Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Kafelan »

Kupiłem jedną z najtańszych kamerek do mikroskopu i chciałbym sprawdzić jej przydatność w entomologii. Proszę o opinię i uwagi dotyczące jakości zdjęć wykonanych tą kamerą.
Dane techniczne:
Kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728
Rozdzielczość wideo: 2592 x 1944 pikseli
Rozdzielczości 5 MP
Matryca: 1 / 2.5 "CMOS true color
Rama: 640x480 @ 30fps, 2592x1494 @ 8fps
Zbliżenie: ręczna / automatyczna
Filtry: RGB
Format wideo: AVI
Format obrazu: WRP, BMP, PNG, GIF
Używam binokularu SZM7045T-J4L, kamera włożona w tor obiektywu (kamera bez układu soczewek, sam przetwornik). Zdjęcia bez obróbek, najmniejsze i największe powiększenia jakie uzyskano na obiektywie standardowym z oglądanych próbek ( mniejszych powiększeń nie mogę uzyskać). Wydaje mi się, że matryca ma znaczne szumy, obraz jest pozbawiony szczegółów, większa ilość światła chyba nie poprawi jakości.
Załączniki
skrzydło błonkówka 2,5 mm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.57 KiB)
skrzydło powiększenie 2,5 mm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.52 KiB)
max powiększenie 2,5mm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.34 KiB)
pokrywa cerambyciformis 6 mm.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.55 KiB)
prep. mikroskopowy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.91 KiB)
prep. mikroskopowy pow..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.33 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: M. Stachowiak »

W jaki sposób ustawiasz ostrość? Niedostatki, o których piszesz, wynikają powodowane są przede wszystkim nienajlepszą jakością optyki (mała rozdzielczość, korekcja achromatyczna, efekt paralaksy). Ponadto obraz, który rejestrujesz, jest tylko wycinkiem pola obrazowego mikroskopu (mniej więcej 50%).
Zalecenia:
— zastosuj okular projekcyjny 0,5x,
— zgraj płaszczyznę ostrości mikroskopu z płaszczyzną matrycy kamery,
— w celu ograniczenia szumów zastosuj silniejsze źródło światła; w miarę możliwości stosuj światło rozproszone, odbite.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Całkiem dobry jest ten obraz. Więcej światła poprawi jakość, ponadto istotne jest rozproszenie tego światła jakimś dyfuzorem.

Gdzie i za ile ją kupiłeś?
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Kafelan »

Mietek gdzie kupić okular projekcyjny 0,5x i co to takiego ?. To jest moje pierwsze uruchomienie, muszę troszkę podciągnąć się w teorii, mam braki w tej materii. Nie wiem jak mam zgrać płaszczyznę mikroskopu z płaszczyzną matrycy kamery ?. Ja wkładam kamerę do okularu i ostrość reguluję poprzez odległość obiektywu od obiektu.
Jacek kamerę kupiłem na allegro za 230 zł z przesyłką. W tej chwili widzę, że chwilowo nie ma już wystawionej tej kamery.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: M. Stachowiak »

Okular projekcyjny jest to układ optyczny, który w tańszych modelach wmontowany jest w adapter, za którego pośrednictwem łączysz kamerę z mikroskopem, np. taki: http://optek.pl/adaptery/356-adapter-ni ... ma050.html, ale lepiej wziąć regulowany, dzięki czemu będziesz mógł zgrać płaszczyznę ostrości mikroskopu z płaszczyzną matrycy kamery. Regulację zgrania płaszczyzn ostrości można wykonać pierścieniem korekcyjnym, w który zwykle jest wyposażony przynajmniej jeden tubus okularowy (jeżeli nie korzystasz z odrębnego toru wizyjnego).
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Kafelan »

czy okular projekcyjny poprawi ostrość oglądanych preparatów, zniekształcenia i zawsze musi być montowany pomiędzy przetwornikiem i mikroskopem w celu polepszenia jakości oglądanego obrazu ?.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: M. Stachowiak »

