czarny Phyllobius cf pomaceus

Curculionidae, Apionidae, Anthribidae, Rhynchitidae, Attelabidae, Nemonychidae i Nanophyidae.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

czarny Phyllobius cf pomaceus

Post autor: mwkozlowski »

Jest zagadka. Widziałem je równo dziesięć lat temu na Kurpiach na wiązówce (te na górze); w dość licznym gronie (dobrych dziesięć sztuk) czarne stanowiły około połowę towarzystwa i nie było form pośrednich. Dziś zdybałem takiego na liściu szczawiu pod Skarpą Ursynowska (W-wa), w pobliżu były pokrzywy. Chyba nikt do tej pory takiego naguska jako aberacji nie opisał. Są dwa domysły: albo genetyczna cecha rzadko dochodząca do głosu (bardziej prawdopodobne), albo są to rzadkie osobniki żyjące drugi sezon, "wytarte". Widział ktoś coś podobnego?
Załączniki
ph.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.59 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: czarny Phyllobius cf pomaceus

Post autor: Miłosz Mazur »

To zmienne bardzo bydlęta. Kilkukrotnie zdarzało mi się, że w terenie łapałem jeden kolorek, a po rozpięciu i wyschnięciu delikwent miał już inną barwę. Ciemne też trafiałem, ale nigdy nie aż tak jak ten na zdjęciu.
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: czarny Phyllobius cf pomaceus

Post autor: mwkozlowski »

z tego ujęcia widać że może być to calcaratus, jeszcze bardziej zmienny od pamaceusa. Nie ma w ogóle diagnostycznych włosków, ale ryj jakby węższy i zwężający się do przodu, co przemawia za tym drugim W każdym razie tak łysych w wykazie form u Smreczyńskiego nie ma. Gdyby było ich więcej można by może znaleźć osobnika z zębem na żuwaczce (młodocianego) co by potwierdziło genetyczną przyczynę. Poszukam.
Załączniki
ca.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.2 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „CURCULIONOIDEA”