Kilka pytan do fachowcow

irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Mam kilka pytan do fachowcow z tego forum albo porosze o odnośniki jeśli już na tym forum
były podobnie sformuowane pytania .

- Czy legalne jest (w Polsce i w ogole ) poławianie owadow w szegolnosci chrząszczy ,które mnie najbardziej interesują
tzn biegaczowate , jelonkowate ,zukowate i inne najbardziej efektowne
za pomocą pułapek feromonowych ,które podobno oznaczają się wielka skutecznoscia .
Znalazlem przypadkowo w lesie taka 3metrowa ,wiszaca z drzewa pulapke ale bez oznaczen ...i co ?
legalna czy nie ,tzn można to we własnym zakresie robic -zawiesić na wlasna odpowiedzialność czy nie wolno ?

- Czy istnieja i gdzies można nabyc takie substancje feromonowe na określone gatunki chrząszczy ?
Gdzies cos pobieznie czytałem , ale absolutnie nie znam tematu -może ktoś wytłumaczy co i jak - albo podesle odnośnik .
Wczoraj zlapaly mi się w jednej pułapce bez substancji typu feromonów az 4 dorodne biegacze
a w czterech innych pułapkach niedaleko ,jeszcze kilka tych samych po jednym
Moja teoria to ,może jeden zwabial drugiego lub to ich "czas " albo az tyle ich wystepuje w pobliskim lesie ?
Co na to fachowcy ?

P.S. Jak długo przeciętnie zyje biegacz z tych dużych gatunkow ? Zimuje ?

pozdr Irianl
brakkonta

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: brakkonta »

:ap: ....no nic. Poczytaj Irianlu (dziwne imię ;-) ) sobie tutaj
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0112371419
....ściągnij pdf (tekst ogłoszony) i będziesz wiedział wszystko na temat"
irianl pisze: Czy legalne jest (w Polsce i w ogole) poławianie owadow w szegolnosci chrząszczy ,które mnie najbardziej interesują tzn biegaczowate , jelonkowate ,zukowate i inne najbardziej efektowne........Wczoraj zlapaly mi się w jednej pułapce bez substancji typu feromonów az 4 dorodne biegacze..... a w czterech innych pułapkach niedaleko, jeszcze kilka tych samych po jednym
"Duże biegacze" - mniemam, że o rodzaj Carabus chodzi :ups: ....poczytaj wspomniany pdf. Jelonki...uczyń to samo.
Na razie tyle :hurra
Mazep
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Nie możesz mi wprost powiedzieć ,ze to czy to jest nielegalne . Nie bardzo zdaje sobie z tego sprawę .
kiedyś więcej niż 40 lat temu w Polsce zbierałem wszystko co tylko udało się zlapac i chyba większość z moich kolegow robila to samo .
Mieszkam ponad 28 lat poza ganicami kraju nie miałem do "wczoraj " nic wspólnego z owadami ale z braku zajecia i tu na miejscu od ponad miasiaca stosuje stare pułapki , które tak samo stosowałem jak kiedyś w Polsce w mlodosci całkowicie amatorsko
czy to co stosuje i robie jest nie w porządku w stosunku do polskiego prawa -możliwe ?
Może do tutejszego prawa nie .Wiem ze ,w niektórych rejonach Francji czy Hiszpanii np. Jelonek rogacz nie podlega zadnej ochronie .
.... a moje wlasne biegaczowate z pobliskiego lasu sa z zachodniej Europy
Jak to pogodzić ? =pomoz -podpowiedz
Co jest z tymi biegaczami ,sa wszystkie pod ochrona w Polsce ? Przespalem na waszym forum ostatnie 30 lat
Odswiez i zresetuj mnie , ale wpisem zrozumiałym dla 50+

pozdr Irianl ( Iria -to czyjes imie a nl - to kraj w którym mieszkam )
brakkonta

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: brakkonta »

W Polsce wszystkie gatunki z rodzaju Carabus są pod ochroną. Wszystkie gatunki z rodzaju Calosoma są pod ochroną.
Z jelonków pod ochroną jest:
Dorcus parallelipipedus
Aesalus scarabaeoides
Lucanus cervus
Ceruchus chrysomelinus
Z Buprestidae pod ochroną są:
Buprestis splendens
Dicerca moesta
Eurythyrea austriaca
Eurythyrea quercus
Chronione są jeszcze i inne gatunki (sporo kózek). Są one właśnie wymienione we wspomnianym pdf'ie
Pozdrawiam - Jacek
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Jacek Kurzawa »

