Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 04:26


Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2004, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 marca 2004, 16:15
Posty: 788
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań
UTM: WT43
Chodzi mi o tego modraszka  Everes alcetas, który jest nowym gatunkiem dla Polski.
Jeżeli mógłbym prosić o fotografię tego motyla byłbym bardzo wdzięczny.
                Dziękuję i przepraszam za fatygę i zainteresowanie się moją wypowiedzią.

Damian Bruder
mail: 4zadzior@wp.pl


Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: E.alcetas i Atlas rozmieszczenia
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2004, 09:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Everes alcetas jest dość podobny do naszego E.argiades. Jeszcze bardziej podobny jest do E.decoloratus, który w Polsce jednak nie jest stwierdzony.
Podstawowa różnica tkwi w tym, że E.alcetas na dolnej stronie skrzydeł nie posiada pomarańczowej plamki a E.argiades ją posiada. Układ plam też jest nieco inny, ale trzeba być ostrożnym, bo wielkość tych plam jest zmienna.
E.alcetas (znany też pod nazwą Cupido alcetas) jest bardzo drobnym modraszkiem, lata szybko, jest płochliwy i trudno go w terenie zobaczyć. Najczęściej poszukując duzych motyli nie zauważamy, gdy coś tak małego i szarawego przemknie nam przez drogę.
O tym jak odróżnić Everes alcetas od E.decoloratus napiszę w niedzielę, teraz zamieszczam jego zdjęcia (pobrane z sieci).


Załączniki:
Komentarz: Everes alcetas
everes_alcetas.jpg
everes_alcetas.jpg [ 45.71 KiB | Przeglądane 8557 razy ]


Ostatnio edytowano piątek, 2 kwietnia 2004, 13:55 przez Jacek Kurzawa, łącznie edytowano 1 raz
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Odp
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2004, 13:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 marca 2004, 16:15
Posty: 788
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań
UTM: WT43
Witam!

Dziękuje Jackowi Kurzawie za te piękne zdjęcia modraszka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Modraszki
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2004, 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lutego 2004, 00:27
Posty: 4077
Lokalizacja: Skierniewice
UTM: DC45
Argiades i alcetas są w Polsce znalezione, znaleziony jest również decolorata (decoloratus). Z tych trzech - tylko argiades jest częściej spotykany, pozostałe są bardzo rzadkie. To tylko tak - gwoli wyjaśnienia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2004, 11:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 08:40
Posty: 95
Lokalizacja: Mogilany
To ja dodam cos od siebie


Załączniki:
everes.jpg
everes.jpg [ 92.45 KiB | Przeglądane 8423 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Cupido alcetas, argiades i decoloratus
PostNapisane: czwartek, 15 kwietnia 2004, 13:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Posty: 106
Lokalizacja: Lublin
Aesacus(Krzysiek?) ma rację,najlepsze,najbardziej skuteczne w oznaczaniu gatunków są klucze gdzie różnice są przerysowne(uwidocznione).Można wiele czytać tłumaczyć,oglądać wiele zdjęć,ale rusunki"znaków szczególnych"dają największą pewność.Mam w swoich zbiorach kilka argiadesów z bardzo zredukowaną pomarańczową plamką,a jeden egzemplarz nie ma jej wcale,ale to tylko bezplamkowy argiades,niestety...,wiem to dzięki kluczom.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 19 grudnia 2004, 20:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 grudnia 2004, 16:14
Posty: 1930
Lokalizacja: Rzeszów
Specjalność: Psychidae
Zauważyłem ciekawy, choć stary wątek i pozwolę sobie go odświeżyć.

dodam, że posiadam w zbiorach zarówno decoloratusa, alcetasa jak i argiadesa. Odcień wierzchu skrzydeł jest zupełnie inny niż argiades (zdjęcie jak to zdjęcie niezbyt wyszło). Motyl złapany w pobliżu Przełęczy Dukielskiej stanowiącej bardzo dogodne miejsce do migracji gatunków południowych i skłaniałbym się do takiej właśnie wersji.

Alcetasa od argiadesa można dodatkowo łatwo odróżnić po bardzo wąskiej czarnej przepasce przy zewnętrznej krawędzi skrzydła przedniego, niemniej jednak naistotniejszy jest układ plamek na spodzie.

Pozdrawiam i czekam na Waszą opinię.


