Argynnis niobe

Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Argynnis niobe

Post autor: Dispar »

Czy jest jakaś przyczyna, że ten gatunek tak zdecydowanie zmniejszył swoja populację w ostatnim dwudziestoleciu w kraju???. W latach1996 - 1997 z naszego terenu mieliśmy go wykazanego na podstawie kilku okazów i od tamtej pory nikt go nie widział u nas. Czy nie jest czasami tak, że część wcześniejszych obserwacji tego gatunku polegała na jego błędnym oznaczeniu?? Może warto zacząć w terenie przyglądanie się wszystkimi ,,niobopodobnym" gatunkom w celu dokładniejszego zbadania występowania tego gatunku? Czy któryś z kolegów na forum spotykał ten gatunek w ostatnich latach ?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Z moich terenów nigdy go nie wykazałem. Natomiast można tu zanotować bardzo wyraźny wzrost populacji Argynnis adippe. W tym roku wielokrotnie przewyższył liczebnością A.aglaja, podczas gdy w zeszłych latach zdecydowanie liczniejszy był ten drugi. To tak w ramach dywagacji na temat Argynnis sp ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Argynnis niobe

Post autor: Rafał Celadyn »

U siebie widuję A.niobe regularnie, ale tylko na jednym stanowisku ,w niektóre lata bywa tam liczny,z A.adippe jest zdecydowanie gorzej ,w zbiorze mam raptem dwa okazy złowione 2 lata temu ,od tej pory cisza...
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

W mojej okolicy jest jedno stanowisko (w Beskidzie Śląskim), ale bardzo dawno już tam nie byłem - nie wiem, czy ten gatunek jeszcze tam występuje.
Jakub Burdzicki
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 21:24
Lokalizacja: Wólka Nosowska

Post autor: Jakub Burdzicki »

7 sierpnia 2009 w okolicach Mielnika widziałem dostojki przypominające niobe.
Załączniki
P1210175.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.5 KiB)
P1210182.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.54 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jestem zaskoczony - od kiedy pamiętam, zawsze spotykałem u siebie A.niobe i traktowalem go jako gatunek liczny. Przez to mam tylko 2 okazy, bo zawsze szukałem A.adippe uwazając go za rzadkość (tak bylo w "Kochu"). Okazy A.niobe mam z Tomaszowa z 1982 i z Mikowa, Bieszczady 1995. W notatkach znajdę więcej informacji o nim.
Dopiero teraz widze że jest to rzadkość:
http://www.lepidoptera.eu/records/Speci ... =PL&year=0
przy czym jeszcze podczas programu Atlas Rozmieszczenia Motyli J.Buszko jak widać był spotykany w całej Polsce.

Ciekawe, czy ten brak w ostatnich latach to rzeczywiście zmniejszenie występowania gatunku czy brak bieżących doniesień. Pewnie to drugie, ale warto to sprawdzić :-)
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 lutego 2010, 12:21 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

U siebie dopiero w zeszłym roku zaobserwowałem adippe, i to w dość dużych ilościach. Jednak jest to dość odosobnione stanowisko (z 3 stron las, a samo miejsce to coś w rodzaju doliny) i trafiłem tam dopiero pod koniec pojawu. W tym roku bardziej się im przypatrzę bo być może były też tam niobe.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Ja niobe prawie nie spotykałem, jedyne miejsce skąd go znałem to torowiska kolejowe pomiędzy Tomaszowem mazowieckim a Spała, ale to było dawno, w obecnym roku nawet adipe albo aglaje tam nie latały.

Ale w lecie byłem w okolicy piwnicznej i widziałem kilka niobe na zboczach gór oraz na kwiatach w ogródkach. Wydaje mi się w tym rejonie Beskid dużo częstszy
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 lutego 2010, 16:40 przez PawełB, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Jakub Burdzicki pisze:7 sierpnia 2009 w okolicach Mielnika widziałem dostojki przypominające niobe.
ale te na fotkach to Agrynnis adippe.
Jakub Burdzicki
Posty: 15
Rejestracja: piątek, 5 września 2008, 21:24
Lokalizacja: Wólka Nosowska

Post autor: Jakub Burdzicki »

Szkoda. Po cichu łudziłem się, że to niobe :smile:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Post autor: Marek Hołowiński »

U motyla sfotografowanego od spodu przebija się wzór wierzchu skrzydeł, i to jest mylące.
Zwłaszcza podwójna linia przy strzępinie i ciemne żyłki. Jednak brak jest ciągłej ciemnej linii po wewnętrznej stronie (perłowych, żółtych) plam tworzących przepaskę środkową.
Na skanach z "Motyle dzienne Polski" J Buszko, J Masłowski - pokazuję jeszcze jedną cechę różniącą oba gatunki.
Załączniki
brak obrzeżenia sprawia wrażenie że są tu dwie perłowe lub żółte plamki rozdzielone brązowym nalotem
brak obrzeżenia sprawia wrażenie że są tu dwie perłowe lub żółte plamki rozdzielone brązowym nalotem
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.03 KiB)
Perłowa lub żółta plamka ciemno obrzeżona, w środku z brązowym nalotem
Perłowa lub żółta plamka ciemno obrzeżona, w środku z brązowym nalotem
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.72 KiB)
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

Tawulec pisze:Z moich terenów nigdy go nie wykazałem. Natomiast można tu zanotować bardzo wyraźny wzrost populacji Argynnis adippe.
Gdzie, BoryDol.?

