Hodowla krajowych gatunków

Chrząszcze
Awatar użytkownika
michu86kg
Posty: 30
Rejestracja: piątek, 29 lutego 2008, 20:00
Lokalizacja: Kołobrzeg

Hodowla krajowych gatunków

Post autor: michu86kg »

Od jakiegoś czasu hoduje różnego rodzaju bezkręgowce i tak sobie pomyślałem że fajnie by było "pohodować" coś z polskiej fauny. Do tej pory z polskich owadów miałem do czynienia (jeśli chodzi o hodowle) tylko Cetonia aurata (z paru szt. dochowałem się całkiem potężnego "stada").

Czy hodowaliście jakieś krajowe owady które mogą być ozdobą terrarium?
To znaczy zależy mi na wielkości minimum te 1,5 cm. No i oczywiście w miarę prostych warunkach hodowli.
Myślałem np. o Oxythyrea funesta, Oryctes nasicornis (tutaj głównie chodzi o wygląd ;) )
Rhinocoris annulatus który przypomina mi swojego egzotycznego krewniaka Platymeris biguttatus którego już hoduje;)
Zostają jeszcze owady prostoskrzydłe (świerszcz polny, turkuć podjadek) oraz chrząszcze wodne.

Chciałbym żebyście się podzieli swoimi doświadczeniami oraz doradzili jakiś gatunek który można z powodzeniem trzymać w domu.
Awatar użytkownika
Kacper
Posty: 317
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 15:25
UTM: XU29
Lokalizacja: Jeziorki

Post autor: Kacper »

Ja hodowałem nasicornisy, ale niestety bez powodzenia :cry: Hodowla jest bardzo prosta, moje były L3, no już miały się przepoczwarczyć, ale nagle wszystkie zwiodczały i zrobiły się czarne :cry: :cry: :cry: Teraz hoduje ponad 50 larw C.aurata, które są w L3 i 12 larw guniaka czerwczyka w L2, ogólnie prosta hodowla. :wink:


Pozdr. Kacper L.
Maciej Zelek
Posty: 131
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2009, 19:05
Lokalizacja: Wolin

Post autor: Maciej Zelek »

Ja hoduję obecnie kruszczyce krajowe - Cetonia aurata oraz Oxythyrea funesta. Oba gatunki są łatwe, i przy tym pięknie prezentują się w terrarium przy innych gatunkach egzotycznych, np. Eudicellach. ;)
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Hodowalem wszystkie wymienione przez ciebie gat chrząszczy, poza Rhinocoris annulatus. Nie było wiekszych problemow wszystkie rozmnozyłem, najwiekszym problemem jest długosc cyklu rozwojowego u O. nasicornis bo prawie 3 lata. Turkuc tez daje rade ale jest strasznie głosny i przysparza wielu niepzrespanych nocy. Wodne sa naprawde super :D ale szybko brudza wode. Taki zółtobrzezek atakujacy rybke to fajny widok :)
Pluskiwaki no jak sie lubie ten zapach to tez nie ma wiekszych przeciwskazan.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Hodowla świerszcza domowego

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Ja 10 lat temu hodowałem przez miesiąc świerszcza domowego Acheta domestica, w akwarium przykrytym siatką, bardzo fajne doświadczenie, okazy można znaleść w mieście w szczelinach koło bloków mieszkalnych; pięknę "śpiewają" tylko bardzo często chciało im się uciekać z hodowli...
Awatar użytkownika
michu86kg
Posty: 30
Rejestracja: piątek, 29 lutego 2008, 20:00
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: michu86kg »

Będę musiał gdzieś poszukać osobników Oryctes nasicornis i Oxythyrea funesta. Choć w mojej okolicy nie widziałem, ale to pewnie dlatego że mało czasu mam na latanie po terenie;)

A w sumie jeszcze czytałem ostatnio na innym forum post o hodowli trzyszczy wiec też może się pokuszę o jakiś gatunek.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

trzyszcze sa niewątpliwie ciekawym gatunkiem do hodowl. A co do O. nasicornisa i O. funesta to teraz jest najlepsza pora. Wczoraj znalazłem samca nasicornisa w centrum opola. A po O funieste to na najblizszą łake, i szukaj w kwiatach. Uwielbiaja te takie duze osty :)
Awatar użytkownika
michu86kg
Posty: 30
Rejestracja: piątek, 29 lutego 2008, 20:00
Lokalizacja: Kołobrzeg

Post autor: michu86kg »

Ja wybieram się w sobotę z rana na cały dzień poszukiwań może akurat coś się trafi. A jak nie, to wymienię się z kimś komu się uda złapać te gatunki ;)
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

Odświeżę temat ;) Chyba zabiorę się za kruszczyce :roll:
Polecacie coś jeszcze? Właśnie chodzi mi o wygląd...
Awatar użytkownika
Tomasz Krepski
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 6 lutego 2009, 23:25
UTM: VV71
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Tomasz Krepski »

Ja polecam Protaetia marmorata. Łatwe w hodowli, fajne do obserwacji. Ja znalazłem larwy w miejscu wycinki drzew :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”