Cantharis obscura czy C. paradoxa

Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: GrzegorzGG »

Okazy znalezione wczoraj w okolicach jeziora Sance, Stare Hamry (Czechy). Analizując wskazówki z tej strony:
http://wwwuser.gwdg.de/~nprpic/webrepos ... ispar.html
a konkretnie ten obrazek: (Prothoracic shields of C. obscura (left) and C. paradoxa (right).)

zacząłem się zastanawiać co mam na zdjęciach.
Owalny kształt przedplecza i czarna plama na przedpleczu wygięta u nasady na zewnątrz pozwalają mi myśleć, że to C. paradoxa.
Czy słusznie?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Cantaris obscura czy C. paradoxa

Post autor: Aneta »

Tu napisali, że te dwa gatunki można rozróżnić tylko po genitaliach.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantaris obscura czy C. paradoxa

Post autor: GrzegorzGG »

Zaintrygowalo mnie to ze na kerbtier.de dosc pewnie padaja wskazania to na C. obscura to na C. paradoxa. Wiadomo zas ze identyfikacja opiera sie o dokumentacje fotograficzna.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Cantaris obscura czy C. paradoxa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, możliwe, że ci co oznaczają na kerbtier.de mają dużo lepsze opatrzenie lub dużo więcej "odwagi" 8)
Zaglądałeś do Omomoiłków Kuśki? Nie mam dużego oparzenia w Cantharidze, ale po pierwsze na twoich zdjęciach te obrzeżenia są czerwonawe? A po drugie w kluczu Kuśki w grę wchodzą trzy gatunki (paradoxa, liburnica i obscura), jak nie pięć (fusca, pulicaria) :?:
Ja wczoraj na działce złapałem samca C. cf obscura, ale z rysunku kopulatora u Kuśki i pewnych podanych przez niego cechach (narządy gębowe i czułki) też nie jestem pewien oznaczenia. Nie zawsze da się wycisnąć pewne oznaczenia z okazu, a co dopiero ze zdjęcia. Jeżeli masz okazy, sprawdź co mówi klucz i kopulator :mysl:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Cantaris obscura czy C. paradoxa

Post autor: Rafał Celadyn »

...na oko, to te przedplecza są ewidentnie różne...obscura ma je prostokątne,a paradoksa elipsowate przynajmniej tak to widzę,moje poniżej wyglądają na typowe C.obscura..
:papa:
Rafał
Załączniki
c.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.9 KiB)
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantaris obscura czy C. paradoxa

Post autor: GrzegorzGG »

Mam monografię Kuśki o omomiłkach. Jest tam co następuje:
15. Jasne pasy na bokach przedplecza żółte, bez czerwonych przebarwień, boki czarnej plamy na przedpleczu esowate. Wierzchołek tarczy grzbietowej aparatu kopulacyjnego prawie prosty z półokrągłym małym wcięciem w środku, laterofizy i paramery krótsze od tarczy grzbietowej ....... C. paradoxa
-. Jasne pasy na bokach przedplecza żółte z czerwonym odcieniem, boki czarnej plamy prawie proste, szczyt tarczy aparatu kopulacyjnego zaokrąglony, paramery wystające ponad krawędź tarczy grzbietowej ............. 16.
16. Drugi i trzeci człon czułków samca zgrubiały, tarcza grzbietowa aparatu kopulacyjnego zwężająca się stożkowato, na szczycie zaokrąglona, paramery tylko nieznacznie przekraczające jej krawędź ........... C. liburnica
-. Drugi i trzeci człon czułków u samców nie zgrubiałe, końcowa krawędź tarczy grzbietowej aparatu kopulacyjnego z dwoma zaokrąglonymi wierzchołkami, boki tarczy grzbietowej prawie równoległe, paramery wyraźnie dłuższe od tarczy .......... C. obscura
Jest więc o przebarwieniach i o zgrubieniach członów czułków (dla odróżnienia C. liburnica od C. obscura). Natomiast patrząc na zdjęcia w ikonografii prof. Borowca nie potrafię dostrzec różnicy w zgrubieniach członów czułków.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Oznaczenia po zdjęciach, o których wspominałeś, opierają się prawdopodobnie na cesze o której pisze Rafał, a więc kształcie przedplecza. Tej cechy akurat Kuśka w swoim kluczu nie przywołuje. Dlaczego? Jeżeli masz okazy (masz?), to kopulator mógłby dużo wyjaśnić. W opisach samców Kuśka sporo pisze o ubarwieniu przydatków gębowych oraz o ubarwieniu i długości członów czułków.
Okaz który mam w ręku ma kształt boków przedplecza raczej mało zaokrąglony, ale boczne pasy przedplecza ma koloru żółtego baz śladu czerwieni. A ponieważ C. paradoxa nie jest zaliczany (?) do fauny Polski, to twoje okazy są bardzo interesujące :mysl:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: Miłosz Mazur »