Przede wszystkim zwiększy pole obrazowe (bez okularu projekcyjnego rejestrujesz tylko jego wycinek). Ponadto poprawi geometrię odwzorowania w osi Z, co w praktyce przekłada się na nieco większą i (co ważne) wyrównaną ostrość obrazu. Oczywiście projektor musi być umieszczony między kamerą i układem optycznym mikroskopu :-).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kupiłem tą kamerkę, podziękowania dla Kafelana. :szacun:
Pierwszy kontakt z kamerką i pierwsze zdjęcia z uzyciem mikroskopu stereoskopowego WILD M5A na dwóch powiększeniach (obiektywem). Duża odległość robocza (4-8 cm). Załączam po lekkiej poprawie jakości. Właśnie o takie narzędzie mi chodziło, podręczny rejestrator z bardzo przyzwoitą jakością obrazu. I ta cena 160 zł z przesyłką.... :D
Załączniki
tetrops_toolcraft5MPb.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.83 KiB)
tetrops_toolcraft5MP.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.12 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

i jeszcze dwa zdjecia, prosto z kamerki, bez obrobki. Kadr ma szerokość 1,05 mm. Powiększenie obiektywu x50. To jest jeden i ten sam kadr z różnym sposobem jego oświetlenia. Górne jest z rozproszeniem światła a dolne oświetlone bezpośrednio. Jak widać, róznica i w sumie końcowy wygląd jest bardzo różny.
Na fotografiach: fragment przedplecza Stenurella melanura.
Załączniki
z rozproszeniem kalką
z rozproszeniem kalką
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.89 KiB)
oświetlone bezpośrednio
oświetlone bezpośrednio
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.91 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze:Przede wszystkim zwiększy pole obrazowe (bez okularu projekcyjnego rejestrujesz tylko jego wycinek). Ponadto poprawi geometrię odwzorowania w osi Z, co w praktyce przekłada się na nieco większą i (co ważne) wyrównaną ostrość obrazu. Oczywiście projektor musi być umieszczony między kamerą i układem optycznym mikroskopu :-).
No i trzeba dokupić ten okular projekcyjny, potrzebna pomoc. W tej chwili, przy ustawieniu powiekszenia x12 na obiektywie mam pole widzenia 3mm (obrazek) a przez drugi tor wizyjny mikroskopu, przez okular widzę, że pole widzenia jest 17mm. Rzeczywiscie, kamera pokazuje tylko mały wycinek. Nie ma wyjscia, trzeba dokupić do niej okular projekcyjny.
I teraz mam kilka pytań:
- dlaczego polecasz x0,5 ?
- czy ten z Allegro będzie dobrym wyborem:
http://allegro.pl/okular-projekcyjny-gs ... 22160.html

WILD ma tubus o średnicy 30mm, więc powinien pasować.
Załączniki
pole widzenia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.58 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Testowanie kamerki c.d. - VIDEO

Kamera produkuje duże pliki - przy ustawieniu:
640 x 480 film o długości 2:11 zajmuje 2GB!
1280 x 960 film o długości 0:08 (8 sek.) zajął 431 MB.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: M. Stachowiak »

Pierwszy problem — dobór okularu projekcyjnego.
Według Twojego pomiaru przekątna pola obrazowego mikroskopu wynosi 17 mm. Aby to pole obrazowe zostało zobrazowane na matrycy kamery, musi być pomniejszone do wymiaru przekątnej matrycy. Dla Twojej kamery wystarczy pomniejszenie dwukrotne, zatem siła powiększająca okularu projekcyjnego powinna być 0,5x. Oczywiście można zastosować okular projekcyjny o większej sile powiększającej, np. 0,63x, ale wówczas będziesz rejestrował proporcjonalnie mniejszy wycinek obrazu. Z kolei zastosowanie projektora o sile powiększającej 0,3x spowoduje winietowanie.
Okular projekcyjny z linku jest odpowiedni do lunet lub teleskopów, ale nie do mikroskopu.
Problem drugi — rozmiar klipów filmowych.
Rejestrujesz obraz w formacie avi bez kompresji i dlatego klipy mają taki rozmiar. Sprawdź, czy oprogramowanie umożliwia filmowanie w formacie skompresowanym.
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Kafelan »

Kupiłem okular projekcyjny, jaki zaproponował mi Mietek. Postaram się jutro zrobić zdjęcia i zobaczymy jaka jest różnica.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

