Turkuć podjadek.

Jak łowić owady - metody, pułapki, przynęty, świecenie, czerpakowanie itp.
Awatar użytkownika
Marcin 86
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 16:01

Turkuć podjadek.

Post autor: Marcin 86 »

Witam, chciał bym zapolować na turkucia podjadka czy ma ktoś rejony lub jakieś sposoby by go złapać ?
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: CARABUS12 »

dv6000 pisze:Witam, chciał bym zapolować na turkucia podjadka czy ma ktoś rejony lub jakieś sposoby by go złapać ?
Przylatuje czasami do światła.
Awatar użytkownika
Marcin 86
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 25 kwietnia 2011, 16:01

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Marcin 86 »

Nocne polowanie na turkucia z żarówką UV. Widziałem go u znajomego wędkarza, fajny okaz podobno też potrafi fajnie ugryźć. A w dzień jak na niego zapolować ? Jest szansa w jakimś ścisłym środowisku, i czy raczej sam wyjdzie czy łopatka i trzeba ryć ?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Aneta »

Barberówkę zrób (pojemnik wkopany w ziemię, może być plastikowe wiaderko itp.), najlepiej blisko pola uprawnego, a w każdym razie w miejscach z wilgotną i luźną glebą. Podobno turkucie dobrze wabią się na końskie łajno, więc gdybyś zdobył gdzieś ten specjał, możesz poeksperymentować ;)
Aha, i jedna rzecz: takie glebowe pułapki trzeba często sprawdzać, bo wpadają w nie też inne stworzenia, również te, których się nie szuka - a te wypadałoby uwolnić, zanim padną.
machaon
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 4 kwietnia 2013, 12:52
UTM: DA18
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: machaon »

Odgłosy godowe Turkucia podjadka, łatwo pomylić ze śpiewem R :smiech: puchy zielonej ( Bufotes viridis )!..
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: krzysztof570630 »

Miejsce, w którym żeruje turkuć, jest bardzo mocno powiercone płytko położonymi korytarzami .Otwory wylotowe mają średnicę kciuka. Samce wieczorami wabią pięknym ćwierkaniem i po tym można poznać, że delikwenta mamy w okolicy. Dla mnie najlepszą metodą połowu jest mieszanka wody z płynem do mycia np. naczyń w proporcji takiej żeby mocno się pieniło. Po zidentyfikowaniu podejrzanego miejsca wlewamy płyn pod ciśnieniem(butelka 1,5 litra z dziurką w nakrętce) i jeżeli jest to na 100 procent wyjdzie. Trzeba tylko obserwować, ponieważ może wyjść z innej, niż obserwowana dziurka. Powodzenia.
Awatar użytkownika
P. Kloska
Posty: 117
Rejestracja: sobota, 30 sierpnia 2008, 18:09
Lokalizacja: Czarna Woda CE07

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: P. Kloska »

Ja nierówną walke z turkuciami prowadze już od paru lat.
Do odłowu stosuje wkopane w ziemie puste puszki po piwie.
Odcinasz górną część, a od spodu pare otworów odprowadzających wode ( w tym roku jest to bardzo ważne).
Puszki najlepiej wkopywać na brzegu ścieżek, szczególnie jeśli wkopane są krawężniki „kierują ich ruchem”.
Tak jak zostało już wspomniane należy je codziennie sprawdzać i uwalniać pozostałe owady.
[Marek Wantuch]
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 24 czerwca 2013, 15:28
UTM: Gorlice
Lokalizacja: Gorlice

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: [Marek Wantuch] »

Dodam tutaj mojego turkucia.Przyleciał do światła.26.04.2013 Wapienne koło Gorlic. Ładny potwór...
Załączniki
turkuć2.jpg
turkuć2.jpg (127.22 KiB) Przejrzano 5404 razy
turkuć3.jpg
turkuć3.jpg (124.34 KiB) Przejrzano 5404 razy
turkuć4.jpg
turkuć4.jpg (112.99 KiB) Przejrzano 5404 razy
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Edwin Buga »

Kilkanascie sztuk widziałem na wiosnę przy załadunku na przyczepkę ziemi z tartaku (kora,troty i ziemia).
Poszukaj w takim środowisku.
Radek W.
Posty: 415
Rejestracja: czwartek, 23 lutego 2012, 13:11
Specjalność: Scolytinae

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Radek W. »

Słoiki czy puszki do bardzo dobra metoda.
Aby zwiększyć skuteczność w ogródku lub innym miejscu gdzie może występować wkopuje się zaporę, czyli pionową deskę. Jeżeli robimy to w ogródku to pod kątem 45 stopni do grządek.
Turkucie poruszają się zazwyczaj ruchem prostoliniowym, a gdy natrafią na przeszkodę wychodzą i idą wzdłuż niej, aż ją ominą dlatego na końcach deski wkopujemy wcześniej wymienione puszki czy słoiki. Deskę należy wkopać na głębokość około 20 cm i musi wystawać też trochę ponad ziemię.

Pozdrawiam
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: modraszka »

W tym roku obserwowałam turkucia nad samą wodą w mokrym piasku, kiedy wyszedł na powierzchnię poruszał się jak odrzutowiec :)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Turkuć podjadek.

Post autor: Dark »

Jeśli już padła informacja o śpiewie turkucia... Każdego roku mam okazję napotykać całe ich stada w okolicy stawików w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Przy okazji miałem możliwość nagrać nawoływanie jednego samca, a później go złapać i sfilmować.

http://www.youtube.com/watch?v=lqORDc3WVo8

http://www.youtube.com/watch?v=ghxU8CWguOA
ODPOWIEDZ

Wróć do „Metody połowu owadów”