyboru szablonów i wpisujesz do nich dane - to prawie niczym nie różni się od starego.

Po prostu zapomnij o innych ikonkach i będzie dobrze :-) Z czasem docenisz pop-art tego rozwiązania :-) :-)
Uniwersalność ma swoje koszty w postaci większego skomplikowania. Różnorodność wymagań użytkowników, również tych instytucjonalnych, jest czasem zadziwiająca. Żeby sprostać temu wszystkiemu trzeba było zaimplementować to i owo.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wgrałem właśnie (labels.entomo.pl) do pobrania najnowszą wersję (7.0.03) w której zostały poprawione przypadłości opisane przez Rafała oraz naprawione problemy ze zgodnością interfejsu pomiędzy Windows 7 (z GUI Aero i bez) oraz Windows 10.
Wrzuciłem też UserGuide w wersji jaką mam obecnie, spora część jeszcze po polsku ale opisuje najprostsze opcje programu - może się przydać na początek, żeby ją przejrzeć i poznać podstawowe czynności. Wydaje mi się, że taki sposób pokazywania opcji programu jaki zastosowałem jest czytelny. Zamiast rozpisywać się nad każdą czynnością po prostu krótki opis i ilustracja z odnośnikami.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dodałem nową funkcjonalność: możliwość obejrzenia wszystkich stron w PrintPreview, poprzednio była widoczna tylko pierwsza strona (i tylko pierwsza się drukowała). Obecnie jest już pełna obsługa wielostronicowych wydruków.

Zakładam, że wersja finalna EntomoLabels będzie dostępna do pobrania za około 2 tygodnie.
Załączniki
EL_print_preview.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51 KiB)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej 54 † »

Chciałbym zapytać, co z EntomoLabels w najnowszej wersji, korzystam z obecnie dostępnej wersji i uważam że jest dobrze, etykiety drukują się super. :D
Andrzej J. Woźnica

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

http://labels.entomo.pl/ do pobrania wesja 7.04 i działa!!!
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Andrzej J. Woźnica pisze:http://labels.entomo.pl/ do pobrania wesja 7.04 i działa!!!
Robię jeszcze kilka udogodnień więc za jakiś czas pojawi się 7.05. (np. jeszcze większe etykietki co pozwoli na przygotowywanie naklejek do korespondencji entomologicznej :-), poprawa zoomowania itp. )
Cieszę się, że działa. Na razie nie miałem zgłoszeń o błędach czy "niedziałaniu" jakiejś opcji programu.
Były potrzeby wersji na Maca (głównie USA) i Linux'a (np. Czechy) ale to już ponad moje siły a zwłaszcza czas...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Właśnie pierwszy raz przygotowuję do druku zestaw etykiet. Ponieważ trochę mi się tego uzbierało, poczułem potrzebę dodatkowego pola (a raczej jego brak). Taki pomysł: dodatkowe pole z informacją, czego dotyczy etykietka. Treść pola byłaby niedrukowalna tzn niewidoczna na wydruku a służylaby tylko temu, by sobie zanotować, jakiego gatunku to dotyczy. Przy większej liczbie etykiet, dla wielu gatunków można trochę się pogubić, ponieważ nie widać, co jest przygotowane. Gdyby treśc tego pola komentarza była widoczna obok nazwy szablonu (obok 15x8 np. "15x8 [S.tesserula]" to w kolumnie byłaby widoczna informacja o tym, jakie etykietki są już przygotowane. To oczywiscie taki luźny pomysł, być może nikt z tym nie ma problemów. Mnie czasami jednak zdarza się drukować dużo etykiet pod pojedyncze okazy. Takie pole komentarza pozwoliłoby na lepszą orientację podczas przygotowywania etykiet. Ewentualnie też mógłby tam pojawić się numer - liczba etykiet. To wzrokowo podpowiedziałoby, co to możę być za etykieta.
Innym rozwiązaniem wydawałoby się nazywanie każdego "Template" i ponowne ładowanie go już pod nazwą, którą tej templatce nadamy. Osiągnie się ten sam efekt, tylko pojawi się więcej templatek (do każdego zbioru gatunku będzie taka templatka), co może też wcale nie jest takie złe.
To kwestia umiejętności pracy z programem, na razie słabo go znam.
Załączniki
labels notes.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.43 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1466
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: adam k. »

