Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Literatura traktująca o motylach (Lepidoptera)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Książkę oddałem do wydawnictwa jeszcze w październiku 2010. Właśnie otrzymałem pierwsze egzemplarze z drukarni, więc na sprzedaż jeszcze trzeba poczekać - nawet nie znam ceny.
Niestety, albo firma przygotowująca skład do druku, albo drukarnia, spaskudzili moje fotografie :cry:
Reasumując: z tekstu i układu jestem zadowolony. Zdjęcia, które miały być głównym atutem książki (pomyślanej jako fotoprzewodnik) są totalną porażką: http://krokus.tpn.pl/wenta/o_ksiazce.html.

Pod podanym wyżej adresem zamieściłem oryginały fotografii: jeśli kogoś zdziwią zdjęcia gatunków, których w Tatrach nie ma, wyjaśniam: są to fotografie z części omawiającej ogólną bionomię motyli.

Książka jest jedną z serii "Przyroda Tatr dla turystów" i jako taka nie miała być zbyt trudna w odbiorze. Informacje w niej zawarte są raczej ogólnej natury, często uproszczone. Nie jest ona więc żadnym źródłem wiedzy dla entomologów - jej zadaniem jest przekazanie ogólnych informacji na temat tego, które z motyli większych można zobaczyć w TPN, bez podania dokładnych miejsc. Początkowo była pomyślana jako 20-stronicowa książeczka ze zdjęciami górówek, dostojki pales i niepylaka. Z czasem wzbogaciła się o motyle górskie nocne, potem pozostałe często spotykane, a na końcu Wydawca namówił mnie na dość obszerny wstęp o bionomii i morfologii.

Dam znać, kiedy książka zostanie wprowadzona do sprzedaży.

Pozdrawiam (nieco skwaszony).
Załączniki
motpn_001.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.16 KiB)
motpn_002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.69 KiB)
motpn_002a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.8 KiB)
motpn_003.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.69 KiB)
motpn_004.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.46 KiB)
motpn_005.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.8 KiB)
motpn_006.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.14 KiB)
motpn_008a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.06 KiB)
motpn_009.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.32 KiB)
Mamil
Posty: 104
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 19:55
Lokalizacja: Lublin

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Mamil »

O będzie trzeba kupic :D
bartek.g

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: bartek.g »

A mozesz tutaj pokazac chociaz jedna strone, ktora poszla do drukarni? Chocdzi mi o plik, ktory dostala drukarnia.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jacek Kurzawa »

Gratuluję! Widać pasję. Żal tym wiekszy, gdy coś idzie nie tak. Ale i tak warto takie rzeczy robić, czytac, wędrować po górach i podziwiać widoki :-)

Wszedłem na Galerię z linku i wziąłem "dla treningu" trzecią fotkę z lewej, bo dostrzeglem na niej mgielkę, o ktorą zresztą nietrudno w górach (ultrafiolet, para wodna w powietrzu). Programem Helicon Filter (jest free) udaje mi się zdejmować to z niewielkim trudem, załączam efekt zabawy (czas 6-8 min.).
Najlepiej pobrać obie fotki i przeglądać je kolejno na podglądzie w trybie pełnoekranowym w jakiejkolwiek przegladarce plikow graficznych, można też otworzyć obie fotki w osobnych kartach przeglądarki i przeglądać je "Ctrl+TAB" :!:
Przed: i po: Zastosowane procesy to: Jasność (dodalem światła, odjąłem cienie, kompensacja zamglenia 9) Wyostrzenie 1 z redukcją halo, i redukcja szumów z nieba).
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Malko »

