Apatura iris f.iole

jon

Post autor: jon »

Tak było, ale nie montowałem statywu.
Przy okazji, kilka dni temu wybraliśmy się z prof. Jarkiem Buszko w okoliczne laski podsudeckie i przy okazji zbierania min Jarek znalazł gąsienicę A. iris. na iwie. U mnie dziś słoneczko i ciepło. Jadę szukać gąsienic A. iris. Popracuję wieczorem. Marzy mi się hodowla irisa i ilia. Taka duża hodowla w motylarni. Mam obsesję na punkcie f. iole. Prawda że piękna?
Załączniki
iris_samica_iole.jpg
iris_samica_iole.jpg (125 KiB) Przejrzano 6980 razy
jon

Post autor: jon »

i w naturze.
Załączniki
Iris_iole.jpg
Iris_iole.jpg (28.09 KiB) Przejrzano 7096 razy
jon

Post autor: jon »

Proszę nie zwracać uwagi na błąd w podpisie zdjęcia. To jest oczywiście samiec a nie samica.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Przy okazji można by tę formę próbować rozmnożyć poporzez celowy dobór materiału hodowlanego ukierunkowany na jej uzyskanie, a potem odpowiednie krzyzówki, tylko chba nie tak łatwo tę formę spotkać..... :mrgreen:
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

A.iris f.iole!?-jest cudny,cudny,cudny!!!Przypomina mi jakiegos Morpho lub Prepona!No wlasnie Panie ,jon" jak czesto mozna go obserwowac,czy ta forma jest mozliwa do obserwowania w swym srodowisku?Pozdrawiam. :grin:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przypomina mi jakiegos Morpho lub Prepona
To raczej przenośnia, bo tak naprawde to ta forma przypomina niektóre gatunki z neotropkalnego rodzaju Doxocopa, np. Doxocopa pavon
jon

Post autor: jon »

Ja osobiście spotkałem tę formę w naturze dwa razy i to w okolicy Modliszowa k. Świdnicy. Raz był to samiec ze zmianami ekstremalnymi - jak te zdjęć. Złowiłem go ale byłem wtedy niedoświadczonym entomologiem i nie pasowało mi to, że miał niewielką wyrwę w skrzydle. Wypuściłem go, sadząc, że jeszcze coś takiego mi się trafi. Owszem trafił się, ale kilkanaście lat później i w dodatku nie dał się złowić. Na zdjęciu załączam okazy samic iris. Na górze normalna samica, na dole z niewielką redukcją białego rysunku. Ale czy to można podciągnąć pod f. iole? Raczej nie. :)
Załączniki
iris_samica_forma.jpg
iris_samica_forma.jpg (139.32 KiB) Przejrzano 6956 razy
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Pawlik Bernard pisze:A.iris f.iole!?-jest cudny,cudny,cudny!!!
Zgadzam się w 100% tach :) jestem Maniakiem Mieniaków :D..........Pewnie, przez to że Arkady Fiedler mnie zainspirował do poznania magii tego motyla... :smile:
jon

Post autor: jon »

Adekwatnie do ab. iole u iris, w przypadku ilia mamy ab. iliades. Pokazuję ten okaz bo nie zmieścił się w koncepcji atlasu. Ale dla mnie sama różnorodność i mnogość form wcale nie są istotą sprawy. Jestem przekonany, że pomogę "mojej" lokalnej populacji dzięki możliwości rozmnażania obu gatunków w motylarni. Te gatunki jak żadne inne potrzebują jednak przestrzeni do lotu. W małych klateczkach to się zwykle nie udaje.
Przepraszam admina za wielowątkowość i przeskakiwanie z tematu w temat.
Załączniki
ilia_forma.jpg
ilia_forma.jpg (148.79 KiB) Przejrzano 6960 razy
jon

