[owady Romanowa]

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

[owady Romanowa]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dziękuję wszystkim, którzy zainteresowali się moim wątkiem dotyczącym owadów okolic wsi Romanów [owady Romanowa] :brawo: . Jestem i będę wdzięczny za każdą pomoc w oznaczaniu owadów (i innych …) przedstawianych na zdjęciach z okolic Romanowa. :okok:
Wygląda na to, że będę dosyć często przebywał na działce usytuowanej w tej wsi i chciałbym przy tych okazjach zebrać jak najwięcej danych o owadach i być może innych bezkręgowcach, które tam występują. Chciałbym połączyć spacery w terenie, ciągłe uczenie się fotografii z przygotowaniem spisu gatunków występujących w najbliższej okolicy. Owadami interesują się poza zawodowo i trochę więcej czasu mogę poświęcić tylko chrząszczom polskim i niektórym grupom Scarabaeoidea. Nie bardzo mam czas na uczenie się oznaczania innych grup owadów i robię to przy dosyć wyjątkowych okazjach. Będę więc wdzięczny za wyrozumiałość i pomoc w oznaczaniu owadów przedstawianych na zdjęciach również w tych przypadkach, kiedy dany gatunek jest stosunkowo łatwo oznaczalny ze zdjęć, za pomocą dostępnych atlasów i stron internetowych. Jednak suma poszukiwań wszystkich owadów, które chciałbym oznaczyć, dawałaby całkiem spory czas, który musiałbym na to poświęcić. Jeżeli więc ktoś zechce dzięki swojej znajomości danej grupy oznaczyć przedstawiane owady, będę po prostu wdzięczny.

Proszę o nieodpowiadanie w tym wątku. Ma on służyć wyłącznie przekazywaniu dodatkowych informacji w innych wątkach, w któych będę podawał link do niego. Dziękuję :tak:
Pytania i uwagi prosze kierować na e-mail lub zadawać w tym wątku.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: [owady Romanowa]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Wieś Romanów koło Woli Rakowej (UTM DC02) i jej okolice: https://www.google.pl/maps/@51.6555091, ... ,14z?hl=pl
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: [owady Romanowa]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Wieś Romanów koło Woli Rakowej i jej okolice to teren silnie zagospodarowany rolniczo. Zakładam, że będę zbierał dane w bliższej okolicy, nie dalej niż trzy kilometry wokół tej wsi, a więc na małym obszarze. Wynika to z charakteru rolniczego najbliższej okolicy. Chcąc znaleźć jakieś bardziej ciekawe środowiska musiałbym de facto zrezygnować z badania fauny wsi Romanów, a chciałbym właśnie poznać faunę tego konkretnego miejsca. W zakreślonym obszarze badań znajdują się ogrody działkowe, pola uprawne, pastwiska, nieużytki i odłogi, ciek wodny, kilka stawów i mokradeł oraz laski chłopskie (głównie sosnowe z domieszkami). Teren nie jest więc zbyt atrakcyjny przyrodniczo i entomologicznie, ale jest jaki jest i ciekawi mnie ile i jakich owadów uda mi się tu zarejestrować. W zasadzie główną metodą będzie fotografowanie, co oznacza, że zbieranie danych będzie dosyć mozolne :) W szczególnych przypadkach nie wykluczam zebrania okazów, ale chce przetestować przy tej okazji jak wiele gatunków da się wykazać na podstawie danych fotograficznych. Zachęca mnie do tego również to, że jest coraz szersze grono osób, które interesują się przyrodą i bioróżnorodnością najbliższych okolic ich miejsca zamieszkania oraz ich chęć poznawania tej przyrody przy wsparciu for przyrodniczych w oparciu o dokumentację fotograficzną. Oczywiście rozumiem, że poprzez fotografię można poznać tylko fragment świata owadów, a zidentyfikować do gatunku można jeszcze mnie gatunków. Jednak uważam, że to jak wiele można dociec poprzez dokumentowanie fotografią jest samo w sobie bardzo interesujące.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: [owady Romanowa]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Pokazywałem już na forum trochę zdjęć z Romanowa. Były to głównie błonkówki. Teraz chciałbym pokazać trochę zdjęć ze świeceń, jakie w tym roku zainaugurowałem na działce. Proszę o wyrozumiałość, sporo zdjęć jest dalekich od dobrych. Mam jednak nadzieję, że pozwolą one oznaczyć przynajmniej część osobników. Jeżeli potrzebne jest przybliżenie lub inne ujęcie proszę pisać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zorganizuję więcej świeceń, a może nawet ruszę cię poza działkę ze światłem …
Będę wdzięczny osobom oznaczającym przedstawione na zdjęciach osobniki, jeżeli w miarę możliwości czasowych, będą mogły dodać kilku słów, z jakimi innymi gatunkami można przedstawiany na zdjęciu gatunek pomylić.
W wypadku okazów niedających się z danego zdjęcia oznaczyć, proszę o kilka słów czy inne ujęcie lub przedstawienie w powiększaniu jakich szczegółów mogłoby pomóc w oznaczeniu. Jeżeli dany gatunek jest nieoznaczalny ze zdjęcia, proszę o podanie jak duża jest grupa gatunków, które potencjalnie wchodzą w grę i czy warto kusić się o lepsze zdjęcia, ujęcia, powiększenia, które w przyszłości mogą się okazać wystarczającą podstawą do oznaczenia do gatunku.
Mam nadzieję, że pomoże to innym początkującym w oznaczaniu motyli i przygotowaniu odpowiednich zdjęć.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: [owady Romanowa]

Post autor: Jacek Kalisiak »

Nie podaję w wątkach "[owady Romanowa] ..." ze świeceń wielkości owadów. Jeżeli to może być pomocne, proszę korzystać ze skali na załączonym zdjęciu. Zakładam, że będzie to wystarczające do oszacowania wielkości owada w większości przypadków. Jeżeli to nie wystarczy, proszę pytać mnie o oszacowanie wielkości, spróbuję sam to przeliczyć :smiech:
Załączniki
płótno-skala v.1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.61 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Owady Romanowa”