Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Chrząszcze
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Post autor: Marek Miłkowski »

Dzisiaj i kilka dni wcześniej w naturowej Dolinie Zwoleńki udało mi się zaobserwować ciekawe chrząszcze. Tamtejsza "Natura" została utworzona celem ochrony żółwia błotnego i większość siedlisk stanowią olsy i wilgotne łąki rozciągające się wzdłuż rzeki. Łagodnie wznoszące się zbocza doliny porastają ubogie sośniny i sąsiadujące z nimi ugory z roślinnością ciepłolubną.
Z tym przedstawicielem majkowatych spotkałem się już po raz drugi w życiu, zalęszczycę spotkałem chyba po raz pierwszy, natomiast żółte czarnuchy po raz pierwszy widziałem w tak dużej ilości - na jednej roślinie z baldaszkowatych naliczyłem 52 osobniki.
Załączniki
Anogcodes ustulatus .jpg
Anogcodes ustulatus .jpg (62.82 KiB) Przejrzano 1562 razy
Cteniopus sulphureus .jpg
Cteniopus sulphureus .jpg (31.91 KiB) Przejrzano 1562 razy
Cerocoma schaefferi.jpg
Cerocoma schaefferi.jpg (33.49 KiB) Przejrzano 1562 razy
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Post autor: Dispar »

Na chrząszczach się słabo znam ale na te Cteniopus sulphureus zwróciłem uwagę, bo na Mielniku spotyka się je również bardzo licznie na baldachach w ilości porównywalnej do Twojej obserwacji.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Post autor: Marek Miłkowski »

Dzisiaj i kilkanaście dni wcześniej spotkałem inne ciekawe gatunki chrząszczy.
W zaroślach wierzbowych sąsiadujących z podmokłymi łąkami spotkałem kilka osobników Lepyrus palustris. Ryjkowce siedziały na spodniej stronie liści wąskolistnej wierzby i zaniepokojone spadały. Na tym samym gatunku wierzby znalazłem Lamia textor. Był to już nieco wytarty osobnik, zapewne pamiętający wiosnę.
Na wygrzanym w słońcu ugorze, rozdzielającym pola uprawne żerowały na baldaszkowatych Oedemera podagrariae. Dla mnie to drugie spotkanie z tą zalęszczycą.
Załączniki
Lepyrus palustris_Borowiec.jpg
Lepyrus palustris_Borowiec.jpg (30.85 KiB) Przejrzano 1420 razy
Lamia textor_Borowiec.jpg
Lamia textor_Borowiec.jpg (27.26 KiB) Przejrzano 1420 razy
Oedemera podagrariae_Borowiec.jpg
Oedemera podagrariae_Borowiec.jpg (36.7 KiB) Przejrzano 1420 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „COLEOPTERA”