Załączniki:
Komentarz: C.decoloratus
decoloratus.jpg
decoloratus.jpg [ 47.4 KiB | Przeglądane 8243 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 21 grudnia 2004, 05:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Jest już temat o C.alcetas. Przełęcz Dukielska jest dogodnym miejscem do migracji to fakt. W poliżu przełęczy łupkowskiej łowiłem C.alcetasy i P.pandora. W 1993 prof. Buszko uznał, że był to raczej migrant - takie też były dyskusje na Sympozjum w Toruniu. Jest jednak kilka faktów, które zdają się potwierdzac, że w rejonach przełęczy te gatunki bytują u nas na stałe. Podam kilka:
- C.alcetas łowiony jest regularnie, jak się okazuje przez innych kolegów również (ja mam dwa z różnych lat i koledze też się trafił jeszcze innego roku. On tam jest.
- P.pandora była idealnie czystym, powolnie latającym osobnikiem i nie wygladała na okaz, który przeleciał większą trasę. Chociaż trzeba przyznać, że pandora jest doskonałym lotnikiem i 10 km to dla niego kwestia pól godzinki. Ale - jak się okazuje, pandorę spotyka inny nasz kolega z Forum niemalże rokrocznie w Bieszczadach. Ponadto historycznie P.pandora była wykazywana z Bieszczadów. Myślę, ze dałoby się wykazać istnienie osiadłej populacji. Być może, a raczej na pewno zasilana osobnikami z południa. No, ale to trzeba zrobić, a jeżdżąc na tygodniowe eskapady w Bieszczady wykazać coś takiego jest trudno. Koledzy z przemyskiego mają tu pole do popisu! :-)
Do tego zasygnalizuję jeszcze, że tak samo jak te gatunki, wykazana była (historycznie) M.trivia. I też powinna się komuś zdarzyć.
Jest jeszcze coś - pozmieniało się ostatnio w Bieszczadach - C.erate jest juz prawie pospolity, również B.daphne szaleje, a jeszcze za czasów p.Skalskiego (lata 60-te) był znany z 2-3 okazów z Bieszczad. To też może być wskazówką, że pokażą nam się jakieś nowe, płd. gatunki. W każdym razie szansa jest duża a dreszczyk emocji  przy chodzeniu po Bieszczadach pozostaje.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 22 grudnia 2004, 21:59 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Posty: 24
Lokalizacja: Krosno
Chciałem dodać, że rokrocznie obserwuję na tych samych stanowiskach w Bieszczadach Zachodnich oraz Beskidzie Niskim zarówno C. alcetas (jest liczniejszy - tzn. spotykam 4-5 rocznie), jak i C. decoloratus.
C. alcetas pojawia się regularnie od 1995 - co roku!, natomiast C. decoloratus  od 1998. W sezonie 2003 i 2004 pojawiły się liczniej.  Czy co roku zalatują? Czy udało im się stworzyć czasową populację? S. Błeszyński, J. Razowski, R. żukowski, Fauna motyli Pienin, komentując pojaw C. alcetas i C. decoloratus w Pieninach, pisali:   Gatunki z [tego] rodzaju odbywają niekiedy wędrówki poza obręb właściwych sobie areałów zasiedlenia i dają w obranych nowych miejscach pewną ilość pokoleń, po czym całkowicie zanikają.
C. argiades na "moim obszarze" bardzo licznie wystąpił w latach 2001 i 2002  - i to na wielu stanowiskach, gdzie go wcześniej - w sezonach 1990-2000 - nie było z całą pewnością. Mogło by to być potwierdzenie, że w "sprzyjające" lata gatunki z tego rodzaju poszerzają czasowo swój zasięg.
Alcetas w Beskidzie Niskim jest już prawie 10 lat - czy to "czasowy" pojaw?
A jeśli chodzi o oznaczanie - trafiają się okazy łatwe do rozróżnienia wg klucza. Obserwuję jednak okazy "mieszane" - np. z jasnobłękitnym wierzchem skrzydeł, wyraźnie szeroką czarną obwódką, ale - układ plamek na spodzie wskazuje na alcetasa (zdjęcie już na forum zamieszczałem, koledzy jednoznacznie wskazali, że to alcetas - na zdjęciu był widoczny tylko spód skrzydeł).


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 12 maja 2009, 19:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2008, 17:57
Posty: 850
Lokalizacja: Gorlice
UTM: EV19
inne zainteresowania: ciężki rock, astronomia
W niedzielę (10 maja) złowiłem 1 samczyka tego rzadkiego motylka. Ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów spotkał go na terenie Polski lub u południowych sąsiadów. Mój okaz złowiłem na nasypie kolejowym w Jedliczu. W/g dostępnych mi informacji (Motyle Dzienne Polski) motyl był raz złowiony w 1938 r. w Pieninach i w ostatnich czasach obserwuje się go w kilku stanowiskach w Beskidzie Niskim. Autorzy sugerują możliwość istnienia tam osiadłej populacji. Moja obserwacja mimo że, nie dotyczy Beskidu Niskiego lecz Dołów Jasielsko-Sanockich leżących na północ od wschodniej części B.N, zdaje się tą tezę potwierdzać. Czyżby motylek zwiększał swój zasięg? A może tylko ze względu na niewielkie rozmiary jak na motyle dzienne i podobieństwo do kilku innych gatunków wcześniej mylony był znimi.  Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 maja 2009, 20:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Posty: 106
Lokalizacja: Lublin
Czasami na odwrotce czerwone plamki są w zaniku u argiadesa,chętnie zobaczyłbym odwrotkę jak zdejmiesz z rozpinadeł,chyba ktoś go łapał  w Beskidzie Niskim kilka lat temu,tak czy siak informacja bardzo ciekawa,pozdrawiam.


Załączniki:
Everesy.jpg
Everesy.jpg [ 92.45 KiB | Przeglądane 8147 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 maja 2009, 21:45 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 26 lutego 2008, 00:14
Posty: 369
Lokalizacja: Kościeliska
można się nabrać...