To co jest chronione w Polsce nie bedzie w innym kraju, więc w NL będzie to inny zestaw gatunków. W PL zabronione jest ustawowo, nie tylko łowienie ale także np sprzedaż. Nawet przywieziony z zagranicy do Polski owad należący do gatunku chronionego staje się już w Polsce chroniony. Tak jest skonstruowana ustawa, że wszsytkie okazy są chronione, zywe i martwe i bez względu na pochodzenie. Co oznacza w praktyce ta ochrona? Jak jest egzekwowana? To już całkiem inny temat do dyskusji.

Co do fermonów sytuacja wygląda tak, że na rózne gatunki stosuje się rózne feromony, znanych jest niewiele w tej chwili par "feromon-gatunek", dotarcie do wiekszości z nich jest bardzo trudne no i nie są tanio. Dlatego w feromony można siębawić tylko w wybranych grupach, pod kątem kilku gatunków, bardziej mozna eksperymentować niż łowić owady. Pułapki feromonowe dziąłają jakby na dwa sposoby:
1. łowią nam te gatunki ktore chcemy (np Osmoderma Przezierniki)
2. łowią się przypadkowe gatunki z pewnych grup, które są dla nas zaskoczeniem

Z tego widać, że feromony to bardziej eksperyment niż polowanie, ale trzeba przyznać, że na feromony łowią się czasami gatunki, które w naturze spotyka się bardzo rzadko.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Miłosz Mazur »

Nie znam żadnego przepisu, który zabraniał by wystawienia pułapki w lesie. Jednak należy pamiętać, że zarządcą większości lasów są Lasy Państwowe i podejrzewam, że jak leśnik zobaczy jakąś pułapkę na "swoim" terenie to nie będzie zachwycony. Może warto zadbać o zezwolenie od nadleśniczego.
Feromony na chrząszcze są głównie skierowane na szkodniki (głównie korniki) i nie widzę sensu odławiania jakiejś dużej liczby okazów na feromony.
No chyba, że jakieś badania powazniejsze lub monitoring (np. pachnicy).

Jako ciekawostkę podam, że niedawno dostałem nowy projekt rozporządzenia o gatunkach chronionych i nie ma w nim większości owadów, jakie były chronione wcześniej. Chronione sa głównie gatunki "naturowe". Nie ma też już na liście Carabusów i np trzmieli. Jeżeli to zatwierdzą to Carabusy będzie można zbierać do woli.
Awatar użytkownika
Piotr Tykarski
Posty: 371
Rejestracja: sobota, 26 kwietnia 2008, 01:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Piotr Tykarski »

Też się wtrącę, poruszony odręczną listą gatunków chrząszczy wymienionych przez Jacka. Pdf rozporządzenia ministerialnego to rzecz podstawowa. Ale są też inne źródła - przydatne, chociaż wtórne :-), np. wykazy gatunków chronionych w Mapie Bioróżnorodności (poprzez filtry):
brakkonta

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: brakkonta »

....przydatne urządzenie. Klika się "dodaj filtr", potem "ochrona gatunkowa i mamy:
http://baza.biomap.pl/pl/taxon/order-co ... /checklist"
...Mazep
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Dziekuje za fachowe odpowiedzi . Może niektórych zbulwersuje ale w moim terrarium gdzie od lat mieszka zolw grecki zamieszkal również potężny ponad 4 cm złapany w pulapke w ubiegla niedziele biegacz skórzasty i ma się dobrze -zauwazylem ,bo kontroluje ,ze w nocy konsumowal np. truskawke .
Mam w terrarium dość pokarmu dla chrząszczy w postaci wielu organizmow nawet dzdzownice się w terrarium rozmnazaja nie licząc innych bezkregowcow i mniejszych owadow
W tym samym terrarium zyje również przywieziony przez wnuka z Toscanii Scarites (Parallelomorphus) laevigatus już sporo ponad 4 tygodnie.
Wszystkie wrzucane do terrarium znalezione "zuki gnojowe ' zostały przez niego w ciągu ostatnich tygodni dosłownie zfiletowane na części pierwsze
Dlatego czesc mojego pytania na początku tego watku - jak długo zyja /mogą przezyc biegacze ? sezon czy może więcej .Nie mam pojęcia i nie zetknalem się z żadna informacja na ten temat .Bardzo proszę o informacje .
Nie wiem również jak długo przezyja moje biegacze w terrarium ale widze regularnie jak się pozywiaja ,wiec to chyba nie tak zle
pozdrawiam
Irianl

