Nowy forumowicz i chrzaszcz do identyfikacji

Chrząszcze
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Nowy forumowicz i chrzaszcz do identyfikacji

Post autor: irianl »

Witam,
Nie wiem, czy uda mi się, ale chciałbym ogólnie przedstawić się. Wpisalem się dziś na to piękne forum, a to za sprawa mojego 6 letniego wnuka.
Szukalem takiej strony, gdzie móglbym się czegoś więcej dowiedzieć, i chyba dobrze trafiłem, bo czytając wasze forum, to jest tu mnóstwo fachowców.
Chrząszcze zbierałem w dawnej przeszlosci i zawsze amatorsko, wiec specjalista w tej dziedzinie na pewno nie jestem. Do późnych czasów licealnych miałem zaliczoną w moich zbiorach większość efektownych chrząszczy, występujących w okolicach mojego miejsca zamieszkania ( Bydgoszcz).
Chodziło wtedy przede wszystkim o zaliczenie w zbiorach chrząszczy najefektowniejszych w danej rodzinie. Były potężne kózkowate i efektowne biegacze (w tamtych czasach pod ochrona był tylko tęcznik liszkarz ). Do dziś potrafię bez problemu rozróżnic np. żukowate, biegaczowate czy inne, chociaż - nie wszystkie. Piszę to tylko dlatego, że dla innych są to tylko "szczypawki albo karaluchy "np. dla mojej żony i nie widzą żadnej różnicy. Zreszta w latach 70- tych miałam za podręcznik tylko Maly Atlas Chrzaszczy jakiegoś czeskiego autora, tłumaczony na j.polski i to był mój elementarz. Wiele lat później docierałem do innych lektur, choć nie calkiem specjalistycznych.
Mieszkam od ostatnich 28 lat poza granicami Polski. Do dziś, przechadzając się nie za często przez tutejsze parki, łąki lub tereny zalesione nie odpuszczę zadnemu owadowi tak aby nie zwrocic na niego uwagi komus z mojego towarzystwa. Coraz częściej chodze z wnukiem na takie wyprawy krajoznawcze i ......chyba został przeze mnie zarażony . Teraz w okresie letnim owadow pod dostatkiem, wiec i większe szanse aby upolować okazy .
I udawalo się ....zalozylem w srodku lasu pułapki na biegaczowate ...na drugi dzień rano - BINGO! Wpadl w pulapke piękny dorodny biegacz lesny .
Preferuje i to wciskam mojemu wnukowi, ze lepiej będzie jeśli złapanego chrząszcza , czy jakies inne zwierze ( bo on lapie wszystko co się rusza ) po oględzinach i ewentualnym krotkotrwalym przechowaniu do ponownych oględzin wypuścic. Często się to udaje ale wnuk wlasnie niecaly tydzień temu wrocil z wakacji w Toscanii we Wloszech i tam znalazł i zabral ze sobą chrząszcze ....( ku "uciesze" swoich rodzicow !!!! ) Tak, żebym ja - dziadek mogl je zidentyfikować - bo się podobno na tym znam . Przyjechaly tydzień temu ponad 1100 km z Wloch dwa rohatynce i jakiś wg mnie rodzaj biegacza - Wlasnie tego drugiego nie potrafie zidentyfikować . Jeden z rohatyncow nie przezyl podrozy drugi zyje i "biegacz " również .Obydwa zostały wpuszczone do terrarium - mieszkają razem z roslinozernym zolwiem ladowym które mamy od lat w domu . Martwie się o rohatyńca bo nie mam w terrarium jakiegoś extra pożywienia dla niego i boje się ze jego dni mogą być policzone chociaż do dziś co wieczor jest aktywny a na dzień zakopuje się w podlozu . Nie martwię się o "biegacza " będzie zyl ....bo zaatakowal i dosłownie pozarl dzdzownice -cos niesamowitego !
Do sesji fotograficznej został umieszczony w plastikowym pudelku - jest zbyt szybki aby go sfotografować w terrarium
Prosba do szanownego forum o identyfikacje biegacza ..... Jest nieco podobny do chrząszczy które spotykałem w okolicach Bydgoszczy -odwracając kamienie ,cegly czy inne lezace na ziemi przedmioty ,zawsze stawal w tzw pozycji " obronnej " .Wielkie zuwaczki do góry
Jest nieco do tamtych podobny ale dużo większy i szerszy .Te z dawnych czasów miały może 15-18 mm . Ten ma blisko jeśli nie nieco ponad 30 mm

