Mikroskop stereoskopowy

Awatar użytkownika
Krzysztof Musik
Posty: 177
Rejestracja: niedziela, 24 maja 2009, 12:46
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice

Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Krzysztof Musik »

Witam. Mam małe pytanie dotyczące kupna binokularu. Znalazłem niezbyt drogi i posiadający dobre opinie (niestety tylko 2). Prosiłbym też o opinię tutaj co o tym myślicie. Dodam, że zajmuję się Heteroptera.

http://deltaoptical.pl/mikroskopy/mikro ... i,d49.html
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Moim zdaniem za mały zakres powiększeń, przydałby się "skok" np. co 5 (chociaż) a nie tylko 20x i 40x. Obejrzyj oferty na Allegro często bywają lepsze modele w podobnej cenie.

Na szybko znalazłem podobny 2x tańszy: http://www.allegro.pl/item633734610_%5E ... a_gsm.html
yezhee
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2009, 01:10
Lokalizacja: Dębe Wielkie

Post autor: yezhee »

A czemu nie
http://deltaoptical.pl/mikroskopy/mikro ... ,d390.html?
ma płynną zmianę powiększenia
i do tego możesz dodatkowo dokupić okulary 16x;
nie mówiąc o oświetlaczu pierścieniowym czy gęsią szyję:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... hp?id=1580
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Na Allegro pojawił się ciekawie wyglądający (z tych tańszych) binokular z torem wizyjnym umożliwiającym podłączenie aparatu. Przy tej cenie nie jest to chyba zły wybór ? Może ktoś ma taki i mógłby podzielić się uwagami i opinią o nim ?
http://www.allegro.pl/item1093185297_%5 ... mocja.html
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Podbijam temat prosząc znawców optyki o opinie.
Witas

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Witas »

yezhee pisze:Na Allegro pojawił się ciekawie wyglądający (z tych tańszych) binokular z torem wizyjnym umożliwiającym podłączenie aparatu
Wydaje mi się, że to ten sam binokular, króry polecał R. Dobosz w Brynku. Zapytaj Adama. Ale mogę się mylić. Tylko ta cena dziwna :?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Witas pisze:
yezhee pisze:Na Allegro pojawił się ciekawie wyglądający (z tych tańszych) binokular z torem wizyjnym umożliwiającym podłączenie aparatu
Wydaje mi się, że to ten sam binokular, króry polecał R. Dobosz w Brynku. Zapytaj Adama. Ale mogę się mylić. Tylko ta cena dziwna :?
Bo to jest promocja, moim zdaniem opłaca się za tą cenę kupić. W tej skali cenowej zoom i tor wizyjny - się nie zdarzają.
Niestety nie byłem przy tej rozmowie, szkoda... może zadzwonię do Rolanda.
Przemek Zięba

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Przemek Zięba »

No ta promocja to chyba obniżka o jakieś 100 zł. zawsze coś, seria XLT ma nawet całkiem dobra opinie i przyznam że sam rozważałem kiedyś zakup tego właśnie stereoskopu o którym słyszałem sporo dobrego. Można polecić bo chyba nic lepszego w tej cenie mając na uwadze sprzęt nowy nie uda się zakupić. Zwłaszcza z torem wizyjnym, który kapitalnie ułatwia prace.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przemek Zięba pisze:No ta promocja to chyba obniżka o jakieś 100 zł. zawsze coś, seria XLT ma nawet całkiem dobra opinie i przyznam że sam rozważałem kiedyś zakup tego właśnie stereoskopu o którym słyszałem sporo dobrego. Można polecić bo chyba nic lepszego w tej cenie mając na uwadze sprzęt nowy nie uda się zakupić. Zwłaszcza z torem wizyjnym, który kapitalnie ułatwia prace.
Jestem już bliski podjęcia decyzji, do tego modelu można dokupić okular z podziałką mikrometryczną (niestety drogie jest szkiełko kalibracyjne), okulary 20x i jeszcze sporo innych akcesoriów.
Przemek Zięba

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Przemek Zięba »