Gratuluje książki!! A czy sprzedajesz te egzemplarze co dostałeś od księgarni? i Jaka jest cena bo byłbym zainteresowany kupnem ?
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

bartek.g pisze:A mozesz tutaj pokazac chociaz jedna strone, ktora poszla do drukarni? Chocdzi mi o plik, ktory dostala drukarnia.
Takim plikiem nie dysponuję. Dostawałem jedynie pdf-y, które wyglądały całkiem porządnie - resztą zajmowało się Wydawnictwo. Przyznaję, że fotki w tych pdf-ach też były jakby za jasne i zwróciłem na to uwagę naszemu Redaktorowi, lecz uspokajał mnie, że to nie ma nic wspólnego z końcowym wydrukiem. Doświadczenie moje w dziedzinie wydawania takich rzeczy jest zerowe, ale tak myślę, że powinienem był dostać próbkę z drukarni ostatecznego wydruku?
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Jacku, wprawdzie widoczków robię mało, ale zainteresuję się tym programem. Dzięki za cenną wskazówkę
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Dawid_Masło pisze:Gratuluje książki!! A czy sprzedajesz te egzemplarze co dostałeś od księgarni? i Jaka jest cena bo byłbym zainteresowany kupnem ?
Cena jeszcze mi nie znana - jak napisałem: dam znać, gdy wejdzie do sprzedaży. A dostałem tylko 10 egzemplarzy autorskich, które właściwie już mam "zagospodarowane".
bartek.g

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: bartek.g »

Przed wydrukiem wykonuje sie tzw. proof. Jest to wydruk cyfrowy, ktory obrazuje jak bedzie wygladac ostateczna wersja. Przy niezgodnosci ostatecznego wydruku z oczekiwaniami, mozna sie na to powolac. Takie zabezpiecznie i dla drukarni i dla zamawiajacego.

Moze osoba, ktora przygotowywala publikacje do druku nie bardzo miala o tym pojecie. To co na monitorze ma sie srednio do tego co w druku - kolory sa inaczej opisane (CMYK/RGB), farba sie inaczej miesza, i wiele, wiele innych. Warto tez zapytac w drukarni co jak zrobic, bo czesto co drukarnia to inaczej - szczegolnie tyczy sie to czarnego.

Mowie to z perspektywy osoby, ktora 10 lat temu myslala, ze bedzie sie zajmowac dtp, ale na szczescie tak sie nie stalo ;)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Konto_usuniete »

w ramach uzupełnienia - Muzeum Tatrzańskie POLECA wystawę "Owady Tatr i Podtatarza" zbiór Mariana Bielewicza! Wystawę można oglądać w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, ul. Kościeliska 18, Zakopane. Wystawa czynna: 19 stycznia 2011 - 27 marca 2011, środa - sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00. Więcej informacji na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl Wystawa pokazuje ponad 500 gatunków owadów. Wzorowo spreparowane przez przyrodnika i muzealnika Mariana Bielewicza, umieszczone w dwunastu gablotach, a także pokazane na fotografiach, przybliżą zwiedzającemu świat owadów tatrzańskich.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Robert Rosa »

No gratulacje dla autora :!: :!: :!: Kolejna fajna pozycja na rynku :D
PS. Jacek, z tą próbą obróbki fotki chyba deko nie wyszło :P ... Helicon średnio się do tego nadaje raczej, po powiększeniu foty "poprawionej" na 400% pojawiła się "pixeloza" (efekt przeostrzenia foty krajobrazu, który nie musiał być ostrzony), wyprałeś z półtonów chmury, a mgiełka i tak do końca nie wyparowała :( - czyli efekt końcowy gorszy od oryginału... popróbuj to robić w Lightroom'ie lub PS'ie, korekcja jasnych i ciemnych partii zajmuje max. po 5 sek., poprawienie kontrastu 5 sek. itp.... obróbka da efekt dużo lepszy i zajmie góra 1 min. (wliczając nawet zabawę korekcją kolorów, która lepiej poradzi sobie z mgłą) :wink:
pzdr - RR
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