Zdjęcia spod tej kamerki zachwycające nie są. Powiem, że słabe. Zwłaszcza jeśli są już po obróbce.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: M. Stachowiak »

Przemek Zięba pisze:Zdjęcia spod tej kamerki zachwycające nie są. Powiem, że słabe. Zwłaszcza jeśli są już po obróbce.
Pozytywnie zdziwiłbym się, gdyby były lepsze. Przecież zdjęcia, które zaprezentował Jacek przedstawiają tylko bardzo mały wycinek pola obrazowego mikroskopu, i to w odwzorowaniu 5:1, bez korekcji optycznej. Do tego dołóż jeszcze błędy oświetlenia (oświetlenie zbyt intensywne, światło nierównomiernie rozłożone i słabo rozproszone, brak korekty barwowej). Usunięcie tych niedomagań powinno skutkować istotną poprawą jakości zdjęć.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

M. Stachowiak pisze:
Przemek Zięba pisze:Zdjęcia spod tej kamerki zachwycające nie są. Powiem, że słabe. Zwłaszcza jeśli są już po obróbce.
Pozytywnie zdziwiłbym się, gdyby były lepsze. Przecież zdjęcia, które zaprezentował Jacek przedstawiają tylko bardzo mały wycinek pola obrazowego mikroskopu, i to w odwzorowaniu 5:1, bez korekcji optycznej. Do tego dołóż jeszcze błędy oświetlenia (oświetlenie zbyt intensywne, światło nierównomiernie rozłożone i słabo rozproszone, brak korekty barwowej). Usunięcie tych niedomagań powinno skutkować istotną poprawą jakości zdjęć.
:ok: :ok: zgadzam się :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przemek Zięba pisze:Zdjęcia spod tej kamerki zachwycające nie są. Powiem, że słabe. Zwłaszcza jeśli są już po obróbce.
Ciekawa opinia, Przemku. Na Forum dotąd były próby podejścia pod różne kamerki i efekty z nich były raczej słabe. Ba nawet Miłosz wyraził życzenie, że chciałby mieć taki obraz jak na tych zdjęciach tu: viewtopic.php?p=214004#p214004

Tymczasem w tej kamerce takiego ryjka robię na starcie w minutę 1 klatką, więc u mnie zadowolenie jest. Oświetlenie jest u mnie przecież całkowicie prowizoryczne, nie zastosowałem nawet swojego oświetlacza.
Ponadto ostatnio Miłosz prezentował zdjęcia warstawowe z użyciem kamerki 8MP
viewtopic.php?f=845&t=31718
no i róznica między tymi zdjęciami to jest dobro widoczna. Reasumując - dla mnie ta kamerka to całkiem dobry sprzęt, wyróżniający się jakością spośród dotychczas prezentowanych na Forum.
Może zrobię zaraz zdjęcie głowy Meloe dla porównania ze zdjęciami Miłosza, z oświetlaczem LED.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Załączam absolutne suchary - nic nie poprawiane, tylko zmniejszone. Może szału nie ma, ale jeśli chodzi o szybkość pracy, prostotę i wielkość kadru 3 i 1,5mm to chyba Miłoszowi o coś takiego chodziło.

Larwa Meloe - triungulinus zdjąłem z muchówki z rodziny Syrphidae i trzymam ją w glicerynie jak preparat kopulatora.
Załączniki
larwa Meloe triungulinus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (35.8 KiB)
oleica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.72 KiB)
czulek_oleicy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.37 KiB)
kornik2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.98 KiB)
kornik.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.6 KiB)
20151112102603.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.3 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