Załączniki:
gorce_22_07_2008_23k.jpg
gorce_22_07_2008_23k.jpg [ 106.57 KiB | Przeglądane 8129 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 maja 2009, 08:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2008, 17:57
Posty: 850
Lokalizacja: Gorlice
UTM: EV19
inne zainteresowania: ciężki rock, astronomia
Wczoraj złowiłem następnego samczyka Cupido w Gorlicach. Po tym co napisaliście wyżej, z oznaczeniem gatunku poczekam do zdjęcia okazu z rozpinadła. Oczywiście w obu przypadkach liczę na Waszą pomoc. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 maja 2009, 12:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2008, 17:57
Posty: 850
Lokalizacja: Gorlice
UTM: EV19
inne zainteresowania: ciężki rock, astronomia
No i jest po zdjęciu (z rozpinadła) zdjęcie (fotka) okazu. Chyba potwierdziły się moje obawy. Zauwazam maluteńkie pomarańczowe plamki. Więc jednak nie alcetas?


Załączniki:
IMGP6006.JPG
IMGP6006.JPG [ 147.79 KiB | Przeglądane 8134 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 maja 2009, 12:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 maja 2004, 12:14
Posty: 12574
Lokalizacja: Kutno
UTM: CC88
Argiades.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 maja 2009, 14:40 
Okaz najlepiej sprawdzić pod kątem budowy aparatu kopulacyjnego. Ja jednak łowiłem takie małe okazy argaidesa pod Wałbrzychem w 2004 roku, pozbawione zupełnie tych pomarańczowych plamek jak i takie które miały te plamki na tyle mocno zredukowane, że prawie w zaniku. Sądzę, że to pokolenie może wnosić takie dylematy. Jeśli nie chcesz odrywać odwłoka temu okazowi, najlepiej pokręcić się tam za samicą, odłowić ją i pohodować. Drugie pokolenie rozwieje wszelkie wątpliwości.
 Załączam skan z opracowania Lorkovica który może pomóc rozwikłać różnice przy pomocy średniej klasy mikroskopu. Kształt łusek u argiadesa jest szczególnie inny od dwóch pozostałych gatunków. Ważne aby wyeliminować w porównaniach argiadesa.


Załączniki:
argiades.jpg
argiades.jpg [ 141.72 KiB | Przeglądane 8128 razy ]
Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 21 maja 2009, 16:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 marca 2008, 17:57
Posty: 850
Lokalizacja: Gorlice
UTM: EV19
inne zainteresowania: ciężki rock, astronomia
Serdeczne dzięki wszystkim, których zainteresował mój problem z modraszkiem. Nie mam dylematu odrywać czy nie odrywać odwłoka. Jeśli któs zechciałby zrobić preparat i oznaczyć go, to chętnie ten odwłok oderwę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 maja 2009, 08:37 
Online
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 16:45
Posty: 1183
Lokalizacja: Płock
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
W takim razie i ja bym prosił o oznaczenie.
Okaz złowiony 20.07.2003
BIESZCZADY
Majdan ad Cisna


Załączniki:
Cupido.JPG
Cupido.JPG [ 103.99 KiB | Przeglądane 8128 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 22 maja 2009, 09:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lutego 2004, 12:43
Posty: 2121
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
To może być C. alcetas.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: niedziela, 13 lipca 2014, 18:54 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Witam!

Zabrałem się ostatnio w porządkowaniu motyli z grupy alcetas/decoloratus/argiades. O ile z ostatnim nie miałem większego problemu pojawiły się one u samic dwóch pierwszych gatunków.
Wstawiam fotki samic bez odwłoków. Jedna z nich była juz kiedys na forum i ostatecznie została potwierdzona jako 100%-owy decoloratus, aparat kopulacyjny rozwiał wątpliwości. Natomiast druga samica widniała w moim zbiorze jako alcetas. I teraz dwa pytania. Co myślicie o tym motylku, jeśli patrzeć tylko na skrzydła?

I drugie: czy ma ktoś zrobione i może wstawić fotki aparatów kopulacyjnych tych gatunków? Rysunki kopulatorów to jedno, a zdjęcia mogą być o wiele bardziej pomocne.

Z góry dziękuję!
pzdr


Załączniki:
Komentarz: decoloratus, pochodzenie nieznane. Układ plamek także wskazuje na ten gatunek.
dec (1).JPG
dec (1).JPG [ 151.53 KiB | Przeglądane 8267 razy ]
dec (2).JPG
dec (2).JPG [ 148.25 KiB | Przeglądane 8267 razy ]
Komentarz: Motyl z początku oznaczony jako alcetas.
alcetas (1).JPG
alcetas (1).JPG [ 129.56 KiB | Przeglądane 8267 razy ]
alcetas (2).JPG
alcetas (2).JPG [ 125.58 KiB | Przeglądane 8267 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: sobota, 8 sierpnia 2015, 22:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Posty: 1010
Lokalizacja: Krosno
Jarosław Bury napisał(a):
z modraszków alcetasy

Andrzej El napisał(a):
Wiele obserwacji rzadkiego dla mnie modraszka alcetasa.

A to nie są przypadkiem modraszki C. decolorata?


