Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Chrząszcze
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: M. Stachowiak »

O zagrożeniu zniszczeniem solniska w Kołobrzegu pisałem już wcześniej. W tej sprawie interweniowałem też u Głównego Konserwatora Przyrody (wydawało mi się, że z powodzeniem — teren, na którym znajdują się solniska zaplanowano do objęcia ochroną poprzez włączennie go do obszaru Natura 2000 "Dorzecze Parsęty"; władze miasta Kołobrzeg zapewniały mnie też, że podjęte zostaną działania zmierzające do utworzenia tu rezerwatu przyrody). Okazało się jednak, że była to tylko cisza przed burzą, bowiem w międzyczasie zmieniono przebieg planowanej granicy obszaru mającego podlegać ochronie w taki sposób, że solniska kołobrzeskie znowu są poważnie narażone na zniszczenie (rys. 1 – przebieg pierwotnie planowanej granicy; rys. 2 - przebieg granicy "po korekcie"; czerwonym (na rys. 1) i niebieskim (na rys. 2) kółkami zaznaczono położenie najcenniejszych fragmentów solnisk kołobrzeskich). Proszę zatem Koleżanki i Kolegów — użytkowników i odwiedzających to forum o podpowiedź, co należy zrobić, aby skutecznie ochronić to niezwykle cenne dla polskiej przyrody środowisko.
Załączniki
Rys. 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.27 KiB)
Rys. 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.31 KiB)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Złożyć FORMALNY wniosek do RADY GMINY o utworzenie użytku ekologicznego - szybciej. lub do WOJEWODY o utworzenie rezerwatu przyrody - dłużej. Jednocześnie wystąpić do URZĘDU GMINY z wnioskiem w trybie przepisów KPA o zawieszenie wszelkich postępowań administracyjnych dotyczących tego obszaru do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego - czyli utworzenie na tym gruncie formy ochrony przyrody. P.S. to grunty prywatne czy własności Skarbu Państwa?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

grzegorzb pisze:Złożyć FORMALNY wniosek do RADY GMINY o utworzenie użytku ekologicznego - szybciej. lub do WOJEWODY o utworzenie rezerwatu przyrody - dłużej. Jednocześnie wystąpić do URZĘDU GMINY z wnioskiem w trybie przepisów KPA o zawieszenie wszelkich postępowań administracyjnych dotyczących tego obszaru do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego - czyli utworzenie na tym gruncie formy ochrony przyrody. P.S. to grunty prywatne czy własności Skarbu Państwa?
Dziękuję za podpowiedź. Bardzo chętnie skorzystam z Twojego doświadczenia i pomocy, za co już z góry dziękuję.

Są to grunty prywatne.

Jutro o 11.00 jest spotkanie u Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Szczecinie w sprawie solnisk (zapowiada się bardzo "gorąca" debata!). Zobaczymy jakie będą jego efekty.
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

u Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Szczecinie
pozdrowienia dla Macka Trzeciaka :mrgreen:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Wreszcie znalazłem trochę czasu, żeby coś poczytać o tych solniskach (polecam stronę http://www.przyroda.powiat.kolobrzeg.pl/, jest naprawdę solidnie zrobiona :) )
Nigdy tam nie byłem, ale wnioskując z opisu teren rzeczywiście bardzo ciekawy.
M. Stachowiak pisze:Jutro o 11.00 jest spotkanie u Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Szczecinie w sprawie solnisk (zapowiada się bardzo "gorąca" debata!). Zobaczymy jakie będą jego efekty.
No i właśnie - co wynikło z tej debaty (29.11 miała być) ? Szkoda by było, żeby te solniska w Dolinie Stramniczki i w Budzistowie przepadły jak ten nieistniejący rezerwat "Solnisko w Kołobrzegu" :(

