Drapieżna muchówka z biedronką

Łowikowate
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Drapieżna muchówka z biedronką

Post autor: Tomasz G. »

Czy to częsty widok? Ta muchówka chyba dorwała ją w locie albo tuż po lądowaniu bo sprytnie ominęła pokrywy wgryzając się pomiędzy-inaczej chyba nie dałaby rady jej ubić? (w trakcie robienia zdjęć biedronka chyba jeszcze żyła i muchówka ładnie pozowała skupiając się na jej utrzymaniu)

Obrazek
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Drapieżna muchówka z biedronką

Post autor: FoFa »

Biedronki to mi żal, widać nawet jak z niej coś wyleciało, ale za to super zdjęcia i ciekawe znalezisko
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Drapieżna muchówka z biedronką

Post autor: Tomasz G. »

To jest hemolimfa o trujących właściwościach-wydzieliła ją specjalnie. Ale na muchówce to chyba nie zrobiło wrażenia. tym "częstym widokiem" chodzi mi o to czy często się zdarza ze drapieznik pokona pancerz biedronki.
Ostatnio zmieniony sobota, 21 sierpnia 2010, 18:54 przez Tomasz G., łącznie zmieniany 1 raz.
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Drapieżna muchówka z biedronką

Post autor: FoFa »

Tomasz Grzegorczyk pisze:To jest hemolimfa o trujących właściwościach-wydzieliła ją specjalnie. Ale na muchówce to chyba nie zrobiło wrażenia.
O biedronkach jeszcze nic nie wiem, ale teraz już się czegoś ważnego dowiedziałam. teraz przynajmniej domyślam się co to za plamki zostawia i co tak śmierdzi ;)
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Drapieżna muchówka z biedronką

Post autor: Tomasz G. »

Zapomniałem spytać - co to za gatunek?
Awatar użytkownika
Jarosław Wenta
Posty: 2186
Rejestracja: środa, 9 lipca 2008, 14:21
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: Drapieżna muchówka z biedronką

Post autor: Jarosław Wenta »

Muchówka, to może jest Wierzchołówka żółtowłosa (Laphria flava) z łowikowatych. Według moich obserwacji często siada na suchych pniach, gałęziach. Wykonuje loty patrolowe, w trakcie których poluje. Lubi biedronki ;-)
Załączniki
P1400903.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.03 KiB)
PP1000370.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.84 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Drapieżna muchówka z biedronką

Post autor: Tomasz G. »

POdobne,ale moja jest stara chyba-ma mało włosków na tułowiu i końce skrzydeł wybrakowane.
"Według moich obserwacji często siada na suchych pniach, gałęziach. Wykonuje loty patrolowe, w trakcie których poluje."
Teren na, którym ją znalazłem się w to wpasowuje-mocno nasłoneczniona polana powstałą przez ścięcie kilkunastu drzew i z biedroną siedziała na jednym z tych wyschniętych pniaków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Asilidae”