Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Chrząszcze
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Post autor: Marek Miłkowski »

Dzisiaj i kilka dni wcześniej w naturowej Dolinie Zwoleńki udało mi się zaobserwować ciekawe chrząszcze. Tamtejsza "Natura" została utworzona celem ochrony żółwia błotnego i większość siedlisk stanowią olsy i wilgotne łąki rozciągające się wzdłuż rzeki. Łagodnie wznoszące się zbocza doliny porastają ubogie sośniny i sąsiadujące z nimi ugory z roślinnością ciepłolubną.
Z tym przedstawicielem majkowatych spotkałem się już po raz drugi w życiu, zalęszczycę spotkałem chyba po raz pierwszy, natomiast żółte czarnuchy po raz pierwszy widziałem w tak dużej ilości - na jednej roślinie z baldaszkowatych naliczyłem 52 osobniki.
Załączniki
Anogcodes ustulatus .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.82 KiB)
Cteniopus sulphureus .jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (31.91 KiB)
Cerocoma schaefferi.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.49 KiB)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Post autor: Dispar »

Na chrząszczach się słabo znam ale na te Cteniopus sulphureus zwróciłem uwagę, bo na Mielniku spotyka się je również bardzo licznie na baldachach w ilości porównywalnej do Twojej obserwacji.
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Re: Chrząszcze Doliny Zwoleńki

Post autor: Marek Miłkowski »

Dzisiaj i kilkanaście dni wcześniej spotkałem inne ciekawe gatunki chrząszczy.
W zaroślach wierzbowych sąsiadujących z podmokłymi łąkami spotkałem kilka osobników Lepyrus palustris. Ryjkowce siedziały na spodniej stronie liści wąskolistnej wierzby i zaniepokojone spadały. Na tym samym gatunku wierzby znalazłem Lamia textor. Był to już nieco wytarty osobnik, zapewne pamiętający wiosnę.
Na wygrzanym w słońcu ugorze, rozdzielającym pola uprawne żerowały na baldaszkowatych Oedemera podagrariae. Dla mnie to drugie spotkanie z tą zalęszczycą.
Załączniki
Lepyrus palustris_Borowiec.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (30.85 KiB)
Lamia textor_Borowiec.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (27.26 KiB)
Oedemera podagrariae_Borowiec.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (36.7 KiB)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „COLEOPTERA”