P.S. Jak uda się nagrac wysle jak najszybciej kilkanaście sekund filmu z terrarium albo kilka zdjęć
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Wujek Adam [†] »

Carabus spp. są znane z długowieczności (w porównaniu do innych chrząszcz), bo imagines przeżywają kilka lat. Niektóre z nich jednak, aby prawidłowo funkcjonowały, wymagają zimowego stanu diapauzy.
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Może wlasnie ,skoro dysponuje pokaznym terrarium dla zolwia mam jeszcze miejsce dla zywych i odżywiających się chrząszczy .
Może swoista forma ogrodu ZOO . Nie chce lowic okazow i momentalnie zatruwać aby je sobie wypreparować .Jeśli zgina w terrarium -zostaną wypreparowane .Wiem ,ze znajda się zwolennicy i przeciwnicy takiej formuly ale ja mam taka zasade i będę się tego trzymal .
W moim terrarium zauwazylem nawet kopulacje biegaczowatych ....zdjęcia niedługo .

P.S. Dostaje prywatne posty na temat mojej pisowni tzn "za duze spacje miedzy wyrazami " i często robie bledy ortograficzne
Sorry ,pisze spontanicznie i czasami nadużywam tego przycisku (SPACE ) ale czy to az tak utrudnia zrozumienie tego co chce napisac ?
i zamiast skupic się nad tym co w watku , trzeba się odezwac ,żeby dac do zrozumienia ,ze jest się kims na tym forum ,aby zaliczyć swój następny wpis ?
Jeśli sa jakies konkretne uwagi,co do mojej pisowni ,proszę o kontakt na priv e-mail tak będzie bardziej normalnie .
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Jeszcze dygresja do Jacka Kurzawa ,Jeśli twierdzisz ,ze chronione w Polsce ale sprowadzone z jakiejś "Moldawii" czy innych Czeczenii jelonki sa nie sprzedawalne to chyba nie znasz i nie widzisz ,tego co dzieje się na Allegro. Cala moja kolekcja biegaczowatych kupionych oficjalnie na allegro pochodzi ze Slowacji ,Slowenii ,Ukrainy i innych tego typu krajów-tak przynajmniej jest to opisywane i to wszystko kupuje legalnie w Polsce a które być może sa w Polsce chronione ,wiec co znaczy taki czy inny chroniony gatunek skoro ma nalepke "jestem z Bulgarii"
gregg
Posty: 37
Rejestracja: sobota, 7 stycznia 2012, 17:04
UTM: CA25

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: gregg »

irianl pisze:Jeszcze dygresja do   Jacka  Kurzawa   ,Jeśli  twierdzisz  ,ze chronione  w Polsce  ale sprowadzone z jakiejś  "Moldawii" czy innych  Czeczenii   jelonki  sa nie sprzedawalne to chyba nie znasz i nie widzisz  ,tego co dzieje się na  Allegro. Cala moja kolekcja biegaczowatych kupionych oficjalnie na allegro  pochodzi ze Slowacji  ,Slowenii ,Ukrainy   i innych   tego typu  krajów-tak przynajmniej   jest to  opisywane   i to  wszystko   kupuje  legalnie w Polsce  a które  być może sa w Polsce chronione ,wiec  co znaczy taki czy inny chroniony gatunek skoro ma nalepke   "jestem z Bulgarii"
Ano to, że owad może sobie być z Bułgarii, Grecji, czy innego Zimbabwe ale w Polsce jest chroniony i wg polskiego prawa na terenie RP nie można go posiadać w zbiorze ani hodować. Bez znaczenia jest jego pochodzenie. Bzdura (wg mnie) ale takie jest w Polsce prawo.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Wujek Adam [†] »