Wydzielone z viewtopic.php?p=216275#p216275 [admin]


Załączniki:
Komentarz: 8 sierpnia 2015, Beskid Niski
decoloratus.jpg
decoloratus.jpg [ 49.59 KiB | Przeglądane 8200 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień
PostNapisane: sobota, 8 sierpnia 2015, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Posty: 121
Lokalizacja: górny śląsk
Specjalność: modraszki
inne zainteresowania: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Wojtku, poruszyłeś fajny problem rozpoznawania obu gatunków.
Adam Warecki w Atlasie bionomii wspomina o kłopotach z właściwym oznaczeniem.
I pisze o jedynym wiarygodnym stanowisku bardzo blisko granicy ze Słowacją.
Zrobiłem sporo zdjęć i mogę część wrzucić do rozpoznania czy to blady czy jednak alcetas.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień
PostNapisane: sobota, 8 sierpnia 2015, 23:32 
Offline

Dołączył(a): sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Posty: 479
Lokalizacja: Otwock
Andrzej El napisał(a):
Wojtku, poruszyłeś fajny problem rozpoznawania obu gatunków.
Adam Warecki w Atlasie bionomii wspomina o kłopotach z właściwym oznaczeniem.
I pisze o jedynym wiarygodnym stanowisku bardzo blisko granicy ze Słowacją.
Zrobiłem sporo zdjęć i mogę część wrzucić do rozpoznania czy to blady czy jednak alcetas.


Wojtek nie poruszył "fajnego problemu" tylko, zwrócił uwagę na to, że źle oznaczałeś te motyle, które łatwo rozpoznać po przebiegu przepaski środkowej tylnego skrzydła. A to, o czym napisał Andrzej Warecki każdy tutaj wie.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Sierpień
PostNapisane: sobota, 8 sierpnia 2015, 23:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 listopada 2004, 23:57
Posty: 90
Lokalizacja: Warszawa
To ja poproszę o trochę edukacji ;). W przewodniku Lafranchis podają wierzch skrzydeł za cechę na samce i brak cech zew. na samicę. W kluczu PTE piszą o przesunięciu plamki na skrzydle przednim. Co to za cecha na tylnym skrzydle?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sierpień
PostNapisane: niedziela, 9 sierpnia 2015, 03:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Posty: 121
Lokalizacja: górny śląsk
Specjalność: modraszki
inne zainteresowania: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Paweł Walkiewicz napisał(a):
... źle oznaczałeś te motyle, które łatwo rozpoznać po przebiegu przepaski środkowej tylnego skrzydła. A to, o czym napisał Andrzej Warecki każdy tutaj wie.

Modraszka oznaczyłem tylko na podstawie tego co pisał pan Jarosław Bury , ponieważ zdjęcia robiłem w tej samej miejscowości uznałem że to alcetas.

W innych  zdjęciach uważam że nie ma błędu.
Odnosząc się do Atlasu Bionomii Adama Wareckiego (nie Andrzeja) czytam informacje na str 57 że :
"...gatunków tych nie można rozróżnic na podstawie cech ubarwienia skrzydeł, układu plamek na ich spodzie i szerokości obwódki a jedynie na podstawie budowy narządów rozrodczych"

Inne, starsze publikacje usiłują podawać jakieś klucze.
Np. Przewodnik Lafranchisa pisze że :
"... u bladego : wierzch samca początkowo niebieski - szybko się zciera i zostaje brunatny z nielicznymi niebieskimi łuskami."
"... blady posiada też małą czarną plamkę dyskoidalna na sp
albo że :
"...u alcetasa  czarna obwódka na wierzchu skrzydła jest wyraźnie ograniczona a  u bladego jest szersza i rozmyta wzdłuż żyłek"

dlatego miałem nadzieje na jakąś dyskusje czy istniej jakiś wyraźny klucz odróżniający je czy nie bo ze zdjęcia Wojtka ja niczego innego nie widzę.


Załączniki:
Blady800.jpg
Blady800.jpg [ 143.21 KiB | Przeglądane 8114 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: niedziela, 9 sierpnia 2015, 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Połączyłem kilka istniejących wątków nt. alcetas-decoloratus w jeden. W ten sposób w jednym wątku mamy rysunki spodu skrzydeł, łusek skrzydlowych i okazów oraz wiele przydatnych informacji.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Sierpień
PostNapisane: niedziela, 9 sierpnia 2015, 09:40 
Offline

Dołączył(a): sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Posty: 479
Lokalizacja: Otwock
Hubert napisał(a):
Co to za cecha na tylnym skrzydle?

Piszę o cesze widocznej na załączniku, który umieścił w tym wątku aesacus.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: niedziela, 9 sierpnia 2015, 23:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Posty: 121
Lokalizacja: górny śląsk
Specjalność: modraszki
inne zainteresowania: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
A to moje  blade-alcetasy  :?
Czy jakiś ekspert mógłby potwierdzić z tych zdjęć co fotografowałem ?


Załączniki:
alcetas.wierzch.801.jpg
alcetas.wierzch.801.jpg [ 132.89 KiB | Przeglądane 7931 razy ]
alcetas.spod.800.jpg
alcetas.spod.800.jpg [ 133.79 KiB | Przeglądane 7931 razy ]
alcetas.wierzch.802.jpg
alcetas.wierzch.802.jpg [ 145.17 KiB | Przeglądane 7931 razy ]
alcetas.spod.800.2.jpg
alcetas.spod.800.2.jpg [ 142.75 KiB | Przeglądane 7931 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 01:50 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Wg mnie to alcetas. I nie patrzę tutaj na układ plamek. Alcetasy, szczególnie świeże są niebiesciutkie, takie jak ten, decoloratus nawet jeśli świeży, nie jest aż tak niebieski, powiedziałbym przyszarzony. Wiadomo, lepiej ugotować  :tak:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 15:02 
Offline

Dołączył(a): sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Posty: 479
Lokalizacja: Otwock
To może jednak lepiej spojrzeć na układ plamek? Bo te ewidentnie wskazują na C. decoloratus. Oznaczenie na podstawie odcienia błękitu ze zdjęcia jest pomysłem dość nieroztropnym.