Może spróbuj z innym oświetleniem. Oczywiście może to i przydatny sprzęt, tylko zdjęcia wychodzą słabo. Ale przy odwzorowaniu 5:1 nie ma się czemu dziwić. Kamerki to mimo wszystko sprzęt o dosyć ograniczonych możliwościach. Kiedyś na ten temat dyskutowaliśmy. Może być przydatny wyłącznie w celu szybkiej dokumentacji szczegółów anatomicznych, dla kogoś kto nie ma aparatu oczywiście jak najbardziej. Ale jakość kiepska, są lepsze jak chociażby Delta Optical ma całkiem przyzwoite Niemniej za kamerkę o lepszej rozdzielczości trzeba zapłacić. Delta Optical ma w ofercie ale to koszt przy 3 MP około 800 PLN. całkiem fajne to kamery. Kluczowe jest oświetlenie tutaj niestety bardzo słabo to wygląda. Ale rozumiem, bo sam próbowałem i szybko sie wszelakich kamerek pozbyłem. Jeśli ktoś ma lustrzankę z trybem LV, to lepiej takie pieniążki zainwestować w coś innego. Popróbuj ze światłem chętnie popatrzę i zmienię zdanie co do jakości, bo może to rzeczywiście przewaga kiepskiego światła wywiera takie negatywne wrażenie...

Nie zobaczyłem, że w międzyczasie odpisałeś, ta larwa wygląda przyzwoicie, ale to chyba w świetle przechodzącym, tu całkiem przyzwoicie jak na takie parametry..
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: M. Stachowiak »

Przemek Zięba pisze:Może spróbuj z innym oświetleniem. Oczywiście może to i przydatny sprzęt, tylko zdjęcia wychodzą słabo. Ale przy odwzorowaniu 5:1 nie ma się czemu dziwić. Kamerki to mimo wszystko sprzęt o dosyć ograniczonych możliwościach. Kiedyś na ten temat dyskutowaliśmy. Może być przydatny wyłącznie w celu szybkiej dokumentacji szczegółów anatomicznych, dla kogoś kto nie ma aparatu oczywiście jak najbardziej. Ale jakość kiepska, są lepsze jak chociażby Delta Optical ma całkiem przyzwoite Niemniej za kamerkę o lepszej rozdzielczości trzeba zapłacić. Delta Optical ma w ofercie ale to koszt przy 3 MP około 800 PLN. całkiem fajne to kamery. Kluczowe jest oświetlenie tutaj niestety bardzo słabo to wygląda. Ale rozumiem, bo sam próbowałem i szybko sie wszelakich kamerek pozbyłem. Jeśli ktoś ma lustrzankę z trybem LV, to lepiej takie pieniążki zainwestować w coś innego. Popróbuj ze światłem chętnie popatrzę i zmienię zdanie co do jakości, bo może to rzeczywiście przewaga kiepskiego światła wywiera takie negatywne wrażenie...

Nie zobaczyłem, że w międzyczasie odpisałeś, ta larwa wygląda przyzwoicie, ale to chyba w świetle przechodzącym, tu całkiem przyzwoicie jak na takie parametry..
To niezupełnie tak jest :-). Aby zdjęcia były lepsze, należałoby zrobić stosy i je złożyć (tu są tylko pojedyncze zdjęcia, i to bez korekcji optycznej, o czym pisałem wcześniej). Ta kamera jest bardzo dobra (szczególnie, gdy pod uwagę się weźmie jej cenę) i można z niej sporo wyciągnąć. Rzecz nie w rozdzielczości, bo ta jest całkiem przyzwoita (5 mln pikseli) i na potrzeby prac rutynowych wystarczy, ale w poziomie szumów, dynamice i możliwości ustawiania balansu bieli. Ważne są również stabilność pracy (to znaczy czy kamera „trzyma” parametry) i szybkość odświeżania. Bardzo dużo zależy od jakości oprogramowania (tu mam na myśli przede wszystkim firmware).
Dla informacji — wiele tzw. „profesjonalnych” i niewspółmiernie drogich kamer mikroskopowych ma podobne parametry techniczne do tej, którą kupił Jacek, a nawet ich konstrukcja bazuje na tych samych komponentach :-).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dokładnie tu są najważniejsze cechy - wygoda, obsługa, soft, szumy:
- kamera ma odświeżanie 50 lub 60Hz, obraz jest płynny, film też
- parametry "trzyma" średnio, ten obraz gdzieś się wymyka, nie jest stabilny. Trudno jest to opanować suwakami, ogólnie mogłoby być lepiej.
- SOFT - w tej chwili uzywam dedykowanego do niej oprogramowania i softu, nie bedę się teraz rozpisywał, jest całkiem dobre, ale jednak dość proste. Nie ma skrótów klawiaturowych, zapisu ustawień itd.
- Szumy. No wlaśnie, są a więcej światła jakoś specjalnie nie wpływa na poprawę, ale też tego jeszcze nie testowałem. Nie przeszkadzają one zbytnio, są na poziomie akceptowalnym. Do szybkich fotek nie ma co się napinać, odszumiać zawsze można.

