Wjazd do lasu.

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
marcello
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 17:03

Wjazd do lasu.

Post autor: marcello »

Nie wiem czy dobrze to tutaj umieszczam, ale mam pewiem problem i mnie to dreczy. Byłem na połowach i wjechałem do lasu, podjechała policja i chceli mi dać mandacik. Czy ktoś mi mógłby wytłumaczyc jak to zrobić zeby można nałapac motyli nocnych i nie mieć problemów? Bardzo dziękuję za pomoc pozdrawiam
jon

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: jon »

Musisz napisać podanie do Nadleśniczego z jakimś uzasadnieniem, do czego te motyle są Ci potrzebne, poprosić tam o możliwość wjazdu do lasu samochodu o takiej rejestracji, napisać, że wyniki odłowów dostarczysz im do ew. wykorzystania i masz załatwione raczej.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Miłosz Mazur »

Policja???

Z tego co mi wiadomo jedynie Straż Leśna może karać mandatami na terenie lasów....

No chyba, że coś się zmieniło....
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: SiejeOwies »

Może był ogłoszony 3 stropień zagrożenia pożarowego, tudzież odbywało się polowanie/wycinka drzew. A wtedy nie można przebywać w lesie bez zezwolenia z tego co mi wiadomo...
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Miłosz Mazur »

3 stopień zagrożenia pożarowego jest zawsze nagłaśniany i wjazdy na drogi leśne są odpowiednio oznakowane. Wycinkę drzew prowadzi się zimą więc raczej też nie to. Po prostu się czepili moim zdaniem. Policja nie ma prawa działać na terenach leśnych, chyba że np,. ściga przestępcę lub kogoś poszukuje.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: wojtas »

Po pierwsze nie jest nagłaśniany 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach a wynikający z niego zakaz wstępu do lasu.
Po drugie przez cały rok obowiązuje zakaz pouszania się po drogach leśnych pojazdów silnikowych.
Po trzecie wycinka drzew nie ma miejsca tylko zimą.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Grzegorz Banasiak »

...
po czwarte - rower najlepszym przyjacielem entomologa i wjedziesz nim wszędzie - w przeciwieństwie do samochodu - i nie musisz mieć pozwolenia...
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Miłosz Mazur »

wojtas pisze:Po pierwsze nie jest nagłaśniany 3 stopień zagrożenia pożarowego w lasach a wynikający z niego zakaz wstępu do lasu.
Po drugie przez cały rok obowiązuje zakaz pouszania się po drogach leśnych pojazdów silnikowych.
Po trzecie wycinka drzew nie ma miejsca tylko zimą.
Ja tam wielokrotnie widziałem znaki zakazu wjazdu ze względu na zagrożenie pożarowe.
Zakaz poruszania się pojazdów silnikowych to oczywiście powszechnie znany fakt.
Zręby prowadzi się zimą, w sezonie jedynie cięcia pielęgnacyjne.

;)
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Marek Hołowiński »

Ze względu na zagrożenie pożarowe nadleśniczy jest władny wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Na ogół ogłasza się ją przy 3 stopniu zagrożenia pożarowego, gdy wilgotność ścioły spada poniżej 10% a warunki atmosferyczne rokują taki stan rzeczy na kolejne dni. Taki zakaz obwieszcza się ustawieniem tablic informacyjnych, powiadomieniem lokalnych władz i poprzez media. W takim przypadku można zostać ukaranym nawet za pieszy spacer po lesie.
Zakaz wjazdu do lasu jest obwarowany innymi przepisami.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Marek Hołowiński »

wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: wojtas »

Miłosz nie prawda że zręby prowadzi się tylko zimą.
Ja obecnie na terenie mojego leśnictwa mam prowadzone prace na dwóch zrębach.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Miłosz Mazur »

Ja leśnik tylko z wykształcenia nie z praktyki jakiejś wielkiej. Na zrębach pracowałem tylko zimą a psorka z hodowli lasu tłumaczyła, że tylko w zimę powinno się prowadzić pozyskanie ;)
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: wojtas »