irianl pisze:Jeszcze dygresja do   Jacka  Kurzawa   ,Jeśli  twierdzisz  ,ze chronione  w Polsce  ale sprowadzone z jakiejś  "Moldawii" czy innych  Czeczenii   jelonki  sa nie sprzedawalne to chyba nie znasz i nie widzisz  ,tego co dzieje się na  Allegro. Cala moja kolekcja biegaczowatych kupionych oficjalnie na allegro  pochodzi ze Slowacji  ,Slowenii ,Ukrainy   i innych   tego typu  krajów-tak przynajmniej   jest to  opisywane   i to  wszystko   kupuje  legalnie w Polsce  a które  być może sa w Polsce chronione ,wiec  co znaczy taki czy inny chroniony gatunek skoro ma nalepke   "jestem z Bulgarii"
Mam nadzieję, że Administracja forum tym razem nie zastosuje wobec mnie restrykcji związanych z łamaniem pkt 7 załącznika do Regulaminu forum, odpowiadam bowiem na konkretne pytanie Usera (choć nie jest ono skierowane personalnie do mnie) dotyczące bardzo drażliwego - i wciąż bardzo istotnego - na tym portalu zagadnienia. ;-)

Prawodawstwo różnych krajów jest różne, a w niektórych kwestiach niekiedy odmienne.
Przykładowo: w Niemczech na autostradach można rozwijać dowolne prędkości, a w naszym kraju nie.
Przyłapani w Polsce na jeździe po autostradzie z szybkością 300 km/h nie możemy się tłumaczyć, że gdzieś indziej jest to dozwolone.
I to samo tyczy przepisów ochrony przyrody: gdzieś tam w świecie przedstawiciele rodzaju biegacz mogą nie być chronieni, jednak w naszym kraju ich zbiór, hodowla i posiadanie bez odpowiednich zezwoleń jest prawnie zakazane - przynajmniej jeśli chodzi o gatunki krajowe + Carabus olimpiae.
I nie ma przy tym żadnego znaczenia skąd pochodzi okaz. Grunt, że na terenie Rzeczpospolitej Polskiej posiadać go nie wolno, obojętnie: żywego czy nie, łowionego u nas, przywiezionego, kupionego, dostanego w prezencie, czy odziedziczonego po dziadku. Bo tako właśnie rzecze nasze prawodawstwo, nie pozostawiając w tym względzie miejsca na dyskusje, dywagacje, kłótnie czy sprzeciwy.
Osobną kwestią jest proceder łamania tego prawa, np. w postaci handlu gatunkami chronionymi. Istnienie i skala owego procederu nie zmienia jednak faktu, że są to działania nielegalne, które czasami skutkują prawnymi konsekwencjami.
Naszą indywidulaną sprawą jest, czy w tego typu procederze weźmiemy udział? Lecz tak czy owak, świadomość (lub jej brak) tego, że popełniamy czyn karalny nie zwalnia nas od odpowiedzialności, jeśli zostaniemy na tym przyłapani.

I wobec powyższego po raz kolejny przestrzegam przed beztroskim i wyluzowanym chwaleniem się ostentacyjnym łamaniem krajowych praw ochrony przyrody :!:
Nie wiadomo kto zagląda na forum, i jakie mogą być skutki nieprzemyślanych wypowiedzi, w których ten i ów dobrowolnie publicznie przyznaje się do czynów karalnych.
;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Jacek Kurzawa »