W sprawie tej fotki: szkoda wielka, że już nie dysponuję obrazem jpg, który został utworzony równolegle z obrazem raw, który z kolei posłużył do wykreowania zamieszczonego wyżej jpega. Zdjęcie było robione nieco pod Słońce, więc mgiełka musiała powstać, widoczny z prawej grzbiet był conajmniej ciemny, a niebo prawie białe. Tak więc uważam, że i tak nieźle wyszło. Tym niemniej przyznaję, że mój aparat znacznie lepiej nadaje się do makro niż do krajobrazów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jacek Kurzawa »

Robert Rosa pisze:No gratulacje dla autora :!: :!: :!: Kolejna fajna pozycja na rynku :D
PS. Jacek, z tą próbą obróbki fotki chyba deko nie wyszło :P ... Helicon średnio się do tego nadaje raczej, po powiększeniu foty "poprawionej" na 400% pojawiła się "pixeloza" (efekt przeostrzenia foty krajobrazu, który nie musiał być ostrzony), wyprałeś z półtonów chmury, a mgiełka i tak do końca nie wyparowała :( - czyli efekt końcowy gorszy od oryginału... popróbuj to robić w Lightroom'ie lub PS'ie, korekcja jasnych i ciemnych partii zajmuje max. po 5 sek., poprawienie kontrastu 5 sek. itp.... obróbka da efekt dużo lepszy i zajmie góra 1 min. (wliczając nawet zabawę korekcją kolorów, która lepiej poradzi sobie z mgłą) :wink:
pzdr - RR
Z ta obróbką to była zabawa, ktora zajęła mi kilka minut. Ostrzenie na pewno coś popsulo i potrzebne nie było, ale mozna byłoby to przypilnować, żeby nie wyszła pikseloza. Zresztą takich jpgów się nie powinno poprawiać (czyli dotykać). Przy wprawie z PS nie ma problemu żeby zrobić to samo a nawet lepiej dzieki pluginom (uzywam kilku o magicznym działaniu) i tu też się z Tobą jak najbardziej zgadzam.

I to nie było wymierzone przeciwko autorowi (żeby ktoś nie pomyslał), bo to kolejna pozycja, która wzbudza mój podziw i wielki szacunek dla pracy i pasji, z jaką została wykonana!
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Robert Rosa »

Spoko Jacek :wink: czepiam się , bo jestem upierdliwy :mrgreen: ... jak zawsze zresztą :lol:
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Adam Warecki »

Jarku mam już książkę...
Moje gratulacje! :)
Bardzo ciekawy przekaz tekstowy, orginalnie pokazane ujęcia zdjęć motyli i ich stadiów rozwojowych ...
Przeglądając tę pozycję , czytelnik zauważy ogrom pracy terenowej i nie tylko , włożony w przygotowanie książki.
Zdjęcia pomimo pewnych niedoskonałości -natury samego wydruku, są naprawdę wysokiej klasy.
Jarku znam z pracy w terenie wielu entomologów.... i muszę przyznać, iż Twoje dokonania w tak krótkim czasie są naprawdę imponujące.
Zachęcam Cię do dalszych obserwacji , może wspólnych dalszych badań , bo nie wszystko jest jeszcze dobrze poznane w omawianym temacie...
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Dzięki, Adam za miłe słowa. Już kilkanaście osób zapoznało się z moją książką (do sprzedaży wejdzie z pewnym opóźnieniem, bo obecnie trwają u nas wielkie przenosiny m.in. magazynów po likwidacji Gospodarstw Pomocniczych). Właściwie wszyscy są zgodni co do jakości tekstu - bardzo dobrze się czyta, ciekawie napisany. Z jednej strony duma mi pierś rozpiera, z drugiej - trochę mi dziwnie, że coś takiego popełniłem po tak krótkim czasie. Wszak pierwsze zdjęcia motyli zrobiłem w 2006 r. i było to zaledwie kilka niewyraźnych fotografii, które oznaczył mi prof. J.Buszko. W 2007 kupiłem kilka książek, zmieniłem aparat na lepszy i zacząłem biegać po łąkach. W 2008 zająłem się torfowiskami, w 2009 i 2010 Tatrami. W moim odczuciu trochę za szybko zabrałem się za tę książkę, ale za wydaniem jej przemówiło kilka czynników:
- po lecie 2010 miałem komplet zdjęć imago tatrzańskich motyli większych, w tym niepylaka apollo,
- zmiana sposobu finansowania Parków Narodowych groziła wstrzymaniem działalności Wydawnictwa,
- chciałem, by moja działalność zaczęła być postrzegana przez moich przełożonych jako poważna (choć półprofesjonalna) praca naukowa, a nie "bieganie z aparatem za motylkami".

