Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Chrząszcze
kmo1994
Posty: 115
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 18:53
UTM: Górki Wielkie

Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: kmo1994 »

Witam serdecznie!
16.VIII. 2011r. - wyjazd 26.VIII. 2011r. - przyjazd
Moja pytanie jest następujące jakie chrząszcze można złowić w Chorwacji o tej porze roku? [data powyżej]
Podróż jest autokarem przez Czechy, Węgry, Słowenię jakoś tak mniej wiecej postoje co 4 godziny.
Wszystkie odpowiedzi mile widziane... :P
A i jeszcze jedno występowanie chrząszczy przez kraje , które pojadę też mile widziane xD
Awatar użytkownika
Anax
Posty: 44
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2011, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: Anax »

Podałeś tak ogromy obszar, że wypisanie wszystkich gatunków chrząszczy jakie tam możesz spotkać zajęłoby czas do Twojego powrotu. :P
Sprecyzuj więc może kmo gdzie dokładniej będziesz, oraz jakie rodziny (czy grupy) chrząszczy Cię interesują?
kmo1994
Posty: 115
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 18:53
UTM: Górki Wielkie

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: kmo1994 »

No to powiedzmy, że Chorwacja a miejscowośćto Gradac.
Intersesują mnie chrząszcze o pokaźnych rozmiarach typu cerambyx cerdo, chyba, że chce Ci się kolego wszystko wypisywać co tam mogę zaobserwować to byłbym wdzięczny.
Dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Anax
Posty: 44
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2011, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: Anax »

A więc południowa Chorwacja, na wysokości wyspy Hvar.

W takim razie nie mam dla Ciebie zbyt dobrych informacji:
W porze, w której tam będziesz raczej nie możesz liczyć na gatunki, jakie sobie wymarzyłeś.
Może gdybyś się ruszył stamtąd w nie tak znów odległe Góry Dynarskie, to znalazłbyś tam jeszcze zdychające resztki jakichś Prioninae lub okazałych Cerambycinae, ale zbyt dużych szans na to nie ma.
Na pewno spotkasz tam jakieś motyle i prostoskrzydłe (- jeśli chodzi o gatunki okazałe), a na przyszłość pomyśl o tym, aby zaplanować taką wycieczkę na czerwiec lub lipiec.
kmo1994
Posty: 115
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 18:53
UTM: Górki Wielkie

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: kmo1994 »

Dzięki Anax za informacje.
Domyśliłem się, że nie złapię za dużo chrząszczy o tej porze na Chorwacji ale wiesz to nie ode mnie zależało mam 17 lat więc jeszcze nie mogę decydować gdzie moi rodzice maja zamiar jechać, wiadomo jakiś tam wpływ mam ale nie taki, że mogłoby to zadecydować o zmianie celu wycieczki. :P
Skoro już zaczeliśmy ten temat to fajnie by było jeśli byś mnię powiadomił o owadach w Grecji oraz Egipcie.
Tutaj podam ci daty i miejscowości.
Grecja - Wyspa rodos [ wiem,że czerwiec ale aktualnie daty nie jestem w stanie podać]
Egipt - miejscowość Sharm el Sheikh [ przyjazd do Egiptu półtorej tygodnia do końca czerwca... powrót 5 lipca]
Wycieczka na safarii.
Z góry dzięki i POZDRAWIAM!!! Kamil
Awatar użytkownika
Anax
Posty: 44
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2011, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: Anax »

No, to żeś mnie zatrudnił do iście benedyktyńskiej pracy! :oops: :lol:

Poprzeglądaj sobie niniejsze forum w dziale wypraw, a na pewno znajdziesz tu wiele użytecznych informacji.
Skorzystaj też z opcji "szukaj" wbijając w tutejszą wyszukiwarkę interesujące Cię kwestie.
I pamiętaj o jednym: na południu Europy jest znacznie więcej gatunków owadów niż u nas, co wcale nie znaczy, że łatwiej je znaleźć! :wink: A kurorty do których jeździmy na wycieczki bywają "entomologiczną pustynią", często przylegającą do morza i z pozostałych stron otoczoną terenami wysoce zantropogenizowanymi.
Jeśli już więc gdzieś jesteś, to kieruj się ku przyrodzie!
I patrz pod nogi. :D
I wieczorem zerkaj na to, co przylatuje do światła.
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: L. Borowiec »

Wyjazd do Sharm el Sheikh w lecie to jak wyjazd do luksusowego obozu koncentracyjnego. O zbieraniu owadów w takich zamkniętych ośrodkach to praktycznie nie ma mowy (choć czasem może przylecieć na światło jakiś skarabeid). Rodos w czerwcu to też już jest nieco za późno, choć można jeszcze połapać sporo Tenebrionidae, trochę dużych bogatków i nieco kózek ale pod warunkiem, że rodzinka wypożyczy samochód i pojedzie w górki. Jest tam kilka fajnych miejsc z resztkami lasów liściastych np. Epta Piges (Siedem Źródeł) czy Petaloudes (Dolina Motyli, ale w niej trudno zbierać bo cały teren jest monitorowany kamerami). Miejscami jest jeszcze trochę starszych lasów sosnowych, ale raczej w południowej części wyspy (północ jest mocno zniszczona przez człowieka). W czerwcu wyżej w górach będzie jeszcze trochę zieleni z łanami baldaszkowatych i na nich można łapać sporo chrząszczy. Polecam okolice miejscowości Laerma czy generalnie między Asklipieio i Laerma. Byłem tam nieco później, a jeszcze całkiem sporo nałapałem. Parę lat temu był tam duży pożar i spłonęło wiele hektarów lasu. Pozostało sporo nie wypalonych pniaków i można na nich połapać nieco kózek i bogatków.
Awatar użytkownika
Anax
Posty: 44
Rejestracja: środa, 10 sierpnia 2011, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: Anax »