Tak przy okazji to mi się Ciechocinek przypomniał - wprawdzie to zupełnie inny przypadek, ale jednak. Pod koniec września pierwszy raz pojechałem ten rezerwat zobaczyć, ale on już chyba rezerwatem nie jest. Żadnej tablicy, nic - chyba się spóźniłem :( Nie wiem jak było wcześniej (muszę chyba dr A.Piernik popytać o jakieś szczegóły), ale nie wyglądało to najlepiej - słonorośla (soliród albo muchotrzew, nie znam się za bardzo) rosły tylko wzdłóż wąskiej strugi na łące, która była (?) zdaje się w całości rezerwatem. Nie wiem, czy tam się coś sączy jeszcze z tej tężni, czy już nie...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Spotkanie odbyło się i zakończyło stwierdzeniem, że solniska w Kołobrzegu trzeba ochronić, ale miasto z obwodnicy nie może zrezygnować (rozpoczęto już jej budowę!). Oznacza to, że trzeba będzie znaleźć takie rozwiązanie techniczne, które pozwoli ominąć solniska bez większego dla nich uszczerbku. W przyszłym roku mamy opracować plany ochrony solnisk oraz określić warunki poprowadzenia trasy obwodnicy. Co z tego wyjdzie, wkrótce zobaczymy. Odnośnie przesunięcia granicy obszaru Natura 2000 - dokonano tego zanim upubliczniono informację o solniskach. W planie ochrony zawarty będzie wniosek o jej przywrócenie do przebiegu pierwotnie planowanego.

Solniska w Ciechocinku obecnie niemal zanikły - pozostało z nich tylko to, co w swoim poscie opisałeś oraz niewielkie płaty słonorośli u podnóży tężni 2 i 3. Mimo takiego stanu rzeczy oraz faktu, że solniska ciechocińskie powstały w wyniku działalności człowieka, A. Piernik zdecydowała się je wskazać jako powierzchnie referencyjne dla solnisk śródlądowych w Polsce w ramach programu tworzenia sieci Natura 2000 (lepiej uczyniłaby, gdyby wskazała solnisko kołobrzeskie, ale to nie jest Jej znane; praca autorstwa B. Bosiackiej i mojego, w której zawarto szczegółowy opis solniska kołobrzeskiego ukaże się na początku przyszłego roku w Fragm. Flor. et Geobot.)!!! Niebawem (w pierwszej połowie przyszłego roku) opublikuję też pracę o biegaczowatych solnisk ciechocińskich w kontekście porównania stanu obecnego z tym, który obserwował w latach dwudziestych ubiegłego stulecia S. Blank-Weissberg.
ttadeusz
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2006, 06:01
Lokalizacja: K-g

Post autor: ttadeusz »

