Pszczoły, klucz do rodzin?

Literatura traktująca o błonkówkach (Hymenoptera)
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Pszczoły, klucz do rodzin?

Post autor: Justyna »

Czy moglibyście mi polecić jakiś klucz/książkę do oznaczania pszczół do poziomu rodziny? W sensie, rozróżnianie np. Halictidae/Melittidae/Apidae... (tak uściślam, bo nie wiem, na jakim etapie jest teraz systematyka pszczół, czy może ogólnie pszczoły nie stały się rodziną albo coś - nie jestem na bieżąco ;) ). Oprócz klucza Michenera z "Bees of the World", bo ten znam. Z góry dziękuję uprzejmie :D
PS Domyślam się, że pewnie czeska książka do błonkówek, o której była mowa w wątku o Nomadach, byłaby tu fajna, ale niestety średnio z dostępnością...
PS2. Znalazłam jeszcze coś takiego: Hymenoptera of the world, nada się dla "zielonego" w temacie do oznaczania polskich gatunków?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pszczoły, klucz do rodzin?

Post autor: Rafał Celadyn »

Justyna pisze: Domyślam się, że pewnie czeska książka do błonkówek, o której była mowa w wątku o Nomadach, byłaby tu fajna, ale niestety średnio z dostępnością...
nie przesadzaj :wink:

:arrow: http://www.artinsect.all.pl/index.php?p ... t&Itemid=1
:hi:
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Pszczoły, klucz do rodzin?

Post autor: Justyna »

Rafał Celadyn pisze: Justyna napisał(a): Domyślam się, że pewnie czeska książka do błonkówek, o której była mowa w wątku o Nomadach, byłaby tu fajna, ale niestety średnio z dostępnością...


nie przesadzaj :wink:

:arrow: http://www.artinsect.all.pl/index.php?p ... t&Itemid=1
:hi:
Noo... Wolałabym ją w bibliotece, albo przynajmniej w cenie trochę niższej ;) Tym bardziej, że nie wiem, jak bym sobie poradziła z czytaniem po czesku :P
No nic, jak nie ma alternatywy, to będę się męczyć z Michenerem ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pszczoły, klucz do rodzin?

Post autor: Rafał Celadyn »

Justyna pisze:Tym bardziej, że nie wiem, jak bym sobie poradziła z czytaniem po czesku
...po przeczytaniu paru stron biegle nauczysz się czeskiego ,a "hojny druh " na stałe wejdzie do Twojego języka potocznego :wink:
Justyna pisze:wolałabym ją w bibliotece, albo przynajmniej w cenie trochę niższej
...z cenami książek już tak jest: są drogie ,albo jeszcze droższe ....też nad tym boleję,niestety skanera nie mam ,ale może są tacy co mają :ja wiem:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Trpaslik
Posty: 204
Rejestracja: czwartek, 26 maja 2011, 22:31
UTM: CA51
Lokalizacja: Beskidy Zachodnie, UTM CA51

Re: Pszczoły, klucz do rodzin?

Post autor: Trpaslik »

W księgarni w Czeskim Cieszynie jest za 450 Koron czyli mniej więcej 75 zł. Czasami bywam w Cz.C. jakby ktoś chciał to mogę pomóc w nabyciu.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pszczoły, klucz do rodzin?

Post autor: Brachytron »

Klucz do rodzin jest w kluczu do Colletidae wraz z opisówką do pszczół w ogóle - strona PTEntu. Zmiana jest taka, że Anthophoridae są teraz w Apidae.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura - błonkówki”