Na motyle przez Europę... Mała prośba o pomoc :)

Opisy, jak się przygotować, relacje ...
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Na motyle przez Europę... Mała prośba o pomoc :)

Post autor: Łukasz »

Przez ostatnie dwa sezony bardzo dobrze udało mi się poznać faunę motyli okolicy miejscowości Orebić na południu Chorwacji - ale tylko w czasie lipiec/sierpień. Zastanawiało mnie jednak, czy możnaby znaleźć cokolwiek w wysokich górach, jakie są charakterystyczne dla wybrzeża chorwackiego. Na połwyspie Peljesac, na których znajduje się w/w miejscowość, góry o podobnym charakterze też są - jednak nie wspinałem się. A ponieważ ostatnio przeglądałem mnóstwo fotorelacji z wycieczek ukierunkowanych na obserwacje P. apollo w różnych częściach Europy, toteż zacząłem szukać informacji o jego występowaniu w górach wybrzeża Chorwacji (i innych ciekawszych gatunków motyli). Na południu w okresie letnim jest entomologicznie raczej przeciętnie, ale akurat apollo ma okres występowania w lipcu więc to taki promyczek wśród wypalonych słońcem łąk.
Pytanie do forumowiczów. Czy obserwowaliście (przy okazji przejazdu albo celowo) tego motyla albo ogólnie gatunki związane z górskimi łąkami w Chorwacji, najlepiej na wybrzeżu (bo tak stardardowo wiedzie trasa samochodowa, jadąc na południe kraju)?? Interesują mnie takie górskie biotopy i byłbym wdzięczny za wskazówki, namiary na tego typu miejsca.
Podobnie chciałbym pytanie rozszerzyć o inne kraje, przez które się przejeżdzą w drodze do Chorwacji: Austria, Słowenia. Sądząc po fotografiach na różnych stronach www, w samej Austrii okolice dużych miast bywają przebogate w interesujace z naszego punktu gatunki motyli [zmierzam do tego, że w takim górzystym i przyjaznym naturze kraju każde miejsce może być bardzo ciekawe, ale takie osoby jak ja nie mają pojęcia o tym i mogą tylko polegać na wskazówkach bardziej doświadczonych]. Pytanie tylko gdzie możnaby łatwo zjechać i znaleźć się w pobliżu alpejskich czy nie-alpejskich polan, hal, przełęczy?
Awatar użytkownika
Andrzej Matusiak
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 10 stycznia 2010, 13:15
Specjalność: Scarabaeoidea
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na motyle przez Europę... Mała prośba o pomoc :)

Post autor: Andrzej Matusiak »

Witam
Z Chorwackich gór gorąco polecam Velebit, szczególnie szczytowe partie w okolicach Vaganskiego Vrhu. Penetrowałem te tereny dwukrotnie, za każdym razem w sierpniu. Niektóre szlaki są dość wymagające (spore przewyższenia, kamieniste osuwiska itp.), jednak dla końcowego efektu warto się napocić :). Polecam trasę ze Starigradu Paklenica przez Veliką Paklenicę -> Ramići -> tu odbicie na zachód na Strażbenicę -> Buljma -> i znowu na wschód, na Babin Vrh -> i Vaganski Vrh. Zejście najlepiej: Babin Vrh -> Babia Dolac -> Bukova Staza -> Ramići. Szlak przepiękny i bardzo urozmaicony - Stare drzewostany bukowe, fragmenty z sosną, wygrzane "zarośla" skarłowaciałych jaworów, a wyżej kosówka i dość rozległe hale.
Do szczytowych partii prowadzi również krótszy szlak (z Ramići, przez Lipa Staza prosto do Vaganskiego Vrhu), długość ok 2-2,5 km, przewyższenie 1300m !!! Technicznie trudny, przy 30-sto stopniowym upale wypompowuje z człowieka wszelkie siły - dla zaprawionych "górali" :)... i mniej widokowy, a przejście nim zajmuje więcej czasu niż okrężną (opisaną powyżej) drogą.
P. apollo niestety, nie spotkałem... Kilka innych gatunków (i przykłady velebickich biotopów) na fotkach.
Z ciekawszych chrząszczy; Dorcadion arenarium velebitinum, Rosalia alpina, Iphtiminus italicus croaticus, Helops rossi, Aulacochilus violaceus, Timarcha sp., Amphimallon furvum, Lucanus cervus, i trochę przeróżnej drobnicy...
Dodam jeszcze, że teren w całości objęty jest ochroną, więc z siatką nie poszalejesz, chyba że uzyskasz pozwolenie w dyrekcji parku, co podobno jest możliwe. Trzeba być jednak ostrożnym - ten rejon nie jest jeszcze całkowicie rozminowany i z niektórych ścieżek nie wolno schodzić dalej, niz na 3 metry.
Pozdrawiam
Załączniki
Buljma, polana_1100x834.jpg
Buljma, polana_1100x834.jpg (139.78 KiB) Przejrzano 1959 razy
Velebit 4_1100x825.jpg
Velebit 4_1100x825.jpg (133.29 KiB) Przejrzano 1959 razy
Babin Vrh_1100x849.jpg
Babin Vrh_1100x849.jpg (133.26 KiB) Przejrzano 1959 razy
Bukova Staza_1100x769.jpg
Bukova Staza_1100x769.jpg (86.84 KiB) Przejrzano 1959 razy
Buljma 1_1007x719.jpg
Buljma 1_1007x719.jpg (132.37 KiB) Przejrzano 1959 razy
Buljma_1100x760.jpg
Buljma_1100x760.jpg (98.84 KiB) Przejrzano 1959 razy
IMG_2059_1100x825.JPG
IMG_2059_1100x825.JPG (129.53 KiB) Przejrzano 1959 razy
Ramići_1100x754_998x684.jpg
Ramići_1100x754_998x684.jpg (151.82 KiB) Przejrzano 1959 razy
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Na motyle przez Europę... Mała prośba o pomoc :)

Post autor: Marek Hołowiński »

Fajne fotki, a te dwa fruczaki :ok:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Podróże i ekspedycje entomologiczne”