Samo napisanie tej książeczki trwało zaledwie 4 tygodnie - znacznie dłużej trwały poprawki, uzgadnianie ułożenia tekstu i zdjęć itp. I mała anegdotka na koniec: po tym, jak książkę skończyłem pisać powiedziałem żonie: "Wiesz, fajną książkę napisałem. Sam ją chętnie przeczytam!". :-)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Książka już jest w sprzedaży. Cena została ustalona na 40 zł. Zakupu można dokonać za pośrednictwem strony internetowej Tatrzańskiego PN: http://www.tpn.pl/pl/poznaj/ksiegarnia/produkt/151/Motyle-Tatrzanskiego-Parku-Narodowego.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Malko »

Jest już dostępna dla "ludu" ?

A znalazłem :D pod tym linkiem widocznie źle to googlowałem wcześniej :/. A z tego co widzę to dopiero od wczoraj księgarnia wznowiła działalność :)

http://www.tpn.pl/pl/ksiegarnia/produkt ... Narodowego
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Janusz S. »

grzegorzb pisze:w ramach uzupełnienia - Muzeum Tatrzańskie POLECA wystawę "Owady Tatr i Podtatarza" zbiór Mariana Bielewicza! Wystawę można oglądać w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego, ul. Kościeliska 18, Zakopane. Wystawa czynna: 19 stycznia 2011 - 27 marca 2011, środa - sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-15:00. Więcej informacji na stronie http://www.muzeumtatrzanskie.pl Wystawa pokazuje ponad 500 gatunków owadów. Wzorowo spreparowane przez przyrodnika i muzealnika Mariana Bielewicza, umieszczone w dwunastu gablotach, a także pokazane na fotografiach, przybliżą zwiedzającemu świat owadów tatrzańskich.
Kilkakrotnie oglądałem zbiory motyli w Muzeum Tatrzańskim.Moim zdaniem znacznie ciekawszy ,a zwłaszcza reprezentatywny jest
zbiór śp.Batkowskiego.Znałem osobiście obu Panów.Śp.Bielewicz okazjonalnie funkcjonował w Tatrach.Inna sprawa,np.P.padalirius
nie ma nic wspólnego z Tatrami Polskimi -nie ten biotop.Z ciekawością oczekuję książkę,sądze,że ujęte będą "macra" unikalne,w
Polsce spotykane tylko w Tatrach.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Dispar »

Chyba niepotrzebnie Jarku umieściłeś jednak w tej książce zdjęcie tego I. podaliriusa. Z podobnego zdarzenia gdzie I. podalirius był umieszczony w przewodniku jako pokaz w tej chwili funkcjonuje jako gatunek wykazany z P. Białowieskiej.Za ileś tam lat ktoś niekumaty może to odmiennie zinterpretować.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Kamil Mazur »

Jarek zasłynął już dawno tutaj jako znakomity podglądacz i fotograf, więc czy podalirius jest charakterystyczny dla Tatr czy nie to bym się tam nie czepiał.