Te akcesoria są bardzo ważne, bo możliwość rozszerzenia możliwości (zwłaszcza w oparciu o ofertę krajową) to podstawa. ja ubrałem się w sprzęt amerykański, super - ale każdą pierdółkę muszę sprowadzać z USA, sporo już sprowadziłem ale i sporo zapłaciłem za przesyłkę i przez cholernych rygorystów z U.Celnego.
Ostatnio zmieniony środa, 30 czerwca 2010, 14:00 przez Przemek Zięba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przemek Zięba pisze:Te akcesoria są bardzo ważne, bo możliwość rozszerzenia możliwości (zwłaszcza w oparciu o ofertę krajową) to podstawa. ja ubrałem się w sprzęt amerykański, super - ale każdą pierdółkę muszę sprowadzać z USA, sporo już sprowadziłem ale i sporo zapłaciłem za przesyłkę i cholernych rygorystów z U.Celnego.
Dlatego właśnie zależy mi na Waszych opiniach, żeby nie odkrywać ameryki ponownie.
Wiadomo, że nie kupię sobie binokularu za 6000 + wyposażenie i chcę za umiarkowane pieniądze kupić coś możliwie najlepszego z możliwością rozbudowy i chociaż średniej jakości.
Przemek Zięba

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Przemek Zięba »

Jak jest dokładnie przestrzeń robocza tzn. przestrzeń pomiędzy obiektywem a stolikiem? Tym tez warto się kierować, by nie pozostało później 10 cm przestrzeni w której nie za bardzo da się manewrować - chociaż to raczej przy preparatyce...nie determinacji, niemniej ważne. Do oświetlania lepsza będzie typ ,,gęsia szyja", te oświetlacze wbudowane - diodowe sa słabe, ale to już szczegół.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przestrzeń robocza wynosi 8,8 cm, trochę mało ale przy obecnym binokularze nie mam więcej i już się przyzwyczaiłem.
Rysunki z wymiarami są tu: http://www.allegro.pl/item1093185297_%5 ... mocja.html
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Rafał Celadyn »

Ja znalazłem coś takiego http://www.prymus-mikroskopy.pl/product ... product=49 ,cena 590 pln.kiedyś widziałem identyczny tylko bez logo firmy za 430 pln.Oczywiście propozycja dla amatorów :wink: ,ale myślę ,że parametry są porównywalne...Na razie brak funduszy ,ale jeśli będę sie decydował ,to mój wybór padnie właśnie na ten model .
Pozdrawiam Rafał.
Ps.Jest jeszcze jeden identyczny ,tylko bez oświetlenia http://www.prymus-mikroskopy.pl/product ... product=48 za 366 pln...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał, parametry są diametralnie różne:
- powiększenie - tylko 20x lub 40x
- brak zoomu
- brak toru wizyjnego do aparatu fotograficznego
- brak oświetlenia gónego
- mniejszy stolik roboczy
Optycznie jest nieporównywalnie słabszy. Mnie zależy na możliwości robienia zdjęć, oczywiście inne parametry są też istotne. Bardzo przydatny jest zoom, jeśli popracujesz na mikroskopie, który jest w tę możliwość wyposażony - poczujesz różnicę.
Przez to, że nie mogę robić zdjęć mikroskopowych uciekają mi niesamowite możliwości dokumentowania hodowli koszówek, super ciekawe ujęcia będą musiały czekać na zrobienie do następnych okazji hodowlanych. Poza tym zdjęcia kopulatorów, skrzydeł, odnóży itp. umożliwiają wykonanie dobrych rysunków.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Kamil Mazur »

Co do XTL 101:
Nie jestem fachmenem w tej materii, bo sam niedawno prosiłem o porady mikroskopowe, dlatego nie będę się wypowiadał czy to dobry sprzęt czy nie. Niemniej powiem tyle, że chcąc oznaczać koszówki (a do tego pewnie będziesz go również używał) to nie licz na możliwość liczenia członów czułków co jest istotne (nawet z okularami x20), zupełnie nie licz na kolce na płytkach genitalnych samic Dahlica (do tego trzeba powiększenia kilkaset x, czyli mówiąc jaśniej samic Dahlica/Siederia nie oznaczysz tym sprzętem). Do badania łusek ze skrzydeł x45 to tak średnio wystarczy lepsze jest większe (czyli znowu okulary x20 by się przydały), ale genitalia się super preparuje. Do epifizy na nogach też wystarczy. Rozpinanie koszówek najlepiej mi pasuje łączne powiększenie około x4 więc x7 (czyli minimalne w xtl101) to już trochę dużo.

Na plus działa tor wizyjny - zrobisz zdjęcie i powiększysz je na kompie i już pomimo czysto cyfrowego powiększenia będzie widać to co było ukryte patrząc przez sam okular.

Co więcej, maksymalne możliwe powiększenie to 90 (o ile dokupisz okulary x20, a zobacz jaka jest ich cena). Za całość zapłacisz kasę rzędu 1700. Nie pamiętam ile okulary dokładnie kosztują, a coś mi świta, że rzędu ponad 100/szt, ale nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ceny: okular mikrometryczny 10x - 99 zł., okular 20x - 49 zł.

