Papilio machaon

Olka..
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Papilio machaon

Post autor: Olka.. »

Witam wszystkich!
Od tygodnia, a dokladnie od 26 czerwca mam w domu gąsienice (a wlasciwie juz poczwarke) pazia krolowej, ktora byla juz w przedostatniej fazie linienia, bo na drugi dzien po wzieciu jej do domu gasieniczka znalazla sobie miejsce, przestala sie ruszac, przyczepila sie jedwabna nitka do galazki, a dzien pozniej zmienila sie w zielona poczwarke.
Mam kilka pytan co do tego gatunku.
Kiedy moge sie spodziewac ze z poczwarki wylegnie sie imago? za tydz, 2??
I czy ten gatunek jest jeszcze pod ochrona, bo wycztalam ze jest lekkiego ryzyka..
dzieki z gory
Ola B
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Olka.. pisze:I czy ten gatunek jest jeszcze pod ochrona, bo wycztalam ze jest lekkiego ryzyka..
Na stronie głównej https://entomo.pl na dole jest link. Z niego przejdziesz na tą stronę
https://entomo.pl/prawo/index.php
a tu już znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie, która pewnie sprawi Ci radość ;-)

Motyla z poczwarki oczekuj w ciągu 3 tygodni, poczwarka najpierw sciemnieje a na 1-2 dni przed wykluciem motyla pojawi się rysunek skrzydeł. Obserwowanie tego jest fascynujące, może Ci się uda.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Polecam obok poczwarki (zakładam, że trzymana jest w jakimś pojemniczku) położyć kawałek wilgotnego wacika albo ręcznika papierowego i zwilżać go regularnie gdy wyschnie - zapobiegnie to przesuszeniu poczwarki (co przy obecnych temperaturach jest realne), które może później utrudnić motylowi pełne rozprostowanie skrzydeł.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

no i konieczne miejsce na rozprostowanie skrzydeł, jakiś patyk czy roslinka, na który może motyl wejść. Nie ma nic smutniejszego niż zapomniana poczwarka w słoiku i motyl z nierozwiniętymi skrzydełkami !!
Olka..
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Olka.. »

Dzieki wielkie za informacje, na pewno sie przydadza;) Tak, poczwarka jest w słoiku, obok polozylam jej zakretke od butelki z woda, zeby nie wyschla;) Mam nadzieje ze uda mi sie zaobserwowac wyleganie sie motyla, choc mam wiele planow na wakacje, no ale takiego zjawska nie mozna przegapic;) Zagadzam sie, ze obserwowanie przeksztalcania sie poczwarki w imago jest naprawde fascynujace, powstawanie z niepozornej poczwarki takiego cuda;) no to bedzie juz w sumie moj 6 podopieczny motyl;)
Dzieki, odezwe sie jak cos zaobserwuje;)
Ola B
Olka..
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Olka.. »

chcialam jeszcze dodac zdjecia ale nie wiem dlaczego nie wchodza :?:
aha i wydaje mi sie ze to bedze samiczka, ale zobaczymy, hmmm tylko jak odroznic imago samiczke od imago samczyka?? ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

nie wiem dlaczego nie wchodza
Być może nie zwracasz uwagi na wielkość zdjęcia. Maksymalny rozmiar to 150KB. Większe trzeba skompresować, bądź zmniejszyć rozmiar.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Dzisiaj po składnicy drewna na której jestem w delegacji (okolice Zalewu Zegrzyńskiego) latał sobie świeżutki okaz P. machaon. Trochę chyba za wcześnie jeszcze na II pokolenie.
Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: alps »

Czemu za wczesnie? Pojawił się punktualnie. Pierwsza dekada lipca to właściwy termin pojawienia się drugiego pokolenia tego pięknisia.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Ja także obserwowalem kilkanaście świeżutkich okazów na Ponidziu trzy dni temu.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Wczoraj, Wrocław-Rędzin, świeży samiec. Pora właściwa- w zeszłe lata bywał od początku lipca.
Awatar użytkownika
Henryk Brzezina
Posty: 320
Rejestracja: piątek, 27 lutego 2009, 11:27
UTM: CA40
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: Henryk Brzezina »

W Ustroniu też jest już II-ie pokolenie.
Awatar użytkownika
Ronnie
Posty: 282
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2007, 22:55
Lokalizacja: Lublin FB08

Post autor: Ronnie »

W Lublinie również się pojawiają pojedyńcze osobniki :)
Olka..
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Olka.. »

Witam
Mam pytanie, bo moja poczwarka niestety wisi juz tylko na jednej nitce ii prawie lezy na ziemi... :neutral: Czy to jej nie przeszodzi w przepoczwarzeniu??prosze o odp
Olka..
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Olka.. »