Zwrócę na coś innego uwagę, o czym Jarek pisze na stronie której link zamieścił. Otóż pisze, że nie uśmiercił podczas tych swoich obserwacji ani jednego motylka. To świadczy moim zdaniem o wysokim poziomie jako przyrodnik, bo z pewnością wielu tutaj się za takowych uważa, ale jak by ktoś zobaczył na żywca któreś Erebie (wiadomo o które konkretnie chodzi), czy inne unikaty to z pewnością pierwsze co to by sięgnął po siatkę ;) Ja też chyba bym się złamał mimo, że na serio szanuję kwestie ochrony gatunków.
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Zdjęcia podaliriusa (imago, poczwarki i gąsienicy) zamieściłem w części ogólnej, omawiającej morfologię i bionomię motyli w ogóle. W tej części dałem sporo zdjęć gatunków, które w Tatrach nie występują lub są spotykane sporadycznie. W takich przypadkach z reguły pisałem, że nie jest to gatunek typowy dla opisywanego obszaru.

Nawiasem mówiąc I.Podalirius jest od czasu do czasu widywany w granicach TPN (takie informacje uzyskałem od pracownika, który odróżnia go od P.machaon). Z pewnością są to loty dyspersyjne, o czym napisałem w książce. Cóż, jest to mój debiut książkowy - z pewnością nie ustrzegłem się mniejszych lub większych błędów.

Kamilu, dziękuję za słowa uznania. Nie chwytanie motyli to nie do końca zasługa mojej silnej woli - po prostu mi to nie potrzebne, bo nie tworzę kolekcji. A radocha przy fotografowaniu niektórych górówek była ogromna. A robiąc zdjęcia niepylakowi apollo na nowo odkrytym stanowisku głośno wrzeszczałem z radości (sic!). Co zresztą nie odstraszyło niedźwiedzi :-/

Pozdrawiam.
Załączniki
PP1070388a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.77 KiB)
PP1070389a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.52 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Kamil Mazur »

A czemu miało to odstraszyć miśki skoro one wiedzą, że jesteś "swój" :)
Pomyślały zapewne "eee to znowu Jarek".
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Kamil Mazur pisze:A czemu miało to odstraszyć miśki skoro one wiedzą, że jesteś "swój" :)
Pomyślały zapewne "eee to znowu Jarek".
Taaaa. Ten maluch na pierwszym zdjęciu właśnie trąca mamusię wołając: "Mamo, patrz! Jarek przyszedł!".
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Janusz S. »

Kamil Mazur pisze:A czemu miało to odstraszyć miśki skoro one wiedzą, że jesteś "swój" :)
Pomyślały zapewne "eee to znowu Jarek".
Włączę się do dyskusji.Jeżeli książka ma mieć aspekt naukowy,niestety musi być egzemlarz dowodowy motyla.Takie są reguły.
Kilka osób słyszało od pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego,iż widzieli niepylaka apollo.Lecz aby populacja mogła funkcjonować,musi być odpowiednio liczna.Do czasu,gdy niepylak apollo zasiedla Tatry Słowackie,sporadycznie będzie spotykany w Tatrach Polskich.Może też przez ograniczony okres funkcjonować nieliczna populacja,lub nastąpią zmiany klimatyczne i powróci.
Dość długo zajmuję się motylami i nauczyłem się nie dawać wiary informacjom ustnym.Motyle Tatr przez ponad 100 lat badało wielu wytrawnych lepidopterologów i żadnej wiadomości naukowej o żeglarku.Nie oznacza to,że kiedyś doleci pojedynczy osobnik i będzie wiarygodna,recenzowana informacja.Do Pienin nie jest daleko.
Witas

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Witas »