Ja wiem, że nie jest to optymalny sprzęt ale za te pieniądze jest w miarę przyzwoity, no i jest możliwość normalnego robienia zdjęć. Być może jutro będę mógł przetestować go "na żywo". Żeby kupić optimum do koszówek trzeba by wydać z 6000 + dodatki.
Większe powiększenia można spokojnie uzyskać na zwykłych i do tego tanich mikroskopach biologicznych.

Trzeba zobaczyć na czym pracowało się dotychczas i jaki skok jakościowy nastąpi. Ja mam teraz MBS-9, bez zoomu, ze skokową zmianą powiększenia na obiektywie, bez oświetlenia, maksymalne powiększenie 70x, minimalne 6x, bez możliwości robienia zdjęć.
Zupełnie inaczej wygladałaby ocena gdybym miał sponsora, ale ci wyginęli wraz z dinozaurami :)

Liczyłem, że Mietek coś napisze, On zna się na mikroskopach i Jego opinia bardzo by mi pomogła.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Ostatnio moja aktywność na forum spadła niemal do zera, a to z powodu nadmiaru pilnych spraw do załatwienia.
Odnośnie dyskutowanego mikroskopu stereoskopowego. Jest to konstrukcja bazująca na schemacie Greenough'a, co oznacza, że osie optyczne są w niej zbieżne pod kątem mniej więcej 7 stopni, przez co zdjęcia wykonane z wykorzystaniem tego mikroskopu obciążone będą błędem paralaksy (jest na to sposób, aby błąd ten wyeliminować — wystarczy obiekt pochylić tak, aby oś toru optycznego, poprzez który obiekt jest fotografowany była prostopadła do powierzchni obiektu); w mikroskopach typu CMO błąd ten można dość łatwo wyeliminować sprzętowo stosując uchwyt umożliwiający przesunięcie głowicy optycznej lub obiektywu tak, że obiektyw będzie pracował częścią centralną (podczas obserwacji stereoskopowej pracuje strefami brzeżnymi). Inną tego konsekwencją jest nierówna głębia ostrości od środka pola widzenia ku obwodowi, a także dość małe pole widzenia. Jest to mikroskop dość tani, stąd przypuszczenie, że optyka korygowana jest tylko achromatycznie, a to oznacza, że jest obciążony błędami odwzorowań barw (wokół obiektów mogą być mniej lub bardziej widoczne kolorowe, najczęściej purpurowo-niebieskie obwódki, szczególnie przy większych powiększeniach).
Cechą Charakterystyczną mikroskopów konstruowanych według schematu Greenough'a jest kompaktowa budowa i stałe zespolenie nasadki binokulartowej z głowicą optyczną. Wyklucza to możliwość stosowania modułów pośrednich, takich jak na przykład nasadka rysunkowa, czy oświetlacz współosiowy.
Podsumowując — mikroskop ten doskonale nada się do prostych prac preparacyjnych, oznaczania i wykonywania średniej jakości zdjęć (obciążonych błędami aberracji chromatycznej). Nie wiem, jaka jest jakość materiałów, z których jest wykonany i precyzja wykonania, ale... przy tej cenie chyba warto go kupić, oczywiście z zastrzeżeniem, że kupujący godzi się na niedogodności wynikające z cech konstrukcyjnych.
Ostatnio zmieniony środa, 30 czerwca 2010, 22:30 przez M. Stachowiak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki Mietku. Wiadomo przecież, że nie kupuję "mercedesa", oczywiście przy tej cenie trzeba przymknąć oko na niedogodności o których napisałeś. Generalnie mam zamiar używać go do kopulatorów, prostego oznaczania i zdjęć (kopulatory, łuski skrzydeł, odnóża, czułki itp.).

