Melitaea ...

Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Melitaea ...

Post autor: Jarosław Wenta »

Oznaczyłem jako athalia. Teraz mam wątpliwości. Wszak u atalii obwódka tylnego skrzydła jest w kolorze sąsiadujących plam.
Beskid Niski, 01 lipca.
Załączniki
PP1040440.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (123.14 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Melitaea ...

Post autor: Kamil Mazur »

diamina
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Melitaea ...

Post autor: Aneta »

Jak napisał Kamil; cechą charakterystyczną oprócz ciemniejszego obrzeżenia są też czarne punkty na rudych polach przepaski.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Melitaea ...

Post autor: Jarosław Wenta »

Dzięki. Rozumiem, że chodzi o te ciemne plamy, które zaznaczyłem na 2 załączonych niżej fotkach m. diamina.
Załączniki
m.diamina
m.diamina
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.46 KiB)
m.diamina
m.diamina
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.82 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Melitaea ...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak, te kropki....

Jeszcze M.britomartis posiada ciemniejszą obwódke, ale ten gatunek jest niezmiernie rzadki, ciepłolubny, w niższych położeniach oraz M.aurelia, ale ją to już wogole trudno odróznić :-) nie ma kropek (jak diamina), tyle ze jest drobniejsza i pare jeszcze drobnych cech ....
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Melitaea ...

Post autor: Jarosław Wenta »

Dziękuję, Jacku za wyjaśnienie. Pozdrawiam.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Melitaea ...

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek Kurzawa pisze:Tak, te kropki....

Jeszcze M.britomartis posiada ciemniejszą obwódke, ale ten gatunek jest niezmiernie rzadki, ciepłolubny, w niższych położeniach oraz M.aurelia, ale ją to już wogole trudno odróznić :-) nie ma kropek (jak diamina), tyle ze jest drobniejsza i pare jeszcze drobnych cech ....
Nie uważam M britomartis za szczególnie rzadki gatunek, natomiast M aurelia zdecydowanie tak.
Po cechach zewnętrznych oba gatunki są nie rozpoznawalne. Trzeba wypreparować aparaty kopulacyjne. Można je rozróżnić też po stadiach preimaginalnych. Gąsienice żerują na innych gatunkach roślin.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Melitaea ...

Post autor: Marek Hołowiński »

poniżej fotki tych gatunków. M aurelia to okazy z przed wielu lat łowione m.in przez śp. Edwarda Palika w Puszczy Białowieskiej.
Załączniki
M athalia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.27 KiB)
M aurelia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (40.64 KiB)
M britomartis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.24 KiB)
M diamina.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.17 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melitaea ...

Post autor: PawełB »

a propos przeplatek - rozgryzł ktoś jak to jest z kolorami palp (czarne/brązowe/brązowo-czarne)?

- to podobno jedna z cech do odróżnienia aurelii - tak znalazłem w kilku kluczach. Gdzieś z kolei była informacja że te różnice dotyczą tylko jednej płci. Nie miałem okazji obejrzeć tego jednocześnie u wszystkich naszych gatunków w jakimś dobrze oznaczonym zbiorze. Czy te różnice są łatwe do wychwycenia i "powtarzalne"?
Marek Hołowiński pisze: Nie uważam M britomartis za szczególnie rzadki gatunek, natomiast M aurelia zdecydowanie tak.
Po cechach zewnętrznych oba gatunki są nie rozpoznawalne. Trzeba wypreparować aparaty kopulacyjne. Można je rozróżnić też po stadiach preimaginalnych. Gąsienice żerują na innych gatunkach roślin.
wydawało mi się ze wszystkie (tzn aurelia-atalia-britomartis) żerują m.in. na babce wąskolistnej i pszeńcach - Aurelia ma ZUPEŁNIE inne rośliny?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Melitaea ...

Post autor: Marek Hołowiński »

Motyle dzienne Polski, Atlas bionomii - Adam Warecki
M aurelia - Plantago media
M britomartis - Veronica longifolia, V spicata, V chamaedrys, V teucrium oraz Plantago lanceolata
M athalia - Plantago media, P lanceolata, Plantago major, Melampyrum pratense, M nemorosum, Veronica chamaedrys, V scutellata
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melitaea ...

