owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Dyskusje na temat funkcjonowania forum w starszej wersji phpBB 3.0.14. Uwaga: mogą już być nieaktualne.
ifar15
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 18:44
Lokalizacja: Kraków

owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: ifar15 »

Witam ponownie. Mam nadzieję że mogę liczyć na waszą pomoc. Powiedzcie mi proszę co to jest mimo iż zdjęcie jest bardzo słabej jakości. Będę bardzo wdzięczny.

Obrazek

Bardzo białe skrzydła, wyglądała niczym biała pestka dyni lub czegoś innego pozostawiona na liściu.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

http://www.paranormalium.pl//tokrzyskie-lasy-t7182.html

Koniecznie pomagajcie koledze w jego wiekopomnych dziełach. Jestem lekko zszokowany, więc nie pomogę tym razem :P
ifar15
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 18:44
Lokalizacja: Kraków

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: ifar15 »

hmm jaki masz nik na paranormalium? a tak w ogóle to dzięki za reklamę kolego.
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: red45 »

A co konkretnie bada twoja grupa badawcza?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kalisiak pisze:http://www.paranormalium.pl//tokrzyskie-lasy-t7182.html
Koniecznie pomagajcie koledze w jego wiekopomnych dziełach. Jestem lekko zszokowany, więc nie pomogę tym razem :P
Tekst na poziomie podstawówki, "grupa badawcza" (jednoosobowa :)) ubawiła mnie do łez. Dołączyłem stonę do zablokowanych, żeby nigdy nie tracić czasu na czytanie podobnych wypocin.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Aneta »

Czy skłonność do paranormaliów musi powodować też paranormalną ostrość? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Tomasz G. »

Grzegorz Banasiak pisze:
Jacek Kalisiak pisze:http://www.paranormalium.pl//tokrzyskie-lasy-t7182.html
Koniecznie pomagajcie koledze w jego wiekopomnych dziełach. Jestem lekko zszokowany, więc nie pomogę tym razem :P
Tekst na poziomie podstawówki, "grupa badawcza" (jednoosobowa :)) ubawiła mnie do łez. Dołączyłem stonę do zablokowanych, żeby nigdy nie tracić czasu na czytanie podobnych wypocin.
Też mi się podobało :D. Ale skoro ubawiła to może warto nie blokować ? śmiech to zdrowie :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Aneta pisze:Czy skłonność do paranormaliów musi powodować też paranormalną ostrość? :mrgreen:
Ja wiem czy to ostrość paranormalna ?
Fajnie, że różni ludzie piszą, ale fajnie też jeśli to ma sens, fajnie jeśli ktoś trochę poczyta zanim napisze, troszkę pomyśli. Słowne "skarcenie" - mam nadzieję - ma jakiś element edukacyjny, jeśli wniosków brak (a po ilości postów - widać, że brak) to można się tylko załamać. Nie wiem czy specjaliści, którzy mogą wiele wnieść do forum zechcą przekopywać się przez setki postów i wątków rozmaitych "jednoosobowych grup" :) badawczych. Osobiście sądzę, że powoli tracimy charakter forum entomologicznego gdzie toczy się dyskusja o owadach, entomologii, zbiorach, technikach czy metodyce. Zamiast tego zajmujemy się zdjęciami plamek, rozymytychch owali czy innych tego typu obiektów. Jest tu parę osób spoza Polski, które próbują rzeczowo zabierać głos i jest to bardzo miłe. Jeśli oni potrafią być rzeczowi to czemu nie wymagać tego od "tubylców" ? Mnie bardzo brakuje rzeczowych polemik entomologicznych, konkretnych doniesień i informacji, edukacji entomologicznej, recenzji literatury... i zapewne będzie tylko gorzej. Nawet jeśli pojawi się coś interesującego to utonie w zalewie bardziej "onetowych" niż entomologicznych postów.