...A jak wygram w totka sprawię sobie profesjonalny :) :) :)
Awatar użytkownika
Piotr Pawlikiewicz
Posty: 612
Rejestracja: poniedziałek, 11 października 2004, 10:48
UTM: CC71
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Piotr Pawlikiewicz »

Mam taki używam go do preparacji motyli i wioślarek, optycznie wydaję mi się ok, trochę problem sprawia oświetlenie, nie można jego za wysoko podnieść by ustawić inny kąt padania światła, lepszym rozwiązaniem byłaby lampa pierścieniowa. W zestawie są dodatkowe żarówki. Nie wiem jak z robieniem tych zdjęć gdyż sprzedawca nie potrafił mi udzielić rady jaki mam adapter kupić by pasował do mojego Nikona d300, proponował kamerkę ale na to już nie miałem funduszy. Więc tu nie udzielę rady. W porównaniu z MBS jest skok jeżeli chodzi o jakość obrazu i o funkcjonalność. Powiększenie czułek P. betulina na największym powiększeniu przy binokularze 10x zajmował 2/3 pola widzenia, strata światła nie jest tez jakoś drastyczna na największym powiększeniu,.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Czy preparowałeś kopulatory ? Jak sprawuje się dolne podświetlenie ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Techniczne aspekty konstrukcyjne o których pisał Mietek opisane są tutaj: http://www.lmscope.com/produkt22/Stereo ... n_en.shtml
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No wreszcie mam sprzęt. Zmontowałem, pierwsze próby za mną.
Sprzęt sprawia wrażenie solidnego, wszystkie części (za wyjątkiem gumek ocznych) metalowe, dobrze spasowane, łatwe w montażu. Optyka w porównaniu do MBS-9 - jak sierp do kombajnu, zdecydowanie lepsza. Połączenie kamery z torem wizyjnym dość proste, instalacja driverów i software'u też. W komplecie ScopeImage Advanced z kluczem USB do zabezpieczenia. Możliwości programu dość duże ale na wiele godzin trzeba się poświęcić testowaniu różnych opcji.
Zrobiłem jedno zdjęcie płytki głowowej o szerokości ok. 0,6mm - lekko obrobiłem HeliconFilter, w weekend spróbuję zdjęć warstwowych. Oświetlenie - co będzie widać na zdjęciu - halogenowe mało rozproszone, nierównomiernie pokrywa pole wyzyjne, dolne wystarczająco dobre. Trzeba będzie pomyśleć o pierścieniowym.
W zakresie rozbudowy jest dużo możliwości, maksymalne powiększenie dostępne przy okularze 25x - to 225x - jak na binokular tej klasy to naprawdę dużo. Wraz ze wzrostem powiększenia spada odległość obiektywu od stolika. Ogólne wrażenia bardzo dobre, obawiałem się zbyt dużej ilości plastiku (którego praktycznie nie ma) i jestem jakością pozytywnie zaskoczony.
Załączniki
Płytka_reisseronia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (81.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Rafał Celadyn »

Okropne szumy....może to przez obróbkę?Chętnie obejrzałbym fotografię w pełnej rozdzielczości.
Pozdrówki Rafał.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:Okropne szumy....może to przez obróbkę?Chętnie obejrzałbym fotografię w pełnej rozdzielczości.
Pozdrówki Rafał.
To moja pierwsza nieudolna próba, szumy zapewne przez zbyt mocne wyostrzenie. Dzisiaj już nie będę robił prób z braku czasu, jak tylko coś zrobię podeślę Ci mailem.
Generalnie jest tak, że ostrość w okularze mikroskopu nie przekłada się na odpowiednią ostrość w kamerze, być może trzeba coś wyregulować, poustawiać, jeszcze nie wiem...
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Adam Larysz »

Niestety te kamerki mają spore ograniczenia optyczne i to co widać przez okular mikroskopu i obraz z kamery - to jak niebo i ziemia...
Ale masz Grzesiek o niebo lepiej niż przy MBS-ie :wink:
Przykładowo daję zdjęcie takiego samego obiektu, jak Grześka, robiony pod Nikonem SMZ 1500 i kamerką 2 Mpx. I tu też efekt jest daleki od zadowolenia, bo z tej kamery się po prostu więcej nie wyciśnie.
Załączniki
Reisseronia maska
Reisseronia maska
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.24 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Moja kamera ma 3MPix i pewnie wyciśnie się z niej więcej jednak warsztatu makrofoto nie da się opanować szybko, trzeba trochę poróbować, trochę źle porobić, poczytać, wyciągać wnioski i stopniowo będzie lepiej. W pewnym sensie trzeba dobrze "zrozumieć" optykę którą się dysponuje. Sporym problemem jest odpowiednie oświetlenie, po wczorajszych próbach doskonale rozumiem co miał na myśli Mietek pisząc o wadach konstrukcyjnych binokularów.

Nie masz wrażenia, że te płytki głowowe są jednak nieco inne ?

Adam, wczoraj wylęgła mi się druga samica A. helicoidella.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Adam Larysz »

Grzegorz Banasiak pisze:Nie masz wrażenia, że te płytki głowowe są jednak nieco inne ?