Okazuje się, że granicę obszaru Natura 200 w okolicy solnisk w Kołobrzegu zmieniono z naruszeniem procedury. Projekt zmiany granicy nie był zaopiniowany przez radę miasta a tego wymaga ustawa. Jest także zapis ustawowy, że jeśli w ciągu 30 dni rada nie wyda takiej opinii to Minister ma prawo samodzielnie nową granicę ustalić. Są dwie możliwości: 1. Minister nie skierował wniosku o opinię do rady miasta, 2. Minister wniosek przesłał ale ktoś schował go do sejfu i nie przedstawił radzie.
W obu przypadkach ktoś naruszył prawo.
Prawdopodobnie chciano uniknąć publicznej dyskusji, ponieważ kilka lat temu głośna była dyskusja o nielegalnym zasypaniu części łąk w tym rejonie ziemią z wykopów budowlanych. Do dziś nie zastosowano sankcji wobec właściciela terenu za zniszczenie obszaru. Wojewoda, który był powiadomiony o fakcie przez Starostwo nie podjął żadnych działań ani nawet nie udzielił odpowiedzi na pismo. Lepiej zatem i prościej było zmienić granicę. Wydaje się, że powodem zmiany granicy nie jest obwodnica lecz interesy biznesowe prominentnej osoby.
Może by tu udział prokuratury spowodował, że władze poważniej zaczęły by traktować postulaty przyrodników?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Witam Pana, Panie Tadeuszu! Cieszę się, że odkrył Pan to forum i stał się jednym z jego użytkowników.
Fakty, które opisał Pan w swoim poscie (niestety prawdziwe) nie dają powodu do optymizmu :cry:. Ciekawe przy tym jest to, że zmian dokonano przy udziale i za aprobatą organizacji pozarządowych! Dzisiaj tłumaczą się one tym, że wcześniej o solniskach kołobrzeskich nie wiedziały (co nie do końca jest prawdą). W całej sprawie gra idzie o bardzo dużą stawkę i trzeba mieć tego świadomość. Część gruntów, na których zlokalizowane są solniska należy do gminy Budzistowo, której władze (reprezentowane przez Panią wójt) są bardzo zainteresowane w utrzymaniu solnisk. Grunty w obrębie miasta Kołobrzeg są własnością "wiadomej wpływowej osoby", której fakt upublicznienia informacji o solniskach mocno pokrzyżował plany inwestycyjne.
Zgodnie z moją wiedzą obecnie sytuacja przedstawia się następująco:
- najcenniejsza część solnisk kołobrzeskich (płaty z solirodkiem zielnym) znajduje się w obrębie projektowanego obszaru Natura 2000 "Dorzecze Parsęty", ale nie ma odrębnego statusu ochronnego (np. rezerwatu przyrody), który dla nich był postulowany,
- w świetle stanu zaawansowania prac nad budową małej obwodnicy kołobrzeskiej wszystko wskazuje na to, że nie uniknie się poprowadzenia jej trasy obok (oby nie przez!) terenu solnisk; z kol. Beatą Bosiacką rozważaliśmy tą sprawę i doszliśmy do wniosku, że przy zachowaniu ostrego reżimu budowy (głównie jej technologia) jest możliwe przyjęcie takiego rozwiązania, przy którym solniska nie zostaną zniszczone,
- nie ma gwarancji ze strony miasta odnośnie sposobu zagospodarowania terenu poza wytyczoną granicą obszaru Natura 2000, na którym także znajdują się chronione prawem zbiorowiska roślin słonolubnych; wprawdzie planiści z Urzędu Miasta zarzekają się, że teren ten nie będzie przeznaczony pod inwestycje, ale...
- jest nadzieja, że sprawa solnisk kołobrzeskich będzie traktowana z należytą uwagą i troską na szczeblu ministerialnym, bowiem Głównym Konserwatorem Przyrody jest obecnie Pan dr M. Trzeciak, który wcześniej pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody dla woj. zachodniopomorskiego; zna On doskonale sprawę i jesienią ubiegłego roku zarzekał się, że będzie ją traktował priorytetowo.
ttadeusz
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2006, 06:01
Lokalizacja: K-g

Post autor: ttadeusz »

Chciałbym zauważyć, że solniska kołobrzeskie dla wielu ludzi oznaczają "ograniczenie przestrzennego rozwoju miasta" i postrzegają je jako zawalidrogę. Niewiele się nimi przejmują. Przykładem jest kolejna, pojawiająca się koncepcja zagospodarowania tego obszaru przy okazji budowy centrum handlowego pod Kołobrzegiem. Poniższy szkic pokazuje, że albo projektanci i władze nie wiedzą o solniskach, albo lekceważą ich istnienie. Moim zdaniem, największym błędem ustawodawcy jest powierzenie problematyki ochrony przyrody szczeblowi gminnemu. Lokalne interesy niestety wygrywają wielokrotnie z przyrodą, a nad decyzjami gmin nie ma skutecznego nadzoru. Przyroda podobnie jak to jest z lasami jest dobrem ogólnonarodowym a powierzono jej ochronę w dużej części gminom. Sądzę, że jest to poważny błąd.
Załączniki
Projekt budowy centrum handlowego wraz z drogami dojazdowymi
Projekt budowy centrum handlowego wraz z drogami dojazdowymi
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.52 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

