Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: Radek W. »

Witam,

szukałem na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Po jakim czasie po włożeniu do gablot działa Paradwuchlorobenzen (PDB)?
Przedwczoraj podczas przeglądania zbiorów zauważyłem, że coś mi je podgryza i uzupełniłem banieczki. Nie są to mrzyki. Dzisiaj zaglądam do gablot a one nadal tam biegają. Gabloty są szczelne więc PDB raczej nie wydobywa się z gablot, a jednak jeszcze nie zadziałał.
Zastanawiam się, czy jego stężenie wewnątrz gabloty jest jeszcze za małe, czy może stracił swoje właściwości po 3 latach przechowywania w słoiku.

Pozdrawiam.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: Radek W. »

Szkodnikami są gryziki, ale nie wiem czy to ma znaczenie w tej sytuacji.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: Przemek Zięba »

trudno powiedzieć, ale wątrobę użytkującego niszczy dosyć szybko....
Serio to nie masz żadnych mniej toksycznych dla siebie środków bójczych?
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: Radek W. »

Chwilowo nie. Chciałem zmienić na coś innego, czytałem na forum o pyretroidach, ale co konkretnie w sklepie kupić to nie wiem.
Najczęściej przewija się płytka Bros i chyba tę zakupię po weekendzie.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: Przemek Zięba »

Bross płytka to dużo lepszy pomysł niż PDB :ok:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: TomekK »

W plytkach Bros zostala zmieniona substancja aktywna. Dichlorfos zostal zabroniony w naszym kraju a to on byl do tej pory substancja czynna w tych plytkach. Uzywalem tych plytek nie tylko w entomologii ale przede wszystkim w terrarystyce np do zwalczania roztoczy. Nowe plytki sa niestety do d... Nie widze praktycznie efektow. Szkoda bo to byl zloty srodek w wielu przypadkach. PDB nie uzywam i nie mam zamiaru. Spedzam po kilka godzin dziennie w pracowni i zycie mi mile...
Jesli masz inwazje w gablocie i chcesz natychmiastowego efektu to nabij na szpilke kawakek gabki lub ubitej waty (ot taka kulka centymetrowa), wkrop w nia kilka - kilkanacie kropli octanu, wbij w pianke w gablocie i szybko ja zamknij. Jesli gablota jest szczelna, efekt wiadomy.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: Marek Hołowiński »

W swoich gablotach nie mam żadnych środków owadobójczych. Pracownia jest samodzielnym pomieszczeniem i profilaktycznie co kilka miesięcy odkażam ją. Stosuję środki w aerozolu przeznaczone do zwalczania "owadów biegających" - chrząszczy, mrówek. Wszelkie muchozole czy preparaty na mszyce, a nawet na osy nie są tak skuteczne. Na noc zagazuję porządnie, zamykam, a następnego dnia wietrzę.
W przypadku pojawienia się szkodników w gablocie, tym aerozolem spryskuję listewki górnej części gabloty, lub szybę. Musi to być bardzo mało preparatu, bo poopadają skrzydła. Pozostawione okazy zielone na pewno stracą barwę, zatem przeniesione do innej gabloty trzeba obserwować i w razie potrzeby zwalczać na nich indywidualnie.
Preparaty te brudzą szyby, więc po takim zabiegu trzeba je pomyć, a dosyć trudno się zmywają, pozostawiając nalot.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: TomekK »

Pracownia jak sama nazwa wskazuje jest samodzielnym pomieszczeniem... Problem w tym ze niewielu z nas takie pomieszczenia oddzielne dla naszego hobby posiada. W wiekszosci to salon, maly pokoj itp. Pomieszczenia gdzie 'normalnie' na codzien sie mieszka i funkcjonuje, czesto rowniez spi. Nie bardzo wyobrazam sobie gazowanie takich 'nie pracowni' np aerozolem a juz PDB... :ap:
Metod duzo, mozna i w zimie profilaktycznie wymrazac, choc w przypadku np 500 gablot to rowniez bedzie problem.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Jak szybko zaczyna działać Paradwuchlorobenzen (PDB)

Post autor: Radek W. »

Gablot nie mam wiele więc wymrażanie wchodzi w grę, ale mrozów takich poniżej 20 st.C prędko nie będzie.
To że Bross zmienił skład to wiem. W takim razie co polecacie, aby raz włożone działało jakiś czas?
Z octanem kiedyś próbowałem ale jakoś mi nie wyszło, nie wiem czy za mało dałem, czy to jednak kwestia szczelności. Tak czy inaczej nie udało się.

Gryziki biegają dalej, a to już ponad trzy doby.

Swoją drogą naszła mnie teraz myśl. W momencie kiedy będę miał coś do usuwania szkodników i będę chciał się pozbyć PDCB to co mogę z nim zrobić?
Chyba muszę poszukać jakichś specjalnych punktów do utylizacji tego typu chemikaliów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”