Adam, wczoraj wylęgła mi się druga samica A. helicoidella.
No są pewne różnice, ale to będzie jednak ten sam gatunek.

A samice A. helicoidella po prostu wypadają z koszyka?
Moje gąsienice już wszystkie przyprzędziły koszyki do podłoża i też czekam na wylęg.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tak samice wypadają z koszyków, ale sam nie wiem kiedy, najprawdopodobniej w czasie przesuwania/potrząsania pudełkiem w którym je trzymam, najgorzej, że nie można ustalić z którego koszyka wypadła nawet pod binokularem. Dzisiaj przełożę wszystkie do pojedyńczych pudełek, żeby wiedzieć z którego wyszła i przyjrzeć się koszykowi jak to wygląda.
Załączniki
Reiss_A.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.82 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Rafał Celadyn »

Nie wiem jakimi parametrami charakteryzują się takie kamery,ale mam pytanko:czy masz jakąś kontrolę nad ISO?
Pozdrawiam Rafał.
PS.To zdjęcie Adama po 5-cio minutowej obróbce jest w sumie do przyjęcia...
Załączniki
maska.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.39 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:Nie wiem jakimi parametrami charakteryzują się takie kamery,ale mam pytanko:czy masz jakąś kontrolę nad ISO?
Pozdrawiam Rafał.
Rafał - nie wiem jeszcze. Wszystko kontroluje soft, który trzeba dopiero rozpracować, przeczytać opasły Manual.
Jakiej obróbce poddałeś zdjęcie ? Tak ogólnie...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Rafał Celadyn »

Ogólnie, zaznaczyłem obszar poza maską narzędziem różdżka i podniosłem kontrast,resztę paprochów wyretuszowałem ręcznie ,podostrzyłem,poprawiłem balans bieli i saturacje,na koniec standardowo odszumiłem...

...To i tak nie jest to co ma być ,do tego potrzebne jest nieobrobione zdjęcie w pełnej rozdzielczości stąd moja prośba w poprzednim poście,nauczenie się obróbki zajmuje chwilę pod warunkiem znania podstaw fotografii...

...Jeśli chodzi o powyższe zdjęcia to zastanawia mnie ta "pixeloza",czy to efekt kompresji czy te kamerki tak mają...Widziałem na forum foty Marka Przewoźnego z kamerki i efekt był kosmiczny,a wiem że z tańszego sprzętu można uzyskać bardzo zbliżony -przy odpowiednio cierpliwym podejściu :wink: ,życzę powodzenia i czekam na efekty :) .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Robię właśnie dalsze próby i mam cholerne trudności z ustawieniem ostrości. Niestety to co widać w okularze nie przekłada się na obraz z kamery. Pozostaje ręczne ustawianie ostrości z podglądem na żywo na ekranie notebooka. Kiepsko to wychodzi. Być może problemem jest odświetlenie. Próbowałem montując kamerę w dodatkowym torze wizyjnym jak również w okularze. Efekt równie kiepski - czyli nieostre obrazy. Zdaję sobie sprawę z małej głębi ostrości przy makrofotografii, ale przynajmniej część obrazu powinna być ostra. Na pewno wynika to też z mojej słabej wiedzy w tym zakresie. Liczę, że Mietek coś podpowie - mając doświadczenie zapewne przechodził również i ten etap.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Grzegorz Banasiak pisze:Robię właśnie dalsze próby i mam cholerne trudności z ustawieniem ostrości. Niestety to co widać w okularze nie przekłada się na obraz z kamery. Pozostaje ręczne ustawianie ostrości z podglądem na żywo na ekranie notebooka. Kiepsko to wychodzi. Być może problemem jest odświetlenie. Próbowałem montując kamerę w dodatkowym torze wizyjnym jak również w okularze. Efekt równie kiepski - czyli nieostre obrazy. Zdaję sobie sprawę z małej głębi ostrości przy makrofotografii, ale przynajmniej część obrazu powinna być ostra. Na pewno wynika to też z mojej słabej wiedzy w tym zakresie. Liczę, że Mietek coś podpowie - mając doświadczenie zapewne przechodził również i ten etap.
Parfokalność
W mikroskopach stereoskopowych z układem optycznym zapewniającym ciągłą zmianę powiększenia (zoom) zasadniczą sprawą jest ustawienie parfokalności, to znaczy takie zgranie okularów z obiektywem, aby w całej rozciągłości zoom w okularach był utrzymany ostry obraz. Robi się to w ten sposób, że pierścienie regulacji dioptryjnej okularów ustawia się na „zero”, następnie ostrzy przy największym powiększeniu patrząc przez prawy okular, dostraja się ostrość w lewym okularze za pomocą pierścienia regulacji dioptryjnej, maksymalnie zmniejsza się powiększenie (nie przeogniskowując mikroskopu!) i dostraja oba okulary pierścieniami regulacji dioptryjnej. Po tej regulacji obraz po zogniskowaniu przy dowolnym powiększeniu po zmianie powiększenia powinien być ostry. Niestety, w tańszych modelach mikroskopów stereoskopowych układ zoom bardzo często „nie trzyma” ostrości i procedurę regulacji trzeba dość często powtarzać.