Wiem, wiem, były już dyskusje na ten temat, niestety nic nie wniosły, merytorycznie spadamy dalej...
ifar15
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 16 maja 2010, 18:44
Lokalizacja: Kraków

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: ifar15 »

Nie mam zamiaru się z nikim kłócić. Grupa nie jest jednoosobowa ale nie będę nikogo do tego przekonywał. Myślałem że znajdę tu ludzi rzetelnych i znających się na rzeczy i moje przypuszczenia potwierdziły się za pierwszym razem. Teraz natomiast widzę że każdy ma do mnie pretensję o to co robię. Może pomyliłem się co do tego forum a może to ze mną jest coś nie tak. nieważne. Dziękuję za dotychczasową pomoc i oznajmiam że nie potrzebuję jej już więcej. Myślałem że zajmiecie się identyfikacją a nie nabijaniem się z mojego "tekstu na poziomie podstawówki". W każdym razie dziękuję i żegnajcie.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na cóż, ja tam nie żegnam. Zapraszam z lepszymi zdjęciami i bez takich legend jak z tą "grupą". To, że ja nie rozumiem związku paranormaliów z zupełnie normalnymi (choć nieostrymi) owadami, to pewnie mój problem. Staram się być tolerancyjny i staram się nie wtrącać do nie moich spraw. Ale przedstawianie się pod nickiem, że jest się członkiem "grupy badawczej Gamma" na forum, które jednak gdzieś w tle odwołuje się do metody naukowej, przekracza moje zdolności powstrzymywania się od wypowiedzi. Nawet mimo mojego upodobania do pure nonsensu i surrealizmu.
Wiem, wiem, były już dyskusje na ten temat, niestety nic nie wniosły, merytorycznie spadamy dalej...
Grzegorz, trochę zależy, do kogo się porównujemy. Jakie forum zechciałbyś podać, jako ten lepszy przykład?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek Kalisiak pisze:Grzegorz, trochę zależy, do kogo się porównujemy. Jakie forum zechciałbyś podać, jako ten lepszy przykład?
Wystarczy za przykład nasze forum sprzed 3-4 lat, prawie same konkrety i dość merytoryczne. Nie ma ściśle naukowego forum w polskim internecie, które w końcu nie traci polotu. My nie jesteśmy wyjątkiem. Powiedz sam, który z naukowców ma czas i ochotę przekopywać się przez większość postów (choćby po to, żeby oznaczyć je jako przeczytane i sprawdzić czy zawierają coś ciekawego). Zwróć uwagę, że coraz rzadziej zabierają oni głos albo wręcz już odpuścili.

No i ci obrażalscy "nowi". Napisze taki post, wstawi zdjęcia kilku plamek a na koniec obrazi się, że ktoś ośmielił się zwrócić mu uwagę. Schemat jest ciągle ten sam, wiele już było takich. Odejścia takich osób nie żałuję (bez zbędnej słownej dyplomacji) - to po prostu nie ma sensu. Mnożą się posty "Do oznaczenia" gdzie są dwa posty, jeden zawiera 20 zdjęć i drugi kolejne 20 zdjęć. Część zdjęć ze "strzelonym" oznaczeniem. To zostaje w sieci i stanowi źródło błędów ze wskazaniem na entomo.pl ... nie wiem czy w nikim nie wywołuje to jakichś refleksji ?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Obserwuję forum czeskie i włoskie. Tam też dominują zdjęcia do oznaczenia. O włoskim powiedziałbym, że zdjęcia są duuuuuu..żo lepsze i jest sporo osób, które chętnie i DOBRZE oznaczają wszystko! Ale jakichś nadzwyczajnych dyskusji naukowych to tam nie ma za dużo. Taka jest natura i poważnej pracy nad jakąś grupą i forum, jako medium komunikacyjnego. Nie koniecznie idą w parze. Ciekawe, co pisują na forum entomologicznym w Burkina Faso :P
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16290
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno
Podziękowano: 2 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Aneta »

No i tradycyjnie powraca temat czy mamy być tylko hermetycznym forum dla specjalistów, czy winniśmy też pełnić rolę edukacyjną dla laików. Tyle że jeśli nie my, to kto? A potem będą powstawać takie alarmistyczne wątki, jak ten niedawno założony przez Jona...

