Praca badawcza

Chrząszcze
nelkon
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 lipca 2012, 11:05

Praca badawcza

Post autor: nelkon »

Witam wszystkich, w ramach pewnego szkolnego projektu przydzelono mi zadanie wykonania doświadczenia o wpływie dowolnie wybranych naturalnych wyciągów na wzrost i rozwój larw oraz dorosłych osobników jakiegoś gatunku chrząszcza. Na początku chciałem się przyznać, że o tej pory nie miałem żadnej styczności z tym zwierzętami oprócz spotkania paru osobników podczas leśnych spacerów, ale uznałem, że podejmę się tego wyzwania, gdyż moze to być ciekawe doświadczenie i w zwiazku z tym mam parę pytań do bardziej doświadczonych. Jaki gatunek polecalibyście nowicjuszowi do kilkumiesięcznej hodowli w domu, który nie byłby chroniony, w tych miesiącach odbywa swój cykl życiowy i na którym mógłbym wykonywać swoje doświadczenie? Oczywiście wykorzystuję naturalne wyciągi (à propos, macie może jakieś pomysły jakie to mogłyby być wyciągi, mam już parę pomysłów, ale każde dodatkowe to wzbgacenie pracy) dlatego chrząszczom nic nie grozi. I jeszcze jakie parametry mógłbym zbadać po zakończeniu doświadczenia, czyli na co te wyciągi miały wpływ oprócz statndardowych takich jak wielkość, długość życia, aktywność itp. To na razie tyle, jak mi się coś jeszcze przypomni, to jeszcze napiszę.
brakkonta

Re: Praca badawcza

Post autor: brakkonta »

nelkon pisze:doświadczenia o wpływie dowolnie wybranych naturalnych wyciągów na wzrost i rozwój larw oraz dorosłych osobników jakiegoś gatunku chrząszcza
Matko moja :szok: mnie to się nie najlepiej kojarzy :mysl:
Czy możesz na początek powiedzieć coś na poniższy temat:
nelkon pisze:....wyciągi, mam już parę pomysłów...).
potem będziemy dumać dalej.......
Mazep
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Praca badawcza

Post autor: Aneta »

Dołączam się do pytania o te wyciągi 8)
nelkon pisze:Jaki gatunek polecalibyście nowicjuszowi do kilkumiesięcznej hodowli w domu, który nie byłby chroniony, w tych miesiącach odbywa swój cykl życiowy i na którym mógłbym wykonywać swoje doświadczenie?
Tenebrio molitor. Mnoży się cały rok, jest składnikiem polskiej fauny, ale można dostać go właściwie w każdym sklepie terrarystycznym :]
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Praca badawcza

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Nelkonie. Kilka razy prowadziłem uczniów z liceum przez badania w ramach prac na olimpiadę biologiczną. Musisz jednak pamiętać o pewnych cechach tych prac. Nie jest wymagana od ucznia liceum jakaś wielka odkrywczość i zakasowywanie Newtona. Dużo ważniejsze są elementy metodyczne takiej pracy: czy umiesz postawić jasno cel badań? jak potrafisz zaplanować doświadczenie, czy umiesz opracować wyniki a nie przedstawiać je surowe (namiastki statystyki), czy z uzyskanych wyników umiesz wyciągnąć jakieś wnioski, a nawet czy umiesz wykorzystywać literaturę (jak robić prawidłowo przypisy bibliograficzne)? To taka licealna namiastka magisterki.
Myślę że zaproponowany przez Anetę gatunek- Tenebrio molitor jest jak najbardziej odpowiedni. Latwo go zdobyć w dużej liczbie okazów (nie możesz pracować na pojedynczych okazach bo to musi być powtarzalne i możliwe do opracowania statystycznego). Łatwo się go też hoduje.
Pomysł wykorzystania w badaniach wyciągów roślinnych może być ciekawy. A nóż znajdziesz jakiś naturalny repelent na ten gatunek. Coś podobnego jak allelopatia u roślin w ogródku.Powodzenia i powertuj internet trochę na ten temat.
nelkon
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 lipca 2012, 11:05

Re: Praca badawcza

Post autor: nelkon »

przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, miałem po prostu problemy z dostępem do internetu. Dziękuję za pierwsze wskazówki, co do wyciągów myślałem nad np. wywarem wodnym z liści skrzypu polnego, mięty, koniczyny, orzecha włoskiego itp., może także jakiś wyciąg ze zmiażdżonych ząbków czosnku, ale tu już się zastanawiam, czy to nie byłaby przesada.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Praca badawcza

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Tylko nie wybieraj sobie zbyt wielu parametrów i warunków do obserwacji. Myślę że 3 wyciągi powinno wystarczyć.
nelkon
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 lipca 2012, 11:05

Re: Praca badawcza

Post autor: nelkon »

Tak, wybrałem 3, jeszcze zastanowię się czy nie dodać 4 wyciągu, ale to drobiazg. Chciałem się jeszcze tylko zapytać o jakieś książki, bardziej naukowe, traktujące właśnie o chrząszczach (ogólne informacje o nich, rozmnażanie, występowanie) , które można by było wykorzystać do pracy i później zamieścić w bibliografii.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Praca badawcza

Post autor: Miłosz Mazur »

No i pamiętaj o próbie zerowej, bez tego cały eksperyment będzie miał poważną wadę metodyczną.
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Praca badawcza

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

To co napisał Miłosz jest bardzo ważne. Konieczna jest próba kontrolna (zerowa) do której będziesz odnosił wyniki poszczególnych prób eksperymentalnych. Tylko ile masz czasu na doświadczenia? Jeśli badać będziesz przeżywalność, czy długość trwania poszczególnych stadiów, to potrzebujesz co najmniej kilka miesięcy. Jeśli masz mało czasu to możesz badać np. skupianie się osobników w miejscach gdzie znajdują się wyciągi z roślin, które badasz. Z tym, że będzie to eksperyment bardziej etologiczny. Będziesz badał zachowanie (np.skupianie się, czy unikanie miejsc gdzie znajdują się wyciągi roślinne). To wszystko musisz odpowiednio zaplanować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „COLEOPTERA”