Kuśka donosił o nim (C. paradoxa) z Tatr na podstawie starych danych Kotuli.
Ja zawsze wyjmuje im peniski bo to najpewniejsza cecha. Bardziej zaokrąglone przedplecze u paradoxy jest widoczne, ale najlepiej z czymś to porównać. Gatunek ten jest w krajach ościennych więc może być i u nas.

Kopulatory są bardzo łatwe do rozróżnienia

http://www.entomologie-stuttgart.de/ask ... s&mode=det
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tak Miłosz, ale powiedzcie mi dlaczego konsekwentnie pomijacie C. liburnica, który jest w kraju na pewno? Jest jakoś łatwo rozróżnialny? Macie go może w zbiorach?
To tak na marginesie 8) I Może ktoś wie coś konkretnego o C. paradoxa wykazanym z ok. Przemyśla?
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: Miłosz Mazur »

C. liburnica mam u siebie w zbiorze od Antka Kuśki, sam go nigdy nie łapałem.
O paradoxa z okolic Przemyśla chyba nie słyszałem.
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: Andrzej Matusiak »

Jacek Kalisiak pisze: A ponieważ C. paradoxa nie jest zaliczany (?) do fauny Polski, to twoje okazy są bardzo interesujące
...tylko mała uwaga - okazy Grzegorza nie były fotografowane w Polsce....
GrzegorzGG pisze:Okazy znalezione wczoraj w okolicach jeziora Sance, Stare Hamry (Czechy).
:hi:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: Miłosz Mazur »

Paradoxa była podawana z Czech
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: Jacek Kalisiak »

Andrzeju, słuszna uwaga. Widziałem to, ale rzeczywiście z mojej strony padło to niezręczne sformułowanie :ups:
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: GrzegorzGG »

Okazów niestety nie mam, do tej pory w swoich skromnych studiach nad rodzajem Cantharis opierałem się na rodzimej faunie i nie przyszło mi do głowy odławianie (identyfikacja ze zdjęć była w zasięgu moich możliwości). Dopiero za sprawą serwisu kerbtier.de moją uwagę przykuł C. paradoxa (o którym nigdy bym nie pomyślał, że to on).
W przyszłości mogę pokusić się o odławianie okazów wyglądających jak C. obscura i mających przedplecze bez czerwonych przebarwień, celem późniejszej weryfikacji przez specjalistów.
Osobiście nie uważam, żebym w najbliższym czasie posiadł umiejętność preparowania i identyfikacji aparatów kopulacyjnych.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Cantharis obscura czy C. paradoxa

Post autor: GrzegorzGG »

Przy okazji: co powiecie o tym zdjęciu: Mam je oznaczone jako C. obscura, zdjęcie z zeszłego roku, z 9 maja, Bielsko-Biała, podnóże szczytu Dębowiec, skraj lasu mieszanego, w pobliżu nasłoneczniona polana.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cantharidae”