Ale co do fatalnych zdjęć wrzucanych przez obrażalskich, tu się zgodzę. Jeżeli ktoś nie potrafi przyjąć słusznej krytyki, szkoda na niego czasu.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Aneta, tu nie chodzi o hermetykę, tylko o to, żeby nowe osoby stosowały się do pewnych zasad i tematyki.
Lepiej edukować mniejszą grupę ale skuteczniej... a może ze mnie na starość taki zgred się robi... :) :)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, edukować to można dzieci w szkole. A na forum jest wolność :D :D :D Można tylko dawać przykład i podawać pomocną dłoń. A jak chcesz edukować, to idź na nauczyciela :P
Jedyne, co ja bym postulował, to wyznaczanie reguł i ich egzekwowanie.
Witas

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Witas »

Jacek Kalisiak pisze:Obserwuję forum czeskie i włoskie. Tam też dominują zdjęcia do oznaczenia. O włoskim powiedziałbym, że zdjęcia są duuuuuu..żo lepsze i jest sporo osób, które chętnie i DOBRZE oznaczają wszystko!:P
A może po prostu mają na to czas! Po 3 tygodniach wszedłem na forum i z kopa odpaliłem funkcję "przeczytane". Nawet nie próbuję przebić się przez zwały postów pt "Pomocy - oznaczanie" Zero inwencji...
Natomiast co do oznaczania WSZYSTKIEGO, no cóż, mamy alfy i omegi wiedzy.
Jakość zdjęć? Mistrzem aparatu nie jestem, mam o tym mgliste pojęcie i staram się nie wrzucać badziewia. Bo byłoby mi łyso. Niektórym brak samokrytycyzmu.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Widać źle to napisałem.
Na naszym forum też kilka osób aktywnie pomaga w oznaczaniu i chwała im za posiadaną wiedzę i chęć współpracy. Chciałem napisać, że np. na włoskim forum pojawiają się specjaliści od różnych grup i oznaczają owady praktycznie z całej zachodniej Palearktyki (na ile potrafię to odnotować :oops: ). Oczywiście pojawiają się tam słabe zdjęcia, ale średni poziom zdjęć i udzielających się specjalistów jest wyższy. Ale generalnie tematyka, zakres pytań i dyskusji są podobne. Tylko poziom jakby wyższy.
Cóż poprzez to chciałem przekazać? Że poziom wyznacza ogół uczestników forum. Poziom, to my wszyscy! Czy można zadekretować, zażądać żeby był wyższy? Śmiem wątpić. Pewnym lekarstwem może być zintensyfikowanie spotkań personalnych, twarzą w twarz, sympozjów, warsztatów. Tyle, że to miałoby być lekarstwo na co? Na moje, Grzegorza, Pawła i kilku innych osób frustracje?
Awatar użytkownika
red45
Posty: 788
Rejestracja: wtorek, 14 sierpnia 2007, 10:49
UTM: CC83
profil zainteresowan: Fotografia przyrody astronomia samoloty
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: red45 »

To ja może jakiś promyk nadziej spróbuje tutaj wypuścić :-) Pewnie sporo osób pamięta, jak jakiś czas temu pojawił się na forum Łukasz (luczek95) i kilkoma swoimi pierwszymi postami też kilku ludzi do siebie zraził. Ale jednak został, pogłębił wiedzę i teraz jest aktywnym uczestnikiem forum, który pisze sporo ciekawych rzeczy. Biorąc pod uwagę jego wiek, myślę, że to bardzo pozytywny objaw i duża w tym rola pomocnych ludzi z forum. Zresztą sam się tutaj też nauczyłem bardzo wielu ciekawych rzeczy. Reasumując - walor edukacyjny tego forum istnieje i ma się dobrze moim zdaniem.
Witas

