Colletes sp. ? 2011.04.10 (Andrena)

Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Colletes sp. ? 2011.04.10 (Andrena)

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przyczółka wydaje mi się podobna do tych ze zdjęć Grzegorza Wieczorka, stąd rozdaj w temacie. Ale czy aby na pewno? Poproszę o oznaczenie.
Zdjęcie zrobione w żwirowni niedaleko Moskwy DC04, PKWŁ, 2011.04.10.

PS. Zdjęcie jest błędnie nazwane!
Załączniki
Colletes sp._ZPK Górna Mrożyca 2011.04.10_0111[800-8].jpg
Colletes sp._ZPK Górna Mrożyca 2011.04.10_0111[800-8].jpg (134.44 KiB) Przejrzano 2519 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Re: Colletes sp. ? 2011.04.10

Post autor: Grzegorz Michoński »

Andrena Jacku. 3 komórka Cu większa od drugiej.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Colletes sp. ? 2011.04.10

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dzięki Grzegorz za poprawienie, a w zasadzie wyprowadzenie z błędnego domysłu. Wydawała mi się podobna do tych z wątku viewtopic.php?f=807&t=17262

A przy okazji to przyczynek do dyskusji o roli forum. Po pierwsze oznaczanie ze zdjęć ma sens, jeżeli posiada się przyzwoitą wiedzę o danej grupie. Ja takiej o błonkówkach nie mam, a samo ogólne podobieństwo jak ewidentnie widać to zbyt mało. Tyle, że takich oznaczeń – strzałów jest ostatnio na forum sporo i to beż żadnego komentarza.
Po drugie, czy jest sens zamieszczania takich zdjęć jak to moje? Czy ono czemuś służy? Czy samo moje domniemanie, że jest w miarę przyzwoite jakościowo, to wystarczający pretekst do jego zamieszczenia z prośbą o oznaczenia?
Po trzecie, czy jest jakiś pożytek z tego wątku? Grzegorz podał cechę, po której można wskazać prawidłowy rodzaj, więc pożytek jest? Ale tego nie wiedziałem przed zamieszczeniem zdjęcia, a błonkówki mało mnie interesują!

W innym wątku zamieściłem zdjęcie Tachina ursina i w zasadzie byłem przekonany, że dobrze określiłem gatunek. Chciałem tam udokumentować występowanie tego gatunku w okolicach Łodzi, w PKWŁ. Czy to był wystarczający powód? Dyskusja pod tym wątkiem jest krótka, w zasadzie powiela wcześniejsze wypowiedzi o tym gatunku na forum. Co prawda nadal nie dowiedziałem się, czy samice tego gatunku są rzadko łapane, czy to informacja nieaktualna/nieprawdziwa, ale czy warto było podawać informację o występowaniu w PKWŁ na forum? Chyba tak skoro gatunek jest na Czerwonej Liście?
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Colletes sp. ? 2011.04.10

Post autor: red45 »

Odpowiem jak to wygląda z mojego punktu widzenia - tak, zamieszczanie takich zdjęć i rozpoczynanie takich wątków ma, moim zdaniem sens, pod warunkiem, że nie jest to turkuć podjadek :-) Każdy wątek, z którego można się czegoś dowiedzieć, jest pożyteczny. Każde zdjęcie, które jest dobre technicznie i wyraźne stanowi wartość samą w sobie - zawsze może się przydać do jakiejś bazy z wizerunkami danego gatunku. Jeżeli jeszcze w takim wątku wypowie się jakaś znająca się na rzeczy osoba, to jest to już bardzo wiele.

Osobiście wciąż posiadam w sobie wielki entuzjazm i chętnie poznaję nowe dziedziny entomologii. W żadnej z nich nigdy nie będę ekspertem, ale dzięki forum mogę nauczyć się o wiele więcej, niż gdyby go nie było. Zauważyłem, że takich osób jak ja jest tu dużo więcej - entuzjastów, którzy biologią zajmują się amatorsko, czasem denerwują profesjonalistów, czasem zamieszczą ciekawe zdjęcia czy obserwacje, ale zawsze chętnie nauczą się nowych rzeczy. I za to jestem tej społeczności bardzo wdzięczny.

Postulowana przez niektórych hermetyzacja forum, skupienie się na czystej nauce, na pewno pomogłaby profesjonalistom w pracy. Jednak medal ma dwie strony - gdzie wtedy mieliby się podziać amatorzy z kolejnym pytaniem - 'jaki to pająk?' :-) Uważam, że walor edukacyjny tego forum, chociaż czasem mało zauważany przez naukowców, jest BARDZO istotny.

Takie moje 3 grosze :-)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Colletes sp. ? 2011.04.10

Post autor: Jacek Kalisiak »

Poproszę któregoś admina o zmianę tytułu wątku.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Colletes sp. ? 2011.04.10 (Andrena)

Post autor: kolagen »

Z mojej strony jako fotoamatora bardzo przydatne są takie wątki ze zdjęciami i rzeczowymi komentarzami typu "3 komórka Cu większa od drugiej". Szczególnie w tych "pszczołowatych" rodzinach, które ciągle kompletnie mi się mieszają
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Colletes sp. ? 2011.04.10 (Andrena)

Post autor: Brachytron »

Samiec, okolice Andrena gravida.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PSZCZOŁY (Apiformes)”