Każdy pomysł jest dobry, a przyzwyczajenia i schematy w jakich się poruszamy nieraz zniechęcają do innowacji.
Piszesz o masowym drukowaniu etykiet i konieczności zaznaczania gatunku przy zapisie etykiety leg.
Mój ''schemat'' polega na zaznaczaniu lokalizacji przy okazie w suszeniu (markerem na folii, rozpinadło, jeden miesiąc schnięcia).
Zdjęte suche motyle paruję z etykietami przygotowanymi wcześniej. Pocięte w paski po 11 szt. czekają w pojemniku. Rodzajów etykiet mam
(stale) zaledwie siedem. Spośród nich pięć, to lokalizacyjne do tego czyste determinacyjne i jeden rodzaj do preparatów.
Przystępując do drukowania wiem ile okazów złowiłem w danym stanowisku i produkuję ich o parę więcej.
Lokalizacje na których cyklicznie prowadzę odłowy mają zawsze drukowany zapas ilościowy i miejsce do wpisania aktualnej daty z folii, tej o której pisałem powyżej.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dwa pomysły.
1. Automatyczna zmiana templatki na liście Po nadaniu nazwy dla nowej Template (zapisywanej w katalogu Templates z rozszerzeniem .elt) naciskamy ikonkę ZAPISZ. Nastepuje utworzenie nowego pliku elt. Tak jest teraz. Czy można zrobić, aby automatycznie, od razu na liście z lewej strony pojawiła się ta templatka (na rysunku pokazane strzałką). W tym miejscu pozostaje stara nazwa załadowanej templatki, dobrze byłoby ją odświeżyć od razu po nadaniu jej nowej nazwy przy tworzeniu pliku elt.

2. Przydałoby się działanie "ZAPISZ do txt" czyli export. Zamysł jest taki, aby w plikach txt składować dane z etykiet. W pliku elt jest wiele informacji formatujących, tymczasem tu chodzi o zapisanie tylko treści znajdującej się między znacznikami <Text> </Text>. Można również pomysleć o wyborze do csv, pod kątem Excela i baz danych.
Ewentualnie można zrobić to samo dla pliku ELD (katalog Data). W takim pliku są wszystkie dane, można więc za jednym razem wyeksportować wszystko.
Załączniki
txt.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.01 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ad.1 - dobra uwaga, spróbuję to zmienić w nowej wersji
Ad.2 i 3 - oczywiście taka możliwość może okazać się przydatna, ja generalnie rozważam kwestie przechowywania danych z etykietek, które można by importować do jakiejś bazy, żeby przy okazji drukowania etykietek od razu mieć dane. Kwestie import/export są otwarte. W weekend spotykamy się w małym gronie i również będzie dyskutowana ta kwestia. Generalnie pliki XML są łatwe do obróbki - pod warunkiem, że mają stałą strukturę. Przy umożliwieniu użytkownikowi swobody tworzenia szablonów ta struktura może się dość znacznie różnić, trzeba wypracować rozwiązanie uniwersalne dające się implementować niezależnie od inwencji twórczej użytkowników.
Zamysł był taki, żeby dowolna baza danych mogła wygenerować dane etykietek (oczywiście znając zasady zastosowane w szablonach i "paczkach" etykiet) a EntomoLabels po wczytaniu mógł je wydrukować - i z drugiej strony - odwrotnie, baza mogła zaciągnąć informacje z pliku XML i utworzyć odpowiednie rekordy. Tu potrzebne jest już mapowanie pól.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Najlepiej byłoby to wyeksportować do csv. Takie pliki są dobrze kompatybilne z Excelem i Accesem. Do dowolnej bazy można te pliki "pociągnąć". Być może są lepsze rozwiązania, jak zautomatyzować proces przerzucania danych do innego środowiska bazodanowego. Ponieważ jednak jest tyle pomysłów co ludzi postać csv wydaje się być uniwersalnym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kurzawa pisze:Najłatwiej byłoby to wyeksprtować do csv. Takie pliki są dobrze kompatybilne z Excelem i Accesem. Do dowolnej bazy można te pliki "pociągnąć". Być może są lepsze rozwiązania, jak zautomatyzować proces przerzucania danych do innego środowiska bazodanowego. Ponieważ jednak jest tyle pomysłów co ludzi postać csv wydaje się być uniwersalnym rozwiązaniem.
Każda opcja będzie rozważana i w zasadzie każdą da się zrobić, muszę to tylko troszkę szerzej przemyśleć w kontekście uniwersalności. Można w zasadzie zrobić okienko eksportu z wieloma formatami i zaznaczyć co się chce wyjściowo otrzymać.
Generalnie przy programowaniu tego typu rzeczy robi się scenariusze działania i je analizuje na wszystkie możliwe sposoby, zmienia itp. Jak już scenariusz przejdzie etap analiz jest implementowany kodem i testowany. Na razie jestem na etapie tworzenia scenariusza. Jest sporo możliwości zrobienia błędów logicznych np. co jeśli drukuję 20 takich samych etykietek ? Czy mam 20 okazów czy kilka drukuję na zapas ? Jak połączyć zestaw etykietek dla jednego okazu: gatunkowa i lokalizacyjna ? Co z okazami nieoznaczonymi na etapie drukowania etykietek ? A może nie łączyć etykietek i generować pliki bez powiązań z gatunkami ? Jak je potem w bazie danych przypisywać do gatunków... jest wiele takich pytań i od odpowiedzi na nie zależy scenariusz okna dialogowego eksportu.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Korzystając z okazji, że jest dobry czas i miejsce na zgłaszanie uwag i poprawek. Drobna sprawa. Kiedy zmieniamy rozmiary pól i przesuwamy marginesy uzywamy przycisków umieszczonych w prawym górnym oknie programu. W tej chwili jest tak, że powiekszenie poziomego rozmiaru [3] jest wyżej a przesuniecie w poziomie [2] jest niżej i analogicznie to samo z pionem: wymiar i przesunięcie pionowe są wzgl. siebie po ukosie [1] i [4].
Ponumerowałem pola - dla mnie łatwiej byłoby gdyby zamienić miejscami 3 i 4. Wtedy dobieranie wymiaru w poziomie (przesunięcie, rozmiar) byłoby w jednej linii.