irianl pisze:Jeszcze dygresja do   Jacka  Kurzawa   ,Jeśli  twierdzisz  ,ze chronione  w Polsce  ale sprowadzone z jakiejś  "Moldawii" czy innych  Czeczenii   jelonki  sa nie sprzedawalne to chyba nie znasz i nie widzisz  ,tego co dzieje się na  Allegro. Cala moja kolekcja biegaczowatych kupionych oficjalnie na allegro  pochodzi ze Slowacji  ,Slowenii ,Ukrainy   i innych   tego typu  krajów-tak przynajmniej   jest to  opisywane   i to  wszystko   kupuje  legalnie w Polsce  a które  być może sa w Polsce chronione ,wiec  co znaczy taki czy inny chroniony gatunek skoro ma nalepke   "jestem z Bulgarii"
Już odpowiadam. Najpierw upewnię się co do tego co ja pisałem. Pisałem tak:
W PL zabronione jest ustawowo, nie tylko łowienie ale także np sprzedaż. Nawet przywieziony z zagranicy do Polski owad należący do gatunku chronionego staje się już w Polsce chroniony. Tak jest skonstruowana ustawa, że wszystkie okazy są chronione, zywe i martwe i bez względu na pochodzenie.
Twoja teza mówi, że:
to chyba nie znasz i nie widzisz  ,tego co dzieje się na  Allegro
To nie ta logika. Sprzedaż na Allegro nie sankcjonuje prawa.
Ustawa mówi jasno i wyraźnie, jakie są zakazy względem gatunku chronionego. Nie mówi nic o jego pochodzeniu co oznacza dokładnie to, że nie ma znaczenia skąd pochodzi. Wiele razy na ten temat pisaliśmy na Forum. A to, że na Allegro są sprzedawane gatunki chronione w Polsce to nie oznacza że nie są chronione, albo że je wolno sprzedwać, albo posiadać, bo zostały legalnie (? no właśnie nie legalnie!) kupione w Polsce. Właściwie ten zakup na allegro może być ścigany prawem, bo handel owadami chronionymi na terenie RP jest również zabroniony. Tu sprzedaż jak i nabycie odbyły się na terenie RP, chociaż same "przedmioty" mogły zostać wysłane za granicę (tu bym się jednak zastanawiał, mozę jednak nie, trzebaby dokładnie sprawdzić czy nabycie na allegro.pl z IP z zagranicy to "nabycie na terenie RP" czy też nie). Jeśli tak, to też zgodnie z Ustawą jest to przestepstwo. Tyle że mnie (nas tutaj raczej też, regulamin forum) te sprawy interesują tylko teoretycznie i tak sobie o nich dyskutujemy ;)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:(...) Tu sprzedaż jak i nabycie odbyły się na terenie RP, chociaż same "przedmioty" mogły zostać wysłane za granicę (tu bym się jednak zastanawiał, mozę jednak nie, trzebaby dokładnie sprawdzić czy nabycie na allegro.pl z IP z zagranicy to "nabycie na terenie RP" czy też nie).  (...)
Sprawa jest prosta:
Jeżeli rzecz odbywa się na terenie Polski (okaz jest wysyłany bądź dostarczany w kraju) to jest to nielegalne.
IP allegrowicza nie ma tu żadnego znaczenia, bo liczy się sam czyn, a konkretnie: miejsce nadania/odebrania przesyłki z chronionym gatunkiem.

Oczywiście możemy założyć hipotetyczną sytuację, w której np. Anglik złapał w polskich Bieszczadach nadobnicę, wywiózł ją (nielegalnie) do Anglii, i z owej Anglii sprzedaje ją kolekcjonerowi w Brazylii. W takim przypadku raczej ścigany przez polskie prawo nie będzie, mimo że je złamał wywożąc osobnika/okaz z terenu naszego kraju.

Lecz jak już wspomniał Jacek, to są teorie i dywagacje, na temat których rozmawiamy tu sobie dość swobodnie.
A kto to wszystko czyta i co z tym uczyni, to już nie nasze zmartwienie. ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Jacek Kurzawa »

Uzupełniająco: nie karze się za kupowanie lecz za posiadanie. Wolno zatem posiadać gatunki (chronione w Polsce) za granicą.

Czym jest nabycie na terenie kraju? Ustawa o podatku VAT reguluje to tak:
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług
Art. 2. Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o:
23) sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej;

24) sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa jest dokonywana na rzecz:

a) podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem w rozumieniu art. 15, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub

b) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu, niebędącego podatnikiem w rozumieniu art. 15 i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9;
Zawiłe są te tłumaczenia..... ale są jedyne jakie tak na szybko znalazłem.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dokładnie tak, Jacku. :ok:

Obywatel Polski może legalnie, bez jakichkolwiek pozwoleń, posiadać gatunki owadów chronionych w Polsce, pod warunkiem, że jego zbiór nie znajduje się na terenie Polski. ;-)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Jacek Kurzawa »

No jasne jest, że zakaz dotyczy posiadania na terenie kraju a nie obywatelstwa posiadacza. Obcokrajowcowi w Polsce również nie wolno posiadać gat. chronionych.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Wujek Adam [†] »

