Ocena jakości toru mikroskopu

Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Temat wydzielony z Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Pokazywanie tego typu zdjęć nie daje dobrej podstawy do porównań jakości mikroskopów, a wręcz może prowadzić do błędnych wniosków. Podstawę taką mogą dać tylko testy rozdzielczości i korekcji chromatycznej. Do tego jednak potrzebne są odpowiednie wzorniki (niestety, bardzo drogie). Rozwiązaniem zastępczym może być sfotografowanie przy największym powiększeniu skali na przedmiotowej płytce mikrometrycznej i następnie porównanie takich zdjęć.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Brachytron »

A jesteś Mieciu w stanie podać przykład/wzornik takiego zdjęcia? Mógłby być to taki standard...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

A co rozumiesz pod pojęciem „mikro”? Czy chodzi Ci o linki do stron producentów stereomikroskopów? Jest ich bardzo dużo :-)
Jacek, chodzi Ci o wzornik rozdzielczości, czy o fotkę skali mikrometrycznej?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Brachytron »

Chodzi mi o opracowanie standardu fotografii okazu, który byłby porównywalny. Wiem, że to trudne i enigmatyczne...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Jest kilka podstawowych parametrów decydujących o jakości mikroskopów stereoskopowych. Najważniejszym z nich jest typ konstrukcji. Starszym, powszechnie stosowanym w mikroskopach niższych klas jest typ Greenough'a, w którym osie optyczne zbiegają się w kierunku przedmiotu pod kątem 12 – 14 stopni. Oczywiście i tu są modele wyższych klas, chociażby Leica S8 Apo. Słabą stroną tych konstrukcji jest to, że głębia ostrości zmniejsza się od centrum pola widzenia do obwodu, a także zwarta budowa uniemożliwiająca wprowadzenie modułów pośrednich, np. nasadki rysunkowej. Innym minusem jest właśnie zbieżność osi optycznych, przez co chcąc zachować proporcje lub poprawność pomiarów musimy zniwelować efekt paralaksy poprzez ustawienie obiektu pod kątem około 7 stopni względem płaszczyzny roboczej (oczywiście na bok, w kierunku osi optycznej, przez którą pracujemy). Drugą konstrukcją, też nie wolną od wad jest typ CMO z równoległymi osiami optycznymi w korpusie mikroskopu (tzw. układ teleskopowy). W mikroskopach tego typu efekt paralaksy uzyskuje się poprzez zastosowaniu nasadki obiektywowej (tzw. wspólnego obiektywu) odchylającej osie optyczne ku środkowi. W tym przypadku obiektyw pracuje przede wszystkim strefą brzeżną, co w niższej klasy konstrukcjach skutkuje dosyć dużymi aberracjami chromatycznymi (purpurowoniebieskimi lub żółtozielonymi obwódkami wokół obserwowanych obiektów). W mikroskopach z równoległymi osiami optycznymi można stosować moduły pośrednie, ale wydłużają one osie optyczne, a konstrukcja przypomina wysoką wieżę zmuszającą użytkownika do nienaturalnego „wyciągnięcia się”. Po przesunięciu obiektywu w lewo lub w prawo do pozycji, w której jego oś optyczna pokryje się z wybraną (lewą lub prawą) osią optyczną korpusu mikroskopu można wykonywać pomiary, fotografie lub rysunki bez błędu paralaksy (nie trzeba pochylać obiektu w płaszczyźnie roboczej w lewo lub w prawo o kąt około 7 stopni).
Jakość odwzorowania obrazu oczywiście zależy od jakości optyki (szkła, kleju optycznego, szlifu soczewek, a nade wszystko wykonania, korekcji i kalibracji). Tu podstawowe znaczenie ma obiektyw (lub obiektywy zespolone w przypadku niektórych konstrukcji typu Greenough'a). Generalnie obiektywy dzielone są w zależności od korekcji na: achromaty, planachromaty i planapochromaty. Określenia apochromat i planapochromat odnoszą się do korekcji chromatycznej (pierwszy korygowany jest do barwy purpurowej i niebieskiej, a drugi dodatkowo do zielonej), natomiast przedrostek „plan” dotyczy korekcji geometrycznej (w przypadku achromatów ostrość obrazu jest gwarantowana w odniesieniu do 65% pola widzenia, a obiektywów planarnych nawet do 90% pola widzenia). Najtańsze, ale i najgorsze są obiektywy achromatyczne, a najdroższe planapochromatyczne. Wymagania dotyczące korekcji chromatycznej i planarnej wzrastają ze wzrostem powiększenia roboczego mikroskopu. Przy pracy w niewielkich powiększeniach nie ma większego sensu kupowanie drogich obiektywów planapochromatycznych, ale te znacząco mogą polepszyć komfort pracy, chociaż kosztem zmniejszenia odległości roboczej.
Czynnikiem decydującym o jasności mikroskopu jest średnica torów optycznych i okularów — im większa, tym lepiej. Okulary muszą być dobrane do parametrów optyki korpusu mikroskopu i obiektywu, dlatego zaleca się stosowanie okularów dedykowanych i to tej samej firmy, co pozostałe komponenty. Obiektywy w niskiej i średniej klasy mikroskopach zwykle mają średnicę 58 mm lub mniejszą. W mikroskopach wyższych klas 66 mm do nawet 88 mm.
Oprócz optyki istotne są części mechaniczne — z jakiego wykonane są materiału i z jaką precyzją. Ma to duże znaczenie dla trwałości produktu i powtarzalności ustawień. Coraz częściej w mechanizmie ogniskowania oprócz tzw. „śruby makro” stosuje się zespoloną z nią śrubę „mikro” do dokładnych ustawień.
O klasie mikroskopu poza optyką i jakością wykonania przesądzają dodatki i rozwiązania ergonomiczne. Na przykład automatyzacja z wykorzystaniem silników krokowych nie ma na celu wyręczenie użytkownika od kręcenia pokrętłami, ale ma zapewnić powtarzalność parametrów obserwacji i możliwość stosowania algorytmów pomiarowych (przeliczeniowych).
Na razie tyle ;-).
Załączam surowy obrazek (fotkę) z fragmentem skali mikrometrycznej na wzorcowym szkiełku przedmiotowym. Można go wykorzystać jako punkt odniesienia do jakości Waszych mikroskopów.
Załączniki
image1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.94 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Jacek Kalisiak »

