Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Ciekawostki, różności, inne sprawy.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: PawełB »

Jakoś nigdzie nie słyszałem podobnej informacji więc wklejam.

9 czerwca dość pobieżnie wizytowałem BPN (min. przejazd szosą carską w czasie kiepskiej niestety pogody). Przeszedłem się trasą na bagno Ławki i dało się wszędzie zauważyć bardzo dużo gąsienic brudnicy nieparki. Drzewa mocno objedzone i "prześwietlone". Szczególnie przypadły im do gustu olchy, czeremchy i leszczyny. Ciekawe, ze jesionów prawie nie jadły. Z części objedzonych drzew zeszły na podszyt i zajadały tam właściwie wszystko - krzewy, trzciny, paprocie, a nawet skrzypy, co mnie dosyć zadziwiło, bo raczej kojarzę nieparkę z roślinami drzewiastymi. Jak widać w razie potrzeby jest b. mało wybredna. Gąsienice tak na oko miały jeszcze sporo żerowania przed sobą, ciekawe na jakim stanie gołożerów się to zakończyło. Przy takim masowym pojawie mogą wręcz "zagłodzić" inne gatunki. Zresztą nieparkę dawało się zauważyć wszędzie w tym rejonie BPN, nawet na brzegach bagien bez zadrzewień - zapewne gąsienice zwiane wiatrem "za młodu"

Ciekawy jestem, czy to pierwszy rok gradacji czy już kolejny i dlaczego właściwie doszło do gradacji w takim zdawało by się naturalnym, zrównoważonym siedlisku. Co będzie w przyszłym roku?
Załączniki
Większość drzew wyglądała jak wczesną wiosną w czasie pękania pąków :-)<br />jak widać- jesiony niechętnie zjadane-z lewej strony
Większość drzew wyglądała jak wczesną wiosną w czasie pękania pąków :-)
jak widać- jesiony niechętnie zjadane-z lewej strony
Gołożer_ławki-s.JPG (133.57 KiB) Przejrzano 2514 razy
Gołożer_ławki2_s.JPG
Gołożer_ławki2_s.JPG (137.22 KiB) Przejrzano 2514 razy
podagrycznika na razie nie ruszały.....
podagrycznika na razie nie ruszały.....
Gołożer_ławki3_s.JPG (135.03 KiB) Przejrzano 2514 razy
Na paproci rzadko znajdujemy jakieś gąsienice....
Na paproci rzadko znajdujemy jakieś gąsienice....
brudnica_paproć-s.JPG (127.29 KiB) Przejrzano 2514 razy
Nawet trzcina im smakuje.
Nawet trzcina im smakuje.
brudnica_trzcina_s.JPG (109.85 KiB) Przejrzano 2514 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: Dispar »

W ubiegłym roku Bagna Biebrzańskie w czerwcu wyglądały jakby to było przedwiośnie. Na każdym krzewie czy drzewie ledwo było widać liście. Już wtedy samice które wyhodowałem z zebranych poczwarek były małe - to chyba idzie w formę "głodową".
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: Łukasz »

I jak się kończy w naturze taka gradacja, właśnie zmniejszaniem się imagines co roku aż do momentu kiedy nie będą w stanie się rozmnażać?
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Dwa lata temu było ich mnóstwo na wierzbach wzdłuż carskiej ale zjawisko nie miało tak dużych rozmiarów ja to co przedstawiłeś na zdjęciach i opisuje Darek.
Łukasz pisze:I jak się kończy w naturze taka gradacja, właśnie zmniejszaniem się imagines co roku aż do momentu kiedy nie będą w stanie się rozmnażać?
Forma głodowa nie jest pozbawiona zdolności rozmnażania. Gradacja kończy się wyczerpaniem bazy pokarmowej i załamaniem się populacji i powrotem do stanu wyjściowego lub osiągnięciem jeszcze mniejszej liczebności.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lipca 2013, 23:32 przez Paweł Walkiewicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: Łukasz »

Forma głodowa nie jest pozbawiona zdolności rozmnażania.
Owszem, ale doświadczenie hodowlane uczy że małe motyle składają mało jaj, a w pewnym momencie samice mogą być tak małe że nie złożą żadnych, bo nie będą tego w stanie fizycznie zrobić ;) więc zainteresowałem się czy to może też być jedna z przyczyn
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: PawełB »

Gradacja może trwać kilka lat, bo brudnice zje wszystko co zielone, najwyżej będą to mniej korzystne dla rozwoju rośliny. Tu jak widać co najmniej drugi sezon i liczba rośnie.
Nawet jeśli samice złożą o połowę mniej jaj to i tak będzie ich więcej w przyszłym roku!!

tak na marginesie, znacie jakieś motyle (wzgl inne owady) zjadające skrzyp?
Załączniki
Myślałem że skrzypu nic nie zje....autentycznie skrzypy były poobjadane, zwłaszcza na łąkach, gdzie brudnice siedziały w trawie...
Myślałem że skrzypu nic nie zje....autentycznie skrzypy były poobjadane, zwłaszcza na łąkach, gdzie brudnice siedziały w trawie...
na skrzypie.JPG (125.06 KiB) Przejrzano 2393 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: Łukasz »

dawno temu zmusiłem O. antiqua do zjedzenia sosny... ale raczej niechętnie to robiły.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: Dispar »

PawełB pisze: tak na marginesie, znacie jakieś motyle (wzgl inne owady) zjadające skrzyp?
Znamy- Xylomoia strix :D
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16317
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 4 times

Re: Gradacja Brudnicy Nieparki w Biebrzańskim PN

Post autor: Aneta »

A z innych owadów - Grypus equiseti.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy entomologiczne”