czarny Phyllobius cf pomaceus

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

czarny Phyllobius cf pomaceus

Post autor: mwkozlowski »

Jest zagadka. Widziałem je równo dziesięć lat temu na Kurpiach na wiązówce (te na górze); w dość licznym gronie (dobrych dziesięć sztuk) czarne stanowiły około połowę towarzystwa i nie było form pośrednich. Dziś zdybałem takiego na liściu szczawiu pod Skarpą Ursynowska (W-wa), w pobliżu były pokrzywy. Chyba nikt do tej pory takiego naguska jako aberacji nie opisał. Są dwa domysły: albo genetyczna cecha rzadko dochodząca do głosu (bardziej prawdopodobne), albo są to rzadkie osobniki żyjące drugi sezon, "wytarte". Widział ktoś coś podobnego?
Załączniki
ph.jpg
ph.jpg (88.59 KiB) Przejrzano 1669 razy
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: czarny Phyllobius cf pomaceus

Post autor: Miłosz Mazur »

To zmienne bardzo bydlęta. Kilkukrotnie zdarzało mi się, że w terenie łapałem jeden kolorek, a po rozpięciu i wyschnięciu delikwent miał już inną barwę. Ciemne też trafiałem, ale nigdy nie aż tak jak ten na zdjęciu.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: czarny Phyllobius cf pomaceus

Post autor: mwkozlowski »

z tego ujęcia widać że może być to calcaratus, jeszcze bardziej zmienny od pamaceusa. Nie ma w ogóle diagnostycznych włosków, ale ryj jakby węższy i zwężający się do przodu, co przemawia za tym drugim W każdym razie tak łysych w wykazie form u Smreczyńskiego nie ma. Gdyby było ich więcej można by może znaleźć osobnika z zębem na żuwaczce (młodocianego) co by potwierdziło genetyczną przyczynę. Poszukam.
Załączniki
ca.JPG
ca.JPG (80.2 KiB) Przejrzano 1549 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”