I znowu wychodzi nie załatwiona do końca sprawa potrzeby skutecznej ochrony solnisk kołobrzeskich! Informacje o nielegalnej zmianie przebiegu granicy obszaru Natura 2000 w rejonie występowania wspomnianych solnisk zawarte są we wcześniejszych postach — nic tu się nie zmieniło. Widać komuś bardzo zależy na tym, aby przemilczeć lub najlepiej w ogóle nie zauważyć potrzeby ochrony solnisk, bowiem w zaktualizowanym SDF w ogóle się o nich nie wspomina (oficjalnie ich tu nie ma!!!). A przecież specjalnie pod tym kątem w ubiegłym roku SDF aktualizowała B. Bosiacka i taki oraz postulat o potrzebie przywrócenia pierwotnego przebiegu granicy obszaru Natura 2000 skierowała do zatwierdzenia. Niestety, bez pozytywnego rezultatu...
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

M. Stachowiak pisze:Niebawem (w pierwszej połowie przyszłego roku) opublikuję też pracę o biegaczowatych solnisk ciechocińskich w kontekście porównania stanu obecnego z tym, który obserwował w latach dwudziestych ubiegłego stulecia S. Blank-Weissberg.
Skoro temat został odświeżony, to zapytam o powyższą pracę - bo jak rozumiem ukazała się już zapewne? Gdzie mogę ją znaleźć?
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Nie, jeszcze jej nie ma :oops:
Bartek Pacuk
Posty: 3275
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Aha, jeżeli dobrze rozumiem, to... rozumiem :razz:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Dobrze rozumiesz :wink:
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

M. Stachowiak pisze:nie zauważyć potrzeby ochrony solnisk, bowiem w zaktualizowanym SDF w ogóle się o nich nie wspomina
Mietku przecież dokładnie znamy to z prac naszego WZS-u - "Nagle" Łąki Wilanowskie" też wyleciały.
Moim zdaniem - wchodzę tu niejako z butami w temat są dwa rozwiązania - kontakt z P. Pawlaczykiem i wciągnięcie tego obszaru na kolejną listę shadow oraz pismo do Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Dobrym sposobem jest też dotarcie do prawdziwych właścicieli planowanego marketu i poinformowanie ich iż oto ich oddział w Polsce zamierza zbudować "coś" na cennych terenach - co może zaszkodzić reputacji ich korporacji. Często centrale korporacji nie wiedzą co się dzieje w oddziałach - i taka informacja poza lawiną zwolnień kończy się wycofaniem z projektu.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 lutego 2010, 23:22 przez Konto_usuniete, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

grzegorzb pisze:Mietku przecież dokładnie znamy to z prac naszego WZS-u - "Nagle" Łąki Wilanowskie" też wyleciały.
Tak, pamiętam, przecież w tych pracach również uczestniczyłem :wink: :smile:

Paweł Pawlaczyk jest na bieżąco i dokładnie informowany o sprawie. Kontaktuje się z nim Beata Bosiacka, a i ja mu się od czasu do czasu przypominam :wink:. Również PROP jest poinformowana i dobrze zna problem. Wszystko jednak pozostaje bez odzewu. Więcej! W programie indywidualnym GDOŚ na opracowanie projektów planów zadań ochronnych dla obszarów N2K dziwnym trafem zabrakło Dorzecza Parsęty, a przecież obszar ten jest już od kilku lat (od 2004 r.) zatwierdzony i w tym roku minie ustawowy czas na opracowanie takiego planu! Jeszcze ciekawsze jest to, że solnisk kołobrzeskich w ogóle nie uwzględniono w programie monitoringu przyrodniczego, bo... w roku 2008 roku prace nad tego typu siedliskami (wśród nich *1340) zakończono, a raport odesłano do KE. Ponoć bezpośrednim tego powodem były kontrowersje dotyczące poprawności identyfikacji i zaklasyfikowania tych słonaw i solnisk (nadmorskie czy śródlądowe?), jednak te już dawno zostały rozwiązane. Tak czy inaczej, ciągle pojawiają się różne powody, które odsuwają w czasie aktualizację SDF i weryfikację przebiegu granicy obszaru w rejonie solnisk, a to bardzo odpowiada interesom władz miasta Kołobrzeg (budowa „małej obwodnicy”) i niektórych osób — właścicieli części tego terenu (doskonale wiedzą, co i gdzie na nim się znajduje).

