Lotnica zyska

Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Aglia tau

Post autor: Damian Bruder »

Witam!

Kiedy wybrałem się do lasu bukowego (liściastego) do miejscowości(okolice) Bobrowniki WT54 zobaczyć (jak mi się uda) pierwsze lotnice to się bardzo ździwiłem niewiedziałem czy to za sprawą pogody(przecież była słoneczna),czy za sprawą tego że może jeszcze za wcześnie aby ją zaobserwować w 2 dekadzie kwietnia.Przechadzałem się po lesie ze 3 godziny ,przeglądałem pniak po pniaku czy nie ma żadnych samic ,miedzy drzewami dosłownie wszędzie i nic,ani jednej zyski.

Może ktoś w tym roku już złapał/a tego motylka i mógłby napisać nam o tym.


Wiem że niektóre motyle przylatują do przynęt,a czy Aglie tau można rónież złapać na przynęte i jaka to musi być przynęta.

Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam

Damian Bruder
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Rok temu - koniec maja - Myczkowce w Bieszczadach - byłem na biwaku harcerskim :). Przechadzałem się w nocy z siatką po lesie budząc wielkie zainteresowanie. Aż tu nagle wołają mnie do jednego z domków a tam siedzi koleś, który pyta czy chcę coś takiego i wyciąga z !! Kieszeni!! samca A. tau. Powiedział mi że przyleciał do światła.
Z tego wnioskuję że można je łowić z sukcesami na światło

pozdrawiam
Alex
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 16 marca 2004, 23:27
Lokalizacja: Kraków

A. tau

Post autor: Alex »

Wydaje mi się, że na Lotnice jeszcze odrobine za wcześnie. Nigdy o tej porze nie obserwowałem tego motyla mimo bardzo dobrych warunków pogodowo-termicznych. Przy aktualnej pogodzie spodziewam się wylotu w ostatnich dniach kwietnia.

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Aglia tau

Post autor: Damian Bruder »

Witam!

Z tego co mówi Jakub Augustyniak wynika że samiec motylka przyleciał do światła ,ale z tego co wiem z nie podają w książkach że samic lata w nocy ,lecz samica i to wydaje mi się troszke dziwne.Samice można znaleźć w dzień siedzące na pniach lub liściach buków które wysyłają sygnały o gotowości do zapłodnienia ,które samce lokalizują.
Może ,ale wątpie w to że była mała pomyłka w oznaczeniu.


Pozdrawiam

Damian Bruder

P.S.(do Alexa)
Może jednak zawcześnie się spodziewałem dobrych wyników.
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Samiec Aglia tau!!!

Post autor: Jakub Augustyniak »

Z całym szacunkiem Damianie, ale to na pewno jest samiec potrafię go rozpoznać :) Ale to nie ważne. Ważne jest to co się stało dzisiaj:

Wybrałem sie dzisiaj do parku w ktorym rosną stare jesiony i kilka starych dębów i szukałem owadów. Podczas obsewowania trzmiela coś obok mnie przemknęło - na pierwszy rzut oka wydawało się to Agrynnis paphia - zdębiałem - malinowiec teraz ???? - i ruszyłem w pościg. Po pokonaniu kolkudziesięciu metrów i kilku drzew na pełnej szybkości udało mi się złowić tego szybkiego motyla. Spojrzałem do siatki i nie mogłem uwierzyc własnym oczom: było to samiec Aglia tau. Zdziwło mnie jedno: w pobiżu tego parku ani w promienu kilometra nie ma żadnych buków.Więc skąd tu lotnice? Kilka lat temu kolega przyniośł mi wprawdzie samicę którą strącił w sadzie czapka w nocy ale myslałem że to jednorazowy przypadek. A tu dzisiaj takie miłe zaskoczenie...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

panowie , spokojnie . NA światło leca obie płcie . Samce Endromis versicolora też latają za dnia , a na światło złowiłem niedawno jednego . A zyska jest polifagiem i buki nie są wcale konieczne , pozatym samce latają jak głupie po wielkich obszarach .
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Dzięki za wyjaśnienie Piotrze :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Mimas tiliae

Post autor: Jakub Augustyniak »

W piatek złowiłem samicę Mimas tiliae - EA 37
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysiek Jonko
Posty: 325
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 10:23
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Aglia tau

Post autor: Krzysiek Jonko »

Wróciłem właśnie z wyprawy po Puszczy Bukowej w Szczecinie.
Aglia tau już latają, ale nie udało mi się podejść bliżej niż na 5 metrów :-(
Chciałem porobić jakieś zdjęcia a tu nic z tego.
Słyszałem, że najlepiej szukać samic siedzących nisko przy ziemi na bukach - na takim szukaniu zeszło mi ponad 3 godziny - bez rezultatu ;-)
W związku z tym mam pytanie: zna ktoś jakieś metody zbliżenia się czy połowu lotnic?
światło? Przynęta?
Awatar użytkownika
Piotr Kutiak
Posty: 19
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2004, 00:06
Lokalizacja: Sanok
Kontakt:

Agila tau

Post autor: Piotr Kutiak »

Dobre rezultaty daje połów lotnicy zyski na światło. Stosuję pułapki świetlne na większą liczbe osobników tego gatunku. Często znajdywałem także ogłuszone Agila tau na szosach biegnących przez las. Wtedy była możliwość sfotografowania ... Lotnica może pokonywać znaczne odległości, lata w ciągu dnia i nocy... raczej ciężko ją dogonić, polecam zatem łowić na światło; żywy okaz schwytać i unieruchomić (spinaczem do bielizny uprzednio na skrzydła zakładając np. chusteczki higieniczne) a rano sfotografować w terenie i wypuścić - jeśli zależy ci tylko na fotografii :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

A.tau

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Właśnie wróciłem z lasu.Był to dla mnie nowy teren i nie wiedziałem co dokładnie tam lata.Po paru minutach zaobserwowałem pierwsze N.antiopa.Byłó ich dosłownie wszędzie,jedynie Cytrynków byłó więcej.Po mniejwięcej 30 min. zaobserwowoałem pierwszego samczyla A.tau.Latał bardzo energicznie i wysoko więć nie miałem go jak złapać,więc poczekałem aż zejdzie niżej i właśnie w ten sposób złowiłem swojego pierwszego A.tau.
POzdrawiam.
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

A ja dzisiaj obczaiłem w lesie buczynę a tak dziesiątki samców lotnic. Było ich jak bielinków...
to było niesamowite

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Lotnica zyska

Post autor: Grzegorz Michoński »

A o ktorej godzienie powinienem pojsc do lasu aby zobaczyc Aglia tau?
Grzegorz
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

W Puszczy Białowieskiej (FD94) jest koło południa na polankach lub składnicach
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Wlasnie wrocilem z lasu. Nic nie widzialem. Czy to znaczy, ze bylo za pozno na lotnice? A moze one tam nie wystepuja (WV32, Pojezierze Zachodniopomorskie)?
Pojawiaja sie kolo poludnia a do kiedy lataja?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9495
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

5.5 Lotnica

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj byłem w Puszczy Białowieskiej, było słońce, temp. 21 st. Lotnice latały licznie - na oko widziałem ok. 20 okazów. (w godz.11-15)
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 maja 2004, 11:11 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Dokładnie. Samców są dziesiątki, samic pod lampami jeszcze nie widziałem. W Białowieży latają już także pierwsze pawice grabówki, zawisaki osinowce, nasierszyce, zyski oraz pierwsze chrabąszcze majowe, wczoraj trafiła się także potwora buczynówka.
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Trzy dni temu po raz pierwszy widziałem i złowiłem samca pawicy grabówki - są jeszcze szybsze od samcow lotnicy zyski. Kto nie ma w nogach ten ma w skrzydłach :D
pozdrawiam
Stefan

Aglia tau

Post autor: Stefan »

Witam,
Pierwszy raz tu piszę chociaż nie raz już zaglądałem....
U mnie czyli na Pogórzu Karpackim samce Aglia tau latały w przedziale godzin od 11 do 14.
Teren do biegania jest wybitnie trudny ale dwa okazy złapałem.
Niestety takiej kondycji by biec za samce tak dlugo aż doleci do samicy to nie mam.....
A pierwszą Pawicę grabówkę samicę zaobserwowałem w trawie na srodku podmokłej łąki przy temperaturze
+10 dnia 2004-04-14 o godz. 17:01:00 bo taki zapis mam przy okazji rejestracji cyfrowej.
Ponieważ była w trakcie pompowania i suszenia skrzydeł nie miałem sumienia jej odławiać.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Jakub Augustyniak pisze:Trzy dni temu po raz pierwszy widziałem i złowiłem samca pawicy grabówki - są jeszcze szybsze od samcow lotnicy zyski. Kto nie ma w nogach ten ma w skrzydłach

Przedwczoraj złowiłem samicę, teraz poszukuję jej partnera. W jakich godzinach latają samce? Syszałem, że zazwyczaj w popołudniowych, po zyskach, ale niestety nie widzoałem jeszcze żadnego w dzień.



Kto nie ma w nogach, ten ma w skrzydłach,
a kto nie ma w skrzydłach ( i/lub nogach )- ten siedzi pod latarnią ;)
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Koledzy. Wlasnie wrocilem z lasu i chce powiedziec, ze Aglia tau wystepuje w Inskim Parku Krajobrazowym! Dziekuje za rady co do godziny lotu samcow. Widzialem tylko jednego i udalo mi sie go zlowic. Mam nadzieje, ze jest ich wiecej.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”