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Witas »

red45 pisze:Pewnie sporo osób pamięta, jak jakiś czas temu pojawił się na forum Łukasz (luczek95) i kilkoma swoimi pierwszymi postami też kilku ludzi do siebie zraził. Ale jednak został, pogłębił wiedzę i teraz jest aktywnym uczestnikiem forum, który pisze sporo ciekawych rzeczy. Biorąc pod uwagę jego wiek, myślę, że to bardzo pozytywny objaw i duża w tym rola pomocnych ludzi z forum.
Jedno małe (może duże) ale... Jemu się chce. Szuka, dłubie i pyta. Nie mam nic przeciwko oznaczaniu motyli (w moim przypadku), ale jak widzę post z 20 zdjęciami i ZERO własnych chęci, to odechciewa mi się pisać. Natomiast, jeżeli widzę choć próby oznaczeń, to co innego. Sam po sezonie robię "pakiet" w gablocie i idzie to wszystko do weryfikacji. I uważam, że tak powinno być.
Parę osób, które robią tylko zdjęcia jeszcze 2-3 lata temu nie miało zupełnie pojęcia o motylach. Teraz proszą o weryfikacje i w wielu przypadkach idą dobrym tropem.
bartek.g

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: bartek.g »

Jako, ze od okolo 10 lat tworze internet to cos napisze, jak to mniej wiecej dziala.

Fora internetowe starzeja sie. Mowie tutaj o forach tematycznych, skupiajacych ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Na poczatku uzytkownicy wymieniaja sie informacjami ale z czasem, odchodzi sie od meritum, zaczyna sie rozmawiac o niczym, powstaje grupa znajomych, dosc hermetyczna, do ktorej nowej osobie, nieznajacej zasad jej funkcjonowania jest dosc ciezko dolaczyc/wpasowac sie (kobiece spolecznosci maja troche inaczej ;) ).

Forumula sie wyczerpuje, znajomisci przenosza sie do reala, czy np. maila badz jeszcze w inne wygodniejsze miejsca. Tak samo jak w innych wiekszych grupach i tutaj powstaja podgrupy, a w malej grupie latwiej sie kontaktowac w inny posob. Odchodzi sie od forum, bo przestaje byc potrzebne.

Dlatego warto wylapywac mlode osoby, dla ktorych jest to wszysko nowe, tak jak to dla nas kiedys bylo, aby napedzac forum ich entuzjazmem - nawet gdyby to bylo odkrywanie tego samego na nowo, to zawsze wpadnie cos nowego, zawsze osoba doswiadczona bedzie mogla dodac cos od siebie zainspirowana mlodsza.

Pamietajcie tez, ze po dluzszym czasie wiekszosc postow bedzie mozna podsumowac "przeszukaj forum", "bylo". Ale to nie o to chodzi. Forum internetowe to oprocz bazy danych, spolecznosc, a w niej musi sie cos dziac. Tutaj juz zahaczamy o moderacje spolecznosci, wiec sie zamkne bo i tak za duzo tekstu napisalem* - mialo byc tylko o 'ewolucji' forum.


* tak ilosc tekstu tez jest wazna, im dluzsza wypowiedz tym mniejsza szansa, ze zostanie przeczytana
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Almandyn »

Ze strony laika, czyli mnie, mogę w tym temacie powiedzieć, że jedno to pojaw ( masowy ) 'oznaczaczy' i zalew różnorakiej jakości zdjęć, a drugie to przestrzeganie reguł, dawno już utworzonych na potrzeby tego Forum. Bo jeżeli ktoś z nowych uczestników chce się czegoś nauczyć to reaguje pozytywnie na krytykę i stara się nie powtarzać błędów ( dostosowuje się ), a jeżeli nie jest tym zainteresowany to umieszcza, schematycznie wręcz, tak samo zatytułowane posty, tak samo z lakonicznym "proszę o oznaczenie" i czeka aż ktoś z uczestników napisze gotowca. I kto w tym momencie łamie zasady forum - oczywiście ten kto zdjęcia oznaczył! A dlaczego? Bo jedną z głównych zasad tego forum jest wiedza. Ze zdjęcia można oznaczyć owada, ale chodzi tu też o informacje gdzie zostało zrobione zdjęcie i w jakich okolicznościach ( zauważyłam, że prośby o podanie miejsca i daty zrobienia zdjęcia są bardzo często ignorowane ). Wtedy , tak rozumiem, czegoś się wszyscy uczymy. Czego się nauczy taki laik jak ja, jeżeli widzi, że nie trzeba się wysilać, szukać, opisywać itp, bo komuś innemu nie chciało się tego robić a oznaczono mu pięknie zdjęcia?