Post autor: jon »

i spody.
Załączniki
ilia_forma_spod.jpg
ilia_forma_spod.jpg (144.29 KiB) Przejrzano 6955 razy
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Przepraszam że wtrącę się nie na temat ale Januszu skąd ta zmiana loginu, przyznam że dopiero teraz odkryłem kto kryje się pod enigmatycznym nickiem JON
jon

Post autor: jon »

hm... Drażni mnie to, że jakaś byle wścibska pierdoła włazi na google, wpisuje moje nazwisko i ma wszystkie posty. Nie w tym rzecz, że się czegoś wstydzę, ale lubię jak ktoś wścibski z nadmiaru ciekawości ale i zawodu dostaje kociej mordki.
jon

Post autor: jon »

a jon...bo uwielbiam Andersona tego od ratowania wielorybów na łódce.
jon

Post autor: jon »

Wybaczcie wątek nieentomologiczny. Ale chcę to napisać jaśniej skoro pyta Piotr i wcześniej jeszcze ktoś, zapomniałem, sorry. Czasem przeraża mnie myśl jak bardzo internet wdarł się w naszą codzienność i prywatność. Napiszesz tu jedno słowo i podpiszesz swoim nazwiskiem i po chwili jesteś widoczny na całym świecie. Potem nawet nie wiesz kiedy i obraca się to przeciwko Tobie. Nawet możliwości zwykłego google stały się niewyobrażalne. Ja wiem o pewnych swoich dawnych, a dziś nielubianych znajomych, którzy węszą gdzie się da. Cóż, nikt nie ma tylko samych przyjaciół. Nie jest to wcale jakaś fobia na tle rzekomego prześladowania, ale po prostu internet bardzo ułatwia wszystkim nadmiernie ciekawskim namierzenie tego co chcą. Poczynając od sąsiada, kończąc na hakerze który kiedyś kiedyś obsługiwał mi sprzęt w netkafe. Wiem coś o tym bo prawie cały czas my wszyscy mamy próby albo udane włamy na nasze kompy. Pięknie to wszystko pokazuje linuks. A wystarczy tylko posługiwać się nickiem a nie nazwiskiem i już jesteś bezpieczniejszy bo bardziej anonimowy. Wy i tak mnie chyba już będziecie kojarzyć, więc nazwisko jest zbędne. Nawiasem mówiąc "naszą klasę" wymyślił chyba jakiś gościu z kgb. Podziwiam wszystkich tych którzy fotografują się tam na tle samochodów, swoich domów, piramid itp. Podziwiam za głupotę, albowiem chcą pokazać, że mają pieniądze i pokazują to...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9496
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zgadzam się z Tobą jon w trzech kwestiach. Pierwsza to taka, że rozmawiamy tu sobie, powiedzmy, dość prywatnie, w swoim gronie, odpowiadamy na konkretne pytania itd a trzeba zauważyć że niemal natychmiast staje się to bardzo publiczne (Google). Z drugiej strony naszego sąsiada czy konkurencji z branży nie bardzo będzie interesował nasz punkt widzenia na zawiłości entomologi, bo najzwyczajniej tego nie pojmie. Z drugiej strony wszelkie utarczki i sformułowania rzucone nawet przypadkiem mogą zostać źle zinterpretowane. W innej dziedzinie mozemy byc fachowcami, w tej laikami, lamerami... przykładów można by mnożyć. Najlepiej jest się tym nie przejmować :-)
Druga kwestia, którą poruszył jon to nasza-klasa. Tu rzeczywiscie sam nie mogą pojąć dlaczego ludzie posuwają się tak daleko w demonstrowaniu wlasnej prywatnosci publicznie. Sam byłem tam dwukrotnie i to chyba wszystko....