Miłosz to wytłumacz obiorcom żeby brali drewno wyłącznie zimą :wink:
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Miłosz Mazur »

Jakby sprzedawano je tylko zimą to nie było by innej opcji ;)

Ale to dyskusja nie na entomo-forum ;)
Witas

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Witas »

Mimo, że mam wjazd do lasu, to d... zbita. Dewizowcy polują i z agregatem nie poszaleję...
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: SiejeOwies »

W Puszczy Białowieskiej tną cały rok ; )

Swoją drogą jeśli w nadleśnictwie nie pracuje beton i ma się udokumentowaną działalność naukową można wystąpić o zezwolenie na wejście do lasu w zamian za raport z tego co się odkryło... Pewnie mało prawdopodobne jest uzyskanie zezwolenia tą drogą ale warto spróbować.
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: wojtas »

Ale po co ci zezwolenie na wejście do lasu skoro takowe jest potrzebne na wjazd do niego pojazdem silnikowym?
Jeśli przydadzą im się takie dane myślę że taki argument jest wystarczający do tego aby takie zezwolenie wystawić.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Marek Hołowiński »

cytuję ze strony: http://jsforest.w.interia.pl/Lasy%20i%2 ... _i_czasowy
"Czasowy zakaz wstępu do lasu wprowadza Nadleśniczy, w razie gdy:
1) wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego
2) występuje duże zagrożenie pożarowe
3) wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
Przy czasowym zakazie wstępu do lasu powinny być poustawiane tablice informacyjne, informujące o terminach obowiązywania zakazu wstępu do lasu."

od siebie dodam że pkt 3 dotyczy konkretnych fragmentów lasu (oddział, wydzielenie) i tylko w okresie prowadzonych prac. W tym czasie powinien być oznakowany tablicami np: "Wstęp wzbroniony wyróbka drewna"
Chodzi tu o bezpieczeństwo ludzi, by przypadkiem ktoś nie wszedł w zasięg obalanych drzew itp. Na takich powierzchniach mogą zwisać ułamane gałęzie, czy znajdować się drzewa przechylone z poderwanym systemem korzeniowym. Nawet niewielki wiatr może spowodować spadanie wiszących gałęzi czy wywrócenie się poderwanego drzewa. Znane są przypadki że przypadkowe osoby ulegały w takich sytuacjach wypadkom, nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Po zakończeniu prac tablice powinny być zdjęte i zakaz przestaje obowiązywać.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Dispar »

Zakaz wstępu a zakaz wjazdu to trochę odmienne zakazy. Kolega Marcello napisał, że wjechał do lasu ale nie napisał kto był właścicielem tego lasu i czym tam wjechał. W Lasach Państwowych obowiązuje całkowity zakaz wjeżdżania do lasu pojazdami. Gdyby sie upierać to można by uznać, że nie wolno wjeżdżać np, rowerem czy pojazdem konnym bo przy każdym zjeżdzie w las stoi znak drogowy - Zakaz Wjazdu a pod nim tabliczka - Nie dotyczy ALP (Administarcji Lasów Państwowych). Rowerzystów tez przecież obowiązuje przestrzeganie znaków drogowych :D . Ogólnie jednak zakaz dotyczy pojazdów silnikowych i jest dość rygorystycznie egzekwowany przez pracowników L.P.
Swego czasu zawsze przy pierwszym wyjeżdzie do P. Białowieskiej wstępowaliśmy do Nadleśnictwa gdzie otrzymywaliśmy roczne zezwolenie na wjeżdżanie do lasu w celu prowadzenia badń entomologicznych.
Dla kolegi Marcello jest tylko jedno wyjście - napisać prośbę do Nadleśnictwa umotywowaną potrzebą prowadzenia badań entomologicznych oraz np. tym, że każde stwierdzenie przy odłowach występowania większej ilości szkodników leśnych będzie zgłaszane do Nadleśnictwa.
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Marek Hołowiński »

cytuję z powyżej podanego linka, bo widać nie wszyscy tam zajrzeli:
"Wyjeżdżając na urlop w tereny leśne lub też jadąc choćby do lasu na grzyby pamiętajmy o tym, że jest bezwzględny zakaz wjazdu i parkowania pojazdów silnikowych na terenach leśnych. (Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb)