Racja. :brawo:

Miejmy więc nadzieję, że w tych sprawach wszystko jest już jasne dla Autora wątku. :cap:
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Wouw ale wywolalem burze ...albo szambo .Na pewno nie powie mi nikt szczerze z tego forum ,ze nie ma choć jednego nielegalnego /chronionego owada w swojej kolekcji -wlacznie z moderatorami .
Dzieki za wszystkie reakcje ale da się odczuc ,ze to temat z serii TA-BU .
W załączniku moje fotki z terrarium
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Zdjecia nie weszly za pierwszym razem , teraz dopiero widze ograniczenie w wadze zdjęć -można wklejać do tylko ....malej ilości .Może się uda tym razem ....zmniejszyłem fotki w Photoshop
Załączniki
P1180035.jpg
P1180035.jpg (73.17 KiB) Przejrzano 15074 razy
P1180037.jpg
P1180037.jpg (70.9 KiB) Przejrzano 15074 razy
P1180038.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.99 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Jacek Kurzawa »

irianl pisze:Wouw ale   wywolalem   burze  ...albo  szambo  .Na pewno  nie  powie mi nikt szczerze  z tego   forum ,ze nie ma choć  jednego  nielegalnego /chronionego   owada  w swojej  kolekcji  -wlacznie z  moderatorami   .
Dzieki za wszystkie   reakcje ale da się odczuc   ,ze to temat z serii   TA-BU .
W załączniku  moje  fotki z terrarium
Iranl - powie Ci szczerze każdy, tylko po co pisać o wszystkim publicznie? Chyba nie oczekujesz od nikogo, żeby Ci na Forum pisał o swoich prywatnych sprawach, albo że np. w piwnicy pędzi bimber.... ? Twoja teza sama się wyklucza. Nikt normalny nie będzie się przecież tym chwalił, a chyba do normalnych ludzi skierowałeś pytanie :-))))
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Znalazlem liste chronionych ustawowo chrząszczy w Holandii ,może kogos zainteresuje
Pokrywa się to częściowo z chonionymi w Polsce ale lista jest wg mnie dużo krotsza ,może
ze względu na to ze wystepuje mniej gatunkow


Vligende hert- Lucanuc cervus -Jelonek rogacz
Heldenbok -Cerambyx cerdo - Koziorog debosz
Vermiljoenkever -Cucujus cinnaberinus - Zgniotek cynobrowy
Gestreepte waterroofkever -Graphoderus bilineatus -Kreslinek nizinny
Juchtleerkever- Osmoderma eremita -Pachnica debowa
Brede geelrandwaterroofkever -Dytiscus latissimus -Plywak szerokobrzezek

Nie ma w holenderskich przepisach Fauny i Flory zadnych wzmianek na temat
chrzaszczy z rodziny biegaczowatych
dla zaawansowanych sktot do strony

http://www.regelink.net/kenniscentrum/b ... et/#tabel1
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

Chciałbym dodac ,ze zakupione legalnie egzemplarze na krajowym Allegro ,które podobno sa sprowadzone z jkiejs Moldawii ,Czeczenii czy innego "Zimbabwe" .
Dotarly na terytorim królestwa Holandii ,gdzie nie sa objęte ochrona gatunkowa - no to chyba wolno mi je posiadac ? .Zreszta chyba nie o to tylko chodzi .
Nie wysle do Polski ani jednego legalnie złapanego biegacza stad z Holandii - niestety nawet jeśli jest to całkowicie legalne.
Ale może opowiem na forum jakie jeszcze okazy trafiają się niedaleko mojego domu .
Może wy Tez napiszecie co udało się zlowic obok waszego domu ,to byłoby bardzo excytujace

pozdrawiam
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: irianl »

proszę bardzo ,jeden z gatunkow szykoni ( biegaczy ) został złapany do fotki
Załączniki
P1180062.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.11 KiB)
P1180063.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.2 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kilka pytan do fachowcow

Post autor: Rafał Celadyn »

...niewiele widać ,ale ten "szykoń" bardziej wygląda mi na rodzaj Nebria...możesz zrobic lepsze fotki?
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje o gat.chronionych”