Gąsienica H.Euphorbiae

Hodowla owadów
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Gąsienica H.Euphorbiae

Post autor: PiotrekGuzik »

W ostatnich dniach zakopły mi się wszytkie gąsnienice H.Euphorbiae oprócz jednej... Leży ona w tej chwili na ziemi i trochę się skurczyła - wygłąda tak, jakby miała zamienić się w poczwarkę, czy coś jest nie tak?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Poczwarki luzem, pisownia nazw

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja zawsze hodowałem wilczomleczki luzem w słoiku, berz ziemi i z łatwością przepoczwarczały się one na twardym dnie słoika. Bierze się to zapewne stąd, że i w terenie mogą nie mieć możliwości zakopania się. Tak się składa, że dzieciństwo spędziłem na tzw. wapiennikach czyli kserotermicznym terenie pozostałości po wydobyciu i wypalaniu wapna. Na górach i hałdach płytek i kamyczków wapiennych rósł obficie wilczomlecz. Tam gąsienica nie miała "jak" się zakopać, ponieważ "ziemia" nie miała nic ziemi oprócz twardego wapna. I już wtedy wyobrażałem sobie, że gąsienice muszą po prostu chować się gdzieś pod uschniętymi ziołami by przepoczwarczyc się.
Tak więc spokojnie - bądź dobrej myśłi!
Pisownia
I jeszcze jedno - chciałbym zwrócić Ci uwagę na pisownię nazw owadów. We wszystkich bowiem postach piszesz z dużej litery, a że nikt nie zwrócił Ci dotąd uwagi więc masz prawo mysleć, że jest wszystko w porządku. Otóż nie. Nazwę rodzajową piszemy z dużej litery natomiast nazwę gatunkową z małej. I tak jest zawsze. Pisowni w "Twoim stylu" zaniechano gdzieś na początku ubiegłego wieku, około 100 lat temu.

Tak więc:
Hyles euphorbiae - dobrze
Hyles Euphorbiae - źle

Ze skrótami jest tak samo. (H.euphorbiae, H.galii)

pozdrawiam,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Hodowla”