Przesylam jeszcze fotki gasienicy i poczwarki w słoiku :wink:
Załączniki
gąsienica
gąsienica
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.91 KiB)
Olka..
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Olka.. »

a oto poczwarka:
Załączniki
poczwarka
poczwarka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.47 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy to jej nie przeszodzi w przepoczwarzeniu??
W przepoczwarczeniu nie, bo to już jest poczwarka, ale wylęgający się motyl będzie miał istotnie spory problem z rozprostowaniem skrzydeł. Roślinę, wraz z przyczepioną do niej poczwarką należy możliwie szybko wyjąć ze słoika i tak zamocować, by wokół niej było co najmniej 10 cm wolnego miejsca. Paź królowej ma przecież spore skrzydła, i trzeba motylowi po wylęgu zostawić sporo przestrzeni. Wprawdzie motyl po wylęgu szuka odpowiedniego miejsca na rozprostowanie skrzydeł, ale w tym słoiku nie ma na to żadnych szans.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

nie róbcie fotek w słoikach!!

troszkę pracy z aranżacją i można mieć naprawdę ładne zdjecia.
Choćby kawałek jednolicie zabarwionego kartonu niebieskiego albo zielonego (aby w miarę "naturalny" kolor, nie krzykliwy. Paź to pół biedy, ale czasem hodujecie ciekawe owady,zawsze warto zrobić ładne zdjęcie
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na forum można wyróżnić dwie grupy:
- osoby o zacięciu fotograficznym, ale raczej niedoświadczone entomologicznie
- miłośnicy owadów, rzadko zwracajacy uwagę na jakość fotografii.
Jest oczywiście trzecia grupa osób o dużej wiedzy w obu dziedzinach, ale to chlubne wyjątki.
Zapewne jednym z celów tego forum jest podciągnięcie do przyzwoitej średniej wymienionych przeze mnie na początku dwu grup, stąd uwagę Pawła uważam za cenną.
Olka..
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 maja 2008, 22:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Olka.. »

Witam wszystkich!
Chce poinformowac ze dzis w nocy z mojej poczwarki wylęgnął sie piekny, prawie 10 cm(!!!), (ok 9,5cm) paź królowej!!! dolączam zdjecie;)
P.S. Dzieki za wszystkie rady i wskazowki, pare dni temu przenioslam poczwarke do wiekszego pudelka, dalam wilgotny wacik, wiec motyl nie mial problemow z wystarczajaca iloscia miejsca do rozlozenia i napompowania skrzydel;)
Ola
Załączniki
DSCN7332...3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.15 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

No to pięknie :grin: , gratulacje,oby tak dalej i powodzenia z kolejnymi hodowlami :wink: ,pozdrowki ,Rafał.
Bluari
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 21:40
Gender: women

Re: Papilio machaon

Post autor: Bluari »

Taki ogólny temat o paziach więc zapytam tu.

Mam w tej chwili na balkonie cztery poczwarki pazia. Wszystkie przemieniły się gdzieś we wtorek czyli motyli można by oczekiwać w pierwszym albo drugim tygodniu września. I tutaj mój problem. Nie mam specjalnie chłodnej piwnicy żeby je przezimować, może po prostu zostawić je na balkonie? Z drugiej strony nie chce żeby wyleciały na wolność kiedy nie będzie to miało sensu.

Nie wiem po prostu co z nimi począć, a chce żeby kontynuowały populację.
A może znajduje się w moich okolicach(Bydgoszcz) jakaś doświadczona osoba z lepszymi warunkami, która by je zaadoptowała?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Papilio machaon

Post autor: Antek Kwiczala † »

Obecne lato jest wyjątkowo ciepłe. Jeśli zostawisz poczwarki na balkonie, to z dużym prawdopodobieństwem we wrześniu wylęgną się motyle. Oczywiście w przyrodzie wystąpi ten sam problem. Istnieje taki pogląd (nie wiem ile w tym prawdy), że brązowe poczwarki będą zimowały, a z zielonkawych jeszcze w tym sezonie wylęgną się motyle. Jeśli chcesz, by motyle wylęgły się w przyszłym roku, musisz poczwarki schłodzić - najlepiej w lodówce, ale w temperaturze powyżej zera. W listopadzie możesz poczwarki ponownie wystawić na balkon, ale zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Papilio machaon

Post autor: Tomasz Świderski »

Nie wiem jak jest z. I. podalirius ale u P. machaon zielone też zimują...
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Re: Papilio machaon

Post autor: Grzegorz G »

Kiedyś też brązowa poczwarka mi nie zimowała, więc chyba nie ma reguły. Dodam jeszcze, że na początku sierpnia, podczas tych palących upałów miałem również poczwarkę pazia. Motyl wykluł się już po tygodniu :)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Papilio machaon

Post autor: bartek.g »