Jarosław Wenta pisze:Dość długo zajmuję się motylami i nauczyłem się nie dawać wiary informacjom ustnym.
Informacja ustna 10 lipca 2010 okolice dol Kościeliskiej wys 1150m - Maculinea arion
I teraz, ponieważ NIGDY ten gatunek nie był z Tatr podawany, wiarygodna czy nie?
Zaleciał czy stacjonarny?
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Wydaje mi się, że sporo zależy od tego, jaki gatunek był widziany. I.podalirius znany jest z lotów dyspersyjnych i wiadomo, że tarniny w Tatrach nie ma. Jest zatem oczywiste, że w Tatry co najwyżej zalatuje. Arion jest raczej "stacjonarnym" gatunkiem (tu niech się jeszcze specjaliści od modraszka wypowiedzą). Macierzankę na pobliskich kserotermach pewnie by znalazł, mrówy odpowiednie też mogą być. Osobiście mam wytypowane miejsce, które może zamieszkiwać - blisko miejsca, gdzie Witas go znalazł. Skazane zresztą na zarośnięcie...
Awatar użytkownika
Jerzy Zięba
Posty: 1166
Rejestracja: sobota, 16 czerwca 2007, 22:56
Lokalizacja: Pieniny
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jerzy Zięba »

Gratuluję ogromu pracy , zacięcia , świetnej książki.
Sam podobnie grasuje ale w Pieninach.
Pozdrawiam
JZ
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

Jerzy Zięba pisze:Gratuluję ogromu pracy , zacięcia , świetnej książki.
Sam podobnie grasuje ale w Pieninach.
Pozdrawiam
JZ
Dzięki, Jurku. Znam dobrze Twoją galerię. Od dawna zazdrościłem Ci stanowiska P.apollo. Teraz mam swoje, ale z zawiścią patrzę na fotografie Euplagia quadripunctaria. Eh! Nie można mieć wszystkiego na raz!

Pozdrawiam po sąsiedzku.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Janusz S. »

Witas pisze:
Jarosław Wenta pisze:Dość długo zajmuję się motylami i nauczyłem się nie dawać wiary informacjom ustnym.
Informacja ustna 10 lipca 2010 okolice dol Kościeliskiej wys 1150m - Maculinea arion
I teraz, ponieważ NIGDY ten gatunek nie był z Tatr podawany, wiarygodna czy nie?
Zaleciał czy stacjonarny?
Potrzebny jest wiarygodny dowód.Informacja ustna nie stanowi go,chyba ,że pochodzi od zaawansowanego lepidopterologa.Moim zdaniem inaczej nie jest wiarygodna.Swego czasu z Adamem Malkiewiczem opracowaliśmy publikację:
"Systematic annotated check-list of Polisch Geometridae /Lepidoptetera/" Pol.Pismo Entom., 10.July 1999,na której opiera się w atlasie Prof.Buszko,był recenzentem tej publikacji.Wyeliminowaliśmy 16 gatunków wcześniej podawanych w literaturze uznając,że dane są całkowicie niewiarygodne,kilka bardzo problematycznych pozostało.Taki sam problem miał Prof.Nowacki z Noctuidae.
Przepraszam,lecz jestem wyczulony na prawidłowość danych,tych błędnych trudno jest sprostować.Nawet folder dla turystów powinien być całkowicie wiarygodny,jak wcześniej napisał Darek.W Tatrach prowadziłem obserwacje przez około 15 lat.Uważam,
że informacja ustna dot.M.arion nie jest wiarygodna,motyl ten nie ma inkinacji do "zalatywania",a w oparciu o 1 motyla nie może funkcjonować populacja.Tak,czy inaczej,potrzebny jest dowód.
Ostatnio zmieniony środa, 16 lutego 2011, 15:07 przez Janusz S., łącznie zmieniany 2 razy.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Marek Hołowiński »

Janusz zgadzam się z Twoją opinią o wiarygodności danych.
Nawiązując do wątku: viewtopic.php?f=86&t=10882&start=160
zastanawiam się dlaczego nie sprawdziłeś aparatów kopulacyjnych Cucullia gnaphalii i balsamitae (okaz dość sfatygowany)? Choć wygląda że masz rację, pewność można mieć tylko po takim zabiegu.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Janusz S. »