Sprzęganie kamery z mikroskopem
Jest kilka możliwych sposobów sprzężenia kamery z mikroskopem:
— za pomocą złączki C-Mount (najczęściej stosowane rozwiązanie w przypadku korzystania z dodatkowego toru optycznego — wizyjnego; w tym rozwiązaniu często wymagany jest dodatkowy adapter z układem projekcyjnym dostosowanym do długości przekątnej elementu światłoczułego kamery — 0,3x, 0,5x, 0,63x etc.),
— za pomocą łącznika T2 (dotyczy przede wszystkim aparatów fotograficznych sprzęganych z mikroskopem z wykorzystaniem fototubusa z wmontowanym układem projekcyjnym),
— poprzez gniazdo okularowe (tanie kamery fabrycznie wyposażone są w układ projekcyjny zamknięty w tulei, którą wkłada się do gniazda okularu zamiast okularu — kamera „staje się” okularem).
Zakładam, że kamerę sprzęgasz z mikroskopem za pośrednictwem pierwszego systemu (adapter projekcyjny z złączką C-Mount). W tym układzie obraz będzie ostro odwzorowywany na chipie kamery wówczas, gdy pierścień regulacji optycznej okularu mikroskopowego ustawiony jest na „zero”, a obraz obserwowany poprzez ten okular (o wspólnej osi optycznej toru wizyjnego i obserwacyjnego!) jest ostry (zogniskowany). Jeżeli tak nie jest, oznacza to, że układy wizyjny i obserwacyjny różnią się płaszczyznami ogniskowania i jest to bardzo poważna, trudna do zniwelowania wada konstrukcyjna mikroskopu. Jedynym ratunkiem w tym przypadku jest dostrojenie okularów za pomocą pierścieni regulacji dioptryjnej do ostrego obrazu z kamery obserwowanego na monitorze. Można też spróbować dostroić ustawienie kamery względem okularów za pomocą tulei dystansowej (z gwintem i pierścieniem regulacyjnym), ale nie do wszystkich typów mikroskopów takie tuleje są dostępne.

Oświetlenie
Oświetlenie oczywiście również ma bardzo duże znaczenie przy wykonywaniu zdjęć oraz podczas obserwacji. W sumie mikroskop jest urządzeniem przeznaczonym do „operowania” światłem. W stereomikroskopii powinno się używać raczej światła rozproszonego, a nie ostrego, bowiem to daje obrazy przekontrastowane, a zdjęcia są bardzo trudne do przetworzenia w późniejszej obróbce (traci się w nich bardzo dużo szczegółów).

Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu powyższe informacje będą dla Ciebie przydatne. Jeżeli nie, napisz precyzując konkretne pytania.
Pozdrawiam
MS
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Dzięki - taki tekst na pewno pomoże nie tylko mnie. Na początek poeksperymentuję z ustawieniami o których piszesz. Na tym etapie trudno postawić dalsze sensowne pytania na pewno jednak pojawią się one w najbliższym czasie.

edit: parfokalność dało się prawie ustawić, tzn. na najmniejszych powiększeniach (zoom) obraz jest delikatnie nieostry jednak w prawie całym zakresie zoom'u jest bardzo ostry. Trzeba chyba dokładnie jeszcze raz wszystko ustawić i powinno być ok.
Zdjęcia po zastosowaniu Twoich wskazówek wychodzą o niebo lepsze. Sprawy idą w dobrym kierunku - bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jestem po kolejnych testach. Okazuje się, że bardzo ważne jest oprogramowanie do obsługi kamery a raczej do zapisywania obrazów i ustawiania parametrów kamery. Dołączone do mojej kamery ScopeImage Advanced okazuje się bardzo kiepskie, prawie żadnych parametrów nie można ustawić przed zrobieniem zdjęcia. Zacząłem więc szukać czegoś innego i kolejny testowany program WebCam Companion 2 - okazał się o niebo lepszy. Oczywiście ciągle jestem niezadowolony z efektów - ostrość - jest jednak nieco lepiej niż poprzednio, zwłaszcza z nowym oprogramowaniem.

