Poszukuję nici pajęczych

Temat działu: Pająki, skorpiony, węże i in. (Terrarystyka)
ShikaShaka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 17:02
Gender: women

Poszukuję nici pajęczych

Post autor: ShikaShaka »

Witam serdecznie,

Czy wie ktoś gdzie mogę dostać pojedyncze nici pajęcze, ewentualnie kokony? Bez znaczenia jaki typ jedwabiu oraz od jakiego pająka. Potrzebuję takie próbki do badań.

Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź i wskazówki :)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Poszukuję nici pajęczych

Post autor: Marek Hołowiński »

Obecnie w otwartym terenie raczej trudno jest trafić na pajęczyny, ale wystarczy zajrzeć do piwnicy, szopy, poddasza, nawet pod korę martwych drzew itd. itd. - znajdziesz na pewno.
ShikaShaka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 17:02
Gender: women

Re: Poszukuję nici pajęczych

Post autor: ShikaShaka »

W tym wypadku chodzi bardziej o pojedyncze włókna. Pajęczyny zbudowane są z różnego rodzaju jedwabiu, a ja potrzebuję jeden rodzaj tylko :)
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: Poszukuję nici pajęczych

Post autor: Robert Rozwałka »

? do czego Ci pojedyncze włókna pajęcze.
Zresztą w typowej kolistej pajęczynie masz różne typy nici, możesz sobie wybrać
co Ci pasuje....
Spirala łowna = lepkie,
promienie - nielepkie,
górna nić (tzw. most) to najgrubsze włókno z kilku powtórzeń....

W przypadku obecnie dostępnych np. po piwnicach to Tegenaria (s.lato)
gdzie masz same nielepkie, ale różnej grubości.

Steatoda - tu trochę gorzej, bo są i lepkie (u dołu) i nielepkie u góry, ciężko Ci
będzie wybrać konkretne, jak nie rozpoznasz sieci i pająka

Pholcusy - mają włókna +/- jednakowe i nielepkie i są w piwnicach dostępne na okrągło....

Kokony - na pniach drzew przy odrobinie szczęścia znajdziesz kokony z rodzaju Ero;
są z 'złotogłowiu";-). Może mi się na skrzynkach balkonowych jakiś ostał...

Przy czym pajęcze włókno to i tak ma strukturę linki, to zawsze to będzie splot
tylko różnej grubości i nieco różniący się składem.
ShikaShaka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 17:02
Gender: women

Re: Poszukuję nici pajęczych

Post autor: ShikaShaka »

Potrzebuję pojedynczych linii, żeby zbadać je za pomocą spektroskopii Ramana. Włókna powinny być jak najmniej zabrudzone, żeby związki chemiczne pochodzące z "brudu" nie "zasłaniały" związków w samych niciach.

Każde z włókien ma inne właściwości, a więc różną budowę chemiczną. Dlatego zależy mi na jednym typie.

Poszukuję jakichś firm zajmujących się badaniem jedwabiu, skąd będę mogła pozyskać próbki do badań.

No i jedwab otaczający kokon również mógłby się nadać do badać, gdyż badałam już kokony jedwabnika morwowego.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Poszukuję nici pajęczych

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Firmy i badanie jedwabiu w Polsce ? Mało realne. Generalnie to najprościej ruszyć się sprzed komputera i zebrać próbki, potem wyselekcjonować potrzebne "nitki" pod mikroskopem a następnie je zbadać. "Badania" (zwłaszcza spektroskopowe) brzmią dumnie ale poszukiwanie obiektów do badań w internecie trąca już lenistwem, zwłaszcza, że pająków Ci u nas dostatek i koledzy wcześniej poradzili gdzie szukać próbek. Co napiszesz w metodyce ? Że poszukałaś materiału do badań w internecie ? Czy coś zaimprowizujesz ?
Nie wyobrażasz sobie chyba, że pobiegniemy za ciebie w teren, zbierzemy próbki, wyselekcjonujemy "czyste" nici i podeślemy listem w kopercie ? A może kurierem, bo terminy gonią ?

Brutalne to ... ale tak sprawy wyglądają patrząc z boku.
ShikaShaka
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2017, 17:02
Gender: women

Re: Poszukuję nici pajęczych

Post autor: ShikaShaka »

Nie chodzi tutaj o kwestię lenistwa, ale zaznajomienia w temacie. Pisząc na forum nie oczekuję zrobienia wszystkiego za mnie, ale zwyczajnej ludzkiej pomocy i rady :) Pomyślałam, że forum jest to najlepsze miejsce do zadania pytania, szczególnie dla laika :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stawonogi (bez owadów) i nie tylko”