Marek Hołowiński pisze:Janusz zgadzam się z Twoją opinią o wiarygodności danych.
Nawiązując do wątku: viewtopic.php?f=86&t=10882&start=160
zastanawiam się dlaczego nie sprawdziłeś aparatów kopulacyjnych Cucullia gnaphalii i balsamitae (okaz dość sfatygowany)? Choć wygląda że masz rację, pewność można mieć tylko po takim zabiegu.
Masz rację,w wolnym czasie to uczynię.Zwlekałem,mając też na uwadze,że wcześniej C.gnaphalii była już wykazana z tego stanowiska,a C.balsamitae z północno - wsczodniej Polski /Nowacki/.Oba motyle spotkałem w 1 ex.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Marek Hołowiński »

Właśnie, - uważam że tak rzadkie gatunki, kiedy w grę wchodzi podobieństwo do innych, muszą być sprawdzone.
Dopiero kiedy na danym stanowisku systematycznie trafia się taki gatunek, traktuję kolejne osobniki jako poprawnie oznaczone.
W swoim zbiorze niektóre wstępnie oznaczone po cechach zewnętrznych motyle, sprawdzam sprawdzam w wolniejszym czasie "po sezonie", lub kiedy ta informacja ma zostać upubliczniona.
Witas

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Witas »

Janusz S. pisze:Uważam, że informacja ustna dot.M.arion nie jest wiarygodna,motyl ten nie ma inkinacji do "zalatywania",a w oparciu o 1 motyla nie może funkcjonować populacja.Tak,czy inaczej,potrzebny jest dowód.
To gatunek prawem chroniony, więc jaki materiał dowodowy?
Ja nie mówię o populacji, tylko o zaobserwowaniu 1 szt (samica) na terenie Tatrzańskiego PN. A jakie ma gatunek inklinacje to już temat na inne rozmowy.
Witas

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Witas »

Dispar pisze:Chyba niepotrzebnie Jarku umieściłeś jednak w tej książce zdjęcie tego I. podaliriusa.
Jest to jedyne zdjęcie żeglarka :D w tej książce
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Dispar »

Jak już cytujesz to cytuj całość wypowiedzi bo to co podałes to jest manipulacja.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Janusz S. »

Witas pisze:
Janusz S. pisze:Uważam, że informacja ustna dot.M.arion nie jest wiarygodna,motyl ten nie ma inkinacji do "zalatywania",a w oparciu o 1 motyla nie może funkcjonować populacja.Tak,czy inaczej,potrzebny jest dowód.
To gatunek prawem chroniony, więc jaki materiał dowodowy?
Ja nie mówię o populacji, tylko o zaobserwowaniu 1 szt (samica) na terenie Tatrzańskiego PN. A jakie ma gatunek inklinacje to już temat na inne rozmowy.
Z tym materiałem dowodowym w postaci złowionego motyla gatunku prawnie chronionego to masz całkowitą rację.
Uważam, że wystarczy zdjęcie na tle środowiska. W parkach narodowych "wszystko"jest chronione, za wyjątkiem okazów pozyskanych w ramach tematów badawczych, co wymaga zgody Rady Naukowej i zezwolenia Dyrektora Parku Narodowego. Te zasady znasz, podaje je ewentulnie dla początkujących forowiczów. Pozdrowienia i gratulacje aktywności.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Janusz S. »

Janusz S. pisze:
Marek Hołowiński pisze:Janusz zgadzam się z Twoją opinią o wiarygodności danych.
Nawiązując do wątku: viewtopic.php?f=86&t=10882&start=160
zastanawiam się dlaczego nie sprawdziłeś aparatów kopulacyjnych Cucullia gnaphalii i balsamitae (okaz dość sfatygowany)? Choć wygląda że masz rację, pewność można mieć tylko po takim zabiegu.
Masz rację,w wolnym czasie to uczynię.Zwlekałem,mając też na uwadze,że wcześniej C.gnaphalii była już wykazana z tego stanowiska,a C.balsamitae z północno - wsczodniej Polski /Nowacki/.Oba motyle spotkałem w 1 ex.
Właśnie przerobiłem kopulatory.C. gnaphalii -100%.Wyszło też, że jest to C. balsamitae,chociaż oznaczanie na podstawie kopulatora jest trudne .Za gatunkiem tym /teoretycznie można pomylić go z C.umbratica/ mogą przemawić też cechy zewnętrzne.
Motyl wyrażnie mniejszy,węższe przednie skrzydła.
Witas

