BOOK - Danilevsky, 2015 (2014). Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Nowe gatunki dla nauki, nowe dla fauny, nowe taksony, aktualne zmiany nomenklatoryczne itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

BOOK - Danilevsky, 2015 (2014). Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie sposób nie zauważyć i nie wspomnieć o nowej pozycji w Cerambycidae:
http://www.zin.ru/Animalia/Coleoptera/rus/danile14.htm
Cerambycidae Rosji i sąsiednich krajów. (część pierwsza zawiera tylko Parandrinae, Prioninae, Lepturinae, Necydalinae, Spondylidinae). Na Cerambycinae i Lamiinae będzie trzeba poczekać. Książka jest bardzo dobrze wydana, dobry papier, tyle że po rosyjsku, co niektórym może to przeszkadzać.
Pierwsze egzemplarze autor otrzymał 3.6.2015 r. i od tego dnia można było się w tą książkę zaopatrzyć, co też uczyniło kilka osób w Polsce :ja wiem:

Nie będę się na jej temat rozpisywał ani zostawał jej "recenzentem", chciałbym tylko dla porządku wymienić zmiany taksonomiczne, jakie zostały zaproponowane. Przy okazji chciałbym pogratulować Andrzejowi Matusiakowi, którego nazwiskiem został nazwany podgatunek, którego okazy Andrzej złowił w Gruzji:
Cortodera alpina matusiaki Danilevsky, 2015

Załączam skan fragmentu dotyczącego opisu tego taksonu.

Zmiany w nazewnictwie:

Psilotarsus heydeni alatauensis ssp. n. is described from Zailiysky Alatau (Kazakhstan).

Neoxymirus Miroshnikov, 2013 stat. n. is raised to genus rank, and new combination proposed: Neoxymirus mirabilis (Motschulsky, 1838), comb. n.

Two new subspecies are described from Kirgizia in Stenocorus (Toxotochorus) validicornis (Pic, 1906): S. (T) v. milkoi ssp. n. (Yurievka) and S.(T) v. tarbinskyi ssp. n. (Kazarman).

Brachyta Fairm. is splitted in three subgenera including: Fasciobrachyta subgen. n. (type species: Leptura bifasciata Olivier, 1795) and Variobrachyta subgen. n. (type species: Leptura variabilis Gebler, 1817).

Six new subspecies are described from Siberia in Brachyta (Variobrachyta) variabilis (Gebler, 1817): B. (V.) v. tungusensis ssp. n. from Nizhnyaya Tunguska River in North Siberia, B. (V.) v. yakutensis ssp. n. from Yakutia, B.(V.) v. chukotensis ssp. n. from Chukotka, B.(V.) v. ivlievi ssp. n. from Magadan Region, B.(V.) v. basarukini ssp. n. from Sakhalin, B.(V.) v. tuvensis ssp. n. from Tuva, B.(V.) v. kurayensis ssp. n. from Altay Republic of Russia. Brachyta (s. str.) punctata lazarevi ssp. n. is described from Primorsky Region of Russia and Korea.

A new genus Euracmaeops gen. n. (type species: Leptura marginata Fabricius, 1781) is proposed for the Palaearctic species formerly included in the American genus Acmaeops LeConte, 1850 with 4 new combinations: E. marginatus (Fabricius, 1781), comb. n., E. septentrionis (C.G.Thomson, 1866), comb. n., E. smaragdulus (Fabricius, 1793), comb. n. and E. angusticollis (Gebler, 1833), comb. n.

Cortodera kazaryani sp. n. is described from West Armenia (Shirak) near Georgien border.