W związku z tym mam pytanie do posiadaczy kamer mikroskopowych - jakiech programów używacie do zapisywania obrazów z kamery ? Czy macie jakieś doświadczenia z różnymi programami, co warto a czego nie warto używać ?

Przydałby się jakiś bardziej szczegółowy opis wstępnej obróbki takich zdjęć. Rafał - może Ty coś napiszesz - jakiego oprogramowania użyć i krok po kroku co robić z kilkoma zdaniami uwag ?!

Adam - czy do zdjęć używasz oświetlacza pierścieniowego ? Przy halogenowym obiekt od razu się przegrzewa co dyskwalifikoju możliwość robienia zdjęć żywych gąsienic czy koszyków.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Adam Larysz »

Grzegorz Banasiak pisze:Adam - czy do zdjęć używasz oświetlacza pierścieniowego ? Przy halogenowym obiekt od razu się przegrzewa co dyskwalifikoju możliwość robienia zdjęć żywych gąsienic czy koszyków.
Tak, używam pierścieniowej gęsiej szyi. A oprogramowanie do kamerki to nikonowski NIS-Elements D 3.1.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Adam - czy do zdjęć używasz oświetlacza pierścieniowego ? Przy halogenowym obiekt od razu się przegrzewa co dyskwalifikoju możliwość robienia zdjęć żywych gąsienic czy koszyków.
Tak, używam pierścieniowej gęsiej szyi. A oprogramowanie do kamerki to nikonowski NIS-Elements D 3.1.
Nie wiem czy ten soft pracuje z innym niż nikonowski sprzętem. Chętnie bym go przetestował - niestety nie daje się ściągnąć ze strony Nikona, może na torrentach znajdę.

Gęsia szyja pierścieniowa zabrzmiała interesująco :) Diody dają bielsze światło od halogenów.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Grzegorz Banasiak pisze:Zdjęcia po zastosowaniu Twoich wskazówek wychodzą o niebo lepsze. Sprawy idą w dobrym kierunku - bardzo dziękuję.
Nie od razu Kraków zbudowano :wink:. Jak sam wcześniej napisałeś, sprzęt trzeba wyczuć, poznać jego mocne i słabe strony, a to wymaga wielu ćwiczeń. Po pewnym czasie nabierzesz wprawy i niektóre czynności będziesz wykonywał wręcz odruchowo.

Pod jakim sterownikiem pracuje Twoja kamera (Twain, WIA, czy innym)? Niektóre programy do akwizycji obrazów i ich składania (Helicon Remote, Combine ZP) mają wbudowaną obsługę kamer. Sprawdź, czy np. Helicon Remote lub Combine ZP obsługują Twoją kamerę. Może w ten sposób wyeliminujesz kłopoty z oprogramowaniem.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Kamera pracuje pod sterownikiem Twain.
Poniżej najpeszy obraz jaki udało mi się zrobić - surowy nieobrobiony.
Załączniki
reiss_jpg1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.13 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Adam Larysz »

Grzegorz Banasiak pisze:Nie wiem czy ten soft pracuje z innym niż nikonowski sprzętem. Chętnie bym go przetestował - niestety nie daje się ściągnąć ze strony Nikona, może na torrentach znajdę.
Grzesiek, żeby ten program odpalić trzeba mieć specjalny klucz USB...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Adam Larysz pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Nie wiem czy ten soft pracuje z innym niż nikonowski sprzętem. Chętnie bym go przetestował - niestety nie daje się ściągnąć ze strony Nikona, może na torrentach znajdę.
Grzesiek, żeby ten program odpalić trzeba mieć specjalny klucz USB...
ScopeImage Advanced też wymaga klucza (mam w komplecie) ale niestety nie jest to dobry soft. Będę próbował jeszcze tego softu, który wymienił Mietek.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ulead PhotoExplorer 8.5 Trial to kolejny testowany przeze mnie program. Załączam efekt 12 zdjęć obrobionych Helicon Focus i lekko Helicon Filter. Gdyby nie kiepskie oświetlenie byłoby lepiej. Przy zmniejszaniu też nastąpiła lekka utrata jakości. Dotychczas to najlepsze zdjęcie jakie udało mi się zrobić. Mam nadzieję, że progres widać. Proszę oceniać/krytykować/chwalić ;) Wszelkie uwagi mile widziane.
Załączniki
test_01_forum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.65 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Rafał Celadyn »