Wciągnięcie solnisk kołobrzeskich na nową Shadow List nie wchodzi w rachubę, bowiem solniska te (teraz — po opisanej wcześniej nielegalnej korekcie granic — ich część) są już w obrębie obszaru N2K „Dorzecze Parsęty” (mapki w wcześniejszych postach). Problemem jest to, że trudni do zidentyfikowania „decydenci” nie chcą jednak tego przyjąć do wiadomości.

Trzeba przyznać, że Rada Miasta Kołobrzeg przyjęła dość sprytną taktykę, zgodnie z którą może „wykazać się” troską o zachowanie solnisk kołobrzeskich i z premedytacją to czyni (Dz. U. woj. zachodniopomorskiego nr 77 z dnia 4 listopada 2009 r., poz. 2041). Rzecz w tym, że nie tych solnisk, o których mowa w tym wątku, a zanikłych, wcześniej chronionych w już nieistniejącym rezerwacie „Solnisko kołobrzeskie” (oficjalnie zlikwidowanym w 1987 roku), obecnie nawet przy dużym nakładzie środków niemożliwych do odtworzenia! Warto tu również wspomnieć, że halofity w Kołobrzegu występują też w kilku innych miejscach (między innymi na terenie „Ekoparku” i na „Owczym bagnie” — oba na obszarze N2K „Trzebiatowsko-Kołobrzeski Pas Nadmorski”). To na nie wskazuje się w różnych dokumentach, a „nie zauważa” tych najcenniejszych, bowiem te stwarzają bardzo duży problem w już nakreślonych wizjach rozwoju miasta.
ttadeusz
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2006, 06:01
Lokalizacja: K-g

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: ttadeusz »

Jak się okazuje, ciąg dalszy niszczenia solnisk kołobrzeskich następuje. W listopadzie 2012 roku pojawiło się Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Kołobrzeg, w którym przewiduje się utworzenie użytku ekologicznego "Dolina Stramniczki" lecz w bardzo okrojonej formie (mapka) w stosunku do propozycji z waloryzacji przyrodniczej miasta z 2001 roku. Nie dość, że zaplanowano sporną budowę obwodnicy przez solniska (prawdopodobnie wariant południowy), zniszczono część słonaw od strony ul. B.Krzywoustego zasypując je ziemią, przesunięto dziwnym sposobem granicę obszaru Natura 2000, to do tego wszystkiego w projekcie Studium planuje się zabudowę mieszkaniową terenów bezpośrednio przyległych do solnisk oznaczone skrótem MN-21. Do tej pory działka była użytkiem rolnym a część oznaczona kolorem czerwonym to łąki stanowiące bufor dla stanowisk halofitów, nie przewidywane do zabudowy.
Cała ta historia związana z celowym i świadomym dążeniem do zniszczenia stanowisk rzadkich i chronionych roślin jest znamienna. Proces ten jest jedynie kwestią czasu. Pokazuje słabość organów ochrony przyrody w kraju. Można tu zapytać gdzie jest RDOŚ, gdzie jest GDOŚ, gdzie jest to całe Ministerstwo Środowiska. Czasem można odnieść wrażenie, że organy te z wielką nieśmiałością walczą ze szkodnictwem, wstydzą się tego, że powinnością ich jest także ochrona przyrody.
Dodam do tego przemyślenie, że gdyby w tym miejscu znajdowało się jezioro, z pewnością było by ono zasypane.
Załączniki
Dolina_Stramniczki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.8 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: Jacek Kalisiak »