No i z oświetleniem trzeba pokombinować.

Na tym etapie szukam okularu projekcyjnego x0,5 o średnicy 30mm by powiększyć pole widzenia z 3 na 17mm. Ale nie wiem, jak to jest... więc może od początku.

Zrobiłem zdjęcia matrycy (to ten kolorowy element, wyżej jest szybka ochraniająca, którą można czyścić), by zagłębić się w obliczenia i dać materiał na przyszłość pod dyskusję. Tłumaczenia i przykładowe obliczenia przydadzą się z pewnością wielu osobom. Załączam zdjęcie kamerki i zwymiarowanej matrycy na skalibrowanym obrazie. I teraz kilka pytań, bo nie rozumiem, przyznam...:

co oznacza odwzorowanie 5:1
jeszcze raz - dlaczego okular powinien być x0,5?

:mysl: ...matryca ma szerokość 6mm, a robi kadry o szer. 3mm :-) przy powiększeniu obiektywu mikroskopu x12.... :wlosy: :mysl: :gl: :wow:
Załączniki
matryca.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.52 MiB)
Cam USB.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.43 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: M. Stachowiak »

Odpowiedzi :-):
— co oznacza odwzorowanie 5:1
Z takim maksymalnym odwzorowaniem na matrycy fotografujesz; to powiększenie, które ustawiasz pokrętłem mikroskopu jest iloczynem powiększenia optyki korpusu mikroskopu z dołączonym obiektywem i powiększenia okularów (10x); nie fotografujesz przecież via okulary, lecz tylko z wykorzystaniem optyki korpusu (0,63 - 5x) i wymienialnego obiektywu (tu 1x), co w efekcie daje odwzorowanie na matrycy maksymalnie 5x (czyli równowartość odwzorowania możliwego do uzyskania z obiektywem Canon MP-E 65 mm 1-5x),

— dlaczego okular projekcyjny powinien być 0,5x
Rozmiar matrycy wynosi 1/2,5", co oznacza, że aby w pełni odwzorować na niej pole obrazowe mikroskopu (standardem jest średnica 19 mm) trzeba je pomniejszyć 2,5 x. Aby taki współczynnik pomniejszenia uzyskać należy zastosować okular projekcyjny o sile powiększającej 1 : 2,5 = 0,4x. W praktyce jednak przy tak pomniejszonym obrazie na zdjęciach miałbyś nieostrości i winietowanie w rogach. Z tego powodu z pola obrazowego za pomocą okularu projekcyjnego „wycina się” maksymalnie duży obszar (ale mniejszy rozmiarem od przekątnej pola obrazowego) pozbawiony tych wad — w przypadku kamer o rozmiarze matrycy 1/2,5 najlepiej sprawdza się okular projekcyjny o sile powiększającej 0,5x.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: kamera do mikroskopu TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

M. Stachowiak pisze:Aby zdjęcia były lepsze, należałoby zrobić stosy i je złożyć (tu są tylko pojedyncze zdjęcia, i to bez korekcji optycznej, o czym pisałem wcześniej). Ta kamera jest bardzo dobra
Chętnie bym obejrzał taki złozony stos zdjęć, może bym i zmienił zdanie? Jacku nie daj się prosić !
Pokaż jej możliwości!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dziękuję, zrozumiałem! WILD ma powiekszenia: x0,6 1,2 2,5 5 co z okularem x10 daje powiekszenia: 6, 12, 25, 50. Przy powiekszeniu x1,2 kadr ma 3mm a powino chyba być widać 5mm. Czyzby programowo jeszcze z matrycy był wycięty kadr?

Z okularem wygląda na to, ze gdyby zastosować x1 to zamiast tych 17-19mm widać byłoby połowę czyli ok 8mm i tyle "widzi" matryca bez szkła.