Jeszcze rok temu posty, które do zdjęć miały zewnętrzne linki lądowały w koszu. Podobnie traktowano posty, które nie wnosiły nic do zagadnień poruszanych w danym dziale. I było trochę przejrzyściej...Może to o to chodzi, trochę samodyscypliny, a udzieli się ona innym.

Wątek założony przez ifar15 jest tego przykładem. Gdyby wyjaśniono mu co powinien poprawić i jakie informacje przekazać, to może następny wpis byłby konkretniejszy.
Po co wnikać do czego potrzebna mu ta wiedza. Nie chcę się wymądrzać ale nie każdy skończył wydział Biologii na jakiejś tam uczelni a informacje o owadach potrzebne mu są tylko po to aby zaspokoić pojawiającą się w tej dziedzinie ciekawość. Tak jak to było w moim przypadku...
Załącznik do Regulaminu mówi :
10. Należy zdecydowanie unikać: osobistych wycieczek, kłótni (te powinno się bezwzględnie przenosić na priv.), niekulturalnego zachowania wobec innych forumowiczów (w tym protekcjonalnego i pełnego wyższości traktowania innych użytkowników).
11. Nie odpowiadaj na posty obraźliwe i zaczepne – to tylko zachęci trolla. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami.

To tyle. Jest mi głupio ze względu na ifara15, bo nie musiało się tak to skończyć...

Ala
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: tiktaalik »

Móglbym tu dodać kilka gorzkich słów pod adresem malkontentów, ale pozostanę tylko przy zaakcentowaniu poparcia dla wywodów J. Kalisiaka, Almandyn i bartka g.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ala, Twoje uwagi są pewnie trochę do mnie, więc jeszcze raz się wypowiem.

Są pewne granice absurdu. Jeżeli pojawia się kolejny post pod tytułem "owad do oznaczenia dla grupy badawczej", zawierający fatalne zdjęcie, którego niewielkim fragmentem jest coś, co prawdopodobnie jest owadem, to mnie interesuje, co to za "grupa badawcza". To po prostu przekracza zasady przyzwoitości. Mnie nic do tego, na jakim forum kto pisuje, jakie są jego pasje i zainteresowania. Ale jeżeli ktoś mnie się tak przedstawia, pokazuje takie "zdjęcia" i wymaga odpowiedzi, to czuję się w pełni uprawniony do wyjaśnienia sytuacji. Takie zachowania są po prostu nieakceptowane!

Zgadzam się, że forum ma problemy z moderacją. Ale znam też fora, gdzie:
- napisanie bzdurnego tytułu powoduje automatyczne skasowanie wątku
- nie podanie daty i przybliżonego miejsca obserwacji - wątek do kasacji
- pokazywanie zdjęć większej ilości gatunków w jednym wątku to ostrzeżenie, a następnym razem kasowanie
- nie umieszczenie zdjęcia bezpośrednio w wątku - do kasacji
- każdy błąd ortograficzny jest na czerwono poprawiany i obśmiewany, kończy się banem