Trzeba nadać solniskom osobowość prawną :okok: To rozwiąże wszystkie problemy :hp:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: M. Stachowiak »

Panie Tadeuszu, dzięki za informacje, niestety, bardzo niepokojące. Czy wobec studium zgłoszono oficjalny protest?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tadeuszu, podsunę może niezbyt fair ale zazwyczaj skuteczny sposób na powstrzymanie prac.
Trzeba zgłosić się do lokalnej prasy i podsunąć temat szkodliwości solnisk dla zabudowy mieszkaniowej. Gdyby się dobrze zastanowić to argumenty by się znalazły, koniecznie trzeba wspomnieć o nadmiarze soli jako czynniku rakotwórczym oraz soli w wodach gruntowych (i tu w zasadzie nie mijamy się z prawdą).
Po takim artykule potencjalni inwestorzy i chętni na zamieszkiwanie tam zwykle rezygnują - uda się, nie uda - warto spróbować.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: M. Stachowiak »

Jacek i Grzegorz. Fajnie, że próbujecie do sprawy podejść na luzie, ale wcale nie jest ona taka błaha. Tu raczej potrzebne jest Wasze silne wsparcie, a nie bagatelizowanie sprawy. Siedliska kołobrzeskie są unikalne w skali kraju i Europy, bo utworzyły się i egzystują w oparciu o naturalne wypływy solanki. Podobnych miejsc w Polsce i tej części Europy po prostu nie ma. Te solniska trzeba ochronić i zachować.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Mietku, to nie jest podejście na luzie. Proponowanymi przeze mnie metodami można zyskać na czasie. Ja wiem, że to unikalne miejsce, że trzeba chronić, zabezpieczyć, że unikalna fauna... itp. Niestety w naszym kraju rządzi urzędnicza mafia, która w imię własnych interesów gotowa jest zniszczyć wszystko w celu krótkotrwałych zysków tzw. wybrańców.
Nie wiem co my możemy zrobić, żeby pomóc, w zderzeniu w urzędniczym betonem przemawiają tylko argumenty finansowe. Logika absolutnie tu nie działa.
przemek laskowski
Posty: 211
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 18:26
Lokalizacja: mazowsze

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: przemek laskowski »

szczerze życzę sukcesu w walce o solniska, ale z własnego doświadczenia(roczna walka o użytek ekologiczny dla 13 gat. płazów) wiem, że w przypadku zainteresowania terenem lokalnych prominentów i biznesu walka jest praktycznie przegrana. Pisma zwykle krążą pomiędzy RDOŚ i najróżniejszymi urzędami, a ten kto niszczy powoli robi swoje. W "moim" przypadku RDOŚ zrobił niewiele. Troszkę rozdmuchała lokalna gazeta- ale po 2 artykułach "zamilkła" :? .
Jeżeli naprawdę zależy Panu na powstrzymaniu zniszczenia tych solnisk(bez względu na wszystko), to najrozsądniejsze wydaje się złożenie zawiadomienia na policje i do prokuratury- muszą podjąć działania po otrzymaniu zawiadomienia. To może powstrzymać niszczenie na jakiś czas. Ale od momentu złożenia zawiadomienia do tych instytucji zostanie Pan wrogiem publicznym nr 1 dla magistratu i zainteresowanych inwestorów, a nie gwarantuje sukcesu- umorzenie postepowania z powodu niskiej szkodliwości lub niedopatrzenie się działań szkodliwych. Może to niezbyt budujące, ale prawdziwe.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: Jacek Kalisiak »

Sorki, że trafiło w twój wątek. Jeżeli mogę pomóc, daj znać jak.
ttadeusz
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2006, 06:01
Lokalizacja: K-g

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: ttadeusz »

