Moje pszczoły do oznaczenia

Same fotki, nie mamy okazu....
Łukasz Berlik
Posty: 171
Rejestracja: piątek, 4 lipca 2014, 22:53
UTM: YS01
profil zainteresowan: Ornitologia i przyrodoznawstwo ogółem. I wiele innych.

Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Łukasz Berlik »

Proszę o oznaczenie pszczół sfotografowanych 17.07.2016 w Baborowie. Zapewne kilka gatunków się powtarza. Przy okazji proszę o informację, które pospolite gatunki można ze sobą pomylić i jakie są główne cechy identyfikacyjne.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.19 KiB)
2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.5 KiB)
3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.5 KiB)
4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.83 KiB)
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.96 KiB)
6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.45 KiB)
7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.35 KiB)
8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.07 KiB)
9.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.38 KiB)
10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.75 KiB)
11.jpg
11.jpg (106.43 KiB) Przejrzano 4125 razy
12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.59 KiB)
13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.51 KiB)
14.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.92 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Brachytron »

Można pomylić wszystkie pospolite gatunki a cech w grupie liczącej 500 gatunków jest od groma i nie wiadomo od czego zacząć. Musisz popracować sam, zacznij od ściągnięcia kluczy, do pszczół akurat są prawie wszystkie.
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Darecki »

W cz. 2 prawie wszystkie to miodna,tylko 19 to Megachile.
Łukasz Berlik
Posty: 171
Rejestracja: piątek, 4 lipca 2014, 22:53
UTM: YS01
profil zainteresowan: Ornitologia i przyrodoznawstwo ogółem. I wiele innych.

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Łukasz Berlik »

No to spróbuję z trzmielami - proszę o weryfikację.
1. Chyba nieoznaczalny z tego ujęcia?
2., 8., 10., 11. Bombus lapidarius? Czy na podstawie takich zdjęć można odróżnić go od gatunków podobnych? Czy jednak bez mikroskopu nie ma pewności?
3., 6., 7., 9., 12. Bombus lucorum?
4., 13. Bombus terrestris?
5. Bombus hypnorum
14. Chwilowo się poddaję.
Będę wdzięczny za komentarz do błędnych oznaczeń.

Co do pszczół miodnych - z czego wynikają widoczne dość wyraźne różnice w ubarwieniu między niektórymi osobnikami? I ile gatunków z rodzaju Megachile wchodzi w grę?
Łukasz Berlik
Posty: 171
Rejestracja: piątek, 4 lipca 2014, 22:53
UTM: YS01
profil zainteresowan: Ornitologia i przyrodoznawstwo ogółem. I wiele innych.

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Łukasz Berlik »

I jeszcze trzy (Baborów, 22-23.07.2016). Będę bardzo wdzięczny za pomoc - przeglądałem klucze (m.in. ten: http://www.pomagamypszczolom.pl/wp-cont ... renowy.pdf), ale na razie trochę trudno mi to wszystko ogarnąć. ;)
Załączniki
Bombus agrorum?
Bombus agrorum?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.63 KiB)
Bombus lucorum?
Bombus lucorum?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.62 KiB)
Bombus lucorum?
Bombus lucorum?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.07 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Brachytron »

Nie jest źle ;)

Na powyżej:
Agrorum jest nieużywanym synonimem pascuorum, więc ok.
lucorum najprawdopodobniej ok, to małe robotnice o mieszanych cechach.

Na nadpowyżej:
1. faktycznie nieoznaczalny, futro musi być suche;
2. moim zdaniem 8, 10, 11 to lapidarius ponieważ czerwony kolor jest taki typowo karminowo ceglany, włoski na nogach są czarne a na jednym zdjęciu nadustek jest płaski. Do pomylenia w zasadzie tylko z soroeensis proteus, samice mają nadustek wypukły a samce inne kopulatory no ale to widać po spreparowaniu i pod lupą.
3 i 4 to jak dla mnie lucorum, 12 terrestris, 13 cryptarum, reszta niepewna
5. hypnorum ok --> najpewniejszy gatunek :mrgreen:
14. niby ruderarius ale ma trochę za dużo jasnych włosków więc może jakiś humilis - gdybanie.

Co do miodnej to nie ma to znaczenia, kolory wynikają może z jakichś pozostałości po krzyżówkach międzyrasowych, nigdy tego nie analizowałem, to jest najmniej mnie interesujący gatunek pszczołowatych.

Megachile - w grę wchodzi niewiele gatunków, poszukaj wśród tych niewielkich o białej szczoteczce.

A tak na koniec, wrzucaj mniej zdjęć na posta, tak 3-4, mam niewiele czasu i jak widzę serię 15 to mi się odechciewa podejść do oznaczania, takie realia ;)
Łukasz Berlik
Posty: 171
Rejestracja: piątek, 4 lipca 2014, 22:53
UTM: YS01
profil zainteresowan: Ornitologia i przyrodoznawstwo ogółem. I wiele innych.

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Łukasz Berlik »

No tak, rozumiem, u mnie z czasem też nie jest lekko. Jak widzę za dużo maili w skrzynce, to odpowiedzi też z reguły zostawiam na później. ;)

OK, czyli pascuorum i hypnorum bez dwóch zdań.