Andrzej, jak już pisałem, dla mnie to 100% decoloratus.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 15:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Czy ma ktoś tą pracę, która pokazuje róznice w budowie kopulatorów między tymi gatunkami?

Cechy, ktore podają klucze są wynikiem analizy wielu okazów, wielu autorów i dyskusji i również uważam, że znacznie bezpieczniej jest trzymać się ich niż próbować je rozrózniać "na wyczucie"- to może być zgubne. Dlatego pytam o "twarde" cechy, bo chociaż motylami nie zajmuję się, to obserwując ten wątek odnoszę wrażenie, że jest tu jakieś pływanie od odcieni do starych kluczy. Rozstrzygają kopulatory, ale nikt dotąd nie pokazał nic ten temat.

http://www.lepidoptera.cz/motyli/modras ... inger-1886
http://www.eurobutterflies.com/sp/decoloratus.php

PS. Wojtek, a Ty masz już tą pracę, robiłeś kopulatory tych moich okazów?


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 15:53 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Oczywiście wiadomo, że odcień to żadna cecha  ;) Zgadzam sie z Pawłem że układ plamek zdecydowanie idzie w kierunku decoloratusa.
Wieczorem odpalę kamerkę do mikroskopu i cyknę to co mam spreparowane. Zrobiłem Twój okaz Jacku, też wstawię.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 19:39 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Jak obiecałem wstawiam to co ugotowałem. Do oznaczania samców używałem rysunków z książki Buszki i Masłowskiego i nie miałem z tym większych problemów. Niestety, żeby zrobić dobre zdjęcia unkusa tak, żeby były widoczne cechy wymaga odklejenia preparatu także z tych zdjęć średnio można wywnioskować który gatunek jest który jednak są dobrze oznaczone. Z samicami jest mniejszy problem, bo cechy są b. dobrze widoczne.

Dodatkowo zrobiłem też jedną samicę argiadesa dla porównania - widać, że płytka brzuszna jest zdecydowanie inna.


Załączniki:
20150810_183001.jpg
20150810_183001.jpg [ 129.67 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: Ogół tego co mam z numeracją.
20150810_183032.jpg
20150810_183032.jpg [ 144.28 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
20150810_183039.jpg
20150810_183039.jpg [ 124.73 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
20150810_183042.jpg
20150810_183042.jpg [ 106.93 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
20150810_183047.jpg
20150810_183047.jpg [ 90.43 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: To samo ułożenie.
20150810_183430.jpg
20150810_183430.jpg [ 147.76 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: 2.
alcetas female .jpg
alcetas female .jpg [ 34.32 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: 1
alcetas male aedagus .jpg
alcetas male aedagus .jpg [ 17 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: 6
argiades female .jpg
argiades female .jpg [ 42.62 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: 5. Jacku Twój okaz. - decoloratus (kiedyś oznaczony przeze mnie jako alcetas)
decoloratus Bieszczady female  (2).jpg
decoloratus Bieszczady female (2).jpg [ 25.74 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: 3.
decoloratus female .jpg
decoloratus female .jpg [ 25.18 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Komentarz: 4
decoloratus.jpg
decoloratus.jpg [ 51.77 KiB | Przeglądane 7786 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 11 sierpnia 2015, 01:17 
Online

Dołączył(a): wtorek, 4 grudnia 2007, 14:09
Posty: 4652
Lokalizacja: Hańsk
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Czytam, miałem nie pisać, ale... Patrzę na fotki na różnych stronach i albo niektóre motyle są źle oznaczone, albo podane przez was cechy nie koniecznie są dobre.
Układ plamek na tylnym skrzydle nie jest podawany w kluczach. Jeśli już to plamka na przednim skrzydle...
Uważam że pewność oznaczenia dają kopulatory. Swego czasu oznaczałem w ten sposób okazy przywiezione mi przez Adama Wareckiego. W oparciu o rysunki podane wyżej przez Wojtka, nie było problemu z oznaczeniem motyli. Wypreparowane kopulatory mam w zbiorze, ale nie zrobię lepszych fotek od prezentowanych. Podzielam opinię Wojtka , że po aparatach genitalnych i ich rysunkach w atlasie można te gatunki oznaczyć


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 11 sierpnia 2015, 01:58 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Nawet patrząc na ten bardzo niewielki zbiorek alcetasów i decoloratusów można zauważyć, że plamki układają się w cały świat więc koniec końców uważam tę cechę za taką, która może (z jakimś tam prawdopodobieństwem), ale nie musi wskazać dobrego gatunku - czyli tak jak napisałem wcześniej, pozostaje gotowako.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 11 sierpnia 2015, 10:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Cytuj:
Jacku Twój okaz. - decoloratus (kiedyś oznaczony przeze mnie jako alcetas)


Okazy dałem Ci do gotowania już oznaczone przeze mnie jako C.alcetas i to one odpowiadają za kropkę EV86 w Atlasie rozmieszczenia motyli dziennych (Buszko, 1997).  Miałem zresztą wtedy duże wątpliwości, bo cos tam mi pasowało na decoloratus, ale osobniki  były dość zlatane a C.decoloratus wydawał się nieprawdopodobny. Okazy były zresztą w Toruniu na Sympojum i oznaczenie zostało zweryfikowane. Widać teraz, że ewidentnie jest to Cupido decoloratus, czyli trzeba popełnić publikację i sprostować tamto oznaczenie.  :brawo:  :okok:

Pytałem o pracę źrodłową, która odpowiada za rozdzielenie alcetas i decoloratus. Już znalazłem, a nikt dotąd jakoś nie potrafił podać, że chodzi tu o:
Lorkovic Z., 1938. Studien über den Speziesbegriff. - Mitteilungen der Münchner Entomologischen Gesellschaft 028: 215-246.  PDF

Cytuj:
Do oznaczania samców używałem rysunków z książki Buszki i Masłowskiego i nie miałem z tym większych problemów.