Panie Mieczysławie, studium jest już po wyłożeniu do publicznego wglądu i po publicznej dyskusji. Teraz w terminie do 6 grudnia można zgłaszać uwagi na piśmie. Ja uczestniczyłem w posiedzeniu komisji rady miasta i zgłaszałem tam różne zastrzeżenia ale materia jest oporna a autorka studium bardzo zarozumiała i nie skora do przyjmowania uwag. Dyskutowałem m.in. zapis o zakazie wykaszania trzcin na solniskach jaki zapisano w studium, dyskutowałem o błędnie wpisanych nazwach gatunkowych roślin i zwierząt w treści studium w ilości kilkudziesięciu np. kukła zamiast kukułka, strzelba zamiast strzebla, kokorycznik zamiast kokoryczka itp. Te bzdury świadczą o tym, że część przyrodniczą robili ludzie, którzy nie powinni dotykać się tej pracy. Całkowita żenada. Ręce opadają.
Dodam, że planuje się też zabudowę rejonu występowania trzech gatunków storczyków, listery, podkolana i kukułki gdzie listera występuje w ilości ok. 1000 egzemplarzy ale podczas inwentaryzacji w 2001 r. dziwnym trafem pominięto ten obszar. Jest to teren dawnej strzelnicy wojskowej na Mirocicach.
Tak wygląda kurort, uzdrowisko, które powinno o przyrodę dbać z pietyzmem i obnosić się z nią jak z relikwią.
Jako pasjonat przyrody o storczykach i zagrożeniu zabudową pisałem do RDOŚ już w 2009 r. Liczyłem na to że ktoś ten cały rejon miasta zinwentaryzuje ale pomyliłem się. Wszyscy od tematu uciekają bo teren kupił lokalny deweloper (110 ha).
Kilka zapisów W studium oprotestuję, ale czy moje uwagi będą miały wystarczającą moc?
Studium jest dostępne na stronie BIP Kołobrzegu.
ttadeusz
Posty: 318
Rejestracja: sobota, 24 czerwca 2006, 06:01
Lokalizacja: K-g

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: ttadeusz »

Może ktoś ma namiary na ogólnopolską prasę bo temat godny jest wielkiej awantury. Chętny redaktor miałby temat miód.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: M. Stachowiak »

Grzegorz, nie, tu nie można odpuścić uznając, że jesteśmy bezsilni. Jeżeli w tej sprawie zajmiemy serwilistyczne stanowisko, to w innych tym bardziej będziemy bezbronni. O realnej możliwości zniszczenia solnisk kołobrzeskich musi zrobić się głośno w skali nie tylko kraju, ale i Europy.
Awatar użytkownika
Łukasz Mielczarek
Posty: 915
Rejestracja: środa, 31 maja 2006, 18:58
Specjalność: Diptera
Lokalizacja: Włoszczowa/Kraków/Olkusz

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: Łukasz Mielczarek »

We wrześniu odwiedziłem na krótko osławione solnisko. Miejsce wyglądające dla mnie ciekawiej miało bardzo małą powierzchnię (odnalazłem po długich poszukiwaniach w bardzo wysokiej trzcinie). Liczyłem na odnalezienie ciekawszych muchówek, ale była to totalna porażka. Znacznie ciekawsze był dla mnie Ekopark Wschodni. W wątku nie było jeszcze zdjęć tego miejsca, więc załączam.
Załączniki
slonawiskoed.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.73 KiB)
ziele.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.28 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: Grzegorz Banasiak »

ttadeusz pisze:Może ktoś ma namiary na ogólnopolską prasę bo temat godny jest wielkiej awantury. Chętny redaktor miałby temat miód.
kontakt@tvn24.pl - oni ze wszystkiego potrafią zrobić temat, dawno nie było czegoś podobnego więc może się zainteresują. Media to też wielki biznes...
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: M. Stachowiak »