Fajny, i jak zawsze merytoryczny, początek Mietku. Szkoda tylko, że koledzy pewnie nie mają takiego szkiełka, żeby dać porównywalne zdjęcia. Przy jakim powiększeniu robiłeś zdjęcie?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Powiększenie robocze 80x, ale nie tak to się liczy :-). Ważny jest współczynnik powiększenia w płaszczyźnie obrazowej, i tak w przypadku zastosowania obiektywu o sile powiększającej 1x wynosi on zaledwie 4x (pozycja zoom optyki korpusu mikroskopu 8x / 0,5x współczynnik okularu projekcyjnego kamery mikroskopowej). Takie zdjęcie można równie dobrze zrobić aparatem fotograficznym z obiektywem makro i odpowiednio długim mieszkiem lub lustrzanką Canon EOS z obiektywem Canon MP-E 65 mm makro ;-).

Co do szkiełek — można je kupić dosyć tanio np. na Allegro, a powinny być uzupełnieniem każdego mikroskopu. Bez takiego szkiełka nie skalibrujesz mikroskopu do wykonania pomiarów. Oprócz niego potrzebne jest jeszcze szkiełko mikrometryczne umieszczane w okularze.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Jacek Kalisiak »

Szkiełko to wydatek ponad 100zł. Myślę że większość posiadaczy binokularów spośród forumowiczów ma ograniczone możliwości robienia zdjęć (brak toru wizyjnego). Zastanawiam się jak mogliby porównać to co widzą w swoim sprzęcie (i może to opisać). Zastanawiałem się nad jakimś łatwo dostępnym obiektem, takim ze szczegółami, których widoczność zależy od uzyskiwanej jasności. Np. włos każdy mógłby oglądać, ale brak szczegółów struktury, przezroczystości itp. Może coś zaproponujesz i zrobisz zdjęcie?
Napisz jeszcze czym doświetlasz.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Jacek Kalisiak »