A. niobe w Polsce łowiłem chyba tylko na murawach w Suwalskim PK, A. adippe trafiał się znacznie częściej. Na Śląsku natomiast bezwzględnie dominuje A. aglaja.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Powiem szczerze, że nigdy poza terenem gdzie mieszkam nie zawracałem sobie głowy latającymi dostojkami ale z rozmów z kolegami w trakcie różnych spotkań wynika, że mało kto spotyka ten gatunek w ostatnich latach.
Ciekawe jakie dane o A. niobe ma prof. Buszko odnośnie Atlasu rozmieszczenia motyli dziennych 2000 - 2010r?
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

W Borach Dolnośląskich :)
Peter Senn
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 26 lipca 2008, 21:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Peter Senn »

Widziałem A. niobe jeden raz trzy lata temu w okolicach Szczawnicy. Załączone zdjęcie bardzo dobrze ilustruje cechę wymienioną przez Marka. Pozdrawiam. Piotr
Załączniki
543a-07 Argynnis niobe 7.07.07 Szcz. Jaworki DV67.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140 KiB)
jon

Post autor: jon »

Wszystkie okazy pokazane w atlasie złowiłem w okolicach Chrzanowa. Być może to jet to samo stanowisko, o którym pisze Rafał?

Pozwolę sobie wyręczyć profesora

Inne dane to;

Ustroń-Równica, Trzebinia, Łazy, Myślachowice, Żurada, Olkusz, Centuria, Grabowa, Hutki-Kanki, Piaseczno, Mirów, Podlesice, rez. Góra Zborów, Glinki, rez, Las Piwnicki, Lucień, Cekcyn, Huta Kaina, Przyborów, Koluszki, Tomaszów Mazowiecki, Radzice, Żychowo, Pieńki Rzewińskie, Wola Kanigowska, Pniewo-Czeruchy, Lidzbrak Warmiński, Krościenko, Szczawnica, Spychowo, P. Borecka, Jedwabne, Wysowa, Magura Małastowska, Nowica, Regetów, Krzywa, Mików, Cisna, Kruglik, Stulno, Mierzwice Stare, Białystok, Ogrodniczki, Zajma, Czerlonka, Białowieża, Wetlina, Sarbia, Szczecin, Rurka, Karpacz, Struga, Grabin, Miały, Woliczno, jez. Czaple, Mielenko Drawskie, Drawsko Pom, Rakowo, Ustka, Dębowiec, Poznań, Promno, NeklaBydgoszcz, Koronowo


Wiele z tych rekordów może być wątpliwych, skoro dalej istnieją jakieś wątpliwości z oznaczeniami. Ja sam np podawałem błędne dane na początku współpracy z prof. Buszko i podałem dla niobe Sokołowsko i Pogorzałą. Tam w rzeczywistości (obok A. aglaja) występuje A. adippe, który był b. liczny w latach 2007-2008.

Jednak jest to przykład gatunków, przy których brak wszelkich wątpliwości dzięki "opatrzeniu się" okazom które się ma w zbiorze.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Na przestrzeni ostatnich 20 lat znalazłem A. niobe na 12 stanowiskach w Polsce, z których połowa znajduje się w Puszczy Bydgoskiej, t.j. kompleksie leśnym między Bydgoszczą a Toruniem. Ponadto Suwalski Park Krajobrazowy, Puszcza Borecka i okolice, oraz północne Mazowsze. Tam gdzie jest - widuje się po kilka sztuk na jednej polanie. Często współwystępuje z A. adippe i A. aglaja. Jak pamiętam, to od zawsze był mniej rozpowszechniony niż wymienione gatunki. Pod Toruniem utrzymuje się w jednym miejscu, które monitorowane jest od wielu lat. Niedawno w sąsiedztwie wybudowano obwodnicę i być może na skutki nie trzeba będzie długo czekać.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Na niektórych stanowiskach pod Olkuszem w okresie pojawu bardzo liczny... nawet liczniejszy niż A. aglaja Razem oba gatunki stanowią najliczniejsze z motyli dziennych
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

