Myrmicinae

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Myrmicinae

Post autor: avidal »

Czy możliwe jest zidentyfikowanie gatunku wścieklicy ( lub wścieklic, jeśli to więcej niż jeden gatunek ) na poniższych, otrzymanych przeze mnie fotografiach z Łodzi? Daty nieznane.
Załączniki
1.jpg
1.jpg (49.88 KiB) Przejrzano 5211 razy
2.jpg
2.jpg (47.56 KiB) Przejrzano 5211 razy
3.jpg
3.jpg (37.51 KiB) Przejrzano 5211 razy
4.jpg
4.jpg (64.73 KiB) Przejrzano 5211 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: Jacek Kurzawa »

Aż miło popatrzeć na zawodowe fotografie. Jaki był zestaw? Napisz trochę o nim, przy okazji. :okok:
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: avidal »

Jacku, jak nadmieniłem fotki dostałem w prezencie. Wykonał je Marek Wyszomirski, który od lat zajmuje się makrofotografią, regularnie wystawia swoje prace, wydaje corocznie e-kalendarz, itp. Nie wypowiem się o technice i o sprzęcie, bo nie bardzo mi wypada i zwyczajnie brak mi kompetencji.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: Przemek Zięba »

avidal pisze: Wykonał je Marek Wyszomirski, .....
I wszystko w temacie Mistrz nad Mistrze :ok: :ok:
tutaj można poczytać jest jednym z najbardziej aktywnych użytkowników forum, zresztą moderator globalny :-)

http://www.makropasja.pl/
Darecki
Posty: 1091
Rejestracja: wtorek, 22 grudnia 2015, 14:48
Specjalność: Aculeata
Lokalizacja: Świdnica
Podziękowano: 1 time

Re: Myrmicinae

Post autor: Darecki »

http://antmania.pl/forum/1/viewforum.ph ... fee6fe8725
myślę, że tam prędzej ktoś by zidentyfikował
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Myrmicinae

Post autor: L. Borowiec »

Oznaczanie gatunków Myrmica po zdjęciach to loteria, nawet w ręku ten rodzaj nie jest łatwy do identyfikacji. Wprawdzie można się dopatrzyć (zwłaszcza na trzech pierwszych zdjęciach), że to ewentualnie grupa bez modyfikacji czułków u nasady i wtedy wchodzą w rachubę dwa pospolite gatunki M. rubra i M. ruginodis, ale to takie sobie gdybanie.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Myrmicinae

Post autor: avidal »

Miałem takie przypuszczenie, które teraz zmieniło się w pewność. Korzystając z okazji, zapytam o aktualną szacunkową liczbę gatunków z rodzaju Myrmica w Polsce. Jeśli to nie tajemnica, oczywiście.
Andrzej J. Woźnica

Re: Myrmicinae

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

robotnice kopulatorowe nie są. Stąd moje pytanie o cechy ... Zdjęcia nie wystarczą???
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Myrmicinae

Post autor: L. Borowiec »

Z Polski jest znanych 17-18 gatunków z rodzaju Myrmica, kilka z nich jest bardzo łatwych do oznaczenia, pozostałe tworzą grupy gatunkowe, w których oznaczanie wymaga już pewnego doświadczenia i materiałów porównawczych, lub samców.

I tu odpowiedź Andrzejowi: samce w rodzaju Myrmica są diagnostyczne, ale nie po genitaliach (rzuć okiem na klucz Radchenko i spółka wydany w serii naszych Kluczy do oznaczania owadów Polski, chyba jest dostępny w internecie).
Andrzej J. Woźnica

Re: Myrmicinae

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Lechu, wielkie dzięki za informację :D .

Pytałem, bo kiedyś zajmowałem się mszycami (zresztą nie tylko sentyment w tym zakresie przy tej grupie mi pozostał...) a ze względu na powszechność występowania bezskrzydłych dzieworódek i ich znaczenie, klucze są przede wszystkim konstruowane na ich podstawie.
Wiem, że jak jest trudno skonstruować dobry klucz i nie zawsze zdjęcia są tak zrobione aby móc" wstrzelić się" w gatunek.
Zresztą sam doświadczam tego typu niedogodności. Spora grupa faunistów - fotografów pojawia się na: http://www.diptera.info/news.php i proszą o oznaczenie. Jeśli zdjęć okazu jest kilka, to czasami nieźle muszę się nieźle natrudzić (używam programu irfanview do "manipulowania" obrazkiem) aby zidentyfikować okaz. I w tym zakresie "nic z tego nie mam" oprócz frajdy a czas temu poświęcony to także nadwyrężenie moich "patrzałek".
I tak to już się toczy :mysl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „MRÓWKI (Formiciformes)”