Mietku, zwrócę ci tylko uwagę, że ten który ja chciałem kupić, to raczej górny kres możliwości amatora w Polsce (poza wyjątkami). Pracownicy, którym sprzęt finansują pieniądze ... publiczne lub biznesowe, zwykle mają spore możliwości uzyskania rozeznania w sprzęcie w macierzystej instytucji. Jeżeli możesz, to poświęć trochę uwagi sprzętowi z klasy niskiej i średniej oferowanej w Polsce, bo to głównie interesuje forumowiczów-amatorów.
Interesująca mogłaby być ocena co można na takim sprzęcie zobaczyć, czy na przykład maksymalne powieszenia są użyteczne?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kalisiak pisze:Szkiełko to wydatek ponad 100zł. Myślę że większość posiadaczy binokularów spośród forumowiczów ma ograniczone możliwości robienia zdjęć (brak toru wizyjnego). Zastanawiam się jak mogliby porównać to co widzą w swoim sprzęcie (i może to opisać). Zastanawiałem się nad jakimś łatwo dostępnym obiektem, tskim ze szczegółami, których widoczność zależy od uzyskiwanej jasności. Np. włos każdy mógłby oglądać, ale brak szczegółów struktury, przezroczystości itp. Może coś zaproponujesz i zrobisz zdjęcie?
Napisz jeszcze czym doświetlasz.
Tor wizyjny nie jest warunkiem niezbędnym do robienia zdjęć przez mikroskop stereoskopowy. Dostępne na rynku kamery mikroskopowe zwykle są wyposażone w adaptery umożliwiające podłączenie kamery przez gniazdo okularu. Adapter taki można też dokupić oddzielnie (średnica 30 lub 30,5 mm — trzeba zmierzyć jaki jest potrzebny). Można też kupić adapter umożliwiający podłączenie do mikroskopu (przez gniazdo okularu) aparatu fotograficznego za pośrednictwem przejściówki T2.
Na co zwrócić uwagę przy porównaniach? Przede wszystkim ostrość odwzorowania w centrum obrazu i po bokach (najlepiej, aby obraz był ostry na całej powierzchni), a następnie czy wokół poszczególnych linii pojawiają się kolorowe otoczki i w jakim natężeniu (im bardziej wyraźne, tym gorzej).
Oprócz szkiełka przedmiotowego ze skalą wzorcową do wykonania fotografii porównawczej jako obiekt można wykorzystać (nawet lepiej) szkiełko okularowe z siateczką.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek Kalisiak pisze:Mietku, zwrócę ci tylko uwagę, że ten który ja chciałem kupić, to raczej górny kres możliwości amatora w Polsce (poza wyjątkami). Pracownicy, którym sprzęt finansują pieniądze ... publiczne lub biznesowe, zwykle mają spore możliwości uzyskania rozeznania w sprzęcie w macierzystej instytucji. Jeżeli możesz, to poświęć trochę uwagi sprzętowi z klasy niskiej i średniej oferowanej w Polsce, bo to głównie interesuje forumowiczów-amatorów.
Interesująca mogłaby być ocena co można na takim sprzęcie zobaczyć, czy na przykład maksymalne powieszenia są użyteczne?
Tak, zdaję sobie z tego sprawę :-). W moich postach chciałem zwrócić uwagę na rzeczy istotne przy podejmowaniu decyzji o wyborze i zakupie, a nie miałem zamiaru wskazywania konkretnych modeli. Ocena mikroskopów z najniższej półki jest bardzo trudna i prosta zarazem — jak już wcześniej pisałem, zbyt wiele nie można od nich oczekiwać. Dużo zależy od tego, jakie przyjmiemy kryteria oceny, i nie mam tu na myśli tylko parametrów technicznych, bo te z reguły nie są dotrzymywane z powodu niskiej jakości wykonania. Także trwałość tanich mikroskopów jest bardzo ograniczona (po roku średnio intensywnego użytkowania często „siada” mechanika).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zakupiłem szkiełko z podziałką 0,01 mm :-)
Wykonałem test i teraz widzę co jest dobrze a co jest źle. Mietek Stachowiak wysoko podniósł poprzeczkę ale to i dobrze :okok:

Co do jakości toru swojego M8 mam uwagi, dopiero przyjrzałem się na zabrudzenia na szkłach trzeciego toru, które będzie trzeba jakoś usunąć. Obiektyw wygląda na czysty jak łza. Obraz mimo wszystko jest jednak nieostry, no ale to jest 1 mm. Postaram się te zabrudzenia jakoś usunąć.

Powiększenie x50, obiektyw PLAN x1,0
1 DIV = 0.01 mm
Załączniki
milimetr_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.54 KiB)
milimetr_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.43 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek, jest bardzo dobrze :-). Nieostrości spowodowane są tym, że używasz szkiełka wzorcowego dedykowanego dla mikroskopów prześwietleniowych. Na takim szkiełku skala przykryta jest szkiełkiem nakrywkowym i to właśnie ono powoduje nieostrości. Powinieneś kupić szkiełko przeznaczone do stereomikroskopów (np. 1 cm z podziałem na 100 części, czyli z działką podstawową 0,1 mm), na których skala wzorcowa nie jest przykryta.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Miłosz Mazur »

Mietku, czy masz na myśli coś takiego?

LINK

Kod: Zaznacz cały

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_289&products_id=2256&lunety=Szkie%B3ko_podstawowe_kalibracyjne_(pomiarowe)_z_podzia%B3k%B1_mikrometryczn%B1_1/10_mm_(Bresser)
Chyba, że polecasz coś innego ;)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Tak, właśnie coś takiego mam na myśli :-). Na potrzeby kalibracji stereomikroskopu taki wzorzec w zupełności wystarczy. Oczywiście są inne, z dłuższą podziałką i działkami 0,01 mm, ale znacznie droższe od tej, do której link podałeś. Jeżeli dobrze pamiętam, w którymś wątku zamieściłem fotkę szkiełka wzorcowego produkowanego przez firmę Ascania (Rathenow) i link do strony producenta — poszukaj ;-).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przyszedł mi adapter pozwalający na mocowanie aparatu na trzecim torze mikroskopu (Wild Leica M8). Tak na szybko zrobiłem zdjęcie odcinka jednego milimetra i załaczam w skali 1:1 po cropie z matrycy z jpg. Porównując to z wcześniejszymi testami już widzę, że jest całkiem dobrze.

Całość to odcinek 1mm
Długie kreski - 0,1mm
najmniejsze kreski - 0,01mm - 10 mikrometrów
Załączniki
Odcinek 1mm.
Odcinek 1mm.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (186.15 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Całkiem dobrze :-). Czym było robione zdjęcie i przy jakim powiększeniu?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie zwróciłem na to uwagi, to było robione na gorąco. Zainstalowałem aparat, pstryknąłem fotke i widze, że jest dobrze. Lumix GH4. Zrobię to jescze raz i zwrócę uwagę na różne szczegóły.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Powiększenie 50x, największe, obiektyw 1x PLAN. Poeksperymentowałem z czasami i przesłoną irysową. Finalnie jeden milimetr bez zmiany wielkości obrazu (czysty crop) wygląda jak poniżej.
Chciałbym móc odnieść ten wynik do waszych mikroskopów, jak to wygląda na innych sprzętach. I porównać to oczywiście z budżetem, bo tu jak najbardziej to może mieć decydujący wpływ na jakość, choć niekoniecznie. Mój zestaw kosztuje na czarnym rynku najmniej ok. 12 000 zł.
Załączniki
WildLeicaM8.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (190.35 KiB)
1 milimetr. Najmniejsza podziałka to 1/100 mm = 10 mikrometrów 10 µm
1 milimetr. Najmniejsza podziałka to 1/100 mm = 10 mikrometrów 10 µm
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (309.01 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek, coś z konwersją jednostek nie tak :-). Mikrometr to jedna tysięczna część milimetra, a skoro tak, to na zamieszczonym przez Ciebie zdjęciu najmniejsza działka to 10 mikrometrów (milimetr podzielony na sto części).
Mimo wszystko, rozdzielczość Twojego stereomikroskopu jest znakomita :-).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję za uwagę - poprawiłem w opisie zdjęcia, oczywiście 1/100 daje nam 10 tysięcznych częsci więc 1/100mm to 10 mikrometrów. Posty przeniosłem do tego wątku, gdzie jest o jakości toru.