Przemku, postaram się zrobić coś dobrze, jakiegoś stacka. Bez dodtkowej optyki jestem skazany na te 3mm kadru, a że kamerka ma dość sporą głębię, to dużej róznicy nie będzie, kilka stacków plus obróbka. No ale skoro temat jest to trzeba będzie to zrobić.... np jakiś kopulator albo jakiś detal np owłosienie czoła dłużynki....
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Kafelan »

Zrobiłem zdjęcia szkiełka mikrometrycznego w dwóch powiększeniach 0,7X i 4,5X, światło górne, obiektyw 1X. Zdjęcia przy powiększeniu 4,5X wymagają większej ilości światła w szczególności te bez okularu projekcyjnego co jest widoczne na zdjęciach, ale jest to chyba związane z powiększeniem ?.
Zdjęcia bez obiektywu projekcyjnego:
- 0,7X - nie mogę ustawić ostrości ponieważ nie można już niżej opuścić obiektywu. Dlatego zdjęcie jest wykonane przy ustawieniu pokrętła bliżej wartości 0,8X. Odległość od preparatu ok. 5,5 cm.
- 4,5X odległość od preparatu ok. 9 cm

Zdjęcia z obiektywem projekcyjnym:
- 0,7X odległość od preparatu ok. 6,5 cm
- 4,5X odległość od preparatu ok. 9 cm
Załączniki
0,7x      bez obiektywu projek.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.27 KiB)
0,7x   z obiektywem projek.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.74 KiB)
4,5x      bez obiektywu projek.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.85 KiB)
4,5x        z obiektywem projek.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (79.46 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wszystko pięknie pokazane :brawo: . Jest wszystko tak, jak pisał Mieczysław - ostrzej, więcej w kadrze a nawet jaśniej.

PS. Znalazlem przykład obliczania pola widzenia: http://optek.pl/content/15-obliczanie-p ... nia-kamery
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kurzawa pisze: Przemku, postaram się zrobić coś dobrze, jakiegoś stacka. Bez dodtkowej optyki jestem skazany na te 3mm kadru, a że kamerka ma dość sporą głębię, to dużej róznicy nie będzie, kilka stacków plus obróbka. No ale skoro temat jest to trzeba będzie to zrobić.... np jakiś kopulator albo jakiś detal np owłosienie czoła dłużynki....
:brawo: dzięki z góry to czekam z niecierpliwością!
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Miłosz Mazur »

Czuję się trochę wywołany do tablicy ;)

Ja zakupiłem kamerkę 5MP. Jak pisałem we wspominanym przez Jacka wątku, ja chciałem mieć tylko sprzęt do dokumentacji i jako tło do rysunków. Ogólnie jestem z niej bardzo zadowolony. Szczególnie soft mi się bardzo podoba, ma mnóstwo przydatnych funkcji i jest bardzo szybki oraz intuicyjny w obsłudze.

Parę fotek z wczoraj. Żuwaczki mają może ok 1,5 mm, czułek podobnie (z niego nie jestem zbyt zadowolony, ale do rysunku wystarczy), pygydium to jakieś pół milimetra.

Myślę, że z tej kamerki można wydusić dużo więcej, ale nie mam za bardzo teraz czasu tym się bawić, poza tym nie bardzo wiem co ewentualnie zmienić więc każda sugestia cenna.

Zdjęcia oczywiście warstwowe. Składane w Heliconie
Załączniki
2015-11-11 16-45-01 (B,Radius19,Smoothing5).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.12 KiB)
2015-11-11 16-48-42 (B,Radius19,Smoothing5).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.73 KiB)
2015-11-11 16-50-17 (B,Radius19,Smoothing5).jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.06 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

No no Miłoszu, to drugi całkiem poprawne jako dokumentacyjne wystarczające z pewnością. Nad pierwszym trochę bym popracował..
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Miłosz Mazur »

Nad żuwaczką niezbyt się starałem, ale to był dość wdzięczny obiekt.
Pygydium wyszło słabo, ale to wina m.in. tego, że sam obiekt jest częściowo przezroczysty, do tego na transparentnym kartoniku i jeszcze zatopiony w kropli euparalu, słowem światło robiło co chciało ;)

Dla mnie to jednak w zupełności wystarczy bo na tej podstawie zrobiłem rysunek, który pójdzie do publikacji. Rysunek ma jednak tę "wyższość" nad zdjęciem, że możesz na niego nanieść tylko istotne elementy lub je odpowiednio podkreślić. Załączam efekt.

