Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Zbiorowy projekt i dyskusja mająca na celu stworzenie Klucza do Kózkowatych, omówienia rodzajów, klucze do poszczególnych gatunków itp.
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Przemek Tokarski »

Prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości czy na zdjęciach to Pachytodes erraticus? Imago zebrane 23.06.2011 r. w Tatrach na rdeście wężowniku. Prosiłbym o uzasadnienie swoich typowań.
Pozdrawiam Przemek.
Załączniki
IMG_2159.JPG
IMG_2159.JPG (53.06 KiB) Przejrzano 12559 razy
IMG_2161.JPG
IMG_2161.JPG (44.99 KiB) Przejrzano 12559 razy
Wojciech Szczepański
Posty: 128
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Wojciech Szczepański »

Dobrze by było sprawdzić cechy kluczowe. Załączam skan z Bense'go.
Jeśli to faktycznie P. erraticus, a na to wygląda, to nic tylko pogratulować...
Załączniki
2011-07-03 13;58;50 - Kopia.jpg
2011-07-03 13;58;50 - Kopia.jpg (97.7 KiB) Przejrzano 12545 razy
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Przemek Tokarski »

Mam klucz i sprawdzałem ale jakoś tej cechy nie mogę potwierdzić może to kwestia opatrzenia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Jacek Kurzawa »

To trudna cecha, przejrzałem serie okazów i czasami zdaje się, ze "stopki" (tak naprawdę 3-ci człon stóp) wyglądają tak samo, są mniej więcej do polowy podzielone. Jeśli widzisz wyraźnie, ze stopka jest mniej niż polowę wcięta czyli ma długą podstawę - dluższą niż wcięcie - to byłaby P.erraticus. Ale ostrożnie!

Zobacz inną cechę - P.erraticus ma pokrywy błyszczące i pomarańczowe jak u Leptura quadrifasciata (!), podczas gdy P.cerambyciformis ma pokrywy matowe i blade, koloru słomkowego.

Zrób jak najlepsze zdjęcie stopki (o ile masz jak). Powinno nastapić porownanie z okazami obydwu gatunków a na razie nie cieszyć się, bo jeszcze nie ma z czego :-) :P
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Przemek Tokarski »

Fotki najlepsze jakie mogłem zrobić. Z tymi kolorami to też dość subiektywne.
Załączniki
IMG_2164.JPG
IMG_2164.JPG (56.47 KiB) Przejrzano 12492 razy
IMG_2167.JPG
IMG_2167.JPG (40.5 KiB) Przejrzano 12492 razy
IMG_2168.JPG
IMG_2168.JPG (19.36 KiB) Przejrzano 12492 razy
IMG_2170.JPG
IMG_2170.JPG (21.01 KiB) Przejrzano 12492 razy
IMG_2175.JPG
IMG_2175.JPG (62.38 KiB) Przejrzano 12492 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wygląda jednak na P.cerambyciformis. Nie widze ani dlugiej nasady 3go czlonu stopy (ta część niepodzielona) ani połysku pokryw ani tego pomarańczowego koloru.

Zamieszczę dzisiaj fotki porównawcze.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Od lewej P.cerambyciformis - 2 exx
dwa od prawej - P.erraticus

Widać róznicę koloru, połysku. Można powiększyć stopkę, u P.erraticus widać tą cechę.

A tutaj są informacje o P.erraticus z KFP http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... pl&dds=par
Załączniki
Pachytodes cerambyciformis x P.erraticus.jpg
Pachytodes cerambyciformis x P.erraticus.jpg (177.17 KiB) Przejrzano 12414 razy
trzeci człon stopy P.erraticus
trzeci człon stopy P.erraticus
p.erraticus.gif (15.57 KiB) Przejrzano 12413 razy
P.erraticus-.jpg
P.erraticus-.jpg (133.92 KiB) Przejrzano 12407 razy
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Voltrax »

Dobrą cechą są tu epipleury. :wink:
Obejrzałem moje okazy P. cerambyciformis i nie wygląda to na cechę zmienną.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Nie mam w tej chwili możliwości zrobienia lepszych zdjęć, ale powinno być widać różnicę w wycięciu trzeciego tarsomeru tylnej stopy.