Na programie pracuje mi się coraz lepiej, a nawet bardzo dobrze :-)
Załączniki
pion_poziom.png
pion_poziom.png (30.15 KiB) Przejrzano 36685 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Grzegorz Banasiak »

OK, dobra uwaga. Zaraz to zrobię. Zrobiłem już zmianę nazwy etykietki na liście po zapisaniu szablonu - pkt. 1 we wcześniejszym Twoim poście.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

PS. Rok temu uzyłem tego programu pierwszy raz: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=235600#p235600
Od tamtego czasu program przeszedł MEGAmetamorfozę, zrobił się przyjemny, przejrzysty i funkcjonalny. Bardzo się cieszę, że moje uwagi zgłoszone w tamtym czasie zostały wszystkie rozwiązane: pojawił się menedzer wydruku, pole podglądu, przejrzysty interfejs itd. Ukłony i brawa dla programistów! Naprawdę kawał świetnej roboty! :bravo: :bravo: :bravo:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jeszcze nowsze EntomoLabels

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jacek Kurzawa pisze: Takie pole komentarza pozwoliłoby na lepszą orientację podczas przygotowywania etykiet. Ewentualnie też mógłby tam pojawić się numer - liczba etykiet. To wzrokowo podpowiedziałoby, co to możę być za etykieta.
Innym rozwiązaniem wydawałoby się nazywanie każdego "Template" i ponowne ładowanie go już pod nazwą, którą tej templatce nadamy. Osiągnie się ten sam efekt, tylko pojawi się więcej templatek (do każdego zbioru gatunku będzie taka templatka), co może też wcale nie jest takie złe.
To kwestia umiejętności pracy z programem, na razie słabo go znam.
Rozwiązałem to w taki sposób, że układam sobie owady do zaetykietowania w rządku od lewej do prawej. Potem po wydrukowaniu lecę już po kolei.

Wspomagam się też rozwiązaniem, które też sugerowałem - zapisuję templatkę i ją ładuję a poprzednią usuwam. W ten sposób na liście z lewej pojawia mi się spis gatunków. Dzisiejszą produkcję nazwałem datą. Jak w przyszłości pojawi się eksport to będzie można te wszystkie dane wyeksportować. To potrzebne mi jest do jeszcze jednej rzeczy - czasami wyszukuję po nazwach miejscowości. Scalając dane ze wszystkich etykiet mam tak naprawdę bazę danych okazów w zbiorze. Jest to jakieś połowiczne rozwiązanie, może nie to co bazodanowy spis zbioru, ale jednak zawsze jest.
ODPOWIEDZ

Wróć do „EntomoLabels”