Lycia pomonaria

Route
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 16:13
Lokalizacja: Katowice

Lycia pomonaria

Post autor: Route »

Cześć wam, kto wie o Lycia pomonaria? Czy tam gdzie występuje są w lesie lipy i dęby w terenie na Śląsku? Proszę odpisz kilka o słów i gdzie rosną stare lipy na Śląsku? lepiej ktoś zna w mapie tam rosną lipy i dębu, proszę o pomoc. :tak:
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Lycia pomonaria

Post autor: Dispar »

L. pomonaria łowiliśmy w lesie liściastym mieszanym w którym nie ma starych lip i dębów. Jest to niezbyt gęsty drzewostan, głównie brzozowy z domieszką młodych dębów i lip. W 2001 r wystąpił u nas liczniej bo jednej nocy mieliśmy na ekranie ze 40 okazów. Ogólnie przylatuje w ilości 1-3 okazy do ekranu i niezbyt często a czasami nie ma go zupełnie. Nie łowiłem tego gatunku już kilka lat - nie świeciłem na tym stanowisku. Problemem jest trafienie z okres jego lotu - na kilka świeceń zdarza się, że przylatuje tylko w jedną noc.
Andrzej J. Woźnica

Re: Lycia pomonaria

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Z tego co wygrzebałem w literaturze i tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lycia_pomonaria
"The larvae mainly feed on Betula, but also feed on other deciduous trees and Vaccinium species" oraz
tu: http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=608 jest pewna sprzecznść informacji ...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Lycia pomonaria

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dispar pisze:Ogólnie przylatuje w ilości 1-3 okazy do ekranu i niezbyt często a czasami nie ma go zupełnie
P.Leraut w swojej pracy "Moths of Europe/Geometrid Moths" potwierdza Twoją obserwację, że motyl lata bardzo krótko.
Flight-time short.
Route
Posty: 42
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 16:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Lycia pomonaria

Post autor: Route »

Wielka dziękuje za odp. :smiech: postaram się szukać lepiej tam w lesie młodym i średnim dębowym obok tam brzoza ale nie ma lipy i będę zostawić na UV.Może połowy od połowego marca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miernikowce (Geometridae)”