Ważki - pomoc w doborze literatury

Adam890
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 19:00
Lokalizacja: Pruszków

Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Adam890 »

Witam

Jestem nowy na forum i dopiero zapoznaję się z jego strukturą, ale chyba ten temat pasuje do tego działu. Mianowicie jestem studentem całkowicie zielonym jeśli chodzi o ważki ale który ma zamiar związać z nimi swoja najbliższą przyszłość na studiach. Przyznając się im bardziej zapoznaje się z tematyką na ich temat tym bardziej zaczynają mi się podobać i rozwijać we mnie możliwe, że całkiem duże zainteresowanie.

Przechodząc jednak do konkretnego pytania potrzebuję pomocy w znalezieniu polskiej lub anglojęzycznej literatury, która pozwoli mi się zapoznać odpowiednio z tematyką o ważkach itp. informacjami o nich w typ również rozpoznawaniem szczególnie ich larw.

Oczywiście przeszukiwałem różnego rodzaju strony internetowe typu:

http://www.odonata.pl/odonatolodzy.php
http://staw.bieleccy.com.pl/
http://www.wazki.pl

Zaopatrzyłem się nawet z książkę "Ważki Przewodnik entomologa" wydaną rok temu.

Byłbym jednak wdzięczny w poleceniu mi przez Was jakiejś literatury i jeśli to możliwe jej własnej krótkiej charakterystyki (oceny). Po prostu np opis książki Askew R.R., 2004 – The Dragonflies of Europe. Revised edition. Harley Books. Colchester, Essex. brzmiący
Wydana w języku angielskim książka uważana za „biblię” odonatologów., niewiele mi mówi o samej książce. Oczywiście wskazuje, że jest to literatura na domiar bardzo ważna i w ogóle, ale jak wspomniałem potrzebuję literatury, która opisuje również rozpoznawanie larw ważek. Chodzi mi również oczywiście o ich biologię itp. ale moim priorytetem są na chwile obecną larwy.

Byłbym niezmiernie wdzięczny za wszelaką pomoc. :D
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Jakub Liberski † »

Witaj :-)
Oczywiście pierwsza i trzecia strona, z wymienionych przez Ciebie. Druga strona - to stara wersja strony Ewy (czyli wazki.pl).
Strona Ewy jest bardzo przydatna. Na odonata.pl znajdziesz klucz do oznaczania ważek (wersja on line, lub w zakładce Odonatrix jeden z tomów to wersja klucza w PDF).
Bellmann jest dość dobry na początek (najbardziej można się tam przyczepić do klucza larw). Dla mnie najlepszą pozycją jest oczywiście Dijkstra - Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe. Askewa nie mam, więc trudno mi coś powiedzieć. Larwy - to przede wszystkim Heidemann & Seidenbusch (wydania niemieckojęzyczne). To tyle na początek ;-)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Piotr M. »

Adam890 pisze: Po prostu np opis książki Askew R.R., 2004 – The Dragonflies of Europe. Revised edition. Harley Books. Colchester, Essex. brzmiący
Wydana w języku angielskim książka uważana za „biblię” odonatologów., niewiele mi mówi o samej książce.

Polska recenzja tej pozycji (str 18) tu --> http://www.odonata.pl/odonatrix/Odonatrix%20I_1.pdf
Sam oceń czy jest Ci ta "biblia" potrzebna :)
Adam890
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 19:00
Lokalizacja: Pruszków

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Adam890 »

Tak się może retorycznie zapytam. Mam rozumieć, że w książce Dijkstra - Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe również znajduje się klucz do oznaczania larw itp. Ponieważ nigdzie nie mogę znaleźć jakieś rzeczowej recenzji tej książki (z powodu małej ilości czasu obecnie).
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Jakub Liberski † »

Tak jak Ci pisałem wyżej - do larw to H&S, w pozycji Dijkstry są ilustracje postaci dojrzałych.
Adam890
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 19:00
Lokalizacja: Pruszków

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Adam890 »

Ehh trochę szkoda niestety języka niemieckiego nie znam na poziomie pozwalającym mi czytać poprawnie książki. W takim razie postaram się opierać na kluczach i informacjach napisanych w języku Polskim jak chociażby książka Bellmana i anglojęzycznych. Nie licząc tego co znajdę w internecie.
Dziękuję bardzo za pomoc i szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Jakub Liberski † »

W przypadku H&S, jak nie znasz niemieckiego, przydatna może być część ilustracyjna książki.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Brachytron »

Adam890 pisze:Ehh trochę szkoda niestety języka niemieckiego nie znam na poziomie pozwalającym mi czytać poprawnie książki. W takim razie postaram się opierać na kluczach i informacjach napisanych w języku Polskim jak chociażby książka Bellmana i anglojęzycznych...
Z takim podejściem nie wróżę Ci kariery. Trzeba czytać to co najwartościowsze a nie to co się przeczytać umie. Używaj słownika ale po niemiecku czytaj.
Adam890
Posty: 38
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 19:00
Lokalizacja: Pruszków

Re: Ważki - pomoc w doborze literatury

Post autor: Adam890 »

Spokojnie będę i czytał trudniejsze teksty (w sensie np. właśnie po niemiecku), ale najpierw wolę wdrożyć się w całą tematykę w bardziej znanych mi językach, abym potem nie musiał się zastanawiać o czym czytam. Małymi kroczkami dojdę do celu.

W sumie temat można na chwilę obecną zamknąć, aby niepotrzebnie nie zaśmiecał forum. Dzięki pomocnym osobą zdobyłem potrzebną na tę chwilę informację ;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LITERATURA”