Po zaprzestaniu w latach 90-tych wypasu i użytkowania kośnego na solniska wkroczyła ekspansywna trzcina. Mimo to solnisko się utrzymało i jest ostoją unikalnych w tej części Europy gatunków roślin i owadów (przypuszczam, że i innych zwierząt, ale tych tam nie badano). Obecnie, aby wróciło do dawnej świetności, potrzebne jest podjęcie działań z zakresu ochrony czynnej (utrzymanie aktualnego poziomu wód, odbudowa i bieżąca konserwacja rowów melioracyjnych, wykaszanie trzciny, a następnie — po ograniczeniu dominacji trzciny, koszenie słonaw zgodnie z warunkami określonymi w pakiecie 4.9 PROW). Te powinny zostać określone w planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dorzecze Parsęty, ale akurat tu może być problem wynikający z tego, że… solnisk (w sensie siedlisk 1310 i 1340*) nie ujęto w SDF obszaru (!) i przez to oficjalnie (w zarządzeniu Dyrektora RDOŚ ustanawiającym plan zadań ochronnych) nie mogą być one uznane za przedmiot ochrony.
Łukasz, może na solniskach byłeś o niewłaściwej porze roku lub ominąłeś najlepsze miejsca (rzeczywiście, jak tych miejsc się nie zna, łatwo można je przeoczyć :smiech:). Odwiedź solnisko ponownie, póki jeszcze istnieje ;).
Może dajmy też wykazać się A. Wajrakowi z GW. Ma już doświadczenie w takich sprawach i w przypadku Rospudy był skuteczny, tylko… do czego się on przykuje? Na solnisku drzewa nie rosną… ;)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: rysiaty »

no i jak tam Kołobrzeskie solniska? przetrwały budowę obwodnicy? (widzę że droga jest)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: M. Stachowiak »

Też mnie to interesuje. Trzeba to sprawdzić. Mam zamiar to zrobić w tym roku, przy okazji pobytu w Kołobrzegu :-).
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: rysiaty »

Będąc przejazdem w okolicy wpadłem zobaczyć sławetne kołobrzeskie solniska. 1,5 godz. to za mało, więc udało mi się zerknąć na fragment położony na wschód od nowej obwodnicy od strony ul. Chrobrego.
Z bardziej charakterystycznych roślin znalazłem mlecznika nadmorskiego i świbkę morską.
Zwierzęta niestety wymagają więcej czasu niż miałem.

Bardziej obiecujące tereny są po zachodniej stronie obwodnicy. Obie części połączone przejściem/przepustem - niestety to najniższa część terenu i była zalana, można było też przejść furtką na trasę i przebić się przez 4 pasy rozdzielone w środku, ale sobie podarowałem.

Z innych ciekawostek lęgowa czajka i kukułka szerokolistna w liczbie 9 kwitnących okazów.
Załączniki
DSC_2096.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (270.86 KiB)
DSC_2097.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (226.15 KiB)
DSC_2111.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.5 KiB)
mlecznik nadmorski Lysimachia maritima
mlecznik nadmorski Lysimachia maritima
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.96 KiB)
świbka morska Triglochin maritima
świbka morska Triglochin maritima
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.74 KiB)
Heterocerus
Heterocerus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (206.79 KiB)
Heterocerus
Heterocerus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (167.48 KiB)
ryj
ryj
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.65 KiB)
stonka
stonka
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (177.76 KiB)
mucha
mucha
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (310.49 KiB)
Bembidion ?
Bembidion ?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.34 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: Aneta »

Ta stonka to biedronka, Coccidula rufa.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: M. Stachowiak »

Dzięki za info. Jest nadzieja, że solnisko się utrzyma :-).
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Solnisko w Kołobrzegu zagrożone zniszczeniem!!!

Post autor: rysiaty »

dzięki Aneta
M. Stachowiak pisze:Jest nadzieja, że solnisko się utrzyma
tak na moje oko, największym zagrożeniem może być głęboki rów wzdłuż obwodnicy i ten przepust pod drogą mocno wkopany w grunt - one mogą zdrenować wodę z okolicy, chodź teraz przy takiej wiośnie z wodą chyba ok było (nie mam porównania)
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”