Po lewej - P. cerambyciformis
Po prawej - P. erraticus
Załączniki
Pachytodes.jpg
Pachytodes.jpg (95.35 KiB) Przejrzano 12353 razy
Przemek Tokarski
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 18 lipca 2008, 18:55
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Przemek Tokarski »

teraz jak się porówna to cechy są wyraźne - jednoznacznie potwierdzam Jacka jest to P. cerambyciformis.
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Voltrax »

I ja się dorzucę bo to JEST P. cerambyciformis! wystarczy spojrzeć na epipleury.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Bartek Pacuk »

Voltrax pisze:wystarczy spojrzeć na epipleury.
Może i tak, tylko pokaż mi na którym ze zdjęć w tym wątku je widać :P
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Voltrax »

Wg "Słownik entomologiczny" J. Razowski z 1987 tuż obok trzech innych znaczeń epipleury , jest "podgięcie pokrywy", które widać na każdym zdjęciu. Chodzi mi tu dokładnie o "kształt plamki", który jest zupełnie inny przy obu gatunkach.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Voltrax pisze: "podgięcie pokrywy", które widać na każdym zdjęciu.
Epipleury pokryw nie są widoczne na żadnym z zamieszczonych zdjęć.

Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na epipleurach widać cechę, ale jest inna niż piszesz. Kształt plamki, jak to z plamkami bywa, bywa zmienny i przy tak zmiennych gatunkach będzie to cechę raczej nieuzyteczną. Wystarczy zobaczyc ile aberacji opisano dla obydwóch gatunkach.

Cecha wygląda nastepująco:
  • - Krawędź pokryw ciemna, brązowa niemal czarna, rzadko ciemnoczerwona ......................... P.erraticus
    - Krawędź pokryw jest jasnożółta, jaśniejsza niż barwa pokryw ..................................P.cerambyciformis
Do tego dochodzi plamka (barkowa, pierwsza od nasady) (można to brać pod uwagę, z ostrożnością) ktora szeroko dochodzi do krawędzi pokryw u P.erraticus a przy P.cerambyciformis nie dotyka albo tylko częsciowo dotyka do krawędzi pokryw.

Heyrovsky (1955) podaje cechę, ktora jest dobrze widoczna:
  • - owłosienie pokryw słabe, krótkie ......................................P.cerambyciformis
    - owłosienie pokryw wyraźne, dlugie, złociste ................................ P.erraticus
Znalazłem jeszcze jedną cecha, ktora u moich wszystkich okazow się zgadza, ale trzeba poczytać i popatrzeć, czy nie ma odstępstw od niej:
  • - nasada pokryw czarna, czarna plama rozciąga się od barków do tarczki, wzgórek barkowy pokrywy czarny .......................P.erraticus
    - nasada pokryw jasna, wzgórek barkowy pokrywy jasny, nie zaczerniony ...............P.cerambyciformis
(patrzeć z boku i lekko od przodu).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Załaczam fragmenty z Herovskiego (1955). Jasno widać, że z plamkami trzeba uważać. O ile plamki są (najczęstszy przypadek) to cechy mogą się zgadzać, ale równie dobrze plamek może nie być wogóle albo może być ich tak dużo, że wszystkie definicje upadną... Pozostają tylko cechy budowy i tu człon stopki czy owlosienie będą cechami stałymi.
Załączniki
P.cerambyciformis_Heyrovsky.jpg
P.cerambyciformis_Heyrovsky.jpg (108.24 KiB) Przejrzano 12118 razy
P.erraticus_Heyrovsky.jpg
P.erraticus_Heyrovsky.jpg (149.04 KiB) Przejrzano 12118 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Pachytodes erraticus?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

I tu wypłynęło od razu kilka rzeczy, z powodu których użytkownicy wszelkich kluczy zgrzytają zębami. Jak zwykle, jest to kwestia precyzji opisu cech morfologicznych.

1. "Krawędź pokryw" - każda pokrywa ma krawędź przyszwową oraz boczną. W kluczach musi być jasno napisane, o którą krawędź chodzi!

2. Barwa krawędzi nie może być jaśniejsza czy ciemniejsza od barwy pokryw, ponieważ krawędź jest częścią pokrywy. Krawędź może być jaśniejsza/ciemniejsza od tła pokryw, o ile tło da się jasno zdefiniować. Tutaj wystarczyło napisać "szew pokryw wyraźnie/silnie przyciemniony".

3. "Owłosienie pokryw słabe" w zestawieniu z "wyraźne" niewiele mówi, szczególnie, jak się ma tylko jeden gatunek. Owłosienie nie może w ogóle być "słabe"; może być niewyraźne (tzn. słabo zauważalne, ale warto wtedy podać powiększenie, przy którym należy oglądać okaz), krótkie, cienkie, rzadkie itd. Tylko trzeba pamiętać, że przy takim opisie czytelnik musi mieć jakiś punkt odniesienia, bo inaczej może źle zinterpretować cechę.

4. Najgorsze, co może być w kluczu, to cecha w tezie nie mająca żadnego przeciwstawienia w antytezie (lub odwrotnie). Tutaj:

owłosienie pokryw słabe, krótkie ......................................P.cerambyciformis
- owłosienie pokryw wyraźne, dlugie, złociste ................................ P.erraticus

Jeśli w anytezie podajemy owłosienie "złociste", to w tezie musi być informacja, że owłosienie złociste nie jest (a więc dokładnie jakie?). Inaczej taka cecha do niczego się nie nadaje.

5. "Wzgórek barkowy" to guz barkowy, ale ta struktura niekoniecznie musi być oczywista. Tutaj bark jest akurat dość łagodnie i regularnie wypukły i trudno znaleźć jakiś dobrze zdefiniowany "wzgórek". Lepiej w takim przypadku napisać po prostu "barki pokryw".
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pawle, zdecydowanie masz rację i zgadzam się z Tobą. Cechy wymyslałem na szybko.

Też zastanawiałem się nad tym, czy "wzgórek" czy "guz barkowy"? Guz barkowy bardziej kojarzył mi się z muchowkami i chociaż pierwotnie był, to go przeprawiłem na wzgorek (przydałoby sie zrobić rysunek albo ujednolicić nazewnictwo).

Sprawa krawędzi - chodzi o krawędź zewnętrzną czyli częśc epipleuru. Powinienem napisać "zewnętrzna krawędź epipleurów"?
Można też napisać - "zewnętrzna krawędź pokryw jaśniejsza od jej pozostalej częsci".

Złociste - powinienem raczej napisać - połyskliwe - niepołyskliwe.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jacek Kurzawa pisze: Guz barkowy bardziej kojarzył mi się z muchowkami
Guz barkowy to wypukłość pokrywy na barku. Zwykle silnie wysklepiony guz barkowy oznacza, że pod spodem jest dobrze wykształcone, funkcjonalne skrzydło, przynajmniej w tych grupach chrząszczy, u których użyłkowanie nasady skrzydła jest silnie rozwinięte. Jednak barki pokryw mogą być wykształcone w taki sposób, że trudno zdecydować czy widoczną wypukłość można nazwać guzem czy nie. W takich przypadkach sam termin "bark" jest dość jednoznaczny. Jeśli natomiast chodzi o jakąś plamkę na barku czy plamę rozlewającą się na część barku, to zawsze lepszy będzie rysunek niż opis. W przypadku tego rodzaju mamy jednak do czynienia z wyraźnym, dużym guzem barkowym, chociaż o słabo zdefinowanych granicach. U P. erraticus czarna barwa podstawy pokryw wkracza na guz barkowy, u P. cerambyciformis cały guz barkowy jest jasny; aczkolwiek zapewne u silnie melanistycznych form nie jest to dobra cecha.
Jacek Kurzawa pisze: Sprawa krawędzi - chodzi o krawędź zewnętrzną czyli częśc epipleuru. Powinienem napisać "zewnętrzna krawędź epipleurów"?
Tutaj można sobie darować epipleury, bo w tym rodzaju są one szczątkowe (bardzo wąskie i bardzo słabo podgięte).

Te dwa gatunki bardzo ładnie różnią się punktowaniem i owłosieniem pokryw, jak się je raz zobaczy obok siebie to później trudno się pomylić. A zaczernienie szwu pokryw jest bardzo dobrą cechą kluczową o ile nie ma się do czynienia z bardzo ciemnymi formami tego pospolitszego gatunku.

Paweł
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jurek Szypuła »

Ostatnio zmieniony środa, 6 lipca 2011, 11:43 przez Jurek Szypuła, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jacek Kurzawa »

U Włochów wypłynęła ta sprawa przez moją uwagę, że może to jednak być P.erraticus (chodzi o okaz na tamtym forum!).
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 37#p132137
I see .... P.erraticus (more as P.cerambyciformis) on the basis a following remarks:
Sprawa jest w toku, w tej chwili czekamy na decyzję Gianfranco Sama. Ten okaz jest bardzo dziwny - posiada cechy obydwóch gatunków.

zaczernienie szwu i epipleurow - P.erraticus

jasny bark, jasna barwa pokryw, owłosienie - P.cerambyciformis.

Dodatkowo wczesniej G.Sama pisze że zna okazy P.erraticus ze szwem bez zaciemnienia ("possiedo esemplari di erraticus con elitre totalmente chiare inclusa la sutura") więc te cechy należy traktować statystycznie i upada cecha, ktorą wskazał Paweł
Pawel Jaloszynski pisze: A zaczernienie szwu pokryw jest bardzo dobrą cechą kluczową
Znalazłem tam nawet taki okaz zamieszczony na forum wcześniej:
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 64&p=32661
ale z charakterystycznym owłosieniem dla tego gatunku.

Jak widać problem z oznaczeniem gatunku może być niemały, ale to przez to, że pracujemy z fotkami a nie z okazami w ręku. Robi się taka zgadywanka-domyślanka....
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Nie widać na zdjęciach najważniejszych cech; plamki to sprawa bardzo drugorzędna. Ogólny wygląd (połysk, odcień, widoczne na jednym ujęciu gęste i głębokie punktowanie pokryw) przemawiają za P. cerambyciformis, ale trzeba wziąć okaz w rękę i porównać z seriami obydwu gatunków.

Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jacek Kurzawa »

I to wszystko 8) :D
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na wloskim forum wyjasnilo sie o tyle, ze to jednak jest P.erraticus - tak jak sugerowałem na początku....
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 37#p132137

Okaz jednak trzeba przestudiowac, jak również dokladniej przyjrzeć się wszystkim Pachytodes erraticus, bo tu trochę dziwne rzeczy sie dzieją....

I nie ma się co dziwić, ze zdarzają się błędne oznaczenia, jesli nawet w tak pospolitych, czyli niby dobrze poznanych gatunkach okazuje się, że nie bardzo wiadomo, jak one wyglądają i gdzie leży granica... :!:
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Marek Miłkowski »

Wydaje mi się, że to jest P. cerambyciformis, ale jak dotąd nie wypowiadałem się w tym wątku bo patrząc na zdjęcia pewności żadnej nie mam. W naturalnym środowisku gatunki te rozróżnia się bez problemu. Nigdy nie sugerowałem się układem ciemnych plam. Istotne jest owłosienie i połysk, a zdjęcie nie jest w stanie oddać tego co widzi bezpośrednio oko ludzkie.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jacek Kurzawa »

To już ustaliliśmy
viewtopic.php?p=136951#p136951
Jacek Kurzawa pisze:Wygląda jednak na P.cerambyciformis.
viewtopic.php?p=137130#p137130
Przemek Tokarski pisze:teraz jak się porówna to cechy są wyraźne - jednoznacznie potwierdzam Jacka jest to P. cerambyciformis.
Dyskusja zeszła nam na okaz z włoskiego Forum, ktory okazał sie być jednak P.erraticus, pomimo wcześniejszego oznaczenia G.Samy jako P.cerambyciformis >> http://www.entomologiitaliani.net/publi ... 09#p132009

Uklad plam jest bardzo zmienny, chociaż jeśli mamy typowo ubarwiony okaz to jednak coś z nich wynika (ale cechami kluczowymi być nie mogą, wystarczy popatrzeć na rysunki z iloscią róznych rysunkow u tych gatunków.

I jest dokładnie tak jak piszesz - oko widzi inaczej niż fotka i bez kontaktu z okazem z samej tylko fotki pewnych cech nie da się zobaczyć i ocenić.
Rumianka
Posty: 10
Rejestracja: środa, 17 października 2012, 21:27
Gender: women

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Rumianka »

Mam podobny problem z oznaczeniem Pachytodes.
Myślałam, że może po przeczytaniu wątku uda mi się go oznaczyć jednak nie dałam rady.
Czy takie zdjęcie jest wystarczające aby cokolwiek z nim zdziałać ?
Załączniki
DSC_0124.JPG
DSC_0124.JPG (102.18 KiB) Przejrzano 11259 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachytodes cerambyciformis vs. P.erraticus

Post autor: Jacek Kurzawa »

Chociaż nie widać wspomnianych cech to jest P.cerambyciformis.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klucze do oznaczania kózkowatych”