Brak moderacji jest lepszy?
Zawsze popierałem zasadę, że nie ma obowiązku wypowiadania się w wątkach, lepiej się powstrzymać niż wdawać w kłótnie i wytykanie błędów. Ale ktoś taką rolę musi pełnić.
Po co wnikać do czego potrzebna mu ta wiedza.
Zgoda. Tylko w konsekwencji większość specjalistów przestała odpowiadać na głupie pytania, bo mają co robić. Oni też myślą i mają proste zdanie na ten temat. Seryjne tłuczenie zdjęć i zero woli do nauczenia się czegokolwiek to problem fotografa, a nie ich. Pięknie mieć witrynę pełną oznaczonych zdjęć. Ale albo trzeba to sobie zrobić samemu, albo nawiązać współpracę z ludźmi, którzy to umieją. Są osoby na forum, które chętnie i dobrze oznaczają. Ale czy taka "obsługa" pstrykaczy koniec końców dobrze służy forum? Każdy musi sobie odpowiedzieć sam, czego od forum oczekuje. I albo tu bywać, albo nie, jak to niestety część ludzi już uczyniła.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Idąc w kierunku rozwoju i starzenia się for internetowych o którym pisał bartek.g - podobało mi się i to ważny dla mnie głos. będę myślał nad tym jak nie dopuscić do:
1' - zestarzenia się Forum i opanowania go przez zamknięte kółko wzajemnej adoracji (oczywiscie bez obrazy :-) )
1'' - obrony Forum przed onetowcami, amotorszczyzną, laicyzmem pomieszanym z lenistwem i głupotą.

Co do postu Jacka (poprzedni) - całkowicie się ze wszystkim zgadzam. Bardzo dobrze to ująłeś. I jestem również przeciwnikiem oznaczania seryjnie klepanych zdjęć, bez zastanowienia, bez celu (!) i do tego Forum NIE POWINNO służyć.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Almandyn »

Jacku ( Jacek Kalisiak ) jeżeli tak odniosłeś mój post to trudno :? .
Forum daje możliwość wypowiedzenia się anonimowo ( z różnych względów) a kiedyś tę kwestię rozważał jon.
to mnie interesuje, co to za "grupa badawcza
A mnie nie, bo to nie moja sprawa.
Ale jeżeli ktoś mnie się tak przedstawia, pokazuje takie "zdjęcia" i wymaga odpowiedzi, to czuję się w pełni uprawniony do wyjaśnienia sytuacji
Rozumiem twój niepokój o Forum, ale ono sobie poradzi, chyba, że jesteś jednym z moderatorów...
pokazuje takie "zdjęcia" i wymaga odpowiedzi
Są osoby na forum, które chętnie i dobrze oznaczają. Ale czy taka "obsługa" pstrykaczy koniec końców dobrze służy forum?
Nikt na tym Forum nie jest zmuszany do dawania odpowiedzi komukolwiek, to jest kwestia dobrej woli. I chwała tym, którzy ją mają :D .
A ignorowanie postów , jak nazwałeś "pstrykaczy", może przymusi ich do zastanowienia się dlaczego tak się dzieje. I zmiany taktyki :wink:

Jeżeli chcesz być jednym z Moderatorów to wiesz z kim trzeba o tym pogadać, ale nic mi do tego...

Ala
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9511
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 2 times
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kurzawa »

Forum sobie "samo" nie poradzi. Samo Forum przyjmie tysiące postów i zdjęć i się samoistnie zrobi wielki śmietnik.
Dyskusja właśnie dotyczy tego jakie kryteria obrony przed tym przyjąć i jak nie dopuścić do zaśmiecenia Forum. Ilość moderatorów zostanie na pewno zwiększona, ale dobrze jest wypracować jakaś wyważoną politykę.
A ta dyskusja jest jak dla mnie bardzo konstruktywna.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Jacek Kalisiak »

Alu, to co napisałem, to tylko dla wyjaśnienia mojego stanowiska! Z większością rzeczy, które napisałaś się zgadzam lub co najmniej rozumiem.
A mnie nie, bo to nie moja sprawa.
Też to wielokrotnie pisałem. Wolno się powstrzymać od odpowiadania! Jednak w tym wypadku moim zdaniem przekroczone zostały normy przyzwoitości i takie posty szkodzą forum, a dobry poziom forum i możliwość spotkania na forum merytorycznie kompetentnych entomologów to dla mnie wartość ważniejsza, niż wolność pojedynczej osoby do łamania elementarnych zasad przyzwoitości. Zgadzam się, że powinni zareagować moderatorzy. Ale widać mam inny pogląd na tą sprawę niż ja. Jeżeli to ja złamałem jakieś zasady (wcinam się w nie swoje sprawy), to powinni kasnąć moje posty :mrgreen:
FoFa
Posty: 160
Rejestracja: czwartek, 12 sierpnia 2010, 18:31
Gender: women
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: FoFa »