Lapidarius - na 90%? Czy może ten osobnik z widocznym nadustkiem (nr 11, tak?) jest pewny? I czy samce soroeensis proteus też mają płaski nadustek?

Co do "ziemnopodobnych", zacznę od cryptarum - właśnie wyczytałem, że cechą odróżniającą ten gatunek (formę barwną? ;)) od lucorum jest czarny klin wcinający się w przepaskę. Czy w związku z tym oznaczenie jest pewne? Nr 3 uznałem za lucorum ze względu na jasny odcień żółci i wyraźnie jaśniejszą drugą przepaskę (czy właśnie tym powinienem się kierować?), nr 4 wziąłem jednak za terrestris ze względu na ciemną, niemal pomarańczowawą pierwszą przepaskę - co w przypadku tego osobnika przemawia za lucorum? No i nr 12 - dlaczego terrestris? Myślałem, że będzie ciemniejszy. ;) Wąskie przepaski?

Natomiast jeśli chodzi o Megachile - np. centuncularis? Czy zimno?
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Darecki »

Brachytron pisze:
Co do miodnej to jest najmniej mnie interesujący gatunek pszczołowatych.

Megachile - w grę wchodzi niewiele gatunków, poszukaj wśród tych niewielkich o białej szczoteczce.
Mnie też :mrgreen:
Co do Megachile to najpewniej centuncularis albo versicolor ale ciężko stwierdzić bo jest zapyłkowana.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Brachytron »

Łukasz Berlik pisze: Lapidarius - na 90%? Czy może ten osobnik z widocznym nadustkiem (nr 11, tak?) jest pewny? I czy samce soroeensis proteus też mają płaski nadustek?
Moim zdaniem, bo niby czyim, to jest ten gatunek na 100% ale dla Ciebie może być i na 78,6 bo w sumie nie wiem po co, dlaczego i jak wyliczyłeś te 90 :mrgreen:
Łukasz Berlik pisze: Co do "ziemnopodobnych", zacznę od cryptarum - właśnie wyczytałem, że cechą odróżniającą ten gatunek (formę barwną? ;)) od lucorum jest czarny klin wcinający się w przepaskę. Czy w związku z tym oznaczenie jest pewne? Nr 3 uznałem za lucorum ze względu na jasny odcień żółci i wyraźnie jaśniejszą drugą przepaskę (czy właśnie tym powinienem się kierować?), nr 4 wziąłem jednak za terrestris ze względu na ciemną, niemal pomarańczowawą pierwszą przepaskę - co w przypadku tego osobnika przemawia za lucorum? No i nr 12 - dlaczego terrestris? Myślałem, że będzie ciemniejszy. ;) Wąskie przepaski?
Cryptarum to uznany gatunek. Jest właśnie ta cecha z klinem. Można się posiłkować także zasięgiem przepaski względem łuski skrzydłowej: u terrestris jest wąska i dochodzi do niej, dlatego 12 to terrestris, u pozostałych przepaski są szersze i opadają u cryptarum nieco poniżej plus ten klinik (nie zawsze wyraźny), u lucorum dalej, u magnus otacza całą nasadę skrzydła. Są lepsze cechy, słabo widoczne dla fotopstrykaczy, np gładkość tergitów, wielkość przyoczek, wysklepienie i rzeźba wargi górnej. Kolorom specjalnie nie ufam, terrestrisy z reguły są są ciemniejsze ale widać to dobrze w seriach jak się ogląda królowe, odcienie bieli bywają istotne. Trzeba też pamiętać, że klucze do samic są zbiorcze do kast i są robione raczej na podstawie królowych, w robotnicach cechy się czasem rozmywają a im robotnice mniejsze tym bardziej.
Łukasz Berlik
Posty: 171
Rejestracja: piątek, 4 lipca 2014, 22:53
UTM: YS01
profil zainteresowan: Ornitologia i przyrodoznawstwo ogółem. I wiele innych.

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Łukasz Berlik »

Wymyśliłem, rzecz jasna, równie dobrze mogłoby być 78 czy 99. Chciałem się tylko upewnić, czy to (Twoim zdaniem ;)) pewne oznaczenie. O ile cokolwiek jest naprawdę pewne. ;)

Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Może teraz będę oznaczał trochę sprawniej.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Brachytron »

Jest dobrze, poczytaj klucze, dotrzyj do prac Banszaka, Rasmonta, Alfkena, przejrzyj kilka stron i będzie bardzo dobrze :ok:
Darecki
Posty: 1088
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica

Re: Moje pszczoły do oznaczenia

Post autor: Darecki »

Darecki pisze:Megachile to najpewniej centuncularis albo versicolor ale ciężko stwierdzić bo jest zapyłkowana.
Jednak centuncularis bo versicolor ma bardziej szpiczastą końcówkę ostatniego tergitu - Steven Falk podaje tą cechę versi porównując z ligniseca, ale centu też ma T6 bardziej zaokrąglony na końcu.
Widać różnicę:
https://www.flickr.com/photos/63075200@ ... 282322518/

https://www.flickr.com/photos/63075200@ ... 292020764/

Co do koloru szczoteczki u versi to latają u mnie typowe z czarną na 2 ostatnich sternitach i z całkowicie jaskrawopomarańczową i formy pośrednie. Brachytron widziałeś takie versicolor z jednobarwną szczoteczką?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”