I samic  :D  Najlepiej używać tej pracy Lorkovica (1938).


Załączniki:
Komentarz: z Lorkovic (1938) - samce
alcetas-decoloratus.jpg
alcetas-decoloratus.jpg [ 147.39 KiB | Przeglądane 7687 razy ]
Komentarz: z Lorkovic (1938) - samce
alcetas-decoloratus 2.jpg
alcetas-decoloratus 2.jpg [ 290.35 KiB | Przeglądane 7687 razy ]
Komentarz: z Lorkovic (1938) - samice
alcetas-decoloratus - female.jpg
alcetas-decoloratus - female.jpg [ 177.92 KiB | Przeglądane 7686 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 11 sierpnia 2015, 17:33 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Posty: 24
Lokalizacja: Krosno
Według mojej - skromnej, zaznaczam - wiedzy, na znanych mi stanowiskach, uwzględnionych w pracy Adama Wareckiego (bo z tego, co mi wiadomo, Marek Hołowiński oznaczał dla Adama na podstawie wyglądu kopulatorów właśnie złowione przeze mnie okazy) stan na dziś, nieuwzględniający obserwacji niepotwierdzonych gotowaniem okazów, w Beskidzie Niskim/Bieszczadach Zachodnich przedstawia się następująco:
- C. alcetas - jedno pewne stanowisko znane mi od 1995 r., na którym ten modraszek pojawiał się regularnie przez wiele kolejnych lat - i chociaż od dawna nie obserwowałem tam ani jednego osobnika, zaznaczam, że w ostatnich latach mam znacznie mniej czasu i możliwości "bycia w terenie", więc nie mogę stwierdzić, że alcetasa na tym stanowisku już nie ma,
- C. decolorata - kilka (na podstawie weryfikacji okazów), ale w rzeczywistości zapewne kilkanaście stałych stanowisk w Beskidzie Niskim po obu stronach Przełęczy Dukielskiej i w Bieszczadach Zachodnich. Pierwsza obserwacja - 1994, Jacka Kurzawy, odtąd ciągle, w wielu miejscach. W niektóre lata, jak w tym roku, modraszek pojawia się znacznie liczniej. Moim zdaniem motyle fotografowane przez kolegów w tym roku należą do tego właśnie gatunku.

Dwa luźne spostrzeżenia uzupełniające:
- rysunek spodu skrzydeł nie pozwala na jednoznaczną identyfikację motyli, jednak doświadczenie, czytaj: pewne "opatrzenie" się z tymi modraszkami w terenie, szczególnie gdy pojawiają się jednocześnie w większej liczbie na potwierdzonych stanowiskach, może ułatwić intuicyjne i trafne, choć wciąż niepewne oznaczenie; wg mnie "przeciętne" i świeże samce alcetas i decolorata rzeczywiście różnią się zarówno odcieniem wierzchu skrzydeł, jak i ogólnym "charakterem układu plamek" (ale nie "układem plamek") spodu. Motyle nieco inaczej też się zachowują w locie;
- osobniki dorosłe żyją bardzo krótko i intensywnie - po kilku dniach są już bardzo zlatane; szansę na zauważenie gatunku w danym miejscu zwiększa oczywiście liczniejszy pojaw w danym roku. Decoloratus może mieć znacznie szerszy zasięg, a jeśli weźmie się pod uwagę jego skłonności do zasiedlania nowych stanowisk - można się spodziewać się w nadchodzących latach kolejnej po "żeglarkowej" inwazji ciekawego gatunku na całe Podkarpacie :)

Pozdrawiam upalnie!


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 11 sierpnia 2015, 19:47 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Posty: 24
Lokalizacja: Krosno
W ilustracji do poprzedniego posta: kilka decolorat(us)ów z tegorocznego "masowego" pojawu w Beskidzie Niskim, początek sierpnia 2015 r. (z numerem 2 - samiczka).


Załączniki:
decolorata_1a.jpg
decolorata_1a.jpg [ 31.08 KiB | Przeglądane 7554 razy ]
decolorata_1b.jpg
decolorata_1b.jpg [ 17.51 KiB | Przeglądane 7554 razy ]
decolorata_2.jpg
decolorata_2.jpg [ 31.61 KiB | Przeglądane 7554 razy ]
decolorata_5.jpg
decolorata_5.jpg [ 20.77 KiB | Przeglądane 7554 razy ]
Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 11 sierpnia 2015, 22:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 14:36
Posty: 1141
Lokalizacja: Warszawa
A wiecie co...mnie cały czas nurtuje jedna myśl...że my cały czas robimy to nie tak...czasy się zmieniają a my kropki, plamki, kopulatory...a może ...spróbować prościej
zwłaszcza w kontekście tych zdjeć...
http://photographyoftheinvisibleworld.b ... ly-on.html
i nagle się okaże, że trzeba tylko foto pstryknać...a nie gotować czy dna wyciągać....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 11 sierpnia 2015, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 14:36
Posty: 1141
Lokalizacja: Warszawa
i tak jeszcze uzupełniając...
http://www.lifepixel.com/shop/ultraviol ... conversion


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: środa, 12 sierpnia 2015, 09:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Ciągnąc dalej temat użycia tej metody napisałem post w nowo wydzielonym wątku
viewtopic.php?f=17&t=32009
aby dyskusja o tych metodach nie rozwinęła się w tym wątku.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: środa, 12 sierpnia 2015, 11:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 3 lutego 2004, 12:43
Posty: 2121
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Dodam jeszcze jeden sposób rozrózniania tych gatunków: http://biozoojournals.ro/nwjz/content/v ... Lobiuc.pdf
:D


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 17 sierpnia 2015, 00:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Posty: 121
Lokalizacja: górny śląsk
Specjalność: modraszki
inne zainteresowania: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Wielkie dzięki za dyskusje alcetas kontra blady. :ok:
Każdy post jest dla mnie bardzo ciekawy i cenny.
W wikipedji podają że najprawdopodobniej alcetas był wcześniej bladym.
Czyli że co ? że alcetas wyewoluował z bladego ?
A skoro tak czy nie podzieli losu modraszka Rebeli, który od kilku lat jest alkonem.
Modraszek blady ( forma : alcetas) :coto:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 17 sierpnia 2015, 00:52 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Hm, gdzie w Wikipedii jest napisane, że alcetas był kiedyś decoloratusem?  :mysl:  Bo szukam i nie widzę. (Używajmy jednak łaciny  :P )
A losu rebeli myślę nie podzieli z prostej przyczyny - alcetasa i decoloratusa można odróżnić po genitaliach. A tamtych dwóch ani po genitaliach, ani po deseniu skrzydeł. Odsyłam tu  ;-)  
viewtopic.php?f=133&t=17373


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 17 sierpnia 2015, 01:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Andrzej El napisał(a):
W wikipedji podają że najprawdopodobniej alcetas był wcześniej bladym.
Czyli że co ? że alcetas wyewoluował z bladego ?

W tym wątku masz podane wszystko co najlepsze a podpierasz się wikipedią....  :-?
Gatunek  A nie był gatunkiem B tylko jesli juz, to były one nierozróżniane albo mylone - wiadomo o co chodzi. Ale masz wyżej podaną pracę Lorkovic (1938) dlaczego tak jest, więc nie powinieneś tu mieć wątpliwości co jest czym i dlaczego.

I to powinna być podstawowa praca podana Biliografii na wikipedii, dotycząca tego tematu, potem jeszcze parę innych (Higgins, Warecki itd.).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modraszek_alcetas
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modraszek_blady

Co do kolejności ewoluowania to może to zostawmy tutaj, bo to już zbyt ciężki kaliber tematu, by go tu rozstrząsać. Przyjmij, że są dwa gatunki i potrafimy je z całą pewnością od siebie odróżniać. A to już jest 100% sukces!


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 7 września 2015, 16:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Posty: 1441
Lokalizacja: Warszawa
Specjalność: Rhopalocera
inne zainteresowania: Foto
w wypadku samiczek niestety trudniej.....

zdjęcia z sierpnia tego roku z Istrii. Układ plamek wskazuje na alcetasa, ale pomarańczowa plamka jest dosyć mocna, może tak jest u populacji na południu?
proszę o weryfikację


Załączniki:
Komentarz: spód
everes-s.JPG
everes-s.JPG [ 141.99 KiB | Przeglądane 7091 razy ]
Komentarz: góra
everes-s2.JPG
everes-s2.JPG [ 142.85 KiB | Przeglądane 7091 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 7 września 2015, 17:51 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
100% argiades :okok:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 7 września 2015, 18:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Posty: 1441
Lokalizacja: Warszawa
Specjalność: Rhopalocera
inne zainteresowania: Foto
zastanawia mnie głównie kształt tej pomarańczowej plamki, nie wiem na ile intensywność rysunku plam jest istotna - polskie argiadesy mają chyba mniej intensywny rysunek

Na prawie wszystkich argiadesach jakie widziałem -plamka ta u jest "rozlana" od kropki do łukowatej plamy. Zdjęcia z sieci (oczywiście z pewną poprawką na błędny opis) też to potwierdzają. Natomiast tu jest wąska i łukowata. Jedyne argiadesy z podobną plama znalazłem z Finlandii - ogólnie bardzo "blade"

http://perhoset.perhostutkijainseura.fi ... giades.htm

P.S.
o dziwo widze też że podają alcetasa z pd. Finlandii !!

http://perhoset.perhostutkijainseura.fi ... enidae.htm


Załączniki:
Komentarz: plama u "polskiego" argiadesa,  jest rozlana "od do" a nawet czasem obie zlewają się ze sobą
argiades_s.jpg
argiades_s.jpg [ 146.31 KiB | Przeglądane 7040 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 7 września 2015, 21:38 
Online

Dołączył(a): wtorek, 4 grudnia 2007, 14:09
Posty: 4652
Lokalizacja: Hańsk
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
W takich przypadkach, dla rozwiania wszelkich wątpliwości wypada jednak złowić motyla i sprawdzić po budowie aparatów genitalnych. Tu nawet najlepsze fotki nic więcej nie wniosą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: poniedziałek, 7 września 2015, 23:13 
Offline

Dołączył(a): piątek, 24 lipca 2015, 14:52
Posty: 18
To tylko moje prywatne zdanie...
Uważam, że większość danych z Polski dotyczy C. decolorata
Może nie potrafimy odróżnić C. alcetas/decolorata, (w Polsce nie miałem w ręce żadnego), tak jak z…..Pseudophilotes baton/vicrama, też jest problem…
Prawdopodobnie mamy do czynienia z gatunkami „zachodnio” i „wschodnio” europejskimi.
A te „czerono-pomarańczowe” plamki mają tylko „ARGIADESY”
A takie pytanie, jak odróżnić z tego misz, maszu C. osirisa? Bo bez „ogonków”? A układ plamek... masakra. Dobrze, że C. minimus samiec jest ciemny...
Takie moje spostrzeżenia….


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 8 września 2015, 00:44 
Offline

Dołączył(a): piątek, 1 lutego 2008, 21:07
Posty: 634
Lokalizacja: Bełchatów
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
hobbysta napisał(a):
Może nie potrafimy odróżnić C. alcetas/decolorata, (w Polsce nie miałem w ręce żadnego), tak jak z…..Pseudophilotes baton/vicrama, też jest problem…
 :mysl:  :mysl:

YYY, czy kolega przeczytał co jest napisane wyżej? Przecież właśnie cały ten wątek tyczy się ODRÓŻNIENIA tych dwu gatunków.  :?:  :mrgreen:  A batona od vicramy również po zbadaniu kopulatorów można bez większych problemów "oddzdzielić".

hobbysta napisał(a):
A te „czerono-pomarańczowe” plamki mają tylko „ARGIADESY”


o tym też już było.  :ok:

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 8 września 2015, 02:41 
Offline

Dołączył(a): piątek, 24 lipca 2015, 14:52
Posty: 18
Wojciech Kubiak napisał(a):
YYY
Szanowny Kolego,
sposób preparacji i zdjęcia (zdjęcie, rozumiem, ograniczenia sprzętu) zaprezentowanych kopulatorów przez Ciebie nie spełniają podstaw tego rzemiosła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Tam jest rozpierducha totalna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wyczyść preparat!!!!!!!!!!!!!!! podbarw go, a będziemy rozmawiać.
I jeszcze go postaraj jako tako poziomo umieścić na szkle lub bokiem


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: wtorek, 8 września 2015, 10:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 2 lutego 2004, 20:35
Posty: 7592
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Odniosę się do dwóch kwestii. Forum nie powinno być miejscem w którym można się pokłócić, napięcia lepiej rozwiązywać na drodze prywatnych korespondencji.
Nie ma powodów do naskakiwania na Wojtka w taki sposób. I tu prosba do hobbysty, by poświecił przykładem i pokazał, ak powinno się robić dobrze na przykładzie swoich preparatów. Mały tutorial byłby mile widziany. A i wszyscy odniesliby się do tych uwag bardziej rzeczowo.

Moim zdaniem preparatyka zależy od celu, pisałem o tym w innych wątkach. Na potrzeby oznaczenia gatunku nie ma co bawić się w czyszczenie i układanie ani nawet w fotografowanie. Jesli ktoś chce robić atlas to takie zdjęcia do publikacji się nie nadają. Ale do tego celu, do kórego były robione nadają się w 100%, czyż nie? Nie znaczy to, że nie powinno się robić lepiej, bo powinno i to przyjdzie z czasem, każdy kolejny kopulator będzie robiło się łatwiej, trening czyni mistrza. Jak się domyslam Wojtek dopiero zaczął bawić się w preparatykę kopulatorów a hobbysta jest starym wygą (może mistrzem) a jesli tak, to miło byłoby od Mistrza otrzymać kilka mistrzowskich uwag i komentarzy na temat preparowania kopulatorów motyli. A że Wojtek ma rację, że decoloratusy/alcetasy potrafimy rozróżniać wbrew opinii
hobbysta napisał(a):
Może nie potrafimy odróżnić C. alcetas/decolorata, (w Polsce nie miałem w ręce żadnego)

to oczywiste. Potrafimy odróżniać z pewnością mając w ręku ten wątek, rysunki i prace które zalinkowałem w poprzednich postach.


Góra
 Zobacz profil WWW 
 
 Tytuł: Re: Rozróżnianie Cupido alcetas - C.decoloratus
PostNapisane: czwartek, 3 sierpnia 2017, 21:34 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 23 lutego 2010, 17:00
Posty: 172
Lokalizacja: Krosno
1 sierpnia w Rudawce Rymanowskiej zrobiłem to zdjęcie, brak kolorowych plamek to nie przypadek, było tam więcej motyli. Proszę o opinię co do gatunku


Załączniki:
DSC01901.jpg
DSC01901.jpg [ 169.61 KiB | Przeglądane 5167 razy ]
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Protected by Anti-Spam ACPPowered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Na skróty: Motyle i Chrząszcze - Strona Główna | Checklist Coleoptera of Poland 2014 On-Line | Mapa | Linki | Cerambycidae | Buprestidae | Carabidae | Chrząszcze wodne | Chemia owadów | efotogaleria | Tulejowanie otworów |

Tulejowanie otworów |

 

Platformę hostingową zapewnia TITTLE.pl