PS.
Przywołam tu Twoją fotkę z wcześniejszego postu z 2015, jako punkt odniesienia. Tu jest też 1 mm, podziałka ma inną budową. Widzę, że różnice miedzy naszymi obrazami są już porównywalne... czy mi się wydaje?
Załączniki
1 mm
1 mm
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.95 KiB)
milimetr_50x.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (309.01 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Oczywiście, że są porównywalne :-). Na obrazku, który przypomniałeś też są działki 0,01 mm (to ta drobna podziałka w górnej lewej ćwiartce). Przypomnę jednak obrazek wzornika rozdzielczości. Tu najmniejsza działka ma właśnie długość 1 mikrometra. Nienajlepsza jakość zdjęcia nie wynika z niedoskonałości optyki (ta jest znakomita), lecz powodowana jest małą rozdzielczością matrycy kamery.
Załączniki
image11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.83 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fajne. Na czym polega ocena rozdzielczości? Na załączonym zdjęciu widać dobrze linie na 556. Czy to jest szacowanie na 556 lpm (linii na mm)?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Wojtek M »

Dlaczego na ostatnim, którego nie dźwignęła matryca jest 0,9 mikrometra w żółtej ramce?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Ocena rozdzielczości polega na tym, czy jeszcze jesteś w stanie rozróżnić (w układzie poziomym i pionowym) dwie sąsiadujące z sobą linie (czy linie nie zlewają się z sobą; na obrazie nie muszą być „jak żyleta”). Rozdzielczość określa się liczbą par linii na 1 mm. Akurat w podanym przeze mnie przykładzie, przy uwzględnieniu błędów powodowanych rozdzielczością matrycy kamery, rozdzielczość układu optycznego przekracza 900 pl/mm.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 lipca 2017, 17:37 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Wojtek M pisze:Dlaczego na ostatnim, którego nie dźwignęła matryca jest 0,9 mikrometra w żółtej ramce?
W żółtej ramce jest wynik pomiaru odległości między liniami wzornika rozdzielczości. Pomiar wykonany z wykorzystaniem programu Leica Application Suite.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziekuję za odpowiedź, jest coraz jaśniej.

Pobawiłem się w tzw międzyczasie, jakie jest podejście pod zdjęcia z mikroskopu. Poniżej załączam próbkę. Jest tu pomiar czterech fasetek (ommatidium) samca mrówki.
Ta jakość jest powiedziałbym... taka sobie, widziałem lepsze. Końca testów nie będzie ;-)

Wynik pomiaru jest tu nieistotny, ale by nie zostawiać bez komentarza - średnica fasetki tej mrówki to 0,0143 mm (mierzone są 3 fasetki).
Załączniki
generalview.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33 KiB)
skala 1:1 (crop)
skala 1:1 (crop)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (165.65 KiB)
powiększenie 300%
powiększenie 300%
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.3 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Binokular / Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze:Oprócz niego potrzebne jest jeszcze szkiełko mikrometryczne umieszczane w okularze.
No tak, szkiełko do okulkaru ma skalę "na wierzchu", tu skala jest wyryta na szkiełku. Takie szkiełko mam i jakość kresek wydaje się troszkę lepsza.
Poniżej - crop ze zdjęcia, powiększenie 50x. Na zdjęciu widać ok. 1,8 mm.
Załączniki
0-10 to jest 1mm
0-10 to jest 1mm
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (218.34 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