Post autor: PawełB »

a skąd takie ograniczenie akurat dla aurelii? literatura wymienia jeszcze:
Babka lancetowata (plantago lanceolata), Pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum). Przetaczniki (Veronica ssp)

pokrywa się to z roślinami żywicielskimi pozostałych przeplatek, które raczej mają zróżnicowanie siedliskowe niż dotyczące roślin żywicielskich. Ja np. "osobiscie znalazłem Gąsienice atalii a pszeńcu gajowym Melampyrum nemorosum, którego np. nie wymienia wspomniane źródło

Nie wiesz jak to z tymi palpami? Masz ogromną kolekcję !!!
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Melitaea ...

Post autor: Marek Hołowiński »

Jestem właśnie po rozmowie z Adamem Wareckim. Otóż z jego obserwacji wynika że Melitaea aurelia żeruje tylko na Plantago media. Prawdopodobne jest też żerowanie na Plantago major. Ze względu na sposób żerowania młodych gąsienic wyklucza jako roślinę pokarmową Plantago lanceolata. Za nieprawdopodobne należy uznać też inne gatunki roślin wymienianych w starszej literaturze.
Melitaea britomartis jest związana z gatunkami z rodzaju Veronica, jak pisałem wyżej. Niemniej Adam stwierdził jedno stanowisko na południu kraju gdzie M britomartis żeruje na Plantago lanceolata.
Natomiast Melitaea athalia żeruje na wielu różnych gatunkach roślin, jak wyżej podałem.

odnośnie różnic w ubarwieniu palp nic nie wiem, Adam też. Uważam że jeśli nawet, to jest to cecha słaba.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melitaea ...

Post autor: PawełB »

Z całym szacunkiem, jednak na opinii jednego obserwatora trudno się opierać, zwłaszcza w wypadku tak rzadkiego (a raczej mało poznanego) motyla jak Aurelia. W końcu jako gatunek jest opisany od 150 lat i nie zakładałbym, że cała literatura europejska się myli.

cóż jest takiego niezwykłego w żerowaniu aurelii, że nie mogą żerować na babce wąskolistnej?
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Melitaea ...

Post autor: Adam Warecki »

Na obszarze Polski obserwowałem M.aurelia tylko na dwóch stanowiskach. Udało mi się zaobserwować cały cykl rozowojowy tego gatunku motyla. Rośliną żywicielską dla larw była Plantago media pomimo, że w tych biotopach występowała również P.lanceolata.
Badałem różne siedliska: suche i wilgotne obfitujące w różne rośliny . Niestety nie udało mi się zaobserwować na terenie naszego kraju M.aurelia w biotopach z M.nemorosum, gdzie występowały M.athalia i M.didyma, ani też w biotopach z Veronica sp., gdzie występowały M.athalia i M.britomartis.
Literatura europejska wymienia jako roślinę żywicielską dla larw M.aurelia przede wszystkim Plantago lanceolata oraz M.nemorosum i Veronica sp.
Osobiście nie neguję możliwości żerowania gąsienic tego gatunku motyla na w/w roślinach.
I tak jak napisał Paweł , obserwacje jednego autora są niewystarczające by opierać się jedynie na jego stwierdzeniu.
Rozumiem też Marka z którym miałem przyjemność oceniać biotopy na Polesiu z Veronica sp., gdzie oprócz M.athalia dość pospolita była M.britomartis. Nigdy ani Markowi ani też mnie nie udało się tam stwierdzić M.aurelia.
Może ktoś z kolegów badał M.aurelia w ich naturalnych biotopach w Polsce i ma swoje doświadczenia , może inne...

Sądzę , że jeśliby larwy tego gatunku motyla preferowały większą ilość gatunków roślin żywicielskich w POLSCE, to M.aurelia byłaby dość pospolita na terenie naszego kraju.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Melitaea ...

Post autor: Dispar »

Moim zdaniem fakt dużo częstszego występowania M aurelia w kraju w latach wcześniejszych wynikał z mylnych oznaczeń tego gatunku z M. britomartis. Na pewno nie był wtedy aż tak rzadki jak jest teraz ale duża część rekordów to pomyłka w oznaczeniu. M. birtomartis nad Bugiem oraz w przygraniczym pasie do P. Białowieskiej jest dość często spotykana.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melitaea ...

Post autor: PawełB »

Dzięki za info. Ja widziałem "prawdziwą aurelie" tylko raz nad Biebrza, to było miejsce które znalazł Krzysiek Frąckiel, w wilgotnym biotopie. Pewnie jego by się trzeba podpytać, ma tam parę km. z siedziby parku. Szkoda ze tu nie pisuje (może zagląda?)