Tak czy inaczej sprzęt nadaje się do różnorakiego wykorzystania, kwestia nabrania wprawy ;)
Chciałbym mieć kiedyś kilka godzin by dokładnie pobawić się opcjami w programie (ToupView) ma naprawde szerokie możliwości i na pewno wiele rzeczy uległo by poprawie.
Załączniki
pygydium.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.64 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Fajne.

Szybki stack. Naprawdę się nie przykładałem, sorry, nie mam czasu. To jest tak na szybko, już się nie da szybciej. Nawet nie ustawiałem parametrów w programie, absolutnie nic.
Czas pracy 10 minut, inwestycja -160 zł (kamerka).
Załączniki
Acanthocinus_aedilis_pronotum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (258.37 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

Dużo lepiej niż wcześniej z pewnością, ale jednak ma swoje ograniczenia, chociaż istotnie pieniądze niewielkie, w cenie dwóch litrów whisky słabej jakości :-)
Jak dla mnie to do szybkiego podglądu, do ustrzelenia jakiejś cechy, przydatne urządzenie. W opcji stacków przyzwoite fotki. Ważne, że nie trzeba instalować lustrzanki, tylko strzelić fotę na szybciocha
:-)
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Kafelan »

Jeszcze kilka zdjęć w ramach prób, porównanie tego co widzi kamera bez obiektywu zdj. 1 i obraz kamery z obiektywem projekcyjnym zdj.2. Oba zdjęcia wykonane z obiektywem 1X i współczynniku powiększenia 0,7X, różnice widoczne. Na zdj 3 ustawiłem porównywalną wielkość obiektu, taką jak na zdjęcia 1 (współczynnik powiększenia ustawiony pokrętłem na 2X). Widać, że zdjęcie 3 z obiektywem projekcyjnym jest dużo lepsze, zawiera więcej szczegółów. Oświetlenie jeszcze nie jest właściwe, muszę dokupić jakieś doświetlacze i popracować nad techniką oświetleniową. Ostatnie zdjęcia 4 i 5 zrobione są obiektywem 2X i jest to największe powiększenie jakie mogę zrobić kamerą tym mikroskopem. Długość ostatniego członu czułka to ok.290 um, każdy z pozostałych członów czułka ma wielkość ok 180 um ( cały czułek ok 1 mm). Zdjęcia są złożone w Helicon Focus, zdj. 4 złożone z 16 warstw (skrzydło nie jest równoległe do płaszczyzny obiektywu), zdj. 5 złożone z 11 warstw. Zdjęcia są surowe, bez żadnej obróbki, robione na szybko, tak do oceny ogólnej kamery.
Załączniki
1 bez obiektywu projekcyjnego pow. 0,7X.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.85 KiB)
2 z obiektywem projekcyjnym. pow. 0,7X.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.15 KiB)
3 z obiektywem projekcyjnym pow. 2X.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.08 KiB)
4 z obiektywem max. powiększenie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.45 KiB)
5 z obiektywem max. powiększenie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.27 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dobry test, widać te dwie korzyści: obraz jest wyraźniejszy i kadr jest większy.
Adapter 0,5 (okular projekcyjny, to jest pod różnymi nazwami) juz zamówiłem. Cały zestaw za 160+112=272 zł. I dlatego wszystkie pozostałe wady tej kamerki (których zresztą specjalnie nie ma) można po prostu wybaczyć.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Miłosz Mazur »

Możesz przybliżyć jaki dokładnie jest to adapter?

Jakiś link cy cuś ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Szukaj na ebay.com nr 221274965129
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Po 9 dniach od zakupu przesyłka z Chin dotarła na mój stolik.
Teraz pole widzenia jest 11 mm (obiektyw na 0,75, okular x8, powiekszenie x6) . Bez adaptera było znacznie mniejsze i wynosiło ok 3,5 mm No i na szybko, jak zwykle, bo to też pewna metoda testowania (jak w 5 minut zrobić zdjęcie nie wysilając się zbytnio), zdjecie Tetropsa (dł ciała ok 6mm) przy powiekszeniu x25. Porównam dokładnie jakość zdjęć z adapterem i bez niego. Pole widzenia jest większe, ale czy jakość uległa poprawie, to tego nie widzę. c.d.n.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

o ! teraz znacznie lepiej :ok:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pole widzenia kamerki udało mi się rozszerzyć do 30mm. Niech to na razie pozostanie zagadką, jak to można zrobić. Wydaje mi się, że jest ona dość trudna.
Z tego powiekszenia pola niewiele wynika, bo i tak przy tych powiekszeniach kamerka nie ma żadnej szansy w porównaniu do jakości lustrzanki, pokazuję to raczej jako ciekawostkę, że da się uzyskac takie pole.
Załączniki
30mmpolekamerki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (42.74 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Przemek Zięba »

Żle nie jest. Moim zdaniem kamerka przydatna może i jest w sytuacji, gdy nie chcemy co chwila nasadzać na mikroskop lustrzanki wykorzystywanej do innych celów nie tylko fotek mikroskopowych.
Takie szybkie narzędzie do dokumentacji bez dbałości o jakość (chociaż to dałoby się jeszcze poprawić). Atutem jest, że może być na stałe zainstalowana na mikroskopie (zwłaszcza w przypadku posiadania w tymże trzeciego toru wizyjnego). Mała nie obciąża mikroskopu, dosyć szybka. W połączeniu z ToupView urządzenie całkiem całkiem. Ważnym atutem jest też cena. Przystępna..
Tutaj jak dla mnie zalety i możliwości wykorzystania się kończą, a raczej inne możliwości sa raczej ograniczone - no ale to raczej już czepiactwo z mojej strony. Lustrzanka daje przewagę jakościową i ,,możliwościową". I jest górą poza ceną i wygodą użytkowania. W tej kwestii brak uchylnego ekranu LCD bądź brak funkcji sterowania z poziomu komputera bardzo ogranicza możliwości lustrzanki. No i jest mało wygodna nasadzona na mikroskop/stereoskop. Wymaga wężyka (chyba, że sterowana programem z komputera). czasami lubi płatać figle i zaczepiona ręką (np. za pasek, który powinno się jednak odpinać moim zdaniem przy fotkach mikroskopowych z wykorzystaniem lustrzanki) może spaść a to już czasami potrafi wygenerować koszty naprawy wyższe niż zakup kamerki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zagadki dużego pola kamerki nikt nie podjął się rozwiązać, ale była rzeczywiscie trudna. Kamerkę zamontowałem na MBC-10, który jednak ma nie nieco inną skalę odwzorowania obiektywu. Dodatkowo założyłem na MBC -10 obiektyw 190mm co dało taki efekt.

Ale wracając do tematu. Cały czas staram się ocenić przydatność roboczą kamerki, skoro mam lustrzankę. Właśnie zrobiłem kilka zdjęć spod kamerki i poprawiłem to ujęciami z lustrzanki. Porównanie nie pozostawia żadnych złudzeń. Ale tez stosunek ceny lustrzanki do kamery 1:20
A zdjęcia nie są 20razy gorsze, tak więc jesli brać pod uwagę stosunek jakości do ceny do kamerka wygrywa.
Gdy chodzi o prędkość fotografowania, to z lustrzanką nie jest tak źle, zdjęcia robiłem z ręki :-)

Z drugiej strony aby lustrzanką uchwycić cechę kluczową P.maculifera trzeba by było się dozbroić i nieźle pogimnastykować, a tu tymczasem spod kamerki robi się to w minutę. Korzysci z posiadania kamerki są więc oczywiste. :-)
Załączniki
kamerka
kamerka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.4 KiB)
kamerka
kamerka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.97 KiB)
kamerka - cecha P.maculifera
kamerka - cecha P.maculifera
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (34.06 KiB)
lustrzanka Nikon D7200
lustrzanka Nikon D7200
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.25 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kamera USB do mikroskopu 5MP TOOLCRAFT 1172728

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ładny owad, przy okazji... cały czas ta sama kamerka 5MP.
Załączniki
Cyriopalus wallacei.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.05 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”