A trzecia, że to... juz inny temat się z tego robi. :razz:
jon

Post autor: jon »

Staram się tym nie przejmować i z zachowaniem dystansu do ludzi można spokojnie pisać wszędzie, ale są tacy co ich interesuje wszystko. Aczkolwiek z innego forum zrezygnowałem. Koniec, kropka.
jon

Post autor: jon »

Załączam kilka fotek malucha A. iris przed zimowaniem, którą zebrał Jarek Buszko i mi podarował, za co serdecznie dziękuję. Chciałbym znaleźć jeszcze choć ze 2-3 okazy aby uzyskać parę i rozpocząć hodowlę dając im przestrzeń w ogrodzie oraz żywą iwę i osikę. Jak na razie poszukiwania bez rezultatu, ale mam na to całą jesień i zimę. Wczoraj przy 12 st.C była dość żywa i chodziła po gałązkach.
Załączniki
iris9-m.jpg
iris9-m.jpg (133.84 KiB) Przejrzano 6948 razy
iris8-m.jpg
iris8-m.jpg (149.31 KiB) Przejrzano 6947 razy
iris7-m.jpg
iris7-m.jpg (141.85 KiB) Przejrzano 6946 razy
iris6-m.jpg
iris6-m.jpg (91.86 KiB) Przejrzano 6946 razy
iris5-m.jpg
iris5-m.jpg (95.79 KiB) Przejrzano 6951 razy
iris4-m.jpg
iris4-m.jpg (103.59 KiB) Przejrzano 6946 razy
iris2-m.jpg
iris2-m.jpg (89.3 KiB) Przejrzano 6945 razy
iris1-m.jpg
iris1-m.jpg (102.51 KiB) Przejrzano 6949 razy
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Słyszałem że mieniaki i pokłonniki żerują tylko na starych, dużych drzewach, w dodatku dość wysoko. A z tego co Pan pisze wynikałoby, że to bzdura. Czy więc można pokusić się o jakieś poszukiwania z nadzieją na znalezienie gąsieniczki nawet na młodych i małych iwach i osikach??
jon

Post autor: jon »

Jak najbardziej. Młode iwy i osiki przy miejscach otwartych, nasłonecznionych nawet, na wysokości 1-2 metry. W rozwidleniach gałązek lub przy pączkach kwiatowych. Jak podaje stara literatura zresztą.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

No to już pakuję plecak i idę na spacer :wink: Na mieniaki i pokłonniki :mrgreen:
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Łukasz »

Reaktywacja tematu :) Mieniaki w moich okolicach nie są zbyt liczne, najczęściej obserwuję po dwa, rzadziej trzy motyle w ciągu całego dnia. I od zawsze liczniejsze były A. ilia. W tym roku jednak nie widziałem ani jednej brązowej formy clytie, za to złowiłem niewielki okaz aberacji iliades. Do tego wielka niespodzianka z dzisiaj – po latach znowu trafiłem na A. iris, ale tym razem legendarną formę iole :hp: W ogóle to żałuję, że nie zrobiłem fotki w naturze. Motyl był bardzo spokojny, po nakryciu siatką prawie się nie ruszał. W domu pozowaø do zdjec, ale nie potrafilem w pelni uchwycic jego polysku - nie blyszczal ani w sloncu, ani w lampie. Kiedy jednak sie podrywal do lotu, na ulamek sekundy widac bylo wyrazny niebieski kolor. Zlosliwe motyle :twisted: Ciekawy jestem, czy ktos jeszcze obserwowal takie aberranty w ostatnim czasie?
Załączniki
Apatura iris ab. iole
Apatura iris ab. iole
P1140911.JPG (33.36 KiB) Przejrzano 6742 razy
Apatura ilia ab. iliades
Apatura ilia ab. iliades
P1140916.JPG (36.76 KiB) Przejrzano 6742 razy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Tomasz Świderski »

W tym roku.. Katowice 1 samiec wspomnianej formy..A ilia
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Malko »

WOW iris w tej formie to jedno z moich marzeń :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Łukasz »

