Melitaea aurelia ?

Dla tych osób, którzy dysponują wyłącznie fotografiami i chcieliby je pooznaczać. Wszystkie motyle.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: Ramidon »

Biorąc po uwagę jasny tylny brzeg spodu tylnych skrzydeł to M. athalia.
MB@
Posty: 906
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2014, 19:08
UTM: CC71
Podziękował(-a): 2 times

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: MB@ »

Cześć, bardzo dziękuję za informację. Skłoniła mnie ona do dalszych poszukiwań, z których wynika, że istotnie, bardziej prawdopodobne jest to, że jeśli pola na zewnętrznym brzegu skrzydła są tego samego koloru, co pola półksiężycowate sąsiadujące z nimi, to jest to, M.athalia. Ja podejrzewałem M.aurelia, bo obrazki w portalu KJ nie są (przynajmniej dla mnie) jednoznaczne, również na moich 2 zdjęciach pola te wydawały mi się nieco ciemniejsze, a na jednym takie same. Ale załóżmy, że są takie same, może kiepsko widzę, ale dla mnie jest minimalna różnica. Wtedy i tak statystycznie jednakowe pola ma ok. 68% M.athalia i ok. 27% M.aurelia (patrz rys.). Ale to są badania z Bałkanów, więc też niekoniecznie mające przełożenie na Polskę.

Jak popatrzymy na występowanie M.aurelia w moim regionie, to zobaczymy, że ostatnio widziana była tu przed rokiem 1960, a M.athalia w latach 2001-2010. Więc też wskazywałoby to na M.athalia, ale też nie na pewno, bo wiadomo, że takie dane nie muszą być stuprocentowo miarodajne.

Oznaczę sobie jako "M.athalia prawdopodobnie" i tyle, nic więcej się nie wymyśli.

Pozdrawiam
MB@
Załączniki
statystyka.jpg
statystyka.jpg (116.02 KiB) Przejrzano 3437 razy
MB@
Posty: 906
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2014, 19:08
UTM: CC71
Podziękował(-a): 2 times

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: MB@ »

Cześć, kolejny problem z przeplatkami. Wiadomo, że sprawa trudna, ale zawsze jest nadzieja, że ktoś wniesie coś nowego do sprawy.

34a, 34b) Ten sam motyl na obu zdjęciach, z poprzednich rozważań wynika, że najbardziej prawdopodobna jest M.athalia. Czy także w tym przypadku?

35a, 35b) Ten sam motyl na obu zdjęciach, ma dodatkowo ciemniejszą plamkę, która mogłaby być uszkodzeniem mechanicznym, ale występuje z obu stron w tym samym miejscu. Czy może to być jakaś dodatkowa wskazówka? M.athalia ?

Będę wdzięczny za opinie.

Pozdrawiam
MB@
Załączniki
34a) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg
34a) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg (125.54 KiB) Przejrzano 3158 razy
34b) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg
34b) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg (112.48 KiB) Przejrzano 3158 razy
35a) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg
35a) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg (128.06 KiB) Przejrzano 3158 razy
35b) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg
35b) 2018.06.09 CC72 Wronowice.jpeg (133.22 KiB) Przejrzano 3158 razy
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: Almandyn »

M.athalia :papa:
MB@
Posty: 906
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2014, 19:08
UTM: CC71
Podziękował(-a): 2 times

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: MB@ »

Bardzo dziękuję, a czy jest tu widoczna jakaś cecha wskazująca na to, że jest to na pewno M.athalia?
Niestety oprócz M.cinxia nie mam zdjęć innych przeplatek, żeby sobie porównać.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: Almandyn »

http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Fot ... Melitaeini
http://www.lepiforum.de/lepiwiki.pl?Melitaea_Athalia

Cechą wykluczającą przeplatkę britomartis, aurelię i diaminę jest zewnętrzna opaska dolnego skrzydła - u wymienionych jest ona ciemniejsza od sąsiadujących pól.

Polecam przeczytanie tego wątku : https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f ... it=diamina
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: Marek Hołowiński »

I dodam, że pewnego oznaczenia, pomimo podawanych cech , można dokonać tylko w oparciu o budowę aparatów genitalnych. Wszystkie cechy na skrzydłach są tylko pomocne w wytypowaniu okazów, ale jak z danego miejsca jeszcze nikt tego nie uczynił, jest to konieczne.
Bywają też biotopy gdzie na tym samym stanowisku występuje dwa lub nawet trzy gatunki - trzeba gotować. Kiedy już jest seria do której można porównać - można sobie pozwolić na oznaczenie.
Powyższe uwagi dotyczą m.in.:
aurelii o słabo przyciemnionej przepasce - możliwa pomyłka z małymi okazami athalia,
aurelii i britomartis o podzielonym czarną linią polu w kącie tylnego skrzydła (to pole u britomartis ma być dwubarwne, u aurelii jednobarwne. Natomiast obecność śladów linii jest bez znaczenia.
Zatem błędy w oznaczenach są możliwe w każdej konfiguracji tych trzech gatunków.
MB@
Posty: 906
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2014, 19:08
UTM: CC71
Podziękował(-a): 2 times

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: MB@ »

Bardzo dziękuję. Tegoroczne przeplatki fotografowałem w tym samym miejscu co ubiegłoroczne.
Za athalią przemawiałaby też analiza map ich występowania:

http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... /mapb/tr/y

http://baza.biomap.pl/pl/taxon/species- ... /mapb/tr/y

W mojej okolicy nikt nie zidentyfikował aurelii.
Ale, jak napisano wyżej, to tylko zwiększa prawdopodobieństwo, pewności nie daje.
MB@
Posty: 906
Rejestracja: sobota, 1 listopada 2014, 19:08
UTM: CC71
Podziękował(-a): 2 times

Re: Melitaea aurelia  ?

Post autor: MB@ »

Cześć,
to dość stary wątek.

Może od tego czasu coś się posunęło w identyfikacji przeplatek :-? ?
W załączeniu nowe zdjęcia.

Pozdrawiam
MB@
Załączniki
2021.06.20 CC72  Wronowice.jpg
2021.06.20 CC72 Wronowice.jpg (254.27 KiB) Przejrzano 1227 razy
2021.06.20 CC72 Wronowice.jpg
2021.06.20 CC72 Wronowice.jpg (387.89 KiB) Przejrzano 1227 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Motyle (bez gąsienic) [FOTO-oznaczanie]”