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Witas »

Janusz S. pisze:Uważam,że wystarczy zdjęcie na tle środowiska.
Miałem problem żeby złapać w siatkę i sprawdzić co to :D , a co dopiero zrobić zdjęcie!
Janusz S. pisze:W parkach narodowych "wszystko"jest chronione,za wyjątkiem okazów pozyskanych w ramach tematów badawczych,co wymaga zgody Rady Naukowej i zezwolenia Dyrektora Parku Narodowego
Nie tylko, jest jeszcze minister środowiska. A to droga przez mękę.
viewtopic.php?f=40&t=12770
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jakub Liberski † »

Jarku - gratuluję wydania tej pozycji :-) Książkę otrzymałem dziś i pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. W nawiązaniu do dyskusji o celowości/bezcelowości umieszczenia niektórych gatunków w książce, moje zdanie jest takie, że nie umniejsza to absolutnie wartości tej pozycji. Nie jest to wszak monografia motyli TPN, tylko pozycja z serii "Przyroda Tatr dla turystów" - czyli lokuje się w półce wydawnictw popularno-naukowych. Jak na takie "zaszufladkowanie", pozycja jest rewelacyjna - warstwa tekstu bardzo dobra - przekazuje bardzo dużo informacji dla miłośników przyrody, niekoniecznie związanych z tym zawodowo. Mogę powtórzyć, za osobami powyżej - zarówno w tekście jak i - przede wszystkim w fotografiach - widać tu Twoją wielką pasję, zaangażowanie i włożony wkład pracy :-) Książka jest również doskonałym przykładem, że jak się chce coś zrobić, to po prostu można :-)
Jarku, napisz coś więcej o stosowanym przez Ciebie sprzęcie.
bartek.g

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: bartek.g »

http://krokus.tpn.pl/wenta/galerie/sprzet/index.html
Chyba, ze o jakis inny sprzet chodzi, to nie wiem ;)
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Jarosław Wenta »

bartek.g pisze:http://krokus.tpn.pl/wenta/galerie/sprzet/index.html
Chyba, ze o jakis inny sprzet chodzi, to nie wiem ;)
No, tak naprawdę to jeszcze jest kilka niezbędnych elementów, które często dźwigam codziennie w plecaku, bo nie warto mi ich wyjmować (apteczka, nóż, opaski na kolana, pojemniki na znaleziska, kijki składane, czołówka, zegarek z kompasem i wysokościomierzem, mały komplet przyborów do szycia) - pełen survival ;-)

Do tego porządne buty ze skóry (bez membrany!!!), skarpety trekingowe, portki z rip-stopu z wiecznie pełnymi kieszeniami cargo, komplet kompletnie odbarwionych t-shirtów (mogę złachać kilkadziesiąt podczas sezonu) no i kapelusz (założenie go na łeb zawsze sprawia, że czuję powiew nowej przygody). I znowu zatęskniłem za wiosną. Hej!
Awatar użytkownika
Tomasz Niedźwiedzki
Posty: 520
Rejestracja: piątek, 20 lipca 2007, 21:38
Lokalizacja: Rzym
Kontakt:

Re: Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego

Post autor: Tomasz Niedźwiedzki »

Używam tego samego Panasonica :wink:
A propos wiosny - we wtorek wyprawiłem się w teren, widziałem jakąś sówkę i zawisaka; rozstawiłem przynętę ale nic nie przyleciało. Trzeba próbować dalej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Literatura - motyle”