Kolor poczwarki zalezy od tego jakie swiatlo odbija sie od otoczenia. Zimowanie od dlugosci dnia w ktorym zyja gasienice L5. 17.5h swiatla lub mniej powoduje zapadanie w diapauze. Z tej diapauzy poczwarki moga byc 'wyrwane' przez wysoka temp.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Papilio machaon

Post autor: Antek Kwiczala † »

17.5h swiatla lub mniej powoduje zapadanie w diapauze
Na pewno mniej. Najdłuższy dzień w Polsce (zwykle 21 czerwiec) trwa 16h 48 min, więc wszystkie poczwarki musiałyby zapadać w diapauzę, a tak nie jest.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Papilio machaon

Post autor: bartek.g »

A! Zle napisalem (Dziekuje za czujnosc). 17.5h lub wiecej powowduje, ze poczwarki nie beda zimowac. Jezeli ktos chce miec zimujace poczwarki to L5 nalezy trzymac w ciemnosci. I taka metoda jest praktykowana np. w moskiewskim zoo.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Papilio machaon

Post autor: Kacper »

Nie wiem czy źle zinterpretowałem to co napisał bartek.g, ale wydaję mi się, że to ciągle to samo co w poprzednim poście... :?
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Re: Papilio machaon

Post autor: Grzegorz G »

Chyba chodzi o to, że poczwarki trzymane przy oświetleniu 17,5h na dobę na pewno nie będą zimowały. Reszta może zimować lub nie, im mniej światła tym więcej poczwarek zimuje.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Papilio machaon

Post autor: Kacper »

Tak, to co napisałeś oczywiście ma sens, ale drugą część wypowiedzi musiałeś sobie raczej dopowiedzieć, bo z tego co napisał Bartek, wynika, że gąsienice trzymane w ciemności będą zimować, a te którym dostarczymy 17,5 (lub więcej) godzin światła - nie będą. Nie wspomniał nic o pozostałych warunkach - mniej niż 17,5h, a to jest najistotniejsze. Jak wspomniał Antoni, najdłuższy dzień w Polsce jest krótszy niż te 17,5h... Myślę, że na pewno ktoś prowadził takie obserwacje, a wnioski byłyby cenną informacją dotyczącą hodowli :smiech:
Od siebie mogę dodać, że jak kiedyś hodowałem ten gatunek, to wszystkie moje poczwarki (niewiele, chyba 8 sztuk) były brązowe i zimowały (może kwestia stosunkowo niskich temperatur jak na tamten okres).

Pozdrawiam,
Kacper L.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papilio machaon

Post autor: Wujek Adam [†] »

Kacper pisze: (...)
Od siebie mogę dodać, że jak kiedyś hodowałem ten gatunek, to wszystkie moje poczwarki (niewiele, chyba 8 sztuk) były brązowe i zimowały (może kwestia stosunkowo niskich temperatur jak na tamten okres).

Pozdrawiam,
Kacper L.
Fakt, że poczwarki miały taki, a nie inny kolor, nie jest związany z temperaturą.
Zapewne sam się domyślisz co wpłynęło na ich ubarwienie? ;)
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Papilio machaon

Post autor: Tomasz Świderski »

Kwestia koloru poczwarek jest sprawą indywidualną związaną raczej z barwą podłoża na którym przebywają gąsienice przed przepoczwarzeniem z faktu że poczwarka P. machaon jest tej czy innej barwy nie można wnosić, że na pewno będzie/lub nie zimować. Wprawdzie w literaturze- bodajże Heintze pisze o "brązowych poczwarkach I. podalirius, które będą zimować, i zielonych z których motyle będą kluć się tego samego roku- więc być może u tego gatunku tak jest, ale u P. machaon już nie nie można tego twierdzenia z automatu przenosić....
Przypuszczam, że gąsienice trzymane w całkowitej ciemności- dadzą ciemne-czyt. nie zielone poczwarki. Brak światła widzialnego= dla gąsienic- bo nic nie widzą-ciemny kolor podłoża co daje ciemne poczwarki w większości osobników. Takie trzymane w ciemności gąsienice dadzą więc i ciemne poczwarki i pewnie- jak pisze bartek.g dadzą motyle dopiero wiosną. Ale przyczyną jest brak światła dający dwa skutki- ciemne poczwarki i diapauzę. Trzymane w normalnym oświetleniu gąsienice letniego pokolenia również dadzą w większości ciemne poczwarki, o ile taka będzie barwa podłoża na którym ma dojść do przepoczwarzenia.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Re: Papilio machaon

Post autor: Kacper »

Wujek Adam pisze:Fakt, że poczwarki miały taki, a nie inny kolor, nie jest związany z temperaturą.
Zapewne sam się domyślisz co wpłynęło na ich ubarwienie?  
Tak, oczywiście, chodziło mi o to, że raczej przez niskie temperatury poczwarki zimowały :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Papilionidae”