Na dodatkowych zdjęciach ....Kruszczyca , pasla się na naszych kwiatkach na balkonie - dostala się na krotko do niewoli na sesje zdjeciowa po czym odleciała
Rohatyniec .... i w.w. "biegacz" z Italii.
Załączniki
P1170751.jpg
P1170751.jpg (133.94 KiB) Przejrzano 3910 razy
P1170761.jpg
P1170761.jpg (134.83 KiB) Przejrzano 3910 razy
P1170820.jpg
P1170820.jpg (144.08 KiB) Przejrzano 3910 razy
P1170824.jpg
P1170824.jpg (123.04 KiB) Przejrzano 3910 razy
P1170853.jpg
P1170853.jpg (90.42 KiB) Przejrzano 3910 razy
P1170854.jpg
P1170854.jpg (145.02 KiB) Przejrzano 3910 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7252
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nowy forumowicz  i  chrzaszcz  do  identyfikacji

Post autor: Rafał Celadyn »

Witaj! :ok:
Co do biegaczy, które znajdowałeś pod kamieniami w Bydgoszczy , to były najpewniej Broscus cephalotes :arrow: http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl/br ... lotes.html ,a ten piękny "toskański wynalazek" to Scarites sp. najprawdopodobniej Scarites buparius (Forster, 1771). :arrow: http://www.entomologiitaliani.net/publi ... t=Scarites ..piekny ...
W górzystej części toskani, jakoś się nie chce trafić ,więc pewnie trzyma się bliżej morza...
:papa:
Rafał
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Nowy forumowicz  i  chrzaszcz  do  identyfikacji

Post autor: irianl »

Wlasnie , masz racje - Chrzaszcz był znaleziony na campingu nad samym morzem ( 130 m )
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Nowy forumowicz  i  chrzaszcz  do  identyfikacji

Post autor: irianl »

Aaaaa Rafal ,to co podales w linku to na pewno nie ten sam chrząszcz ....
Widzialem i pamietam tego co lapalem mierna ilustracje kiedyś w takiej książce p.t "Owady naszych lasow "
ale to było chyba ksiazka wydana w latach 70-tych
Na pewno był do tamtej starej ilustracji bardziej podobny niż do tej która podeslales
Nie pamiętam nazwy chrząszcza bo chyba jej polskiej wtedy nie miał .... ale to jakiś spory biegacz
Był trochę innej budowy niż " typowe " biegacze ale sprawial wrazenie ze jest z tej samej rodziny
Szybki i sprawny ...mało tego , zachowywal się prawie zawsze agresywnie .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7252
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Nowy forumowicz  i  chrzaszcz  do  identyfikacji

Post autor: Rafał Celadyn »

irianl pisze:Aaaaa Rafal   ,to  co podales   w  linku    to na pewno   nie  ten sam    chrząszcz    ....
...nic innego mi do głowy nie przychodzi...przynajmniej jeśli chodzi o biegacze ;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Nowy forumowicz  i  chrzaszcz  do  identyfikacji

Post autor: Aneta »

irianl pisze:Martwie się  o  rohatyńca   bo  nie mam w terrarium  jakiegoś extra  pożywienia  dla niego   i boje się  ze  jego dni  mogą być  policzone   chociaż  do dziś   co wieczor   jest aktywny   a  na dzień  zakopuje się  w  podlozu .
Podawajcie mu owoce - banany, dojrzałe jabłka i gruszki, może być też miód.
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Nowy forumowicz  i  chrzaszcz  do  identyfikacji

Post autor: irianl »

Miod i jabłko podane ....aparat fotograficzny w pogotowiu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „COLEOPTERA”