Cały czas jest jakiś problem ze światłem ,a przede wszystkim z balansem bieli...na razie tyle :wink: .Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:Cały czas jest jakiś problem ze światłem ,a przede wszystkim z balansem bieli...na razie tyle :wink: .Pozdrawiam Rafał.
Robię teraz testy z Corel PhotoPaint X4, który mam z licencją, efekty są jeszcze lepsze więc póki co pozostanę przy Corelu. Dużo pracy przede mną, nawet nie wiem jak ustawić balans bieli w sofcie, problemem jest też halogen, który daje takie a nie inne światło.

Mietku napisz coś o ustawianiu balansu bieli, jak to trzeba robić przy różnych rodzajach oświetlenia ?
(Oczywiście każdy kto ma coś do napisania w tej sprawie może pisać :) )
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Załączam obiecane zdjęcia mikroskopu. Jeśli ktoś miałby dodatkowe pytania - chętnie odpowiem.
Załączniki
binokular1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.29 KiB)
binokular2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (61.67 KiB)
binokular3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.34 KiB)
binokular4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.41 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: M. Stachowiak »

Grzegorz Banasiak pisze:
Rafał Celadyn pisze:Mietku napisz coś o ustawianiu balansu bieli, jak to trzeba robić przy różnych rodzajach oświetlenia ?
Obawiam się, że w tym przypadku nie będę mógł Ci pomóc, bowiem kamery różnych producentów mają inne ustawienia (tu się kłania obowiązkowa lektura instrukcji obsługi kamery i oprogramowania do niej!). Zwykle balans bieli ustawia się z poziomu sterownika (Twain) lub aplikacji sterującej. Na ogół można go definiować poprzez temperaturę barwową (temp. światła dziennego — 5500 K) lub wybór z ustawień predefiniowanych (wśród nich opcja „auto”), a następnie dostrojenie metodą „prób i błędów”.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

M. Stachowiak pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:
Rafał Celadyn pisze:Mietku napisz coś o ustawianiu balansu bieli, jak to trzeba robić przy różnych rodzajach oświetlenia ?
Obawiam się, że w tym przypadku nie będę mógł Ci pomóc, bowiem kamery różnych producentów mają inne ustawienia (tu się kłania obowiązkowa lektura instrukcji obsługi kamery i oprogramowania do niej!). Zwykle balans bieli ustawia się z poziomu sterownika (Twain) lub aplikacji sterującej. Na ogół można go definiować poprzez temperaturę barwową (temp. światła dziennego — 5500 K) lub wybór z ustawień predefiniowanych (wśród nich opcja „auto”), a następnie dostrojenie metodą „prób i błędów”.
To właśnie jest pomoc. Dzięki.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Rafał Celadyn »

Grzegorz,spróbuj zrobić zdjęcie bez dolnego podświetlenia...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Rafał Celadyn pisze:Grzegorz,spróbuj zrobić zdjęcie bez dolnego podświetlenia...
Robiłem już różne wersje, z oświetleniem i bez. Dobór temperatury barw jest zapewne kluczowy, chociaż różne oprogramowanie radzi sobie lepiej i gorzej z tymi samymi parametrami. Myślę, że oświetlacz diodowy stanie się wkrótce koniecznością chociaż przed zakupem chciałbym przeprowadzić jakieś testy.
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Kafelan »

Przemek Zięba

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Przemek Zięba »

Kafelan pisze:A co myślicie o tym binokularze http://allegro.pl/mikroskop-bresser-adv ... 25232.html
na pierwszy rzut oka pachnie to małą przestrzenią roboczą.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Mikroskop stereoskopowy

Post autor: Tomasz G. »

Przymierzam się właśnie powolutku do kupna mikroskopu.
Chwalony XTL 101 znalazłem na stronie opteku. Zapytałem o to kiedy będzie dostępny, napisali, że może być problem i polecili nowszy model z ponoć trochę lepszą optyką:
Optek SZM
Podane parametry takie same, więc chyba warto.

Znalazłem też jeszcze inny, podobny mikroskop:
TPL SCIENCE ETD-101
OBRAZEK: http://teleskopy.pl/popup_image.php?pID ... INO%20ZOOM



Jakbyście mieli jakieś uwagi, info o lepszych modelach, tak do 2000zł, to będę baardzo wdzięczny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mikroskopy, binokulary”