Obserwuję ten post od początku i przeczytałam go z zaciekawieniem. Jestem tu zaledwie kilka dni i choć jestem laikiem to to forum wciągnęło mnie bardzo, spędzam tutaj czytając różne posty wiele czasu i choć to parę dni dopiero moja wiedza znacznie się powiększyła za co serdecznie dziękuję tym forumowiczom którzy wyciągnęli do mnie pomocną dłoń.
Niestety jestem tylko pstrykaczem a wiedza o owadach bardziej miała służyć mi ich namierzaniu czy rozumieniu ich zachowań w naturze. Lubię zaspokajać swoją ciekawość i wiedzieć co sfotografowałam albo dlaczego zachowywało się tak a nie inaczej.
Zanim tu trafiłam wyszukiwarka Google czasami mi pomagała ale zwykle były to zdawkowe informacje i często nie wiadomo czy zgodne z prawdą. Są jednak rzeczy o których nie dowiedziałam się niczego bo żeby zacząć szukać czasami trzeba wiedzieć gdzie tego szukać i dopiero tutaj po uzyskaniu kilku podpowiedzi udało mi się dowiedzieć czegoś więcej.
Jestem pewna, ze to forum to najlepsza rzecz na jaką trafiłam i dzięki jego życzliwym użytkownikom wiem już więcej niż wiedziałam przez całe swoje życie, ale niektóre wypowiedzi w tym poście dały mi do zrozumienia, że jednak tutaj nie jest miejsce dla mnie. Myślę wiec ze dobrze byłoby wstawić opcje "usuń konto". Z pewnością taka opcja spowoduje, ze wiele tych zaśmiecających postów zniknie samoistnie bez ingerencji moderacji i nie będzie problemu. Myślę ze ifar też skorzystał by w tej sytuacji z tej opcji, ja zresztą też.
Pięknie dziękuję tym wszystkim użytkownikom, którzy byli łaskawi udzielić mi odpowiedzi, naprowadzić na odpowiedni trop czy podać linki pomocne w dalszych samodzielnych poszukiwaniach.
Dziękuje również tym, którzy sprawili, że takie forum powstało i służy pomocą dla wielu niewiedzących gdzie się udać ze swoim pytaniem-problemem.
Pozdrawiam serdecznie
magda
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: tempelik »

I tak oto forum poraz kolejny się podzieliło... Uważam, że niektóre tematy nie powinny być poruszane, ale to uroki forum ;) Ten temat się przewijają przez już kilka wątków.
Ciągle się ucze i forum dużo mi pomogło, bo często ktoś dorzuca jakieś ciekawe spostrzeżenia ;)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: owad do oznaczenia dla grupy badawczej

Post autor: Grzegorz Banasiak »

tempelik pisze:I tak oto forum poraz kolejny się podzieliło... Uważam, że niektóre tematy nie powinny być poruszane, ale to uroki forum ;) Ten temat się przewijają przez już kilka wątków.
Ciągle się ucze i forum dużo mi pomogło, bo często ktoś dorzuca jakieś ciekawe spostrzeżenia ;)
E tam, zaraz się podzieliło, po prostu część osób widzi określone tematy inaczej i to wszystko. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy i sensownie zadaje pytania - to na pewno otrzyma odpowiedź. Możemy sobie tu gadać, narzekać ale jak trzeba pomóc to większość jest z marszu do tego gotowa. Oczywiście jeśli zdąży przed naszym forumowym Speedy Gonzalesem - Anetą :) :) :)
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Jak działa FORUM -ARCHIWUM”