Karumiinae

Lymexylidae, Dascillidae i Derodontidae.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Karumiinae

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Dzisiaj kolejne ciekawostki i przy okazji zapewne dalsze podnoszenie poprzeczki dla rekordu liczby nowych tematów, które na zawsze pozostały bez odzewu.

Na pewno znacie jedynego polskiego przedstawiciela Dascillidae, a jeśli nie, to wystarczy zajrzeć do ikonografii profesora Borowca. Wiele gatunków w tej rodzinie wygląda bardzo podobnie, chociaż różne egzoty potrafią zadziwić wzorkami na pokrywach czy metalicznym ubarwieniem, pozostając jednak wciąż w tym samym, monotonnym typie morfologicznym. Jednak patrząc na obrazki pokazane poniżej, Dascillidae nie przyjdą do głowy omalże nikomu, poza garstką specjalistów, którzy mieli z tą grupą nieco więcej do czynienia. Tym bardziej, że podrodzina Karumiinae była przez jakiś czas traktowana jako samodzielna rodzina, a jej niektórzy przedstawiciele wędrowali od rodziny do rodziny; bywały tu nawet gatunki oryginalnie opisane w kusakach! Ta dziwaczna grupa jest przynajmniej częściowo termitofilna (o ile w ogóle coś wiadomo o jej biologii) i występuje głównie na Bliskim Wschodzie; znane są też gatunki żyjące w obydwu Amerykach i w Afryce. Nie pytajcie mnie, jakie dokładnie cechy decydują o przynależności tych chrząszczy do Dascillidae, Dascilloidea to zupełnie nie moja działka. Pokazuję tylko ciekawostki taksonomiczne, stosunkowo rzadkie w muzeach, nad którymi swojego czasu różni ludzie trochę się nagłowili, zanim znalazły swoje miejsce w systemie.

Na zdjęciu od lewej:

Karumia estafilinoides
Paulusiella holzschuhi


Obydwa gatunki występują w Iranie. Okazy ze zbiorów Muzeum Zoologicznego w Kopenhadze.
Załączniki
Karumiinae.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.82 KiB)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Karumiinae

Post autor: Almandyn »

Dziękuję za opis tego niezwykłego owada. Gratuluję świetnych zdjęć i pozdrawiam.
Ala
brakkonta

Re: Karumiinae

Post autor: brakkonta »

Pawel Jaloszynski pisze:dalsze podnoszenie poprzeczki dla rekordu liczby nowych tematów, które na zawsze pozostały bez odzewu.
Pawle absolutnie nie przejmuj się brakiem odzewów wszelakich przy TAKICH postach. Osobiście je czytam i na pewno nie jestem tu osamotniony. Ty zaś jesteś tu kopalnią ciekawostek, wiedzy, przy której my wysiadamy i możemy jeno czytać z rozdziawionymi gębami i patrzeć jaki ten świat cudny i ileż to dziwów on kryje. Szczególnie jeśli są to dziwy niewielkich rozmiarów i nie należą do kózek, biegaczy czy żuków :wink: . Nie patrz na brak odzewów, nie patrz na liczby wyświetleń, pisz, bo jest grupa ludzisków którym mocno rozświetlasz coleo-drogę. Przecie nie możemy na okrągło czytać o tym że kogoś coś w łazience w dupę gryzie, albo że mu po wannie biega :mrgreen: Wykopuj takie perełki chrząszczowe i nas karm, a my Ci dziękujemy.
Mazep
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Karumiinae

Post autor: Marek Hołowiński »

czytają nie tylko chrząszczarze, ja również :) i choć czasem nie wszystko potrafię ogarnąć, zawsze coś w głowie pozostaje.
brakkonta

Re: Karumiinae

Post autor: brakkonta »

Marek Hołowiński pisze:czytają nie tylko chrząszczarze, ja również :)
:oops: oczywiście, mea culpa, nie tylko chrząszczarze. Tak się zapędziłem :roll: Co by nie było - takiej literatury nam trza :!:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karumiinae

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Cześć Paweł!
Pewnie, że czytamy. Tylko często są to tak doskonałe artykuły, że nam po prostu szczęka opada.
Ja już trochę Twoich materiałów przekazałem moim studentom (oczywiście z zaznaczeniem, kto jest autorem).
Pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Re: Karumiinae

Post autor: Andrzej 54 † »

To nie są posty bez odpowiedzi. Może brak do nich komentarzy, polemiki, ale na pewno wszystkie sa bardzo wnikliwie czytane. I to nie jeden raz. A co niektóre zapisawane, bądź drukowane na własny użytek.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Karumiinae

Post autor: Malko »

