Caryocolum pullatella prośba o info;)

"Mikra z wydatnymi głaszczkami" (Gelechiidae, Coleophoridae, Elachistidae, Oecophoridae i inne)
broda
Posty: 59
Rejestracja: środa, 6 stycznia 2010, 11:46
Lokalizacja: Wrocław

Caryocolum pullatella prośba o info;)

Post autor: broda »

Witam!

Mam problem podobny jak w wątku: viewtopic.php?t=12491 , ale tym razem dotyczący Caryocolum pullatella. Trafiłem na ten gatunek w bazie funet.fi gdzie znajduje sie info jakoby gatunek ten był monofagiem Dainthus superbus, podobna informacja jest na stronie lepidoptera.eu ale w necie znalazłem tez informacje ze rozwija sie wyłącznie na Dianthus speciosus (dawiej D. superbus sp. alpestris) który jest gatunkiem typowo górskim (co kłuci sie z mapka rozmieszczenia motyla wykonaną na podstawie Distributional checklist prof. Buszko - gatunek notowany w polsce północno-wschodniej gdzie na 100% brak stanowisk D. speciosus). Jutro i na pewno w przyszłym tygodniu bede się krecił w okolicach biblioteki Instytutu Zoologi we Wrocławiu i byłbym niezmiernie wdzieczny za jakiekolwiek namiary co do żródeł informacji na temat biologi i rozmieszczenia tego gatunku. Aktualnie niebardzo wiem gdzie tego szukać. Z góry dzięki!!!
Pozdrawiam! :D
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7254
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Caryocolum pullatella prośba o info;)

Post autor: Rafał Celadyn »

G.Elsner.P.Huemer.Z.Tokar. Die Palpenmotten(Lepidoptera,Gelechiidae)Mitteleuropas.Bratislawa 1999.
"...Dianthus superbus (Caryophylaceae) (in Finland),vermutlich auch andere Futterpflanzen"
...więc być może ,nie jest to taki wybitny monofag,i w zależności od szerokości geograficznej może pojawiać się na innych roślinach...ale ja niemieckiego uczyłem się 15 lat temu :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „GELECHIOIDEA”