O, teraz to już jest doskonale ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

A miło mi, dziękuję, cieszę się, że powoli zbliżam się do efektu ze zdjęcia, które rok temu zrobiło na mnie duże wrażenie.
Przeczyściłem matrycę aparatu i trochę też tor optyczny. Zdjęcie jest też podrasowane, no ale to wchodzi w grę ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z kronikarskiego obowiązku uzupełnię, że Mietek wyjasnił mi, czym nasze systemy się róznią:

1. PlanAPO vs.PLAN

Nie mam PlanApochromatic to i mam na krawędziach dwa kolory przy najwiekszych powiekszeniach.

2. Apertura - średnica obiektywu 58mm. Są lepsze (i oczywiscie znacznie droższe) - Leica M125 C Leica M165C Leica M205C/ Leica M205A - średnica obiektywów 61,5mm.

3. Zoom - mój ma 8x, najlepsze modele osiągają 20x np Leica 205 czy chocby Leica 165C - 16x
jest na ebay http://www.ebay.com/itm/Leica-M165-C-St ... Sw32lYwSjM za GBP 9,199.00 czyli ok 45 000 PLN. Coś za coś :P

To jak na to popatrzeć, to pozostanie przy Leica M8 będzie bezpiecznym wyjściem.
Mam nadzieję, że może komuś się te testy przydadzą. Zapraszam do dzielenia się swoimi testami i spostrzeżeniami.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Ocena jakości toru mikroskopu

Post autor: M. Stachowiak »

Może uściślę :-):
1. Korekcja chromatyczna układu optycznego (achromatyczna vs. apochromatyczna) — Jacek korzysta z obiektywów korygowanych achromatycznie (względem długości fal dwóch barw światła), natomiast mój mikroskop wyposażony jest w apochromaty (korekcja względem długości fal trzech barw składowych). W praktyce u Jacka na obrazie preparatu, szczególnie jego obrzeżach, pojawiają się purpurowe i niebieskie lub żółte i zielone otoczki. Intensywność tych przebarwień jest tym większa, im gorszej jakości jest obiektyw. Obiektyw, z którego korzysta Jacek, jest w swojej klasie najwyższej jakości.
2. Apertura numeryczna układu optycznego, w szczególności obiektywu — zależna jest od tzw. „kąta otwarcia obiektywu”, co przekłada się na ilość światła wchodzącego do obiektywu. Im większy współczynnik apertury, tym lepszy (jaśniejszy) jest obiektyw. Obiektyw Jacka ma mniejszy współczynnik apertury numerycznej niż ten, z którego ja korzystam. W dużym uproszczeniu — średnica obiektywu Jacka ma 58 mm, a mojego 66 mm (a nie 61,5 mm, jak napisał Jacek ;-)); w nowszej generacji obiektywach niż ten, którego ja używam, średnica wynosi 80 mm i nawet 88 mm.
3. Krotność zoom układu optycznego — im większa, tym większy zakres powiększeń mikroskopu, ale też współczynnik rozdzielczości. Mikroskop Jacka ma krotność zoom 8 x, mój 16 x.
Podsumowując, parametry techniczne mikroskopu Jacka są o dwie klasy niższe niż mojego, a to oczywiście bezpośrednio przekłada się na jakość uzyskiwanych obrazów. Jak napisał Jacek, jednak „coś za coś” — mikroskop Jacka jest znacznie tańszy niż mój.

Odnośnie cen mikroskopów. Większość forumowiczów kupuje te z najniższej grupy cenowej — od 1500 do 3000 zł. Ceny najdroższych mikroskopów w wersji standardowej dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych, co często wywołuje duże zdziwienie i pytanie o przyczynę. Jeżeli jednak cenę zakupu mikroskopu porównamy z ceną kupna wyższej klasy lustrzanki i obiektywu do niej, wszystko staje się jasne :-). Za samą „puszkę” trzeba zapłacić przynajmniej kilka tysięcy złotych, a ceny jasnych obiektywów klasy L rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”