jon pisze:Wszystkie okazy pokazane w atlasie złowiłem w okolicach Chrzanowa. Być może to jet to samo stanowisko, o którym pisze Rafał?
jon pisze:Trzebinia,
jon pisze:Myślachowice
-ad.Chrzanów,przy czym wydaje mi się, że to jest jedno stanowisko w kwadracie CA-96 ,a dokładnie to dzielnica Trzebini -Czyżówka,która graniczy min.z miejscowością Myślachowice . Całe stanowisko ciągnie się pod linią wysokiego napięcia ,więc możliwości migracji(jak i interpretacji nazwy stanowiska :!: ) są dosyć duże ...Jak pisze Tomek w okolicach Olkusza pojawia się równiez licznie,a z kolei Żurada z postu jona to kolejna miejscowość (pod tą samą linią wysokiego napięcia),po drodze do Olkusza.Dawniej często chodziliśmy z Felkiem tą trasą i jeśli chodzi o dzienne zawsze było jakieś zaskoczenie ,ostatnio -2 lata temu ,S.ilicis i A.adippe do tej pory nie wykazywane przez nas z tego terenu.
Pozdrawiam Rafał.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

To ten kwadrat UTM adippe też tam jest ale znacznie mniej liczny do tego łatwo go przeoczyć...
Ľuboš Víťaz
Posty: 35
Rejestracja: środa, 13 stycznia 2010, 21:54
Lokalizacja: Nové Mesto nad Váhom

Post autor: Ľuboš Víťaz »

Tutaj na Słowacji w ostatnich latach A. niobe także rzadkie, A. adippe podobnie.

www.lepidoptera.sk/docs/argynnis_adippe.html

www.lepidoptera.sk/docs/argynnis_niobe.html
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 marca 2010, 18:19 przez Ľuboš Víťaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Mam kilka osobników niobe w kolekcji - wszystkie pochodzą z Bieszczadów...
Mimo wieloletniej penetracji terenu w ok. Markowej nie udało mi się jeszcze tego gatunku zaobserwować (adype jest obecna) - może w tym roku?
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

W tym sezonie bacznie będe się przyglądał wszelkim ,,niobopodobnym" dostojkom bo rzeczywiście może tak być, że populacja tego gatunku w ostatnich kilku latach bardzo zubożała.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Ja A. niobe spotkałem w kraju tylko raz - w latach 90-tych w miejscowości Okoniny w Borach Tucholskich. W tym miejscu były też A. adippe i A. aglaja.
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Argynnis niobe

Post autor: rysiaty »

Marek Hołowiński pisze:Na skanach z "Motyle dzienne Polski" J Buszko, J Masłowski - pokazuję jeszcze jedną cechę różniącą oba gatunki.
czy na moim zdjęciu widać właśnie tą cechę wskazująca, że jest to niobe? Chociaż brak w komórce środkowej dodatkowej plamki z czarną kropką ...
Załączniki
2009-07-15
2009-07-15
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.34 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Argynnis niobe

Post autor: Marek Hołowiński »

Na tej fotce jest Agrynnis adippe
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Argynnis niobe

Post autor: rysiaty »

szkoda :-? dzięki
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Argynnis niobe

Post autor: Marek Hołowiński »

Przy oznaczaniu trzeba brać pod uwagę przede wszystkim cechy kluczowe, a tę wymienioną powyżej dotyczącą szczegółów rysunku jako pomocniczą.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Argynnis niobe

Post autor: krzysztof570630 »

Zwróciłem uwagę również na plamkę znajdującą się na szczytowej części skrzydła przedniego. Na przedstawionych przez Marka skanach u obu samców A. niobe są bardzo wyraźne, nie ma ich natomiast u samców A.adippe. Przeglądnąłem wszystkie moje A.adippe i też tej plamy nie stwierdziłem. Plama ta jest również bardzo widoczna na fotce P. Senna. Nie wiem jak to wygląda u innych A. niobe poniewa ich nie posiadam, ale gdyby któryś z kolegów miał zbiór porównawczy bardzo proszę o odpowiedź.
Załączniki
skanuj0001a.jpg
skanuj0001a.jpg (22.14 KiB) Przejrzano 11533 razy
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Argynnis niobe

Post autor: krzysztof570630 »

U samicy A.adippe plama jest wyraźna na wierzchniej stronie skrzydła nie ma jej natomiast na stronie spodniej. Samicy A.niobe nie posiadam. :mysl:
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Argynnis niobe

Post autor: Marek Hołowiński »

Spróbuję opisać ważniejsze różnice:
Agrynnis niobe - od spodu tło tylnego skrzydła kontrastowe, dwubarwne, - na dość jasnym tle występuje brąz, najintensywniej od nasady skrzydła; U A adippe tło jest na całym tylnym skrzydle w jednakowej tonacji.
A niobe - po brzegach jasnych plam występuje kontrastowe brunatne, a nawet czarne opylenie które z ciemno opylonymi żyłkami tworzy nie przerwane przepaski od wewnętrznej strony tych jasnych plam: u A adippe jasne plamy jakby nie są połączone, a ciemna przepaska, na ogół porozrywana może występować po zewnętrznej stronie.
U A niobe w nasadowej części skrzydła może występować czarna kropka w dodatkowej jasnej plamce, ; U A adippe zdarza się obecność tej jasnej plamki, ale bez czarnej kropki w środku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”