Cortodera villosa kazakorum ssp. n. is described from South Russia (Novocherkassk environs).
Eight new subspecies of Cortodera colchica Reitter, 1890 are described: C. c. erevanica ssp. n. widely distributed in Armenia, C. c. dilizhanica ssp. n. from Northern Armenia, C. c. ponomarenkoi ssp. n. from Ashagy-Agdzhakend in Azebaijan, C. c. aishkha ssp. n. from North-West Caucasus (Krasnaya Polyana), C. c. psebayensis ssp. n. from the south of Krasnodar Region (Psebay); C. c. murzini ssp. n. from Karachaevo-Cherkessiya, C. c. bulungensis ssp. n. from Kabardino-Balkaria, C. c. ossetica ssp. n. from North Ossetiya. C. c. pseudalpina Plavilstshikov, 1936 is accepted as a subspecies distributed in Svanetia (with lectotype designation). A new rank is proposed for C. colchica aksarayensis Özdikmen & Özbek, 2012, stat. n.

Five new subspecies of Cortodera alpina (Ménétriés, 1832) are described:
C. a. baksaniensis ssp. n. from Kabardino-Balkaria, C.a. matusiaki ssp. n. from Kazbek Mt., C.a. gudissensis ssp. n. from South
Ossetiya, C.a. zekarensis ssp. n. from Zekari Pass in Georgia, C.a. svanorum ssp. n. from Svanetia.
Alosterna tabacicolor azerbaijanica ssp. n. is described from Azerbaijan.

Two new subspecies are described for Vadonia bipunctata (Fabricius, 1781): V. b. urdensis ssp. n. from Ryn-Sands in West Kazakhstan and V.b. teberdensis ssp. n. from Karachaevo-Cherkessiya.

Three new subgenera are proposed in Stictoleptura Casey, 1924: Variileptura, subgen. n. (type species: Leptura variicornis Dalman, 1817), Maculileptura, subgen. n. (type species: Leptura maculicornis DeGeer, 1775) and Miroshnikovia, subgen. n. (type species: Leptura deyrollei Pic, 1895a).

Two subspecies originally described as species are accepted: Stenurella bifasciata sabineae Rapuzzi & Sama,
2012a, stat. n. from South-East Turkey and Iran, and S. melanura zehrae Özdikmen, Mercan & Cihan, 2012a, stat. n. from Turkey.

A new synonym is proposed: Leptura melanura Linnaeus, 1758 = Stenurella sennii Sama, 2002, syn. n.
Załączniki
Cortodera alpina matusiaki Danilevsky, 2014 description.pdf
Cortodera alpina matusiaki Danilevsky, 2014
(1.02 MiB) Pobrany 107 razy
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Przemek Zięba »

A gdzie to dzieło Danilevskiego mozna nabyc i ile kosztuje???
tatanka
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 20 maja 2007, 23:18

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: tatanka »

Jacek nie podał linka bez powodu! :tak:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Przemek Zięba »

Brak odpowiedzi mnie zdziwił, na szczęście J.M. okazał się niezawodny i podał jak to zrobić, podam poniżej może komuś się przyda

J.M. napisał

Pisze się do Danilewskiego króciutki liścik z prośbą o przesłanie książki na taki i taki adres. Danilewski przesyła numer konta, na które wpłaca się 110$ za pomocą tzw. Western Union (spec usługa w niektórych, chyba w większości, bankach). Kosztuje to 36 zł. W banku, jak wpłacamy dostaje się 10-cyfrowy numerek. Ten numerek mailem przesyłamy Danilewskiemu. Po m/w pół godzinie pieniądze są na Jego koncie. On w okienku pokazuje ten numerek i dostaje szmal do garści. Tyle - książka leci ku nam samolotem w zasadzie już drugiego dnia.
Ja dostałem ją po niecałych dwóch tygodniach.