Zakaz ten sprecyzowany jest w w/w ustawie w artykule 29 paragraf od 1 do 3

Należy przy tym zwrócić uwagę na odmiennie sprecyzowany przepis ustawy, który mówi jednoznacznie, że na terenach leśnych poza drogami publicznymi, można wjechać tylko na drogi "oznakowane znakami dopuszczającymi do ruchu", co oznacza, że nie musi być wstawiony znak "zakazu" przy wjeździe na drogę leśną.
Należy o tym pamiętać, bo jest to najczęstszy problem zmotoryzowanych turystów, który niestety jest rygorystycznie egzekwowany przez Służbę Leśną. Problem może stanowić określenie drogi publicznej, na pewno są to drogi asfaltowe i z reguły drogi prowadzące do miejscowości. Jednak prawie zawsze drogi takie są oznakowane.

Dokładnie jest również sprecyzowany wjazd inwalidów, gdzie mówi się, że na teren leśny mogą wjechać pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. (Niestety sama legitymacja inwalidzka i znaczek inwalidy na szybie nie upoważniają do wjazdu i parkowania na terenach leśnych).

Paragraf 2 precyzuje zasady postoju pojazdów na terenach leśnych tylko w miejscach oznakowanych, ( komentarz do tego jest zbędny)."


Ponieważ w tym wątku wielokrotnie były mylone pojęcia zakazu wjazdu i zakazu wstępu pozwoliłem sobie dodać swój komentarz
Marek Hołowiński
Posty: 5058
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Wjazd do lasu.

Post autor: Marek Hołowiński »

Rozdział 5 "Ustawy z 28 września 1991r o lasach" precyzuje zasady udostępniania lasów:
Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami
publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane
drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się
pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach
oznakowanych.
3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących czynności służbowe lub gospodarcze:
1) pracowników nadleśnictw;
2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne Lasów
Państwowych;
3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie;
4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz funkcjonariuszy innych
organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny;
5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych
na obszarach leśnych;
6) właścicieli lasów we własnych lasach;
7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;
8 pracowników leśnych jednostek naukowych, badawczo-rozwojowych i doświadczalnych, w związku z
wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody;
9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków Krajobrazowych;
10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu lub inwentaryzację
stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.
4. Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w lesie wymagają zgody
właściciela lasu.
Art. 30. 1. W lasach zabrania się:
1) zanieczyszczania gleby i wód;
2) zaśmiecania;
3) rozkopywania gruntu;
4) niszczenia grzybów oraz grzybni;
5) niszczenia lub uszkadzania drzew, krzewów lub innych roślin;
6) niszczenia urządzeń i obiektów gospodarczych, turystycznych i technicznych oraz znaków i tablic;
7) zbierania płodów runa leśnego w oznakowanych miejscach zabronionych;
8 rozgarniania i zbierania ściółki;
9) wypasu zwierząt gospodarskich;
10) biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
11) wybierania jaj i piskląt, niszczenia lęgowisk i gniazd ptasich, a także niszczenia legowisk, nor i mrowisk;
12) płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt;
13) puszczania psów luzem;
14) hałasowania oraz używania sygnałów dźwiękowych, z wyjątkiem przypadków wymagających wszczęcia
alarmu.
2. Przepisy ust. 1 pkt 3 i 5 nie dotyczą czynności związanych z gospodarką leśną, a pkt 12-14 nie dotyczą
polowań.
3. W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się
działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1) rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2) korzystania z otwartego płomienia;
3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
4. Przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną, pod warunkiem że
czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo”