gatunek trawy

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Kilka tygodni temu sprowadziłem jaja pewnej amerykańskiej pawicy z rodzaju Automeris. Oryginalnie gąsienica żeruje na pewnym gatunku trawy - bermuda grass (Cynodon dactylon). W Europie gatunek jest hodowany na bambusie. Przetestowałem kilka naszych gatunków traw, i gąsieniczki zaakceptowały jeden z nich (obecnie są już L6).
Niestety nie znam tego gatunku trawy. Rośnie w kępkach, liście dorastają do 60 cm, i są do 1cm szerokości. Raczej pospolita. Pokazuję dwa zdjęcia tej trawy. Może ktoś rozpozna, co to za gatunek (lub chociaż rodzaj).
Załączniki
trawa 1.jpg
trawa 1.jpg (155.97 KiB) Przejrzano 5498 razy
trawa 2.jpg
trawa 2.jpg (145.21 KiB) Przejrzano 5498 razy
Awatar użytkownika
tomshow
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 2 marca 2010, 21:59
UTM: WS61
Lokalizacja: Opole / Karkonosze

Re: gatunek trawy

Post autor: tomshow »

Pierwsze skojarzenie to Tymotka łąkowa (Phleum pratense L.). Pospolita, liście podobne ale pooglądaj zdjęcia u wuja google tego gatunku bo ja nie mam pewności czy to to trawsko. Trawy ciężko tak rozpoznać po zdjęciu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za sugestię. Ja w ogóle nie jestem zbyt dobrym botanikiem, więc trudno mi ocenić, co to jest za trawa.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: gatunek trawy

Post autor: Jarosław Buszko »

Na zdjęciach są dwa gatunki traw. Trawa 2 to kupkówka pospolita. Widoczne jest charakterystyczne odgięcie liści i sinoniebieski kolor trawy. Trawa 1 jest trudniejsza, wygląda na trzcinnik leśny, ale może być to kłosownica leśna, a nawet trzęślica trzcinowata. Przydałoby się więcej informacji o środowisku i detalach wyglądu liści. Na pewno nie jest to tymotka.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za zainteresowanie!
Przydałoby się więcej informacji o środowisku
Teren porośnięty trawą to przydomowy ekstensywny ogród, w którym rosną śliwy a także malina. Najbliższy las w odległości około 100m, brak zbiorników wodnych. Teren raczej suchy, przerośniety miejscami babką i szczawiem (foto w załączniku)
Na pewno rośnie tam kilka gatunków traw. Liście jednych są bardziej twarde, błyszczące, innych bardziej miękkie w dotyku, jakby "zamszowe". Gąsienice żerują na tych pierwszych.
Jutro postaram się dołączyć kilka zdjęć ze szczegółami samych listków.
Załączniki
Ogród przydomowy.jpg
Ogród przydomowy.jpg (116.18 KiB) Przejrzano 5347 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dodaję zdjęcie łodygi interesującej mnie trawy. Łodyga jest krótka, do 10 cm, a liście, jak wspomniałem, do 60 cm.
Załączniki
łodyga trawy.jpg
łodyga trawy.jpg (85.95 KiB) Przejrzano 5197 razy
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Re: gatunek trawy

Post autor: Jarosław Buszko »

Teraz lepiej widać. To jest kupkówka pospolita. Charakterystyczna jest mocno spłaszczona łodyga. Warto spojrzeć też na liść, który powinien mieć w środku podwójny rowek, a wierzchołek łódkowato zakończony.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: gatunek trawy

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki za oznaczenie i komentarz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Rośliny, grzyby.”