Ja siedzę w Motylach ale dla czystej satysfakcji czytam Twoje posty! Większość osób ba... na pewno wszyscy je czytają tylko ich poziom i fachowość skłania ludzi tylko do czytania i zachwycania się! Przeczytałem wszystkie i będę czytał a że nic nie mogę dodać od siebie to nic nie piszę...
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Karumiinae

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Paweł, większość pewnie boi się komentować znając Twoją skłonność do niedyplomatycznych odpowiedzi :) :) :)

... żartowałem ;) ;) ;)
Piszczałka
Posty: 92
Rejestracja: niedziela, 5 lipca 2009, 11:45
Gender: women
UTM: DA50
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Karumiinae

Post autor: Piszczałka »

Jako forumowicz-początkujący (i tu się zastanawiam czy mogę się tak nazwać?) entomolog, potwierdzam wypowiedzi przedmówców.
Poziom wiedzy i ton postów Pana Pawła Jałoszyńskiego sprawia iż... wolę się zamknąć. I czytać...
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Re: Karumiinae

Post autor: Piotr Kowalski »

Również czytam. I czekam na więcej. Jestem nieustająco w lekkim szoku , takie kompendium wiedzy przekazanej w tak prosty i nie banalny sposób. Mistrzostwo świata.
Piotr
brakkonta

Re: Karumiinae

Post autor: brakkonta »

Almandyn pisze:Gratuluję świetnych zdjęć
no to ja się jeszcze wetnę tutaj z takim tematem troszkę na boczku, choć też będzie to kamyczek do pawłowego ogródka in plus. Może i o tym było, ale jakoś tak po tych wszystkich zmianach na Forum nie mam nerw do wyszukiwarek. Otóż prosiłbym o podanie parametrów zdjęcia wstawianego do Forum, parametrów takich aby po kliknięciu w zdjęcie objawiło nam się w tej wielkości (jest po prostu duże i czytelne), w jakiej jawi nam się właśnie zdjęcie Pawła powyższych Karumiinae. Moje zdjęcia po kliknięciu niewiele się różnią wielkością od tych podklejonych pod postem, czemu? Rozdzielczość, szerokość i wysokość ? Pomóżcie.
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Re: Karumiinae

Post autor: Almandyn »

To proste : wstawiając zdjęcie musisz je wcześniej przyciąć do odpowiedniego rozmiaru. Powyższe zdjęcie jest rozmiaru 1200x698 pikseli i ma 141 KB. Nie można przekroczyć 150 KB.
Ja z reguły przycinam zdjęcie do rozmiaru 800x600 pikseli (dane o zdjęciach masz w pasku u góry, gdy otwierasz zdjęcie 8) .
Mogę powiedzieć,że zdjęcia Pawła są perfekcyjne pod względem technicznym. Można brać z niego przykład :wink:
Pozdrawiam
Ala
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Być może warto by kilka ostatnich postów wydzielić, bo nijak się to ma do tematu zapoczątkowanego przez Pawła, ale uzupełnię wypowiedź Almandyn. Otóż limit na forum jest tylko na wielkość zdjęcia podawaną w KB - 150 KB. Ale rozmiar może być dowolny np. 200x300 pixeli, albo 2000x3000 pixeli - wszystko zależy od stopnia kompresji zdjęcia. Na małym zdjęciu nie widać szczegółów, duże natomiast trzeba mocno skompresować, co pogarsza jakość. Optymalne są właśnie takie, jak podaje Almandyn, 800x 600 pikseli. Ale jeśli zdjęcie zawiera większe obszary jednobarwnego tła, to można załączać nawet 1000x750, zakłócenia związane z kompresją nie będą duże.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Karumiinae

Post autor: Rafał Celadyn »

Obydwa wyglądają jak "straszne omimołki" :P ,niby kruche, ale "zęby" mają jakby polowały co najmniej na ludzi 8) .
Pozdrawiam Rafał.
brakkonta

Re: Karumiinae

Post autor: brakkonta »

Antek Kwiczala pisze:Być może warto by kilka ostatnich postów wydzielić, bo nijak się to ma do tematu zapoczątkowanego przez Pawła,
nie ma, to fakt, ale jako i pisałem "wetnę tutaj z takim tematem troszkę na boczku" przypiąłem swoje pytanie tylko przy okazji. Nie będę przecie mnożył tematów i wątków bez potrzeby. Odpowiedzi otrzymałem i za nie Wszystkim dziękuję mocno.
A temat przewodni trawa nadal - Wielka i Wielce Potrzebna Praca Pawła......jak najbardziej potrzebna i oczekiwana przez niejednego z nas, forumowiczów. A przy okazji podobają mi się Rafałowe "omimołki"...niby przejęzyczenie, a jak sympatycznie brzmi :D
Mazep
ODPOWIEDZ

Wróć do „LYMEXYLOIDEA, DASCILLOIDEA, DERODONTOIDEA”