Faktem jest, ze aurelia jest najrzadsza, ale raczej bym kojarzył to z jakimiś szczególnymi wymaganiami. Jakby nie spojrzeć, wiele modraszków czy satyridów ma dość pospolitych żywicieli, a jednak nie są za częste.

muszę gdzieś zebrać te dane o palpach i wkleję tutaj..

a i przy okazji - gratuluję atlasu, wiem coś niecoś ile to pracy :-)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Melitaea ...

Post autor: Dispar »

Paweł - pamietam, że sam miałes kiedys takie plany :D .
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melitaea ...

Post autor: PawełB »

no cóż, jak to mówią, mężczyznę poznaje się po tym jak kończy :-)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Współcześnie spotkany Melitaea aurelia Nick.

Post autor: Janusz S. »

Współcześnie spotkany Melitaea aurelia Nick.

Górny rząd,od lewej strony:
Chęcińsko – Kielecki Park Krajobrazowy, teren pagórkowaty, stanowisko dość suche,
Grzędy nad Biebrzą – średnio wilgotna łaka,
Szostaki nad Biebrzą /okolice/ – wilgotna łąka. Obserwacje pilotował Krzysztof F.
Dolny rząd - Policzna ad Hajnówka, okresowo sucha łąka, po prawej stronie 2 exx.M.diamina, latające na Biebrzą wraz z M aurelia.
W Polsce b.lokalny. Uważam, jak wcześniej napisał Darek, w czasach „historycznych” przy oznaczaniu był mylony. Jest też druga, zasadnicza przyczyna. Jak wiele innych gatunków, występuje na naturalnych łąkach. W związku z intensyfikacją rolnictwa, stosowaniem na łąkach nawożenia mineralnego i herbicydów niszczących rośliny dwuliścienne uważane za chwasty, ten i inne gatunki bezpowrotnie zanikają.
Załączniki
DSCF0871.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.87 KiB)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melitaea ...

Post autor: PawełB »

a coś wiesz o odróżnianiu na podstawie koloru palp?
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Melitaea ...

Post autor: Janusz S. »

PawełB pisze:a coś wiesz o odróżnianiu na podstawie koloru palp?
Tylko to, co spotkam w literaturze. Zaczynam od kopulatora, u samców oznaczenie na pierwszy rzut oka, nawet przez szkło powiększające. Ponadto jest przeciętnie najmniejsza z krajowych przeplatek i dlatego podpada.
Odnośnie palp można przeczytać w publikacji, która jest aktualnie na Forum, M.Koch "Wir.... str.145".
"Palpen fuchsrot".
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Melitaea ...

Post autor: Wiacek »

Czy ktoś próbował oglądać te gatunki w UV?
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Melitaea ...

Post autor: Janusz S. »

Wiacek pisze:Czy ktoś próbował oglądać te gatunki w UV?
Ja nie oglądałem,nie widziałem takiej potrzeby przy oznaczaniu.
Roman
Posty: 287
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 08:01
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Melitaea ...

Post autor: Roman »

Odświeżam temat...
Proszę o sugestie. Sam się trochę pogubiłem. Motyle łapane w pierwszej dekadzie czerwca w Kurzelowie DB 23 (świętokrzyskie). Na trzecim zdjęciu według mnie Melitaea diamina, ale nie mam stuprocentowej pewności. Natomiast dwie pierwsze fotografie to tylko przypuszczenia (athalia?). Proszę o pomoc w oznaczeniu. Z góry dziękuję.

pozdrawiam
Załączniki
Melitaea 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.42 KiB)
Melitaea 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.88 KiB)
Melitaea 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.92 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Melitaea ...

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak dla mnie, dobrze: 2 x athalia i 1 x diamina.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Melitaea ...

Post autor: PawełB »

popieram szanownego przedmówcę :-)
diamina ma tez charakterystyczną górę - silne przyciemnienie nasady tylnych skrzydeł i dość często tylko jeden wyraźny rzad plamek tworzący przepaskę.
Awatar użytkownika
krzysztof570630
Posty: 638
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 18:11
UTM: Umieszcz EA30
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Melitaea ...

Post autor: krzysztof570630 »

Przyłączam się do dyskusji i mam pytanie, czy cecha, którą nieudolnie przedstawiłem, może być cechą pomocną przy rozpoznawaniu gatunku?
Załączniki
5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.47 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nymphalidae”