Lixus punctiventris

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Krzysztof Staroń
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 20:53
Lokalizacja: Kielce

Lixus punctiventris

Post autor: Krzysztof Staroń »

Będąc dziś w gminie Sitkówka-Nowiny DB63 (kilka kilometrów od Kielc) chciałem porobić trochę zdjęć występującej tu kulczance Lixus punctiventris.
Niestety z kilkunastu osobników, które dziś spotkałem na polanie porośniętej pępawą dwuletnią (fot.3) tylko jedna zajęta posiłkiem, dała się podejść na odległość mniejszą niż 0,5 metra i tylko jej udało mi się zrobić parę ujęć. Osobnik ten miał bardzo ładne opylenie ciała ,co zresztą widać na załączonych zdjęciach.
Inne, które dziś widziałem były bez opylenia, albo tylko z minimalnym opyleniem, ale niestety nie chciały pozować do zdjęcia. :cry:
Załączniki
L. punctiventris 1 .jpg
L. punctiventris 1 .jpg (97.92 KiB) Przejrzano 1819 razy
L. punctiventris 2  .jpg
L. punctiventris 2 .jpg (125.68 KiB) Przejrzano 1819 razy
Crepis biennis 1 .jpg
Crepis biennis 1 .jpg (122.22 KiB) Przejrzano 1819 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Lixus punctiventris

Post autor: Miłosz Mazur »

Ja ostatnie kilka dni spędziłem w dolinie Nidy i na Miechowszczyźnie na kserotermach i tym podobnych terenach i niestety nie spotkałem tej kulczanki, mimo poszukiwań :(
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Lixus punctiventris

Post autor: Jacek Kurzawa »

Miłosz Mazur pisze:Ja ostatnie kilka dni spędziłem w dolinie Nidy i na Miechowszczyźnie na kserotermach i tym podobnych terenach i niestety nie spotkałem tej kulczanki, mimo poszukiwań :(
I to też są ważne wyniki :-) Czasami własnie o to chodzi, żeby potwierdzić, że coś jest nie wszędzie i w wytypowanych miejscach go nie ma (przynajmniej w jakims dluższym okresie). :-) 8) Nie "smakuje" to tak samo, jak stwierdzenie, że "jest", ale tak to już jest w systemach zerojedynkowych..... Porażki nie było :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”