Jak pisałem, irisa traktuję jako rarytas u siebie, a jednak jeśli się trafi - to często w ciekawych okolicznościach. Wczoraj w Jaworzu - Nałężu (CA41) dość nieuchwytna samica. Po dłuższym czasie i moim zrezygnowaniu spotkałem się z nią w jednakowym momencie - składała jajo. Złowiłem ją i od rana czekam, aż w niewoli zniesie kolejne jaja. Hodowla tego motyla to jedno z moich marzeń. Mam takie dwa pytania, może ktoś będzie w stanie pomóc:
1. Czy schłodzenie poczwarki zaindukuje powstanie formy iole, która podobno jest wynikiem nagłego ochłodzenia się w naturze?
2. Czy można gąsienice trzymać w warunkach domowych i mieć pewność, że nie wejdą w diapauzę tylko z powodzeniem będą kontynuować żerowanie aż dadzą drugie pokolenie?
Załączniki
P1140923.jpg
P1140923.jpg (71.25 KiB) Przejrzano 6602 razy
P1140927.jpg
P1140927.jpg (52.83 KiB) Przejrzano 6602 razy
P1140934.jpg
P1140934.jpg (29.28 KiB) Przejrzano 6602 razy
P1140937.jpg
P1140937.jpg (34.3 KiB) Przejrzano 6602 razy
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Przeważnie wchodzenie w diapauzę nie jest bezpośrednio wywołane spadkiem temperatury. Byłby to zbyt omylny czynnik. O tym czy larwa lub poczwarka ma wejść w diapauzę decyduje fotoperiod, czyli stosunek długości dnia do nocy. Z reguły zmiana fotoperiodu działa na stadium wcześniejsze niż to które podlega diapauzie.
Kiedyś hodowałem w różnych wartościach dnia do nocy rusałki kratkowce. Te które były zaciemniane wchodziły w diapauzę a te doświetlane wychodziły z poczwarek od razu, dając cały przegląd formm barwnych. Do przerwania diapauzy przeważnie konieczne jest przechłodzenie diapauzującego stadium (przy diapauzie zimowej)
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Łukasz »

Tomku, a czy w przypadku mieniaków które w pewne lata dają częściowe drugie pokolenie nie będzie mieć większe znaczenie temperatura? To właśnie chyba gorące lato wywołuje szybszy rozwój gąsienic choćby u L. camilla.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Oczywiście temperatura ma też wpływ na dane stadium preimaginalne. Jak jakieś gąsienice mieniaka rozwijają się szybciej to łapią się jeszcze na dłuższy dzień bo cykl rozwojowy przechodzi latem. Jak gąsienice rozwijają się wolniej z powodu temperatury to już łapią się na póżnoletnie czy jesienne parametry długości dnia i nocy co indukuje u nich diapauzę. Oczywiście to tak na papierze wygląda prosto. Tu jeszcze dochodzi do głosu genetyka i statystyka bo nigdy 100% populacji nie reaguje tak samo.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Tomasz Świderski »

W tym roku było wiosną poważne ochłodzenie, część motyli ma zredukowany biały rysunek więc być może masz rację. Na forum actiasa, jeden z użytkowników dość regularnie prezentuje zdjęcia tego typu form, stąd wniosek, że najprawdopodobniej można je jakoś w sterowany sposób...uzyskać....
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Apatura iris f.iole

Post autor: Łukasz »

To właśnie chyba gorące lato wywołuje szybszy rozwój gąsienic choćby u L. camilla.
Jednak temperatura nie ma tu nic do rzeczy. Hodowana przeze mnie gąsienica pokłonnika zrobiła hibernakulum i weszła w diapauzę mimo tego, że trzymana była w dość wysokiej temperaturze (nawet wyższej niż na zewnątrz w czasie upałów). Warto też zauważyć że hodowałem ją w bardzo wczesnej porze; jajo zebrałem w II dekadzie czerwca - miała więc słońca pod dostatkiem. W naturze gąsienice żerują nieraz jeszcze we wrześniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”