Lech Borowiec pisze:Wyjazd do Sharm el Sheikh w lecie to jak wyjazd do luksusowego obozu koncentracyjnego. O zbieraniu owadów w takich zamkniętych ośrodkach to praktycznie nie ma mowy (choć czasem może przylecieć na światło jakiś skarabeid). Rodos w czerwcu to też już jest nieco za późno, choć można jeszcze połapać sporo Tenebrionidae, trochę dużych bogatków i nieco kózek ale pod warunkiem, że rodzinka wypożyczy samochód i pojedzie w górki. Jest tam kilka fajnych miejsc z resztkami lasów liściastych np. Epta Piges (Siedem Źródeł) czy Petaloudes (Dolina Motyli, ale w niej trudno zbierać bo cały teren jest monitorowany kamerami). Miejscami jest jeszcze trochę starszych lasów sosnowych, ale raczej w południowej części wyspy (północ jest mocno zniszczona przez człowieka). W czerwcu wyżej w górach będzie jeszcze trochę zieleni z łanami baldaszkowatych i na nich można łapać sporo chrząszczy. Polecam okolice miejscowości Laerma czy generalnie między Asklipieio i Laerma. Byłem tam nieco później, a jeszcze całkiem sporo nałapałem. Parę lat temu był tam duży pożar i spłonęło wiele hektarów lasu. Pozostało sporo nie wypalonych pniaków i można na nich połapać nieco kózek i bogatków.
I to są konkrety, za które kmo powinien postawić piwo!
(A w przyszłym roku stuknie mu 18-tka, więc już będzie mógł. :wink: )

Od siebie dodam jeszcze, że w pełni zgadzam się ze wszystkimi wyrażonymi tu zdaniami dotyczącymi tzw. kurortów, lecz z drugiej strony co ma zrobić młody człowiek, którego jedyną możliwością poznania nieco bardziej egzotycznej fauny jest właśnie wyjazd z rodzicami w takie miejsca? :?
kmo1994
Posty: 115
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 18:53
UTM: Górki Wielkie

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: kmo1994 »

Tak panowie macie racje co ja biedny mogę prawda? xD
Właśnie to jest najgorsze, że moi rodzice jadą za granice do kurortów aby wypocząć i wcale się im nie dziwie skoro ciągle pracują no a ja oczywiście chciałbym jak najbliżej przyrody.
U mnie to tak jest, że interesuję sie owadami dobre 9 lat ale tak od 6 miesięcy zacząlem zbierać tak, że chcę mieć ładną kolekcje i nie tylko z POLSKI!!! ;p [Amazonia moje marzenie, Borneo itd ;p]
Kolejnym marzeniem które chciałbym spełnić jest zobaczenie lucanusa cervusa na pięknym dębie, widziałem posty na entomo człowieczek dodał zdjęcie z 6 nieżyjącymi Jelonkami i tak myślę on to ma fajnie ;p.
Mieszkam w Górkach Wielkich [niedaleko Bielska Białej] i tutaj raczej ich nie zobacze mimo, że za domem mam ogromny laaaaaaaaas
"najlepsze gatunki jakie tam schwytałem to Pionus corianus i zgrzytnice a tak to tu zabardzo nic nie ma, niedawno byłem w Pierścu 15 km od mojego miejsca zamieszkania. Pojechałem tam do szkólki leśnej i tu wam podaje jakie owady można tam schwytać, zaobserwować [pare gatunków rębaczy, biegacze np. stępień ślimaczarz itd;p, bardzo dużo rodzaji biedronek, ryjkowce, PACHNICE]
Mam nadzieję, że zobacze tam tycza cieślę bo są idealne warunki tylko nie o właściwej porze tam byłem no ale cóż pojadę za rok ;p.
A piwo to wam postawie 16 Stycznia!!!!!!!.
Dzięki za pomoc oraz miłą pogawędkę.
Pozdrawiam Kamil
Awatar użytkownika
tempelik
Posty: 422
Rejestracja: sobota, 27 lutego 2010, 12:35
Lokalizacja: Lubaczów/Warszawa

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: tempelik »

kmo1994 pisze:np. stępień
Ktoś mnie wołał? 8)

A tak poważnie to nie pytaj co można spotkać tylko idź w teren i szukaj na stosach, kwiatach, zbieraj gałązki z wysypującymi się trocinkami lub ogólnie matwie i mające pod korą ślady żerowania - (sposoby chyba najprostsze) i najlepiej w maju/czerwcu/lipcu, a gałązki cały rok :) w sierpniu to się już tylko grzyby dobrze zbiera :mrgreen:
kmo1994
Posty: 115
Rejestracja: niedziela, 7 sierpnia 2011, 18:53
UTM: Górki Wielkie

Re: Jakie chrząszcze można złapać [Chorwacja]...

Post autor: kmo1994 »

O widze,że nasz kolega ma Stępień na nazwisko hehe uważaj bo będziesz w mojej kolekcji xD
No to panowie troszke pogadaliśmy na ten piękny temat związany z owadami :P
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „COLEOPTERA”