I o takie informacje mi chodziło, konkretnie i na temat, innych na taką pomoc widocznie nie stać albo przejawiają wybitnie złą wolę co widać coraz dobitniej na tym dawno temu fajnym forum
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Andrzej Matusiak »

Witam,

Jacku, dziękuję za gratulacje, choć moja zasługa jest tutaj niewielka - tylko dostarczyłem materiał. To, że takson został opisany, jest w głównej mierze zasługą Radka Plewy, któremu przekazałem okazy, a on puścił temat dalej do Danilewskiego. Radku - serdeczne dzięki :birra: .
W odpowiedzi na maile, privy i telefony - nie posiadam już paratypów (z wyjątkiem tych, które chcę zatrzymać u siebie w zbiorze). Wszystkie "wolne" okazy rozdałem już na długo przed ukazaniem się publikacji.
Przemek Zięba pisze:I o takie informacje mi chodziło, konkretnie i na temat, innych na taką pomoc widocznie nie stać albo przejawiają wybitnie złą wolę co widać coraz dobitniej na tym dawno temu fajnym forum
.
Przemku, więcej narzekań i biadolenia, a forum na pewno znowu będzie "fajne". :ap:

Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Jacek Kurzawa »

To nie jest jedyna mozliwa forma pozyskania tej książki, ale jedna z najtańszych. Problemem może być przesłanie waluty do banku w Moskwie. Mój kanał płatności, który obsługuje kilkaset banków w Rosji akurat tego jednego banku nie obsługiwał, być może ze względu na to, że placówka była nowo owarta. I z tym miałem problem, który udało się rozwiązać w ten sposób, że Mikhail podał mi konto PayPal, który obsługuju jego znajomy. W tej chwili jest więc i taka mozliwość. I teoretycznie po opłaceniu książki z przesyłką dostajemy paczkę pod drzwi, tylo że jeśli paczka nie zostanie odebrana w ciągu 2 tygodni, a może tak sięzdarzyć, gdy np. listonosz przespi pierwszą dostawę, to przesyłka będzie zwracana. Mnie takie pisemko postawiło włosy na głowie i naprawdę cieszę się, że udało mi się to przesyłkę odebrać.

Przemku, ja wiem że o nieobecnych się nie rozmawia, ale narzekaniem można się zarazić. W końcu masz temat na Forum i dyskusję też tutaj, telefony i możliwość pisania listów mamy jużod dawna, z tych metod też trzeba korzystać. Z Forum też można zrezygnować, i z FB i żyć dalej :D
Darku (tatanka), Ty zakupiłeś 5 egzemplarzy, i z tego co się orientuję, nie miałeś żadnych problemów z wykonaniem płatności. (?)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Przemek Zięba »

Jacek Kurzawa pisze: Z Forum też można zrezygnować, i z FB i żyć dalej  :D
to zalecenie dla mnie ? Jeśli moja obecność przeszkadza to nie ma sprawy :mrgreen: Ale z FB nie rezygnuję bo go nie posiadam :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Absolutnie nie! To taka luźna filozoficzna uwaga w myśl zasady: "Nie jem marchewki, bo jej nie lubię, ale na nią nie narzekam".
Z Forum mozna korzytać jak się chce tak jak z wielu innych stron które są w necie.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: GrzegorzGG »

Pozwolę sobie na wtrącenie. Czy książka o której mowa to nie ta sama z ArtInsect:
http://www.artinsect.all.pl/index.php?o ... =view&id=2

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ta sama - w cenie 590 zł. Link do niej http://www.artinsect.all.pl/index.php?p ... t&Itemid=1
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: GrzegorzGG »

Zatem można scedować ewentualne komplikacje przy zakupie na pośrednika :)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Przemek Zięba »

GrzegorzGG pisze:Zatem można scedować ewentualne komplikacje przy zakupie na pośrednika :)
\
Jesli komuś nie zależy na tyh 150 złotych różnicy to pewnie i można, kwota zaiste banalna :mrgreen:
Giannis
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:34
UTM: Czechia

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Giannis »

Kniha je velmi dobrá a stojí u Danilevského v Rusku 80$ a 30$ poštovné
Załączniki
Danilevsky
Danilevsky
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.62 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: BOOK - Danilevsky, 2014. Cerambycidae of Russia and adjacent countries.

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak jest, pisalismy o tym - 110 USD plus atrakcje (przelewy zagraniczne, polska poczta, zmienny kurs dolara, czas, korespondencje itd.). Na obecną chwilę to koszt około 420 zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NOWE gatunki”